93 американски филмски награди (Оскари 2020/21)

Кој филм е твој фаворит за Оскар за најдобар филм од 2020


  • Вкупно гласачи
    18
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
Чедвик номиниран, а Мадс не е. Ова само мене ме изненади?
Да :D

Пошто си очекувал ваљда базирано на тоа што си гледал, а не на тоа што гледаат тие што бираат.

Листиве на Злате што ги постира прати ги, вобичаено се точни, Чедвик беше ставен на листите во првите, Мадс не беше ни како опција мислам.

Глеј ги првите 5-10 на листиве горе, 95% тие ќе бидат номинираните и за Оскарите.
Да, ама изненадувачи за Мадс е што некои од предвидувањата го ставаа високо во листите, дури мислам дека го имаше и во топ 5 некаде, а други не го ни спомнуваа. Ете, на пример, Gold Derby, Што обично се најточни зашто нивните предвидувања се земени врз основа на предвидувања на филмски експерти од една страна, и на гласачи, обични гледачи, од друга. Имаат посебни предвидувања од експертите, посебни од гласачите, и плус едно заедничко, комбинирано предвидување. Дополнително, и некако математички пресметуваат со коефициенти колкави им се шансите на сите според тие предвидувања. Е, па кај нив баш Мадс го немаше ни во топ 15! Затоа викам, малку е специфичен случајот со него, бидејќи е актер во странски филм. Може неочекувано и да изненади и да биде номиниран. Само и според мене шансите за тоа се мали.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
Утре ќе ги објават кратките листи во неколку категории, меѓу кои и за најдобар странски филм (15 филма ќе влезат на кратката листа). Од тоа што до сега е излезено, а се спомнуваат како фаворити, изгледав 5 филма од кандидатите (меѓу кои и нашиот Врба), и според мене, еве го редоследот:

1. A Sun - Тајван (Филмиште! Мене ми се допадна премногу, а бидејќи не е еден од оние кои сигурно ќе влезат во листата, искрено се плашам да не го изостават. Се тешам со тоа што имаше Netflix release, па ваљда повеќе души од Академијата го гледале)
2. Quo Vadis, Aida? - Босна и Херцеговина (Многу, многу, многу тажен филм. Цело време додека го гледав, бидејќи знаев што ќе се случи, бев цел згрчен, се чувствував многу непријатно, а после него ми остана една кнедла во грло која уште не можам да ја проголтам. На исто рамниште ми е со A Sun. Овие два мора да заработат номинација за Оскар!)
3. Another Round - Данска (Сѐ е кажано за филмов, нема што да се дообјаснувам. Ова ќе го земе и Оскарот, 100%)
4. Врба - Македонија (Наш си е, ми се допадна, го оценив високо, ама надежите дека ќе се најде на листата утре ми се 0)
...
94. I'm No Longer Here - Мексико (Ова е еден од главните фаворити, ама филмов ми беше ужасен. Едвај го догледав. Не сфаќам што ги привлекло толку, па да зборат за него ко да е ремек дело. Мене ми беше кружење околу стол. Ако ова влезе, а A Sun не, стварно врска немаат тие од Академијата)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Од тоа што имам изгледано Another Round, добар филм, али не е за Оскар. Босанскиов е добар филм. Доста тажен.
Хрватскиов ми беше без везе, Врба нема шанса.

Според мене на поширок список би влегле: Романија, Данска, Мексико, Босна, Венецуела, Лесото, Србија, Тајван, Полска, Украина, Франција, Русија, Грузија, Судан и Гватемала.

Баш да видам утре колку ќе имам погодено.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
Интересно да се спомене: после Honeyland лани, многу држави се охрабрија да пратат документарци. Ете, романскиот Collective годинава е доста сериозен кандидат, а и Италија има шанси со вториот на Џанфранко Роси, по Fire at Sea, а исто така е документарец. Немам видено колку вкупно кандидати документарци има, ама по тоа што читав, имало доволно за да може да се каже дека Honeyland направи револуција во Холивуд!
Автоматски споено мислење:

EDIT: Најдов, дури 7 се - Notturno од Италија, Collective од Романија (и двата големи фаворити), Babenco: Tell Me When I Die од Бразил, чилеанскиот The Mole Agent, исто, голем фаворит, The Letter од Кенија, River Tales од Луксембург и Once Upon a Time in Venezuela од Венецуела.
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ја имаме скратената листа на можни номинации за странски филм:
Bosnia and Herzegovina, “Quo Vadis, Aida?”
Chile, “The Mole Agent”
Czech Republic, “Charlatan”
Denmark, “Another Round”
France, “Two of Us”
Guatemala, “La Llorona”
Hong Kong, “Better Days”
Iran, “Sun Children”
Ivory Coast, “Night of the Kings”
Mexico, “I’m No Longer Here”
Norway, “Hope”
Romania, “Collective”
Russia, “Dear Comrades!”
Taiwan, “A Sun”
Tunisia, “The Man Who Sold His Skin”.


Имам погодено 8/15.
Баш ме изненадија Тунис, Норвешка и Иран.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
Најголемо изненадување е што го нема грчкиот Apples, па и полскиот Never Gonna Snow Again.

4/15 гледани. Симнат ми е и францускиот. Останатите ги барав, ама освен чешкиот, мислам дека ги нема.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Најголемо изненадување е што го нема грчкиот Apples, па и полскиот Never Gonna Snow Again.

4/15 гледани. Симнат ми е и францускиот. Останатите ги барав, ама освен чешкиот, мислам дека ги нема.
Слабо си барал. :D

Вчера од телефон најдов торенти за иранскиот и хонгконшкиот. :D Чилеанскиот и романскиот мислам дека ги имам видено негде исто така.

За мене изненадување е што го нема грузискиот Beginning кој што уште по канската етикета од лани се спомнуваше ко можна номинација.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
па овие од 2019 не се стари за оскари, пример хонг конг уште пред 1 година има торенти за него?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
Преокупирани со „интернационалните“ филмови, заборавивме на другите категории. Објавени беа сите кратки листи вчера. Еве ги:

ДОКУМЕНТАРЕЦ:
“All In: The Fight for Democracy”
“Boys State”
“Collective” - романскиот кандидат за Оскар. Исто како Honeyland лани, има шанси за 2 номинации.
“Crip Camp”
“Dick Johnson Is Dead”
“Gunda”
“MLK/FBI”
“The Mole Agent” - чилеанскиот кандидат за Оскар. Исто како Honeyland лани, има шанси за 2 номинации.
“My Octopus Teacher”
“Notturno” - италијанскиот кандидат за Оскар. Не влезе во кратката листа за странски.
“The Painter and the Thief”
“76 Days”
“Time” - веројатно најголемиот фаворит за Оскар.
“The Truffle Hunters”
“Welcome to Chechnya”

КРАТОК ДОКУМЕНТАРЕЦ:
“Abortion Helpline, This Is Lisa”
“Call Center Blues”
“Colette”
“A Concerto Is a Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“Hysterical Girl”
“A Love Song for Latasha”
“The Speed Cubers”
“What Would Sophia Loren Do?”

ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФИЛМ (уште еднаш :P):
Bosnia and Herzegovina, “Quo Vadis, Aida?”
Chile, “The Mole Agent”
Czech Republic, “Charlatan”
Denmark, “Another Round”
France, “Two of Us”
Guatemala, “La Llorona”
Hong Kong, “Better Days”
Iran, “Sun Children”
Ivory Coast, “Night of the Kings”
Mexico, “I’m No Longer Here”
Norway, “Hope”
Romania, “Collective”
Russia, “Dear Comrades!”
Taiwan, “A Sun”
Tunisia, “The Man Who Sold His Skin”

ШМИНКА И ФРИЗУРА:
“Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn”
“Emma”
“The Glorias”
“Hillbilly Elegy”
“Jingle Jangle: A Christmas Journey”
“The Little Things”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“One Night in Miami...”
“Pinocchio”

ОРИГИНАЛНА МУЗИКА (тука за жал ја нема музиката на Nomadland од Ludovico Einaudi, зашто не е музика оригинално напишана за филмот, туку преземена од албум од пред 2 години од композиторот. Ама заслужува, не Оскар, туку сите почести :cuc: КЛИК ТУКА):
“Ammonite”
“Blizzard of Souls”
“Da 5 Bloods”
“The Invisible Man”
“Jingle Jangle: A Christmas Journey”
“The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
“The Little Things”
“Mank”
“The Midnight Sky”
“Minari”
“Mulan”
“News of the World”
“Soul”
“Tenet”
“The Trial of the Chicago 7”

ОРИГИНАЛНА ПЕСНА (@dragonsky - ја нема таа од новиот Бонд. Значи сепак, веројатно важно е филмот кога ќе излезе, а не песната, и истата ќе биде во конкуренција до година):
“Turntables” from “All In: The Fight for Democracy” - Janelle Monáe
“See What You’ve Done” from “Belly of the Beast” - Mary J. Blige
“Wuhan Flu” from “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan” - Sacha Baron Cohen
“Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” - Molly Sandén
“Never Break” from “Giving Voice” - John Legend
“Make It Work” from “Jingle Jangle: A Christmas Journey” - Forest Whitaker & Anika Noni Rose
“Fight For You” from “Judas and the Black Messiah” - H.E.R.
“Io Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)” - Laura Pausini
“Rain Song” from “Minari” - Emile Mosseri, Han Ye-ri - Rain Song
“Show Me Your Soul” from “Mr. Soul!” - ???
“Loyal Brave True” from “Mulan” - Christina Aguilera
“Free” from “The One and Only Ivan” - Charlie Puth
“Speak Now” from “One Night in Miami...” - Leslie Odom Jr.
“Green” from “Sound of Metal” - Abraham Marder
“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7” - Celeste

КРАТОК АНИМИРАН:
“Burrow”
“Genius Loci”
“If Anything Happens I Love You”
“Kapaemahu”
“Opera”
“Out”
“The Snail and the Whale”
“To Gerard”
“Traces”
“Yes-People”

КРАТОК LIVE ACTION ФИЛМ:
“Bittu”
“Da Yie”
“Feeling Through”
“The Human Voice”
“The Kicksled Choir”
“The Letter Room”
“The Present”
“Two Distant Strangers”
“The Van”
“White Eye”

ВИЗУЕЛНИ ЕФЕКТИ:
“Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn”
“Bloodshot”
“Love and Monsters”
“Mank” - јас сериозно не знам што ефекти имаше во филмов
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”
“Soul”
“Tenet”
“Welcome to Chechnya”
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Ја имаме скратената листа на можни номинации за странски филм:
Bosnia and Herzegovina, “Quo Vadis, Aida?”
Chile, “The Mole Agent”
Czech Republic, “Charlatan”
Denmark, “Another Round”
France, “Two of Us”
Guatemala, “La Llorona”
Hong Kong, “Better Days”
Iran, “Sun Children”
Ivory Coast, “Night of the Kings”
Mexico, “I’m No Longer Here”
Norway, “Hope”
Romania, “Collective”
Russia, “Dear Comrades!”
Taiwan, “A Sun”
Tunisia, “The Man Who Sold His Skin”.


Имам погодено 8/15.
Баш ме изненадија Тунис, Норвешка и Иран.
Овој Српскиот не го избрале, обично филмовите за Холокаустот добро котираат?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
Овој Српскиот не го избрале, обично филмовите за Холокаустот добро котираат?
И нашиот Трето полувреме беше филм за холокаустот, па најголем успех му беше десетката од @Anon . :icon_lol:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Овој Српскиот не го избрале, обично филмовите за Холокаустот добро котираат?
Баш поради тоа и очекував дека Дара ќе биде во тие 15 филма. Србиве пукаат од мака што босанскиов продолжи, а нивниот не.

Башка што во босанскиот они се злосторниците.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
Баш поради тоа и очекував дека Дара ќе биде во тие 15 филма. Србиве пукаат од мака што босанскиов продолжи, а нивниот не.

Башка што во босанскиот они се злосторниците.
Дополнително: независна Србија никогаш нема филм номиниран за Оскар. Најголем успех им е Клопка, кој во 2007 влезе во кратката листа од 9 филма. На Босна, за споредба, Quo Vadis Aida? им е втор филм во кратката листа, по Epizoda u životu berača željeza на Данис Тановиќ од 2013, а имаат и 1 освоен Оскар, за Ничија земја, исто на Данис Тановиќ, од 2001.

Дури и Македонија, со 2 номинации за Оскар во оваа категорија (или вкупно 3), е подобра од Србија.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Дополнително: независна Србија никогаш нема филм номиниран за Оскар. Најголем успех им е Клопка, кој во 2007 влезе во кратката листа од 9 филма. На Босна, за споредба, Quo Vadis Aida? им е втор филм во кратката листа, по Epizoda u životu berača željeza на Данис Тановиќ од 2013, а имаат и 1 освоен Оскар, за Ничија земја, исто на Данис Тановиќ, од 2001.

Дури и Македонија, со 2 номинации за Оскар во оваа категорија (или вкупно 3), е подобра од Србија.
Па реално и немаат некој филм од 2001 наваму што би можел да биде номиниран камоли да освои. Да не грешам душа, али во моментов не ми текнува на таков наслов.

Голем дел од филмовите им се тешки сморчини или нарко филмови. Не можам уште да сфатам како на некој му е добар филм оној Ране.

Еве баш сега им ги разгледав насловите од 2000 до сега и немаат ниеден друг филм што би можел да биде номиниран.

Босна ако освои номинација сега, тоа ќе и е единствената заслужена.
Овој Данис им е толку преценет што уште не можам да сфатам како зел Оскар со "Ничија земја".

Додека нашиве и двете номинации според мене беа заслужени (и Медена земја и Пред дождот) и неправедно им беа одземени Оскарите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom