5X филмски предизвик v.2/2018

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.540
Лемон леле колку предобар лик и ептен смешно се смееше и некои фаци коа праеше посебно танго додека играше со Осгуд, топ комичар ќе го разгледам подетално во иднина,
Епа од предизвиков со него се „Аванти“, „Насловна страница“, и „Fortune cookie“, а исто од Вајлдер со него се и „Слатката Ирма“, „Апартман“ и неговиот последен (на Вајлдер) „Buddy buddy“. Доста ти се :)
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
The Lost Weekend

Филмов изгледа само мене не ми остави ептен силен впечаток. Не дека е филмот лош, ама искрено ми правеше филбед додека го гледав, а јас не ги сакам филбед филмовите, па и ги избегнувам. Јасна ми беше пораката, океј. Ама не можев да се поврзам ептен со ликот и неговите страданија башка малку клошар беше, на страна од тоа што беше алкохоличар, па и потенцијален самоубиец стана. Се осеќав лошо за Хелен додека го гледав филмов, најголемата жртва на неговата зависност беше таа. Сигурно на Џамбазов еден од омилените филмови му е овој, само што неговата Хелен не остана до крај да го спасува. Не сум ептен фан на Џамбазов. Ни на хроничниот алкохолизам. Ни на филмов. Ваљда има дискусија во ова, и дали јас сум премногу строга со таканаречените жртви на пороци. Мене ми беше тажно и фрустрирачко да го гледам филмов, да во ред, едукативен филм беше, и тие најчесто се филбед за да ти ги отворат очите кон некои работи што можеби не ги гледаш, меѓутоа ете, не се тие филмови за мене, како овој така и сите оние Реквиеми за сонови et al. Респект за Вајлдер што ете се нафатил да ја чепне и екранизира темава и респект што не го направил протагонистот лик со којшто гледачот треба да сочувствува и да го сожалува туку напротив да го осудува неговото однесување и мотиви.
Го респектирам филмов иако не се поклопува со моите филмски преференци, па затоа:

7/10

Witness for the Prosecution (1957) 9/10
Sunset Boulevard (1950) 8/10
Some Like It Hot (1959) 9/10
The Lost Weekend (1945) 7/10

The Seven Year Itch (1955)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Во август, за кој типувам дека ќе биде претерано жежок (се надевам ќе погрешам) ќе гледаме една тема која е многу опасна. Ако го трефнеш убаво филмот, или крајно ќе те поремети психички, или ќе имаш ноќни мори навечер и ќе упалиш 7 светла дур да дојдеш во тоалет.
Драги гледачи и гледачки, во август ќе гледаме:

Asian Horror Movies

Како знаете и умеете, најдете 5 доцни вечери во месец август каде што ќе ги спуштите ролетните, ќе затворите врата и непречно ќе гледате филм.
Знам дека е тешко, имате многу обврски, жешко е, баш навечер се ладиме со отворени прозори, шетаме, итн. но ајде, потрудете се.

Е сега, овие гранде и хоуп, ги имаат гледано повеќето азиски хорори кои се добро етаблирани на филмската сцена (мунгосес ботот уште не среди изгледа со летеброксд за да знам шо има глеано).
Затоа ќе додадам повеќе предлози од вообичаено и ќе го направам одличниот потег на гранде каде што задолжителни ви се првите 3 што не ви се изгледани.
Од листава јас ги имам гледано само првите 2 филма, и ме имаат крајно пореметено, така да надолу не знам баш дали ќе ги рангирам од најдобар кон најнедобар (а па и не значи дека овие 2 најгоре се најдобри).
Од листата се изоставени некои доста добри како Audition, Lady Venegeance, Ring, The Grudge затоа што што знам, ваљда гледани ви се.

УПОЗОРЕЊЕ: Можно е повеќето филмови да имаат и disgusting/gore ефект.

Еве ја листата

A Tale of Two Sisters 2003
upload_2018-8-1_17-44-37.png

I Saw the Devil 2010
upload_2018-8-1_17-45-33.png

Shutter 2004
upload_2018-8-1_17-46-18.png

Ichi the Killer 2001
upload_2018-8-1_17-47-21.png

Thirst 2009 (хоуп ботката му дала кец, веројатно некоја глупа субјективна предрасуда)
upload_2018-8-1_17-48-39.png

Dark Water 2002
upload_2018-8-1_17-49-13.png

Noroi: The Curse 2005
upload_2018-8-1_17-50-34.png

Bedevilled 2010
upload_2018-8-1_17-51-26.png

Three... Extremes 2004
upload_2018-8-1_17-53-51.png

Gozu 2003
upload_2018-8-1_17-51-53.png

Cure 1997
upload_2018-8-1_17-52-36.png
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.707
Поени од реакции
33.343
Во август, за кој типувам дека ќе биде претерано жежок (се надевам ќе погрешам) ќе гледаме една тема која е многу опасна. Ако го трефнеш убаво филмот, или крајно ќе те поремети психички, или ќе имаш ноќни мори навечер и ќе упалиш 7 светла дур да дојдеш во тоалет.
Драги гледачи и гледачки, во август ќе гледаме:

Asian Horror Movies

Како знаете и умеете, најдете 5 доцни вечери во месец август каде што ќе ги спуштите ролетните, ќе затворите врата и непречно ќе гледате филм.
Знам дека е тешко, имате многу обврски, жешко е, баш навечер се ладиме со отворени прозори, шетаме, итн. но ајде, потрудете се.

Е сега, овие гранде и хоуп, ги имаат гледано повеќето азиски хорори кои се добро етаблирани на филмската сцена (мунгосес ботот уште не среди изгледа со летеброксд за да знам шо има глеано).
Затоа ќе додадам повеќе предлози од вообичаено и ќе го направам одличниот потег на гранде каде што задолжителни ви се првите 3 што не ви се изгледани.
Од листава јас ги имам гледано само првите 2 филма, и ме имаат крајно пореметено, така да надолу не знам баш дали ќе ги рангирам од најдобар кон најнедобар (а па и не значи дека овие 2 најгоре се најдобри).
Од листата се изоставени некои доста добри како Audition, Lady Venegeance, Ring, The Grudge затоа што што знам, ваљда гледани ви се.

УПОЗОРЕЊЕ: Можно е повеќето филмови да имаат и disgusting/gore ефект.

Еве ја листата

A Tale of Two Sisters 2003
Прегледај го приврзокот 194745

I Saw the Devil 2010
Прегледај го приврзокот 194746

Shutter 2004
Прегледај го приврзокот 194747

Ichi the Killer 2001
Прегледај го приврзокот 194748

Thirst 2009 (хоуп ботката му дала кец, веројатно некоја глупа субјективна предрасуда)
Прегледај го приврзокот 194749

Dark Water 2002
Прегледај го приврзокот 194750

Noroi: The Curse 2005
Прегледај го приврзокот 194751

Bedevilled 2010
Прегледај го приврзокот 194752

Three... Extremes 2004
Прегледај го приврзокот 194755

Gozu 2003
Прегледај го приврзокот 194753

Cure 1997
Прегледај го приврзокот 194754
Шуќур![DOUBLEPOST=1533142874][/DOUBLEPOST]5X Film Challenge v.2/2018 – OFFICIAL LIST

5X Film Challenge – Kajgana (Златко)
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.399
Поени од реакции
9.257
Само 2 од сите тие немам гледано. Мислам. Или 3.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Само 2 од сите тие немам гледано. Мислам. Или 3.
Е па не ти се обележани баш на летербокс
cure ti e wants to watch
gozu isto
bedevilled isto
noroi negledan
ichi wants to watch
Шо да ти праам ако не ти се апдејтувани овие wants to watch.
А на крај краева па не можам ради тебе да се окозам од барање филмови.
Доста ти се три.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.399
Поени од реакции
9.257
Е па не ти се обележани баш на летербокс
cure ti e wants to watch
gozu isto
bedevilled isto
noroi negledan
ichi wants to watch
Шо да ти праам ако не ти се апдејтувани овие wants to watch.
А на крај краева па не можам ради тебе да се окозам од барање филмови.
Доста ти се три.
E па супер фала, ете ми листа кои 5 ќе ги гледам :D

Од едниот не можам торент да најдам, другиот се сетив дека гледан ми е а не сум го обележала на летер, еден ми е неинтересен го имам пробано, некои сега скоро ги репризирав а ништо не ми текнува и на крај вака нешто смислив да гледам:

Cure (1997) овој ептен ми изгледа ко за мене
Ichi the Killer (2001) гледан ми е ама ништо ама баш ништо не се сеќавам
И реприза на A Tale of Two Sisters одамна не ми е гледан

И, евентуално овие два можеби.
Noroi: The Curse (2005) ако најдам торент и
Bedevilled (2010) а мислам дека и тој гледан ми е.
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
The Seven Year Itch

It's beyond me колку ме има мрза фатено рецензии да пишувам. А и немам ептен време сега па набрзина нешто ќе начкртам. Добар филм, не којзнае каков мастерпис или што ти знам, Мерилин дефинитвно ја кастнуваат за да глуми исклучиво глупи наивни плавуши, сигурно од неа потекнуваат вицовите за плавуши (го знам вистинскиот ориџин од 16ти век со грофиците, да не навлегуваме), иако не ми делува ко да била толку глупа/наивна во живо, во секој случај нејзините актерски способности не се нејзината најсилна страна, напротив можеби се најслабата. Машкиов лик ми беше интересен со паранојата, lowkey ме потсеќа на некои луѓе што ги знам, и особено смешно ми беше што си ги проектирав преку него, паранојата ми е смешна појава in general. Immense фантазија имаше типот, таму си се пронаоѓав кога ќе почнеше да си праи замислени муабети со жена му па со тој Том како се возеле на сено, како JD од Scrubs, и јас така си забегувам во сценарија многу често, ама не ме тепа параноја мене.
Солидно филмче за кога сакаш да се опуштиш и да се осеќаш чилл, кратко, лесно, забавно, топ комбо, ништо посебно, дефинитвно не едно од најдобрите на Вајлдер, ама има пролазна.

7/10

Witness for the Prosecution (1957) 9/10
Sunset Boulevard (1950) 8/10

Some Like It Hot (1959) 9/10
The Lost Weekend (1945) 7/10
The Seven Year Itch (1955) 7/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.707
Поени од реакции
33.343
Јас пак правам сефте на нечија тема.

Филм бр.1 - 장화, 홍련

За тие што не знаат корејски тоа погоре би требало да значи A Tale of Two Sisters. Вака, филмов ми беше каша попара, буквално. Ко намерно да е се измешано, ради „збунити непријатеља“ ефект. ОК, сфатив по некое време дека е само едно девојче зашто на другото никој не му се обраќаше, ама од друга страна, како маќеата го заклучи во плакарот? И како кога седеа на маса и рече да оди кај сестра и кога оваа замина? И како кога му зборуваше на татко им, рече: „откако дојдоа ДВЕТЕ се дешаваат пиздарии во куќава“? Ама крајот некако ги неутрализираше сите овие, оти веројатно mostly филмов се дешавал во главата на мрднатово девојче. Крајот беше fucked up, признавам, ама некако имам чувство дека ако го направеле со линеарно дејство, straight-forward, дека би можел да биде и малку појак од тоа што е. Она што најмногу не ми се допаѓа во азијскиве хорори е што експозицијата е предолга, претивка и предосадна. For God sake, па тука никој не ни проговори неколку десетици минути. До душа таков беше и цел филм, зашто со исклучок на 1-2 сцени, немаше ништо страшно во „хороров“, а филмови кои имаат за цел да згрозат наместо да исплашат, јас не ги сметам за хорори. Кога би му дал оценка за „страшноста“, на скала од 1 до 5 каде 5 е нешто од што смрзнува здивот, ова би добило максимум 2. А на мојата и наша 1-10 заради севкупен впечаток, една 7/10 на стаклени нозе (минимум две оценки подолу би биле да не беше крајот).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Shutter

Па па па Тајланѓаниве изненадија. И мораше да има трансвестит, а после се лутат за стереотипи.
Нејсе, одличен филм.
На многу листи е number 1 за скер фактор и со право.
Иако е преполн со џамп скерс и истите се предвидливи, сепак се многу језиви особени оние спорите (косата/рацете од када/мијалник, по скалите кога го бркаше, кога одеше во ходникот).
8/10
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
2/5
Ichi the Killer
Ми имаше некој панк вајб кој ја секако го хејтам.
Да не е базиран на манга/аниме овој бе?
Ичи мислев дека е тој од постерот, а Ичи да ти бил...
Некои работи ми делуваа исфорсирано демек еве филмов е gore/disgusting.
Причата океј. Малце ми шалташе со некои работи, одење во минато, па со хипноза му вметнал лажна меморија...
6/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom