A1 Combo (мобилна, фиксна телефонија, интернет и телевизија)

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Вака, денес влегов во преговори со моите за миграција од One (мобилно) и кабелската+нет+фиксна од blizoo конечно во VIP Combo (најверојатно M).

Но сакам да прашам и овде:
1. Дали може три пост-пејт броеви да се префрлат од One во VIP и како оди процедурата?
2. Дали може еден при-пејт број да се префрли од One во VIP и истиот да биде од при-пејт во пост-пејт и како и иде процедурата и за ова?
3. Дали сите четири бројчиња може да влезат во пакетот VIP Combo (M)?
4. Што треба да се направи со моменталниот пакетот од blizoo: Deluxe промотивниот од пред година дена за да се промени во овој VIP Combo (M)?
5. Дали може да се изврши замена на модемот (Linksys) со друг?
6. Дали ќе може да се изврши замена на ресирверот Neta со некој друг?
7. Колку минути ќе имаме бесплатни разговори на мобилен од VIP кон другите мобилни оператори?
8. Колку Gb интернет ќе имаме и на колку од телефоните?

Иначе ако одговорите на сите овие прашања, ќе ми помогнете многу околу преговорите за мигрирање на овој пакет :) Фала однапред на сите
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Вака, денес влегов во преговори со моите за миграција од One (мобилно) и кабелската+нет+фиксна од blizoo конечно во VIP Combo (најверојатно M).

Но сакам да прашам и овде:
1. Дали може три пост-пејт броеви да се префрлат од One во VIP и како оди процедурата?
2. Дали може еден при-пејт број да се префрли од One во VIP и истиот да биде од при-пејт во пост-пејт и како и иде процедурата и за ова?
3. Дали сите четири бројчиња може да влезат во пакетот VIP Combo (M)?
4. Што треба да се направи со моменталниот пакетот од blizoo: Deluxe промотивниот од пред година дена за да се промени во овој VIP Combo (M)?
5. Дали може да се изврши замена на модемот (Linksys) со друг?
6. Дали ќе може да се изврши замена на ресирверот Neta со некој друг?
7. Колку минути ќе имаме бесплатни разговори на мобилен од VIP кон другите мобилни оператори?
8. Колку Gb интернет ќе имаме и на колку од телефоните?

Иначе ако одговорите на сите овие прашања, ќе ми помогнете многу околу преговорите за мигрирање на овој пакет :) Фала однапред на сите
Треба да е поминат договорот со ОНЕ за да можеш да ги префрлиш бројчињата во вип или евентуално договорот да е потпишан на неопределено време. Нормално дека може да се префрли бројче од припејд во пост пејд, едноставно идеш во вип и ке ти кажат дека треба да ги расчистиш сите сметки со стариот оператор и да ти се истечени/подмирени корисничките договори. На припејд бројчето мораш да имаш кредит, за да може да се изврши префрлувањето, а за постпејд бројчината префрлувањето ке се фактурира на сметка.
Еве ти линк со пдф документ за тоа како оди процедурата: http://www.vip.mk/documents/10521/0/MNP_Prenoslivost+na+broevi_MKD_2015.pdf/5431030f-848e-4137-bd56-7a84bbed7c3c
Порано овој процес го кредитираше вип, ама сега на нивниот сајт нема никаква информација за тоа.
Во однос на комбо пакетот, можам да ти кажам некои работи од лично искуство.
Кога јас се префлив, мобилниот телефон можеше да биде на било која тарифа (мојот е на 400д) и спрема тоа ти ја рачунаат крајната цена на пакетот, а цената што оди по рекламите важеше за тарифниот модел од 666 денари.
Колку бесплатни минути и колку интернет ке има секој од мобилните телефони зависи од тоа на која тарифа ке бидат активирани. Дали може да има 4 броја активирано во еден пакет незнам, за тоа мораш да се иформираш во Вип. Јас на пример имам еден број во Комбо М, затоа што ми требаше тв приклучок за два телевизора.
Во однос на ресиверот по некоја логика би требало да ти го заменат, јас веке имав кам модул па ми донесоа само еден ресивер од новите.
Модемот остана истиот линксус, само ми донесоа нивни рутер а мојот го извадија.
Два месеци после мене, еден комшија од истиот влез исто така се префрли на Вип комбо М.
Само има една голема разлика од кај мене до кај него, во однос на интернетот бидејки
јас сум во лан зоната, а него го приклучија во докцис и затоа му дадоа поинаква опрема, односно она нивното рутерче (рутер-модем во едно) за докцис. Друго се е исто.
Најдобро е да се обратиш до некој Вип салон, каде ке ти направат пресметка и пакет според твоите потреби и ке те известат за сите процедури.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
@krkac ништо, се` пропадна. Таман успеав да ги убедам моите, но ете, на мајка ми пакетот со бројчиња и` истекува во Мај, а на татко ми во Октомври, наредната година. Така што тешко дека ќе се префрламе на VIP Combo пакетот. :(
Ништо, ќе чекам да се спојат, да измислат нови пакети и понуди, итн итн, а дотогаш, ќе си останам на Blizoo :unsure:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Вчера ми наместија и мене во ЛАН зона.




4G-то им фура со 30 Mbps DL/UL.

:свиркам:
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Знае некој како е ситуација во Хром, со брзина и стабилност?
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Vo ilinden e top netot
Jas sum na l paket i full e brzinata

Drugarceto e na m paket i brzinata mu e isto 150 mbps. Izgleda utnale nesto kaj nego
Na torent simnuva so 14.0 mbps
So tplink ruter obicen
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
so noviot modem : ) technicolor tc7200 index.jpeg [DOUBLEPOST=1442694043][/DOUBLEPOST]Site sto imate Technicolor TC7200 modem-ruter i imate problem so wi-fi,namestetego ova OBSS Coexistence, na disable , i modemot ke pusta signal so 40mhz,i nema sam da se mesti na 20mhz,
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Za site sto sirat dezinformaci dena ne cini Blizoo-Vip, ova e so noviot modem technicolor,na 7~10m od modemot so 1 zid prepreka, .......(znaci tie prvite modemi, mozebi se slabi na wi-fi , no ovoj e soliden brzinata e top, istata brzina ja vadam i na mobilen android star 2 god,
 

Attachments

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
Здраво може некој да ми каже што треба да направам за да ги натерам близу да ми стават приклучок кај мене во зграда.Живеам во населба аеродром (карши сендвичара 7ца/три бисери).Никој во ова маало овдека нема близу а доминантен е Телекабел а преку глава ми дојде да се мачам со шиткабел, им се имам јавено до сега на близу 3 пати и еднаш им се имам јавено додека беа Кабелтел и све ме мафтаат со муабетот за неколку месеци ке имале интернет и кабловска во овој реон.Отидов и во vip салон истата приказна. Помош некој каде да се упатам или да се јавам
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Здраво може некој да ми каже што треба да направам за да ги натерам близу да ми стават приклучок кај мене во зграда.Живеам во населба аеродром (карши сендвичара 7ца/три бисери).Никој во ова маало овдека нема близу а доминантен е Телекабел а преку глава ми дојде да се мачам со шиткабел, им се имам јавено до сега на близу 3 пати и еднаш им се имам јавено додека беа Кабелтел и све ме мафтаат со муабетот за неколку месеци ке имале интернет и кабловска во овој реон.Отидов и во vip салон истата приказна. Помош некој каде да се упатам или да се јавам
Treba da se sobere pogolem broj na gragani sto ke koristat blizoo od poslednata tocka do tvoeto mesto mislam deka svakas deka se e biznis i sigurno nema da pustaat celi instalacii za eden korisnik sto izrazil zelba da bide nivni clen
 

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
Treba da se sobere pogolem broj na gragani sto ke koristat blizoo od poslednata tocka do tvoeto mesto mislam deka svakas deka se e biznis i sigurno nema da pustaat celi instalacii za eden korisnik sto izrazil zelba da bide nivni clen
Јасно ми е мене тоа дека за еден корисник нема да влечат кабли ама претпоставувам дека не сум само јас кој што бил заинтереситан прибидејки на неколку пати рекоа дека за неколку месеци ке донесат приклучок ... нема везе фала на одговорот ке отидам пак во вип да видам што ке ми кажат
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
А како да го направам на CBN модемот знаеш?
ne znam no sigurno ima nekoe skrieno podesuvajne kako ovoj technicolor,mene mi go podesuvase vraboten vo blizoo,za max performansi, -na wi-fi, proguglaj , ili rascepkaj vo nego, bidejki jas ne go podesuvam ovoj preku stranata na blizoo, tuku direkt vo samiot modem,
dase nadovrzam na wi-fi- na 13 ti kanal= mi vadi 50/3 brzina no imam i postari uredi i ne mozam dase konektiram od 1~11 kanal si raboti bez problem a go namestiv na 13 kanal na lap topot nad 50 mbit mi izvadi,na drugite kanali 48~50,varira
eve i eden spedtest -na 13ka kanal i site ovie ostanati podesuvajna vo delot za wi-fi
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom