5X филмски предизвик v.2/2018

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
4. Joyeux Noël (2005)

Тргнаа три паралелни приказни со повеќе ликови, така да почетокот делуваше малку конфузно. Требаше малку повнимателно претставување на ликовите за подобро да се запознавеме но и да се изгради емпатија. Дури кога излегоа на фронтот приказната си зазеде тек. Одлична сцената од првото примирје. Дочек на божиќ во една малку поинаква ситуација, кога сите всушност се запрашуваат зошто се таму каде што се и го прават тоа. Многу едноставна, но моќна порака. И цело време неизвесност, некој да не припука и се да отиде по ѓаволите.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.422
4. Joyeux Noël (2005)

Тргнаа три паралелни приказни со повеќе ликови, така да почетокот делуваше малку конфузно. Требаше малку повнимателно претставување на ликовите за подобро да се запознавеме но и да се изгради емпатија. Дури кога излегоа на фронтот приказната си зазеде тек. Одлична сцената од првото примирје. Дочек на божиќ во една малку поинаква ситуација, кога сите всушност се запрашуваат зошто се таму каде што се и го прават тоа. Многу едноставна, но моќна порака. И цело време неизвесност, некој да не припука и се да отиде по ѓаволите.
Пишував мислам во ланската тема за филмов. Јас лани го гледав. Додека гледав, цело време мислев: претставен е како реалност, инспириран од вистински настани, а прикажува глупости кои е невозможно да се случат. И цело време додека гледав, бев со тој став. Мислам: две спротивставени страни, на фронтот, престануваат да се убиваат меѓусебе, и измеѓу ровови, на ничија земја, земаат да си прослават Божиќ. Па уште и певаљка ќе викнат. Глупости! Нејсе. Завршува филмот, земам јас да гуглам за него, и доаѓам до податок дека за време на Првата светска војна, на многу боишта на западниот фронт командантите на двете страни ги прекинале борбите за Божиќ и навистина заедно го прославиле. Меѓу ровови. На ничија земја. Ежење од глава до пети! Еве и денес се ежам, исто, пишувајќи! Тоа е моќта на Божиќ - и војна да спречи! Затоа периодов го сакам најмногу, во цела година.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Пишував мислам во ланската тема за филмов. Јас лани го гледав. Додека гледав, цело време мислев: претставен е како реалност, инспириран од вистински настани, а прикажува глупости кои е невозможно да се случат. И цело време додека гледав, бев со тој став. Мислам: две спротивставени страни, на фронтот, престануваат да се убиваат меѓусебе, и измеѓу ровови, на ничија земја, земаат да си прослават Божиќ. Па уште и певаљка ќе викнат. Глупости! Нејсе. Завршува филмот, земам јас да гуглам за него, и доаѓам до податок дека за време на Првата светска војна, на многу боишта на западниот фронт командантите на двете страни ги прекинале борбите за Божиќ и навистина заедно го прославиле. Меѓу ровови. На ничија земја. Ежење од глава до пети! Еве и денес се ежам, исто, пишувајќи! Тоа е моќта на Божиќ - и војна да спречи! Затоа периодов го сакам најмногу, во цела година.
https://www.ranker.com/list/worst-things-happened-christmas/laura-allan
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Una Famiglia Perfetta

Филмов тхо :ROFLMAO:
Дечки, не знам кој планира да го гледа филмов, ама да ве предупредам после овој пасус, ако планирате да го гледате да не читате зашто ќе пишувам спојлери. Филмов е лудница, типичен, најтипичен over the top Џеновезе филм, апсолутно го препорачувам иако е од оние so bad it's actually good филмови, јас додека го глеав сто пати сменив мислење, абе ова е глупо, ааа не ова е генијално, не чекај, пак е глупо, ама ова е добро. Знам дека ако го гледате ќе ме хејтате ама ми е гајле, јас супер си поминав со филмов. Сакав да ви напишам тука краток синопсис, ама сепак се предомислив и ќе го направам тоа во делот со спојлери зашто искрено, повеќе од она што го пишува на имдб е спојлер. Ајде тука ќе се поздравиме со тие што сакаат да го гледаат, па ќе си направиме муабет кога ќе го изгледаат, ако на некој не му е на листа, може да му даде шанса и надвор од предизвиков или ако не е сигурен дали сака да го гледа, може да го читне поопширно синопсисот што ќе го напишам подолу.



Многу ретко раскажувам јас плот на филмови во рецензија, така ме научија во средно и се држам уште до тие правила ама сега ќе направам исклучок зашто филмот е лудница (и овие биографски глупости ги пишувам исклучиво да им дадам шанса на бунтовниците што уште читаат да скролнат.) Океј, филмов се врти околу еден осамен маж кој најмува family for hire за божиќ за да не се осеќа сам. Филмов многу потсеќа на еден американски филм со Бен Афлек што се вика Surviving Christmas, меѓутоа со далеку повеќе слоеви од тој. За тие што не го следат многу Џеновезе, тој е познат по тоа „крадење“ на идеи, единствената причина што му го простувам тоа е начинот на којшто тој европеизира холивудски шунд и им дава многу попријатен, погледлв вајб, приказните му се клише, меѓутоа со далеку повеќе душа од американското клише. Истиот случај е и со неговите филмови Immaturi кои се копија на американските Grown Ups. Во ред. Имаме фамилија for hire претставена со сите генерации: деца, тинејџери, возрасни, и повозрасни.Филмот ИЗОБИЛУВА со твистови, твист афтер твист афтер твист, скоро сите ужасни, ама забавни. Јас се смеев и си викав колку е ова глупо, истовремено. Не знае овој човек да заврши филм јас ви кажувам, твистови има до end credits, at some point човек ќе се умори од пишување толку пресврти, и тоа апсолутно непотребни втф! Дури и оној податок дека се фамилија на наем, е твист во филмов, who does that, главниот плот да го претставиш во твист, алал да му е на тој што го пишувал синопсисот на имдб. И бај д веј, многу лошо се осеќав кога ја гледав воведната сцена, ко.. го пуштам филмов и типов го руга детево втфффф си викам се надевам нема да е некој филбед филм ова, што се дешава, детево почнува да плаче аман, многу непријатно ми беше, ама добро после испадна дека се фејк фамилија и пресмешно ми беше, и испадна да си е филгуд комедија филм. Во секој случај, покрај твистови има премногу ситком и шпанска серија моменти, паралелно. Се разбира дека во овој филм, „братот и сестрата“ ќе се заљубат, и се разбира дека ќе имаат секс, и се разбира дека некој што не е упатен во целава работа ќе им улета на сред однос и ќе мисли дека се во инцест, come on, сме го виделе милион пати во филмови, и ќе го видиме уште толку, it's too good да не се експлоатира. Љубовни тријаголници, четириаголници, многуаголници за извоз - италијанска работа. Многу слично како во Совршените Странци, она што кажав овр д топ, и таму беше и овде е. Наједноставниот начин да се објаснат аферите во филмов: Деверот на жената на главниот лик, и е всушност сопруг којшто имал афера со колешка која му глуми сопруга, додека неговата жена глуми сопруга на нејзиниот бивш дечко што ја оставил, којшто во меѓувреме се заљубува во автостоперка на улица која се гледа со женет човек. Ок? Одиме даље, филмов е стварно многу забавен, од љубов го хејтам, ептен ми беше забавно да го глеам, гранде изглеа го хејта тхо, ама нема врска. Без разлика што е забавен, многу е дооооолг, и тоа пак се должи на тоа што режисеров не знае да заврши филм, ептен го гњави крајот, можеше комотно филмов пола саат порано да заврши, таму кај црквата пример, тоа ќе беше добар крај на филмот, АМА НЕ! после таа сцена уште неколку заплети и твистови имаше, зошто?? Никому не му е гајле за се што се случи после црквата, па и нови ликови донесоа после тоа лол. Хонорари меншн мора да и се даде на женскава што никако не можеше да избега од фамилијава и кај и да тргнеше пак кај нив завршуваше, сочуство за неа, таква среќа и се погоди со лудаци да го помине божиќ. Ама нели, it's all well that ends well.


7/10
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Пишував мислам во ланската тема за филмов. Јас лани го гледав. Додека гледав, цело време мислев: претставен е како реалност, инспириран од вистински настани, а прикажува глупости кои е невозможно да се случат. И цело време додека гледав, бев со тој став. Мислам: две спротивставени страни, на фронтот, престануваат да се убиваат меѓусебе, и измеѓу ровови, на ничија земја, земаат да си прослават Божиќ. Па уште и певаљка ќе викнат. Глупости! Нејсе. Завршува филмот, земам јас да гуглам за него, и доаѓам до податок дека за време на Првата светска војна, на многу боишта на западниот фронт командантите на двете страни ги прекинале борбите за Божиќ и навистина заедно го прославиле. Меѓу ровови. На ничија земја. Ежење од глава до пети! Еве и денес се ежам, исто, пишувајќи! Тоа е моќта на Божиќ - и војна да спречи! Затоа периодов го сакам најмногу, во цела година.
Тој факт ми беше познат така да не ми пречеше иако морам да признаам дека делува невистинито. Повеќе ми пречеше тоа што пејачката и пејачот некако волшебно веднаш стигнаа од прославата на фронтот, за потоа да чекаат два дена превоз за назад.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
5. Christmas in Connecticut (1945)

Сум го гледал римејкот од филмов, а го запамтив затоа што беше режиран од Шварценегер кога беше на врвот од кариерата. И убава беше куќата каде што се случуваше настанот, украсена божиќно со богата софра. Не се сеќавам на повеќе детали за да можам да го споредам со овој, но воопшто не е тешко да е подобар или полош од овој. Секако е современо направен, па можеби затоа е и погледлив. Се работи за романтична комедија, типичен заплет, развој и ликови за жанрот од тоа време што од денешна перспектива делува малку наивно. Гледлив филм, ама не би го препорачал.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Shock Corridor

Genuinely ми се допадна филмов. Повеќе од сите други од предизвиков заедно, имаше интересна приказна, плус беше сместен во лудница што секогаш е интересно да се гледа. Имаат тие филмови некаков необичен шарм. Ликовите беа сите интересни и допадливи, фаворит ми беше црнецот што мислеше дека е белец и основоположник на ККК. Сите сцени со него ми беа пресмешни и презабавни, штета што го немаше повеќе, секонд бест дебелиот со оперите, ама и другите не беа лоши. Исходот на крај беше очекуван дека на крај сепак ќе полуди протагонистот. Ама сепак добар филм кој не здосадува во ни еден момент, освен можеби оние сцените во боја што беа, ама нема врска, не сметаа многу, само беа некако филерски.

7/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.422
ДЕКЕМВРИ #4 - Christmas in Connecticut

Каква градација на филмовиве во декември! Од првиот кој го гледав, до последниов, оценката оди прогресивно нагоре. Очекувам петтиот, ако вака продолжи, да е ремек дело. Christmas in Connecticut мнооогу ми се допадна. Од старите божиќни филмови, по It's A Wonderful Life и Miracle at 34th Street, овој е на трето место. Прекрасна комедија на забуни на една мала фарма во Конектикет каде се собираат еден тон лажговци од кои секој си има своја верзија на приказната и свои мотиви, а некој од горе ко да ги гледа, и им поставува триста искушенија за да потврди дека на лагата и се кратки нозете. И се беше презабавно. Иако по малку делуваше бурлескно и клише, сепак, одлично изгледаше за периодов. Баш го имаше божиќниот дух во себе. Одамна сакав да го гледам, фала ти @Corvus што конечно ме натера. Најубав до сега! 8/10

P.S. Конечно млад главен актер во стар филм, а не некој дедо! I liked it!
P.P.S. Ама сепак Феликс ми беше омилениот лик!
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Holiday Inn

Забавен филм, кој иако не е сместен точно на Божиќ сепак има празничен дух во него и се фокусира на она празнично расположение во текот на целата година. Овој филм може лесно да се каже дека примарно се потпира исклучиво на музика и кореографија, на сметка на плотот кој некако беше ставен во втор план. Како да плотот служеше во функција на музичките точки, а не обратно како што е вообичаено случајот. Кои од своја страна, беа ептен забавни и уживање да се гледаат. Мора многу да го пофалам тука Фред Астер од којшто ова ми е трет филм, и не дека до сега не се знаеше дека е creme de la creme во степерскиот свет, меѓутоа тоа тука ептен се забележува, особено што одма после овој филм бек ту бек го гледав и Ла Ла Ланд, каде што се приметува дека на главните ликови степувањето им е надвор од зоната на комфор и многу очигледно на памет научена кореографија. Кога го гледа човек Фред Астер како тропка со степерските чевлички не може, а да не си помисли дека овој човек е роден со нив, не би рекла ни дека танцувањето му е втора природа, напротив прва. Соло точката на Астер ме остави без зборови, со каква леснотија и ноншалантност ја изведе, како воошто да не размислува за она што го прави, како фристајл, како некоја природна биолошка активност која е контролирана од симпатикусот. Бинг Кросби кој го гледавме и во White Christmas, и тука симпатичен како и таму, со истата скромност и смиреност, овде малку повеќе во улога на романтичар отколку таму. Женската исто симпатична иако не очекував на крајот толку далеку да отиде да се вери со ликот на Астер, но добро. Филмов иако краток, некаде пред расплетот како да затупува малку, ама брзо потоа доаѓа расплетот, сепак мора да се признае дека it overstays its welcome. Со поминати две години од почетокот до крајот на филмот, и вртење full circle во дејството, кое патем да не беше музиката ќе траеше 15 минути, филмов беше енџојабл.

7/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Ми останаа симнати а неизгледани филмови од претходните предизвици, па да искористам да ги догледам.

5+1. Как ја провёл этим летом - Како го поминав ова лето (2010) (10.6)


Некоја си поларна метеоролошка станица со двајца члена, едниот искусен, другиот новајлија. И тие двајца се во целиот филм. Добра замисла, добра и изведба, но со идиотско однесување на младиот на целиот филм му паѓа гледливоста. И додаток на сето тоа оние познати руски предолги статични кадри од тундри, кои како се движеше филмот кон крајот беа се подолги и подолги. Иако тие со тајмлапс не изгледаа лошо. Одлично филмско дејство без многу дијалог, но баш тоа пречи кога како наводно младиов нема прилика да му каже тоа што треба.

И во пресрет на новогодишните празници успеав (делумно) да и ја исполнам ланската новогодишна желба на @Corvus a воедно и барањата на @Zlatikevichius и @Anon, па се гледаме на letterboxd.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.730
Поени од реакции
33.422
ДЕКЕМВРИ #5 - Scrooge

Не дека и јас имам гледано многу Christmas Carol-и, ова ми е 6-ти се на се, ама сепак, од тие што ги имам гледано, овој е еден од најубавите. Музиката го прави поведар, повесел и поприкладен за овој период од годината. Не за џабе бил номиниран за 4 Оскари. И Скруџ ми се допадна повеќе од тој на Џим Кери (последниот гледан). Се на се, убав крај и за декемврискиот предизвик, и за, за мене, убавата 2018. Се гледаме до година, во нова тема, со помалку филмови!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
5+2 Елена (2011) 10.7

Одлична драма во која навидум многу малку се случува, но многу покажува и поставува огромен број на етички прашања. Нормално, одговорот е оставен на гледачите и нема точен или погрешен. Се е работа на точка на гледиште и веќе изграден став за дадените прашања. Нам секако ни е поблиска темата и проблемите кои што се поставуваат, пред се заради големата сличност во општествените уредувања со Русија како во минатото така и сега. Можеби затоа и не беше изненадување развојот на дејствието, туку напротив беше очигледно во кој правец ќе се развива и како ќе заврши. Претпоставувам дека гледачите од западните земји многу поинаку гледаат на филмов, односно на самите ликови во него. Режисерски одлично поставен филм, со доста долги кадри чие што времетрање воопшто не се чувствува. Секој детаљ е таму со причина и може да му се бара подлабоко значење. Единствениот гудачки музички лајтмотив се појавуваше повремено но одлично го надоградуваше дејството.
Единствено не ја разбрав потребата за местењето на креветите. Мислам дека беше потполно непотребна сцената каде што сестрата ја менуваше постелината.

Толку за оваа година, повеќе во следната. Нека е среќна новата година.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Ветувам од јануари ажурен ќе бидам.. сеа само кратко зашо веќе не се ни толку тазе филмовите

White Christmas

И покрај лабавата приказна, поентата беше да предизвика убаво празнично топло чувство и успеа во тоа. Убави песни, симпатичен хумор, многу харизма и хемија кај главните ликови. 7/10

Holiday Inn

И тука Бинг Крозби беше супер, Фред Астер исто пак покажува како се тоа степува и танцува, женската исто супер се вклопи, приказната полабава и од Бел Божиќ ама севкупно со танцувањето и музиката испадна симпатично филмче. 7/10

Bachelor Mother

Цинџер Роџерс другарка му на Фред Астер многу си ја сакам и како и обично и во овој филм си растура. Дејвид Нивен исто е на ниво и се супер тандем со Џинџер. Слатко, топло и смешно ром-ком скруболче, добро сценарио.. 8/10

Joyeux Noel

Убава поента која сепак не ме допре колку што очекував. Малкуцка ко на сила да се идеше со изнудување на емоции и на моменти ми делуваше ко растегнат, сепак гледлив, глумциве солидни си беа и како што кажав убава поента и порака.. 6,5/10

Scrooge

Една постара верзија од 40тите имам гледано и беше добра, али оваа верзија беше многу добра, најмногу заради Алберт Фини кој беше одличен намќор. Супер адаптирано сценарио со закон реплики, музиката исто доста добра со певливи песни, споредните ликови погодени.. супер Скруџ. 8/10
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
@__Vita____ еве нешто за тебе:

Прегледај го приврзокот 184825
Затоа идеме на отворено кај што воздухот е чист..

Природата како лик во филмот. Мислам нема потреба од нешо друго да се објаснува. Секој филм со своја приказна само што природата е голем фактор.. однос човек-природа, самоспознавање, полудување, другарство, дивина-цивилизација, осаменост, отприлика тие теми се низ филмчињава што ќе бидат предложени.
Смирувачки ми делуе кога низ цел филм скоро секој кадар е планина, пустини, дрва, реки итн...
Прв од овој тип што скоро на сите ни текнува е Into the Wild, али поради висока глеаност нема да се предложи тука. А предлозите за 5х Февруари се:
Dersu Uzala
Fitzcarraldo
Deliverance
Pathfinder
Walkabout

Aguirre: The Wrath of God
Letter Never Sent
Jeremiah Johnson

(3те филмови кои се италик болд се филмовите кои јас ги одбрав како задолжителни, 2 филмови кои ќе бидат само италик се филмови кои може да се заменуваат, и последните 3 филмови ќе бидат избор за замена по желба на членовите.)

Мене најголемиот дел ми се гледани одамна и ми биле доста добри, сеа таман време за реприза. А ко што глеав на летер, кај повеќето не се глеани така да и тоа е таман.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom