A1 Net Lite безжичен Интернет - генерална дискусија

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Им се јавив пред некој ден пријавив проблем, па денеска бев да сменам модем. И за изненадување ми дадоа од новите модеми, tp-llink со рутер со ова она џиџи миџи. :rolleyes:
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.838
Поени од реакции
15.990
Ви е на некој друг некако пригушен интернетов?
Им се јавив пред некој ден пријавив проблем, па денеска бев да сменам модем. И за изненадување ми дадоа од новите модеми, tp-llink со рутер со ова она џиџи миџи. :rolleyes:
E за тоа ти е некако пригушен нетот, од џиџимиџито :D
Мене ко ми се сјеба модемот, отидов да го заменам и ми акнаа пак ист модем, и прашав после некое време дали рутери ќе се дели за нов договор ако се направи и рекоја дека демек само за новите корисници, а и бројот на тие не бил толку голем..
Секаде различно работат..o_O
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
E за тоа ти е некако пригушен нетот, од џиџимиџито :D
Мене ко ми се сјеба модемот, отидов да го заменам и ми акнаа пак ист модем, и прашав после некое време дали рутери ќе се дели за нов договор ако се направи и рекоја дека демек само за новите корисници, а и бројот на тие не бил толку голем..
Секаде различно работат..o_O
Да ограничено е , ама немаше изгледа на лагер од старите па ми даде нов.

 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Да ве прашам нешто за интернетот кај моите не сум многу упатен. Имавме таму WADSL уште од првиот е сега на таа антена е и овој новиот од ONE што им е ама некако многу бавен. Чаре? Треба да одам да побарам друга опрема или како оди тоа? има разлика?
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.278
Поени од реакции
644
Да ве прашам нешто за интернетот кај моите не сум многу упатен. Имавме таму WADSL уште од првиот е сега на таа антена е и овој новиот од ONE што им е ама некако многу бавен. Чаре? Треба да одам да побарам друга опрема или како оди тоа? има разлика?
WADSL-ot e pospor od ADSL-ot, eve ti: Брзина на интернет пристап download/upload: кај ADSL - до 6144 Кbps / 768 Кbps; кај WADSL – до 1024 Кbps / 128 Кbps.
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
И ја мислев дека се работи за тоа. Го видов погоре постот на The_LiGhT', потоа и на ФБ, затоа и се јавив на 181 за да добијам потврда за тоа.
Наместо потврда, добив демант од девојката на 181. :icon_lol:
Mалце мутаво ми звучеше девојчето, па затоа се надевам дека можеби не била информирана за истото, иако во инфо центар работи. Која иронија. :)
А и не ми е првпат да добивам различни одговори од различни места, така да имам некоја надеж.
Пратив и меил прееска, чекам одговор.
Nema sto da cekas, idi utre ili denes i smeni go paketot. jas bev denes i go smeniv. sega imam 400 giga plus, 999 denari...
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Дали има некој имано проблем со тв од ОНЕ ? Кај мене многу често кочи сликата посебно кога ке звони моб. или ако има такси во близина. Бев да прашам во ОНЕ ми рекоа демек антената не чини менав 3 антени и пак истото па сега незнам што да правам. Дајте некој совет или начин да наместам.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Дали има некој имано проблем со тв од ОНЕ ? Кај мене многу често кочи сликата посебно кога ке звони моб. или ако има такси во близина. Бев да прашам во ОНЕ ми рекоа демек антената не чини менав 3 антени и пак истото па сега незнам што да правам. Дајте некој совет или начин да наместам.
Колку ти е сигналот?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Моментално не сум дома неможам да видам иако мислам дека беше 40 со 200 ама незнам сигурно. За точно ке пишам утре.
40 и ти сецка не е можно да е до антената, јас имам 19-21 сигнал со бер од 2000 па ЛЕТА, никакво сецкајне нема. Кога ќе звони телефон сецка но прекинува за кратко.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Дали има некој имано проблем со тв од ОНЕ ? Кај мене многу често кочи сликата посебно кога ке звони моб. или ако има такси во близина. Бев да прашам во ОНЕ ми рекоа демек антената не чини менав 3 антени и пак истото па сега незнам што да правам. Дајте некој совет или начин да наместам.
Хахахахахахаха не дозволувај такси да помине во близина :P Иначе и кај мене сецка кога ѕвони мобилен али како што пиша Џои кратко е
 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
20
Поени од реакции
3
КОНЕЧНО ме регистрира овој форумов :mad: !!!!
Вака сега луѓе,бидеќи на овој форум сите вие користите услуги од ONE ме интересираат вашите искуства,бидејќи на ТВ гледав дека имало најмногу поплаки за нивните услуги(ONE) и за Blizoo.Пред некој ден ја видов понудата за 799ден за фиксен тел+интернет до 400ГБ,па сум заинтересиран да го земам овој пакет.Дали има некој овде од ОХРИД кој го користи овој пакет и каков е квалитетот?Дали интернетот е стабилен цело време со брзина околу 6 MBPS,дали паѓа врската често и.т.д....и каков квалитет е телефонијата и дали сметките се големи?Не сакам да ставам и ТВ,бидејќи си ограничен на 1 ТВ апарат а и скептичен сум дека квалитетот е добар.
Па пошто ке се врзам со договор од 2год,морам прво да се уверам за квалитетот (благодарение на вас).Се надевам дека ке ми одговорите што побрзо па ако е се во ред да одам деновиве да потпишам договор,бидејќи ми кажаа дека ке треба да чекам околу 30дена за приклучок.
Ви благодарам однапред :)
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.278
Поени од реакции
644
КОНЕЧНО ме регистрира овој форумов :mad: !!!!
Вака сега луѓе,бидеќи на овој форум сите вие користите услуги од ONE ме интересираат вашите искуства,бидејќи на ТВ гледав дека имало најмногу поплаки за нивните услуги(ONE) и за Blizoo.Пред некој ден ја видов понудата за 799ден за фиксен тел+интернет до 400ГБ,па сум заинтересиран да го земам овој пакет.Дали има некој овде од ОХРИД кој го користи овој пакет и каков е квалитетот?Дали интернетот е стабилен цело време со брзина околу 6 MBPS,дали паѓа врската често и.т.д....и каков квалитет е телефонијата и дали сметките се големи?Не сакам да ставам и ТВ,бидејќи си ограничен на 1 ТВ апарат а и скептичен сум дека квалитетот е добар.
Па пошто ке се врзам со договор од 2год,морам прво да се уверам за квалитетот (благодарение на вас).Се надевам дека ке ми одговорите што побрзо па ако е се во ред да одам деновиве да потпишам договор,бидејќи ми кажаа дека ке треба да чекам околу 30дена за приклучок.
Ви благодарам однапред :)
Za zalbi najpojke se zalat na Blizu iako ima i takvi sto se zalt na one...za Struga ke ti kazam deka e odlicen one intrnetot i v grad i von grad....brzina imash 6mb i stabilen e, vrati se nazad nekoja strana i ke vidish skrinshot imam prateno od speedtest...a telefon kako telefon si e vo red...cel net i znaci odi preku infrastrukturata od telekom i ako e dobar adsl-ot od thome i one ke bide dobar...do sega smetkite si bea taman..800den plus pari za telefon ak ovrtish von one (vo one imash 400 min besplatni) a za Tv-to neznam poso samo net+tel imam...za Ohrid prasaj si po komshii ili ulica dali ima nekoj one za potocno da znajsh...:)
Eve ti taze skrinshot napraen:

 
Член од
8 февруари 2012
Мислења
20
Поени од реакции
3
Фала за одговорот Мики.Ги читав твоите постови вчера,ама не знам дали имат некој од Охрид и какво искуство имат тој.И јас сакам да земам само тел+интернет.А колку е минута кон останатите мрежи за тел, 1.2ден цел ден кон сите мрежи?И дали телефонот е ВОИП,па ако снемат интернет да снемат и телефон или си е башка независен од интернетот?Ти вртиш од телефонот кон други фиксни и колку ти идат плус на тие 799ден месечно (отприлика) ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom