A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
11 септември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
55
Дај кажете каков е нетот, сакам да го откажам од он.нет, да не се заебам ако се префрлам на овие?!
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.144
Поени од реакции
4.679
Mal e brojot na mestata kade sto internetot ne e stabilen.Ova ti go kazuvam za Skopje.Sum pravel muabet so poveke luge od poveke kraevi i generalno se zadovolni.Jas sum na Cabletel od petokot 29 Januari i do sega nemav nikakov prekin vo konekcijata a brzinata vo vecernite casovi znae na momenti da se namali do 2 ili 3 mbs no internetot si raboti bez prekin.Prethodno bev na Telekom,go raskinav dogovorot za Max ADSL i sega cekam samo brojot da go prefrlam vo mrezata na Cabletel.Inaku privremenata telefonska linija sto ja koristam bez problemi mi funkcionira iako 5 dena se malku za da se oceni. Ziveam vo Gorce Petrov i generalno tuka e vo red.Imam problemi so tv signalot poradi defekt na nekoe pojacalo od nekoja bandera i pola programi se so premnogu sneg i dosega ne e intervenirano iako im e javeno uste vo petokot.Ke pocekam uste nekolku dena ako ne go resat problemot ke podnesam prigovor za namaluvanje na smetkata.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Дај кажете каков е нетот, сакам да го откажам од он.нет, да не се заебам ако се префрлам на овие?!
Јас сум веќе 3 години ако не и повеќе на cabletel (порано зора беа) и можам да кажам дека во последнава година-година ипол мнооогу ретко се случува да падне. Порано знеше почесто кога беше зора ама сега веќе не ни знам како изгледа да падне интернет... да не го заречам. :)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.010
Поени од реакции
6.040
Нетот е топ. Сеа планирам Голд да стаам од овие и така.
Бар сеа за сеа. 2 години го имам и сум генерално задоволен.
Дури и коа ќе надминам лимит не кратат одма.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166

нешто им заглави мерачот и се покачи аплоад:pos2:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.144
Поени од реакции
4.679
Aj da gi pofalam malku Cabletel.Pred 15 minuti dojdoa i go otstranija defektot kaj mene i sega kvalitetot na slikata na tv programite e kako sto treba.Internetot i natamu bez nikakov prekin.

Zaboraviv da kazam deka okolu 17:00 casot mi se javija od Cabletel deka prenosot na brojot od mrezata na Telekom vo mrezata na Cabletel e zavrsen bez nikakvi problemi i od istiot moment e aktiven vo mrezata na Cabletel.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
48
Поени од реакции
4
ај тие што имаат телефонија преку кејблтел во скопје нека напишат дали е стабилна и квалитетна услугата :vozbud:
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
ај тие што имаат телефонија преку кејблтел во скопје нека напишат дали е стабилна и квалитетна услугата :vozbud:
За мене Cabletel e големо разочарување. Ги користам сите услуги во моментов , и моето мислење е дека премногу плаќам за она што го добивам:
- Аналогна телевизија - освен Discovery пакетот, другото е тапа, пополнети канали колку да се бројат. Сега ги скинаа и преводите, лично не ми прави разлика, ама ако можеа досега да имаат српски или бугарски превод, за 450 денари месечно, редно е да обезбедат и македонски превод. Најголем дел од каналите се FTA, така да реално би можеле и да ја намалат претплатата.
- Дигитална телевизија - катастрофа. Веќе година дена иде реклама дека наскоро 120 канали, ама тоа наскоро многу долго било...А каналите очајни, од 70 канали, се кој од кој, единствено ја користам за децата да гледаат цртани филмови. Пола од каналите се од аналогната телевизија, а другото пак FTA, да се брои. Е да, има и неколку филмски канали, со превод - арапски, не знаев дека тој ни бил официјален јазик, само арапски титл можеш деновиве да видиш на дигитална.
- Интернет - падни стани, вчера пак се успори тотално, па го снема, па ресетирав модем па по некое време пак тргна. декларирано 6 Mbit, реално ретко го гледам, вчера мерев околу 3 Мbit....
- Телефонија - најголема грешка што ја направив. Оди преку интернет, звукот е катастрофа, се јавува фонија, дури и јас кога се јавувам на тој број, понекогаш мислам дек сум го утнал бројот, не ги препознавам гласовите веднаш.:toe:
Нормално, паѓа интернет, нема телефон, проблем со кабелската, нема телефон, сум немал телефон и по неколку дена.
Сакав да ја баталам после 9 месеци маки, ама ми велат, оп пенал 4500 денари дека договорот не е истечен. Не ја користам веќе 3 месеци, сега ми истекува рокот, и гарант раскинувам договор..
Мислев дека Т-хоум крадат, ама сметките за телефон кај Каблетел се исти, и поголеми ( нема евтина тарифа, цело време 0,9 +ддв)
Дефинитивно деновиве ќе го раскинам договорот, ќе баталам сигурно и телефон и дигитална, а многу веројатно и кабелска и интернет.
Не знам како се другите оператори, ама поарно и да си ставам собна антена , бар да не фрлам пари во ветер....
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
- Телефонија - најголема грешка што ја направив. Оди преку интернет, звукот е катастрофа, се јавува фонија, дури и јас кога се јавувам на тој број, понекогаш мислам дек сум го утнал бројот, не ги препознавам гласовите веднаш.:toe:
Нормално, паѓа интернет, нема телефон, проблем со кабелската, нема телефон, сум немал телефон и по неколку дена.
Дефинитивно ова е кај сите вака, без разлика во која населба живеат.
Јас не ни знаев дека телефонот одел преку интернет (хах), па кога им се јавувам за тоа што зуи и има фонија, дечкото ми вика "Абе ти си надминал 100 гига, намален ти е аплоад на 256 KB/s". Демек, треба цело време да ми е на мегабит, за да имам добар сигнал. А и кога е аплоад на 1 мегабит, пак исти курац, зуење до бескрај.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.144
Поени од реакции
4.679
Дефинитивно ова е кај сите вака, без разлика во која населба живеат.
Јас не ни знаев дека телефонот одел преку интернет (хах), па кога им се јавувам за тоа што зуи и има фонија, дечкото ми вика "Абе ти си надминал 100 гига, намален ти е аплоад на 256 KB/s". Демек, треба цело време да ми е на мегабит, за да имам добар сигнал. А и кога е аплоад на 1 мегабит, пак исти курац, зуење до бескрај.
Ako kaj Cabletel e tocno ova sto go kazuvas kaj Telekom mi se slucuvase sprotivnoto.Vo bilo koe vreme dokolku nekoj doma zboruva na fiksniot telefon bez razlika dali toj vrtel ili nekoj baral od nadvor nemase nikakov protok internetot.Cim ja zatvoris slusalkata internetot prodolzuvase.Mene licno i da zui telefonot ne mi smeta voopsto bidejki edvaj dali eden saat razgovori pravam vo mesecot iako sega za sega ne sum primetil takvo nesto.Pretezno komuniciram preku mobilen, skype i msn messenger.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
јас сум на оној обичен пакет со 15ГБ лимит .. шознам како се вика .. одкога нудат интернет тој ми е и не се замарам задоволен сум и ми ги задоволува потребите ..
единствено шо ме нервира е нивната подршка .. еднаква е на нула .. ретко паѓа .. ама кога ќе падне многу не не есапат и да не информираат шои како и кога ќе продолжи ...

сепак за цената е супер ... 450ден :toe:
под 400к/с не паѓа .. а се дешава и 1МБ/с да тера ... озбилно ! зависи од каков сервер симињаш ..

лимитот и да го поминеш не те сечат одма ... и да задоцниш да платиш до 10ти у месецот имаш фора уште некој ден :smir:

Катастрофа деновиве .... КАТАСТРОФА ....
одкако ги акнаа лозинкиве неможат да ја упраат ...
па и на телефон не одговараат ...
ми се иде одглаа да им удрам и компјутер и се у пм ...
:toe:
инаку еве како ме нервира нивната подршка ..
па и до 20.00 работат .. после тоа џаба :) и да падне нетот здравје сабајле пак :)
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553



И јас да ги пофалам, јес да требаше да свртам едно 4 пути.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom