A1 Net Lite безжичен Интернет - генерална дискусија

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
На сите што имаат WADSL им препорачувам да си земат рутер(зШ?)...зШ рутерот е постојано конектиран на нет....што значи ја со 30гб правам над 50-70гб месечен трафик...за да ти го пресметаат потрочениот трафик ке мора да се дисконектираш.....и следниот пат кога ке се конектираш ке ти каже колку имаш...(ја овој месец до сега имам симнато над 40гб..и тоа зШ често не бев дома и брзината е 1Мбит)...:vozbud:
На први се ресетира, така што ова ти паѓа во вода. Така беше до пред 2 месеци мислам, ама нот енимор :(
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Порано од он нет имав solo 3. Овој пакет има многу малку гига за трошење ама мене ми беа доволни и никогаш ја немав надминато границата. Сега имам 10 гига, а од интернет речиси ништо не симнувам освен неколку песни од Youtube и два мецеси по ред ми викаат дека сум потрошила плус 10 гига. Инаку сега го имам пакетот фиксна линија плус интернет. Сакам да прашам дали е можно да крадат од One? Порано немав воопшто проблеми со он нет.

Дали е подобар интернетот на Телекабел? Размислувам таму да се префрлам бидејќи овој месец решив баш ништо да не симнувам и вчера кога ја видов состојбата на сметката за мај пишуваше дека сум надминала околу 9 гига.

Совет?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Абе се е можно... Побарај си детална сметка за кога и колку си била конектирана, и колку си потрошила. Потоа спореди си со своето мислење дали тие конекции се реални. Да не ти краде некој интернет можда ако имаш незаштитен рутер? Да не сурфа некој друг освен тебе а ти да незнаеш ? Да не имаш некој вирус што праи непотребен трафик? Ова се мораш да провериш.
А дека поткраднуваат по малце и тоа е точно :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Ме интересира нние што се преку оннет дали имаат проблем со отворање на страните на канал 5 и сител? На работа (којзнае кој провајдер ама не е Оннет) се отвораат за секунда, дома нејќе да мрдне па после 5-6 пати притискање Ф5, се отвора некако али го кочи/успорува цел windows, а видеата не се ни отвораат. Некој на оннет провајдер со сличен проблем со овие страни и дали е ради расправијата меѓу телевизиите и провајдерот?
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88


на Сител хостинг им е Уан, веќе 2-3 дена е замрзната...

Велија даваше Бум тв ако направиш промет у Хедис 1000че, па може и ова да е некоја комбинација меѓу нив по несогласувањата :)
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693


на Сител хостинг им е Уан, веќе 2-3 дена е замрзната...

Велија даваше Бум тв ако направиш промет у Хедис 1000че, па може и ова да е некоја комбинација меѓу нив по несогласувањата :)
Грешка, Сител не се хостирани во Оне откако го лансираа новиот сајт ... сепак можно е ОНЕ да прави нешто со ДНС рекорди па препорачувам да ставите некои светстки ДНС сервер место тие на ОНЕ за да пробате - за ова прпеорачувам ОpenDNS (208.67.222.222 и 208.67.220.220) ...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
До вчера навечер тешко се отвораа, сега морам да ја повлечам "жалбата" - се в ред. Дали ги средиле односите или нашле добар домаќин, битно сега функционираат. Доколку се случи пак нешто слично со одредени сајтови (недај боже, кој ќе трча да ги откажува), ќе пробам како што напиша Бидиков.
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
Дали некој има добиено сметка за надминување на тие 20 ГБ (ако ги имате надминато) Јас имав наминато 2 ГБ и месецов не ми стигна сметка за тие (оние фамозни 100 денари за ГБ)... дали конечно се освестиле дека треба да ја спуштат брзината а не да не дерат уште повеќе? (мада јас не приметив намалување на брзината).

П.С. Ова зборувам за сметката од јуни каде треба да стигне додатокот за евентуалното надминување на лимит од месец мај.
 
Член од
12 март 2010
Мислења
203
Поени од реакции
74
користам соло 10 и сакам да го раскинам договорот знае ли некој колку се плаќа месечно за пенали
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.886
Поени од реакции
16.126
користам соло 10 и сакам да го раскинам договорот знае ли некој колку се плаќа месечно за пенали
Уште колку имаш од договорот ?!
Ако имаш 5-6 месеци ќе си ги платиш тие сметки и ќе си го раскинеш договорот, колку месеци имаш до крај толку пари ќе си платиш (589ден./месец)
 
Член од
12 март 2010
Мислења
203
Поени од реакции
74
Уште колку имаш од договорот ?!
Ако имаш 5-6 месеци ќе си ги платиш тие сметки и ќе си го раскинеш договорот, колку месеци имаш до крај толку пари ќе си платиш (589ден./месец)
Во октомври ми истекува договорот.
Сега го читам договорот и пишува дека за раскинивање на договорот треба да се плати разликата помеѓу редовната цена на услугата и договорената цена која операторот ја одобрил на корисникот,редовна цена во анексот пишува дека е 826ден и договорена 589ден.Според ова излага дека треба по 250ден за секој преостанат месец да платам
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Во октомври ми истекува договорот.
Сега го читам договорот и пишува дека за раскинивање на договорот треба да се плати разликата помеѓу редовната цена на услугата и договорената цена која операторот ја одобрил на корисникот,редовна цена во анексот пишува дека е 826ден и договорена 589ден.Според ова излага дека треба по 250ден за секој преостанат месец да платам
Разликата, ама не за преостанатите месеци, туку за минатите. Тоа се смета како даден попуст, и ако раскинеш, си дал согласност попустот што си го искористил да го платиш како казна.
 

Kajgana e sranje

Македонија Шампион
Член од
9 април 2010
Мислења
225
Поени од реакции
64
Во октомври ми истекува договорот.
Сега го читам договорот и пишува дека за раскинивање на договорот треба да се плати разликата помеѓу редовната цена на услугата и договорената цена која операторот ја одобрил на корисникот,редовна цена во анексот пишува дека е 826ден и договорена 589ден.Според ова излага дека треба по 250ден за секој преостанат месец да платам
јас би рекол дека треба да доплатиш за секој месец на користење. не уште колку ти остануваат туку колку месеци си го користел.
они ти даваат попуст ако го користиш за време предвидено со договорот, ако го скратиш тоа време тогаш ќе платиш по стандардната цена без попуст која во случајов е 826ден за секој месец.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Имам дуоплус од он нет, тој пакет уште ми тера. 30 гига беше пакетот нели?
Али за прв пат месецов ми стигна дека имам плус 5 гига истрошено. А нема шанси!!! Освен ако некој не ми трошел на рутерот, али чудно некако.
Ќе извадам утре детелна ок, ама со месеци не сум проверувала на интернет колку си трошам. Знам порано на он.нет.мк си имаше опција да си провериш колку си истрошил месецот со пасс и лозинка.
Сега на странава на Оне не гледам таква опција. Има или нема???
Како да си проверам месецов пример колку сум истрошила?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.886
Поени од реакции
16.126
Имам дуоплус од он нет, тој пакет уште ми тера. 30 гига беше пакетот нели?
Али за прв пат месецов ми стигна дека имам плус 5 гига истрошено. А нема шанси!!! Освен ако некој не ми трошел на рутерот, али чудно некако.
Ќе извадам утре детелна ок, ама со месеци не сум проверувала на интернет колку си трошам. Знам порано на он.нет.мк си имаше опција да си провериш колку си истрошил месецот со пасс и лозинка.
Сега на странава на Оне не гледам таква опција. Има или нема???
Како да си проверам месецов пример колку сум истрошила?
https://secure.on.net.mk/users/nlogin.php


тоа е кај мене ...мислам кај сите е така да си проверат нет колку имаат истрошено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom