A Song of Ice and Fire

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
едвај чекам епилогот од SOS да видам како ќе го прикажат, би требало во последната епизода во сезонава :vozbud:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
едвај чекам епилогот од SOS да видам како ќе го прикажат, би требало во последната епизода во сезонава :vozbud:
Да, у книгата нејзиното појавување е на крај, али наоѓањето у ствари, хронолошки е, не многу денови, после RW. Инаку телото би скапало. Она пловела и ја нашле BWB. Значи тоа одма после RW се десило. Е сега, дали прв пат ќе влезе во серијата, исто како и во книгата - многу после наоѓањето и реанимирањето, тоа ќе видиме. А ако го прикажуваат нејзиното реанимирање и пронаоѓање од страна на BWB, тогаш би требало сеа у прва да биде.
Ја имам до мене мапата на Бравос од LandsOIAF. Ова островчево, позади, лево од Титанот, изгледа е Арсеналот од Бравос, а куполата у позадина илин е Palace of Truth или The Dome.
Мене ми личи ко да не се баш идентични мапава со ова од серијава (секако, дека не ни очекував да бидат)

Мартин конечно заврши со World of Ice and Fire. (нека ги баталува вака, еден по еден страничните проекти и нека продужи со ASOIAF)
Тоа мора да се набави, коа ќе излезе, обавезно!
Колку што знам, заедно со сопствениците на Westeros.org, е спремана оваа, да ја наречам, енциклопедија, а одамна требаше да биде готова.
 
Последно уредено:

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.536
Поени од реакции
14.669
Да, у книгата нејзиното појавување е на крај, али наоѓањето у ствари, хронолошки е, не многу денови, после RW. Инаку телото би скапало. Она пловела и ја нашле BWB. Значи тоа одма после RW се десило. Е сега, дали прв пат ќе влезе во серијата, исто како и во книгата - многу после наоѓањето и реанимирањето, тоа ќе видиме. А ако го прикажуваат нејзиното реанимирање и пронаоѓање од страна на BWB, тогаш би требало сеа у прва да биде.

Ја имам до мене мапата на Бравос од LandsOIAF. Ова островчево, позади, лево од Титанот, изгледа е Арсеналот од Бравос, а куполата у позадина илин е Palace of Truth или The Dome.
Мене ми личи ко да не се баш идентични мапава со ова од серијава (секако, дека не ни очекував да бидат)

Мартин конечно заврши со World of Ice and Fire. (нека ги баталува вака, еден по еден страничните проекти и нека продужи со ASOIAF)
Тоа мора да се набави, коа ќе излезе, обавезно!
Колку што знам, заедно со сопствениците на Westeros.org, е спремана оваа, да ја наречам, енциклопедија, а одамна требаше да биде готова.
најверојатно нема да го покажат жртвувањето на берик, туку сцената со бесењето на тие двајцата фрејови, кога ќе ги покажи со прст . точно на крајот од книгата :)
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
И јас дефинитивно ја земам World of Ice and Fire ама нема да ја читам одма прво да ги довршам Malazan сакам. Таман ќе ја читнам пред да излезе Winds of Winter. :)

Језива ќе биде сцената со Catelyn, таква подуена и бледа од водата со пресечен грклан. Добро бар во серијата не си ги гребе образите инаку ќе беше апла морничаво. HBO има добар шминкерски тим па ќе ја средат да изгледа феноменално, во најмал случај како зобињата од The Walking Dead што беа доста уверливи како за серија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И јас дефинитивно ја земам World of Ice and Fire ама нема да ја читам одма прво да ги довршам Malazan сакам. Таман ќе ја читнам пред да излезе Winds of Winter. :)

Језива ќе биде сцената со Catelyn, таква подуена и бледа од водата со пресечен грклан. Добро бар во серијата не си ги гребе образите инаку ќе беше апла морничаво. HBO има добар шминкерски тим па ќе ја средат да изгледа феноменално, во најмал случај како зобињата од The Walking Dead што беа доста уверливи како за серија.
Мој hit е дека ќе искочи од водата и така ќе заврши епизодата :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Пурпурната венчавка треба да се деси во новата сезона од серијата, нели?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пурпурната венчавка треба да се деси во новата сезона од серијата, нели?
Џофри и Марџори беше тоа така? Да не се збуниме :р да, сезонава, гозбата на првиот трејлер што е прикажана е фактички венчавката, 77 вида на јадења чинам беа.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Да
Џофри и Марџори беше тоа така? Да не се збуниме :р да, сезонава, гозбата на првиот трејлер што е прикажана е фактички венчавката, 77 вида на јадења чинам беа.
Да purple wedding е ради бојата на гемчето во кој беше скриен отровот во косата на Sansa и поради бојата на лицето на Joffrey кога пробува да земе здив пред да умре. Double
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Имам чувство дека Лејди Стоунхарт ќе се појави во последните епизоди, ако не и во финалето на сезоната.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
По 1 издание на секој втор месец ќе издават, изгледа секоја книга во два дела ќе биде. 10 книги имаат планирано да издадат. Не знам каков ќе биде преводот, ова е дело кај што доста се чувствуваат последиците ако е лош преводот.

 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Види, чекорот им е за поздрав. Не е на одмет да се популизира овој маргинален жарн кај нас и секако за тие што не разбираат англиски ете им опција, покрај српски/хрватски, да ја читаат на македонски.

Јас го сакам мајчиниот јазик но преферирам англиска литература. Англискиот е побогат и звучи по епски и сериозно кога станува збор за овој жарн. Понатаму се избегнува немањето на адекватен збор или фраза при преводот па тука лупање на слободен превод кој ми иде на нерви.

Си ја научив лекцијата од Господарот на прстените на македонски која ми беше подарок па немав избор. Потоа си порачав англиска верзија за да ја читам како човек.

И најголемиот бенефит нормално- го вежбам јазикот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom