93 американски филмски награди (Оскари 2020/21)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
мулан и он д рокс се за оскар?

ги гледале тие што мислат така?

за што би бил мулан номиниран?
за воукнес?
За костими, шминка, кинематографија, музика (мејби).
Не, не. Оваа листа се само кандидатите за Оскар за најдобар филм. Сменија многу правила во Академијата, ја проширија (читај: дуплираа), и повеќето од вклучените се или од малцинствата од САД, или странци (ко Тамара и Атанас од кај нас, на пример), и скоро сите помлади од 40. Затоа, веројатно, од сајтовиве мислат дека може да се замеша во трката за Оскар. Плус, голем дел од тие сајтови се финансирани од големите студија, кои плаќаат огромни суми за реклами таму. Затоа сајтовите можеби во некои случаи возвраќаат со тоа што во нивните листи ги ставаат филмовите од тие студија на повисоки позиции, за да билдаат хајп, народот повеќе да ги гледа, со што ќе има и поголем профит за студијата. Ланчан систем е тоа: на ти го - дај ми го. ;)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Иначе џоукс асајд..Кјутис има најголем (анти)маркетинг од сите филмови што се во категорија за странски..
Башка не освои тој филм нешто од Фестиваливе???
Не би се изненадил искрено да биде номиниран за најдобар странски ако сакаат рејтинзи да бркаат, сепак ете и престижна награда има зад себе (мислам)
Cuties не е кандидат за странски. Франција уште нема предложено филм.
Автоматски споено мислење:

Не се, Злате (ноу офенс :D) прати глупави сајтови и секоја година става вакви филмови што немаат врска, да немаше Корона ќе имаше листа од 50+ филмови и меѓу нив пола немаа ни да бидат помирисани за Оскар, а камо ли за било што друго :D
Maybe, ама од 8 години до сега, ,,глупавите" сајтови 5 пати го имаа погодено победникот. Само Moonlight во 2016 беше на трето место, Green Book (разбирливо, беше своевидно изненадување), на 6 место, и лани Parasite на 4 место. Во ни еден случај освојувачот на Оскар не бил рангиран подолу од 6 место, и не постои филм во сите 8 години кој не бил на листите, а бил номиниран. Значи, пак ќе речам - има филмови кои се тука заради реклама, и не, не сметам дека Mulan може да биде номиниран, плус годинава е навистина рано, значи оваа листа во декември драстично ќе се смени. Но во моментов е така како што е.
Автоматски споено мислење:

Иначе...Злате како одат работиве бе?
Еве пример само филмови од оваа година ќе се номинирани? Чинам сменија и филмови од старт на 2021 да се номинирани?

Еве друг пример...

Новиот Џејмс Бонд.
Песната излезе лани.
Филмот ќе излезе догодина.
Песната ќе биде eligible? Или битно е кога ќе излезе филмот?
Пишува во воведното мислење. Прочитај го. ;)
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.838
Поени од реакции
78.229
Cuties не е кандидат за странски. Франција уште нема предложено филм.
Автоматски споено мислење:


Maybe, ама од 8 години до сега, ,,глупавите" сајтови 5 пати го имаа погодено победникот. Само Moonlight во 2016 беше на трето место, Green Book (разбирливо, беше своевидно изненадување), на 6 место, и лани Parasite на 4 место. Во ни еден случај освојувачот на Оскар не бил рангиран подолу од 6 место, и не постои филм во сите 8 години кој не бил на листите, а бил номиниран. Значи, пак ќе речам - има филмови кои се тука заради реклама, и не, не сметам дека Mulan може да биде номиниран, плус годинава е навистина рано, значи оваа листа во декември драстично ќе се смени. Но во моментов е така како што е.
Автоматски споено мислење:


Пишува во воведното мислење. Прочитај го. ;)
Прочитав, ама за песни ми беше прашањето. Песната својата "премиера" ја имаше уште лани, ама филмот подоцна, затоа ми беше прашањето, пошто не знам дали има разлика за ваква категорија

Тоа за сајтовите зафрканција беше, фала богу и ја ги пратам истите :D
Ама сепак, често сајтовите пишуваат проширена конкуренција, т.е. 25 филмови ставени а само 10 максимум ќе добијат номинација, па многу често филмовите под 15 место знаат да бидат филмови што немаат врска со оскари, за тоа ми беше муабетот, вака многу долго изгледаат листиве од прва :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Прочитав, ама за песни ми беше прашањето. Песната својата "премиера" ја имаше уште лани, ама филмот подоцна, затоа ми беше прашањето, пошто не знам дали има разлика за ваква категорија
Ама во тој случај не е оригинална песна. Што знам. Категоријата се вика: оригинална песна, што значи - песна напишана токму за тој филм (и по некоја логика објавена заедно со него). Ако во филмот употребиш песна која веќе претходно била објавена, и не е напишана специјално за филмот, по мое мислење, не треба да влезе во конкуренција.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.580
Поени од реакции
4.153
Еве една листа за меѓународен филм. Подобра ни ја не би можел да направам, со забелешки со статистички податоци. :love:
Може да се додаде во првата објава, за понатамошна употреба. :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.838
Поени од реакции
78.229
Единствено нешто што може да ги направи оскариве забавни се филмов да добие номинација.

1606631290825.png
edit:
Во моментов ми јавуваат дека сепак Two of Us е одбран од Франција. Ништо, нема причини да се гледаат оскариве онда (n)
Студио?


Автоматски споено мислење:

Ама во тој случај не е оригинална песна. Што знам. Категоријата се вика: оригинална песна, што значи - песна напишана токму за тој филм (и по некоја логика објавена заедно со него). Ако во филмот употребиш песна која веќе претходно била објавена, и не е напишана специјално за филмот, по мое мислење, не треба да влезе во конкуренција.
Па така е. Оригинална за филмот е.
Ама проблемот испадна што филмот три пати се преместуваше.

Требаше во Ноември 2019 да излезе и затоа беше пуштена песната...арно ама во меѓу време филмот се префрли за во Февруари 2020 поради короната...и потоа се префрли и за 2021.
Тоа ми беше муабетот, дека вака сите логики ќе паднат во вода ради коронава :(

Ајде, ќе видиме секако кога/ако се случат Оскарите :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Еве, помина уште месец и пол, во САД веќе почнаа да ги доделуваат некои од филмските награди, па сега е веќе малку пореална ситуацијата. Најдов 10 сајта со предвидувања за Оскарите (всушност - 8 исти: Indiewire, The Playlist, Awards Watch, Entertainment Weekly, Gold Derby, Variety, Observer и Hollywood Reporter, и 2 нови: LA Times и Awards Daily). Еве како изгледа сега листата на филмови кои имаат најголеми шанси за номинација:

1. NOMADLAND - Chloé Zhao(+3) - максимални 1000 поени, ова 99,9% ќе биде освојувачот на Оскар
Searchlight Pictures

FILM.jpg

2. MANK - David Fincher(-1) - 980 поени
Netflix

MANK.jpg

3. THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 - Aaron Sorkin(-1) - 977 поени
Netflix

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7.jpg

4. ONE NIGHT IN MIAMI - Regina King(+1) - 962 поени
Amazon Studios

ONE NIGHT IN MIAMI.jpg

5. THE FATHER - Florian Zeller (+1) - 948 поени
Sony Pictures Classics

THE FATHER.jpg

6. MINARI - Lee Isaac Chung(+2) - 947 поени
A24

MINARI.jpg

7. NEWS OF THE WORLD - Paul Greengrass(0) - 945 поени
Universal Pictures

NEWS OF THE WORLD.jpg

8. MA RAINEY'S BLACK BOTTOM - George C. Wolfe(+1) - 933 поени
Netflix

MA RAINEY'S BLACK BOTTOM.jpg

9. DA 5 BLOODS - Spike Lee(-6) - 912 поени
Netflix

DA 5 BLOODS.jpg

10. SOUL - Pete Docter, Kemp Powers (+4) - 900 поени
Pixar

SOUL.jpg

11. PROMISING YOUNG WOMAN - Emerald Fennell(+5) - 886 поени
Focus Features

PROMISING YOUNG WOMAN.jpg

12. JUDAS AND THE BLACK MESSIAH - Shaka King(-1) - 864 поени
Warner Bros.

Judas and the Black Messiah.jpg

13. TENET - Christopher Nolan(+2) - 859 поени
Warner Bros.

TENET.jpg

14. THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY - Lee Daniels(-4) - 856 поени
Paramount Pictures

UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY.jpg

15. ON THE ROCKS - Sofia Coppola(-2) - 854 поени
A24/Apple Plus

ON THE ROCKS.jpg

16. AMMONITE - Francis Lee (-4) - 847 поени
Neon

Ammonite.jpg

17. SOUND OF METAL - Darius Marder (NEW) - 845 поени
Amazon

FILM.jpg

18. THE PROM - Ryan Murphy (NEW) - 840 поени
Netflix

FILM.jpg

19. THE MIDNIGHT SKY - George Clooney (NEW) - 828 поени
Netflix

FILM.jpg

20. PALM SPRINGS - Max Barbakow (NEW) - 826 поени
Hulu

FILM.jpg

21. PIECES OF A WOMAN - Kornél Mundruczó (NEW) - 826 поени
Netflix

FILM.jpg

22. FIRST COW - Kelly Reichardt (NEW) - 823 поени
A24

FILM.jpg

23. HILLBILLY ELEGY - Ron Howard (-5) - 822 поени
Netflix

Hillbilly Elegy.jpg

24. NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS - Eliza Hittman (-5) - 810 поени
Focus Features

NEVER RARELY.jpg

Сите останати филмови со под 800 поени според системот на бодување кој го користам, мислам дека немаат шанси за номинација. Ете, сега нема толку агитирање, го нема Mulan ни во топ 35. :P
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Според мене, од до сега изгледаното од листата:

1. Soul
2. Nomadland
3. The Trial of the Chicago 7
...
23. Da 5 Bloods
24. The Prom
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.838
Поени од реакции
78.229
Academy Award (updated) dates & deadlines:

  • Shortlist announcements: Tuesday, Feb. 9th, 2021
  • Nominations voting closes: Wednesday, Mar. 10th, 2021
  • Nominations announcements: Monday, Mar. 15th, 2021
  • Final voting closes: Tuesday, Apr. 20th, 2021
  • 93rd Oscars: Sunday, Apr. 25th, 2021
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Продолжуваме понатаму со листите.

НАЈДОБРА РЕЖИЈА:
(ранг-листа)

1. Chloé Zhao - Nomadland

Chloe.jpg

2. David Fincher - Mank
Fincher.jpg

3. Aaron Sorkin - The Trial of the Chicago 7
Sorkin.jpg

4. Regina King - One Night in Miami

Regina.jpg

5. Lee Isaac Chung - Minari
Lee.jpg

6. Paul Greengrass - News of the World
7. Spike Lee - Da 5 Bloods
8. Florian Zeller - The Father
9. George C. Wolfe - Ma Rainey's Black Bottom
10. Emerald Fennell - Promising Young Woman

11. Shaka King - Judas and the Black Messiah
12. Lee Daniels - The United States vs. Billie Holiday
13. Sofia Coppola - On the Rocks
14. Kelly Reichardt - First Cow
15. Christopher Nolan - Tenet


16. Kornél Mundruczó - Pieces of a Woman
17. Francis Lee - Ammonite
18. Eliza Hittman - Never Rarely Sometimes Always
19. Darius Marder - Sound of Metal
20. George Clooney - The Midnight Sky
21. Ron Howard - Hillbilly Elegy
22. Ryan Murphy - The Prom
23. Viggo Mortensen - Falling
24. Charlie Kaufman - I'm Thinking of Ending Things
25. Robert Jury - Working Man
26. Armando Iannucci - The Personal History of David Copperfield
27. Miranda July - Kajillionnaire
28. Ramin Bahrani - The White Tiger
29. Judd Apatow - The King of Staten Island
30. Anthony and Joe Russo - Cherry
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Еве ја листата и за најдобар актер. Тука иако 2-3 актери се издвојуваат, и за кои сметам дека ќе бидат сигурно номинирани, има вкупно 7 во конкуренција од кои секој може да добие номинација. Еве како изгледа листата.

НАЈДОБАР АКТЕР:
ранг-листа

1. Chadwick Boseman - Ma Rainey's Black Bottom

Chadwick.jpg

2. Anthony Hopkins - The Father
Hopkins.jpg

3. Delroy Lindo - Da 5 Bloods
DelROy.jpg

4. Riz Ahmed - Sound of Metal
Riz.jpg

5. Gary Oldman - Mank
Gary.jpg

6. Tom Hanks - News of the World

Tom.jpg

7. Steven Yeun - Minari
Yeun.jpg

8. Kingsley Ben-Adir - One Night in Miami
Kings.jpg

9. Ben Affleck - The Way Back

Aflek.jpg

10. Lakeith Stanfield - Judas and the Black Messiah
Lake.jpg

11. Colin Firth - Supernova
12. Sacha Baron Cohen - Borat Subsequent Moviefilm
13. Tom Holland - Cherry
14. George Clooney - The Midnight Sky
15. John David Washington - Malcolm and Marie


16. Tahar Rahim - The Mauritanian
17. Mads Mikkelsen - Another Round
18. Peter Gerety - Working Man
19. Denzel Washington - The Little Things
20. Andy Samberg - Palm Springs
21. Dev Patel - The Personal History of David Copperfield
22. Jude Law - The Nest
23. Jim Parsons - The Boys in the Band
24. John Magaro - First Cow
25. Trevante Rhodes - The United States vs. Billie Holiday
26. Viggo Mortensen - Falling
27. John David Washington - Tenet
28. Eli Goree - One Night in Miami
29. Jamie Dornan - Wild Mountain Thyme
30. Luca Marinelli - Martin Eden
31. Shia LaBeouf - Pieces of a Woman
32. Jesse Plemons - I'm Thinking of Ending Things
33. Benedict Cumberbatch - The Courier
34. Adarsh Gourav - The White Tiger
35. Kevin Costner - Let Him Go
36. Mark Wahlberg - Radioactive
37. Mark Wahlberg - Joe Bell
38. Armando Espitia - I Carry You with Me
39. Justin Timberlake - Palmer
40. Ntare Guma Mbaho Mwine - Farewell Amor
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.184
Поени од реакции
13.885
Ентони Хопкинс, ама да не биде расистички ќе му го дадат на чадвик босеман.
 
На врв Bottom