A Song of Ice and Fire

Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Mило ми е што го смениле глумецот за Дарио Нахарис, Мајкл Хулисман ке биде подобар Дарио од претходниот.
Не дека претходниот беше лош но глумата не му беше доволно оштра и излудена како што е Дарио Нахарис.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Ја дочитав и петтата книга. И сега шо?!
Цело време шо го користев за читање го користам за прегледување на стрип нацртите на Тхе Мичо, на препрочитување на AWOIAF и не е интересно.

Да ја живниме малку дискусијава, а?
Кој е Роберт Д Стронг? (Читав теории дека е Грегор Клегејн).
Која е Септа Лемор?
Кој е Грејвдигер? (The Hound?)

Мислите ли дека Џон Сноу ќе преживее?

Ич не му требаше праќањето бродови во Хардхоум, ко да си ја бараше бељата, па на крај уште и ренџери..... тврдоглав, ама што може да се очекува од Старк? (You may not have my name, but you are of my blood).
Слушна за пророштвото на Старата и мислеше тој ќе ги спаси. Ко да му беа малку бељи на оваа страна на Ѕидот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.298
Поени од реакции
78.970
Ја дочитав и петтата книга. И сега шо?!
Цело време шо го користев за читање го користам за прегледување на стрип нацртите на Тхе Мичо, на препрочитување на AWOIAF и не е интересно.

.
A world of Ice and Fire не е излезена уште. Или јас сум грешка?

Џон меѓу другото, се обидува да ги спаси, за да не се претворат у wights. Тоа би биле премногу wights одеднаш. Така и кажа.
Како и да е, добар дел од нив ги собраа лишките ловци на робови, кои случајно стасаа до Тврдидом или како и да се вика на англиски, (дивјаците си ги натоварија жените и децата во бродовите мислејќи дека овие ги спасуваат), а дел од нив потоа беа ослободени од Бравошаните, кои заробија еден од двата лишки бродови.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Е, не е де, затоа и велам.

Знам што се обидува Џон, но знаејќи дека веќе има опозиција во Ноќната стража заради free folk, мислам дека не му требаше екскурзијата во Hardhome, па макар и по цена да станат white walkers.

ПОследното писмо од Hardhome содржеше "dead things on ground, death things in the water", дека почнале да се јадат меѓусебно значи, веројатно стигнаа предоцна. А не се знае ни што се случи со мамутите кои се упатија кон Eatwatch-by-the-Sea.
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
@n/a
Читај Tales of Dunk and Egg и The Princess and the Queen.

- За Septa Lemore може само да се шпекулира, нема скоро ништо во текстот што би посочило кон нејзиниот таен идентитет, доколку таков постои. Па затоа кој како си милува, за некого е Ashara, па Lyanna, Mellario, Wylla, Wenda the White Fawn, една од љубовниците на Oberyn која што била septa (мајката на Tyene чинам)...сериозен сум, за секоја од нив има теорија по интернетов.
Што знам, не мора секоја личност да има скриен идентитет, можеби Septa Lemore е всушност Septa Lemore.

-За браќата Clegane пак, се во книгите посочува дека се gravedigger/Robert Strong.
Е сега колку од Robert Strong е Gregor (Frankenstein, сепак многумина завршија во занданите на Qyburn) не знаеме, или пак дали воопшто има глава под шлемот.

- Нема шанси да е мртов Jon, најмногу поради plot armour-от што го има, едноставно неговата смрт не би имала никаква смисла од аспект на приказната. Премногу касно е во петтата книга да се убиваат толку важни ликови, особено не вториот по ред лик со најмногу поглавја. Значи не тврдам дека ќе биде жив на крајот од серијалов, но во ADwD нема никаква логика да умре, со оглед на тоа што цела книга е всушност подготовка за епилогот.
Уште многу работа има пред него Jon. Како прво, Robb го легитимизираше и со тоа Jon е негов наследник. Што всушност го прави наследник на две, во моментов соборени, династии.
Подобро прашање тука мислам дека би било како точно ќе преживее. Ако се земе во предвид прологот на книгата, Jon сигурно ја префрла свеста во Ghost. Најверојатно ќе преживее со помош на магија, само дали Mel ќе стапи во акција, или пак Children of the Forest. Val? :)
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Џон постапи најкоректно и нај разумно за доброто на реалмот, ако сите тие илјадници wildlings завршат како wights отиде све јабана, тоа беше вистинската одлука за доброто на реалмот но сепак многу контроверзно од хардкор перспектива на кодексот на Nights Witch, ја Џон тука многу го подржувам но тоа што не се толку разумни Bowen Marsh и компанија и тоа што му направија пуч е друга работа.

Верувам во неговата смрт но највероатно ке биде оживеан, но дали Мел би можела да го оживее, дали она ја поседува таа мок?
Бидејки видовме дека секој битен црвен свештеник до сега применува посебни моки, исто така ми текна на тоа дека во нејзиниот PoV кога го изоре Rattleshirt ја примени мокта врз него за да го смени идентитетот на Мејс и чуствуваше како и гори кожата дали топлината идеше од рубинот или општо низ целото тело не ми текнува баш., со ова и она самата иницираше дека жртвувала многу за да ја изврши магијата е сега за да направи kiss of life сигурно би требала ептен да се жртвува за да ја примени.

Можеби Мелисандре остана на ѕидот со причина, можеше да отиде со Станис но се одлучи да остане, нели ги предвиде дагерите во нокта насочени кон Џон, можеби и е потребен жив и одлучи да остане да ја спречи неговата смрт.
Можно е Џон да ја преврли душата во Гоуст и да живее во него додека не биде оживеан, мислам дека не е неговиот лик готов, поголемо прашање е како ке се оживее и како тоа ке влијае на приказната.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
@n/a
Читај Tales of Dunk and Egg и The Princess and the Queen.

Ќе треба да ги побарам.
Пустото, зараза е ептен, а јас се избрзав, па може да сум заборавил кога тоа Роб го легитимизирал Џон?!
Инаку, малку глуп начин да поттикнам дискусија.
Ги читав теориите за тоа кој е кој, па дури и дека Тирион и` е полубрат на Денерис, за Клегејните, за труењето на Тајвин итн.

Џон ми е премногу фаворит лик за да прифатам дека би можело дејството без него и сосема си во право, премногу работи се јазол околу него за да би можело туку така да го снема.

Мартелите ми стануваат се` поомилени.
Кога „влезе“ Оберин, претпоставува дека е лик ипол, но помислив дека Доран е страшен слабак, за да испадне дека е еден од омилените ми политичари.

Може само да си претпоставуваме шо ќе се случи со Давос Сиворт на Скагос, може ќе донесе уште една непозната во равенката од армии во Вестерос.
Исто, Вајман Мандерли испадна сплеткариште, а јас очекувам да продолжи да се остварува клетвата кон Фреј, Лејди Стоунхарт има уште работа, особено мислам дека ќе го „реши“ лично Рус Болтон... и тоа со шоу претстава.
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Многу лесно може да се пропушти при прво читање.
Basically, пред RW, Robb разговара со Catelyn околу тоа кој би го наследил, сметајќи дека Bran, Rickon, и најверојатно Arya се мртви, а со оглед на тоа дека Sansa е жена на Tyrion, единствен наследник кој му останува е Jon. Catelyn е против таквата одлука, ама при крајот на поглавјето очигледно е дека Robb веќе одлучил и ќе го прогласи Jon за свој наследник. Само што така завршува поглавјето и ништо не е дефинитивно. Лани GRRM потврди дека Robb го легитимизирал Jon.
А за тоа како би се открило, најверојатно преку Maege Mormont или Galbart Glover, кои што Robb ги прати до Greywater Watch пред да отиде на свадбата.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
^ Некни тркнав до Икона, ама не се стив да ги побарам горенаведените и овдеспомнатите приказни за Ег и Данкан :)
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Тешко да ги најдеш. Сите три досега напишани приказни за Dunk и Egg се во различни збирки на кратки приказни, првата во Legends, втората во Legends II и третата во Warriors. George планира да ги вметне сите во една книга, само тоа најверојатно откако ќе излезе The She-Wolfs of Winterfell, која исто така прво ќе биде објавена во збирка на раскази од повеќе автори. Само тоа после The Winds of Winter.
The Princess and the Queen се наоѓа во антологијата Dangerous Women.
Така да ако ги бараш во Икона, барај ги антологиите.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: n/a

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Претпоставувам повеќето го имаат гледано но може некој го пропуштил. Предупредување има спојлери од 4та сезона ако некој планира да ги избегне.:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: n/a

Kajgana Shop

На врв Bottom