A Song of Ice and Fire

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Леле вториот трејлер, како што рече Алекс што ќе мислат дека Дени го нападнала Кингс Лендинг, сега па после ова ќе мислат и дека е на тронот :pos: видете на видеото, делува како Тирион нејзе да и го носат во окови и потоа веднаш следува Дени со "I will do what the Queens do. I will rule." :vozbud: Да ги немав читано книгите бог зна што ќе мислев после трејлерот.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Од трејлерот ми изгледа дека ќе имаме повеќе CGI сезонава! Meereen :drk:

Може нема да има епизода со таков импакт како Red Wedding но дефинитивно ќе биде поинтересна сезона севкупно. Супер трејлер, многу рано дигаат хајп кој ќе чека до април. :icon_lol:

Coldhands на крајот или обичен White Walker? Не треба да биде во наметка или нешто само рацете и лицето да му се гледаат? Може не е он ама носи црн chain mail, хммм.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Леле вториот трејлер, како што рече Алекс што ќе мислат дека Дени го нападнала Кингс Лендинг, сега па после ова ќе мислат и дека е на тронот :pos: видете на видеото, делува како Тирион нејзе да и го носат во окови и потоа веднаш следува Дени со "I will do what the Queens do. I will rule." :vozbud: Да ги немав читано книгите бог зна што ќе мислев после трејлерот.
кога ќе се отвори темата во серии кога ќе пукнат шпекулации демек дени ги пали ланистерови, џофри ќе биде запален бла бла.
едвај чекам да се отвори темата да си читкам пошо ќе биде trough the roof :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Па уште и на крајот од статијата пишува единствено да веруваме на зборот на GRRM.
Како да не пишува во неговото писмо на крајот од A Feast For Crows дека A Dance with Dragons ќе излезе следната година.
А наместо тоа, 6 години чекање.
Кога ќе ми текне дека пред 10-тина години мислев дека многу време поминува измеѓу Harry Potter книгите.

Ова за 2015 и очекувано е, освен за најголемите оптимисти, кои што се надеваа на крајот на оваа година да излезе книгата.
Само пак не знам дали 2018 за излегувањето на ADoS е реалистично очекување. Постојано го пишувам истото кога ќе има ваква вест, дека најголем проблем би ми било серијата да ја заврши приказната побрзо од книгите.
Ама сакам да верувам дека знаат што прават (особено George), и веројатно последната книга ќе ја добиеме некој месец пред почетокот на последната претпоследната сезона. Затоа што сигурно и во таа сезона ќе има обработено добар дел од ADoS.
Ама ова wishfull thinking. Само тоа останува. И читање на се што постои за ASoIaF на интернетов. Even freaking Tumblr.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Единствено оправдање за каснењево на книгиве гледам во тоа да не искачаат спојлери за серииве, друго ништо не би можело да оправда.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
По некоја логика, книгите се изворот на материјалот и треба први да излезат. Сакам први да излезат. Ако тоа не успее и ако серијата го стигне ондак нека иде серијата во спин оф или алтернативна завршница и онака ја менуваат серијата во однос на книгите.

Авторот треба да седне и да го загрее столчето (вака ми викаа дома кога требаше да учам :rolleyes:) а не да гледа NFL и да пишива небитни кратки приказни.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
нормално чим самиот Мартин тврди дека максимум пишува 400-500 страни во годината
очекувам во лето господово 2015, меѓувреме ќе се читка dunk and egg :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975
Ова е најново објавено (деновиве) од TWOW. Параграф само.:pos:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Јас не читам ништо од TWOW додека не излезе цела книга.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ако сакате нешто слично на овој серијал и од овој жанр, можеби ќе ве заинтересира серијалот The Riyria Revelations на Michael J. Sullivan. Јас сум на почеток на првата книга The crown conspiracy и ми се допаѓа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975
Вчера више не можев да издржам и ги прочитав првите две Dunk&Egg, на компјутер, на англиски (нешта што никогаш не ги правам).
Интересни работи се дознаваат. На пример, дознав кој е троокион гавран, лордот што живее у симбиоза со чувардрвата у нивните корени.[DOUBLEPOST=1394192006][/DOUBLEPOST]
Па уште и на крајот од статијата пишува единствено да веруваме на зборот на GRRM.
Мех, зборот на Мартин, за овие работи, се покажал како доста релативна работа, досега повеќе пати. Сепак разбирам, он не може да знае кога ќе заврши. Уметноста не се реализира на ист начин како остатокот од работите, активностите, затоа што е плод на внатрешни суптилни пориви, наречени инспирација, додека за сите други работи потребна е само воља. Во случајот на уметноста, таа не е доволна. Секако, тука има и многу хедонизам, неодговорност и други по приземни причини за незавршување на делата.



Само пак не знам дали 2018 за излегувањето на ADoS е реалистично очекување.
not bloody likely
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom