30 Day Movie Challenge

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.742
Поени од реакции
33.445
ден 16: филм што те натерал да си го преиспиташ животот

Хммм, ова беше најтешко до сега. Мислев долго, барав низ гледаните на Letterboxd и пак сакав да го ставам Paterson пред да ми текне на A Single Life: ова е најдобриот краток анимиран филм кој некогаш сум го гледал! Го имам гледано преку 50 пати можеби и секогаш одново и одново сум импресиониран од неговата повеќезначност и суптилност. Само 2 минути трае а кажува милион пати повеќе за животот отколку некои епски филмови кои сум ги гледал. Harvie Crumpet (уште еден филм кој би можел да влезе во оваа категорија, но ќе го чувам за понатаму) велеше: Life is like a cigarette, smoke it to the butt!

1642445727671.png

 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
ден 16: филм што те натерал да си го преиспиташ животот
Веројатно има повеќе филмови што ме натерале да се преиспитувам, ама да го спомнам:
Dogville

Филмот ме натера да сфатам, да прифатам и да се преиспитам каде е границата на добрината наспроти искористувањето.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
ден 15: филм кој толку е лош што е смешен
Не ми текнува. Затоа и каснам, оти ни вчера не ми текнуваше.

ден 16: филм што те натерал да си го преиспиташ животот
Into the Wild (2007)
Up (2009)
Eat Pray Love (2010)

Злате што спомна краток филм погоре ме потсети на еден краток анимиран филм што и те како си заслужува место овде.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
ден 16: филм што те натерал да си го преиспиташ животот

Autumn Sonata (1978)

Скоро се од Бергман. Овој го избрав зашто со него најмногу се поврзувам, но исто и Дивите Јагоди го постигнуваат истиот ефект. Бергман јас го гледам наменски, од практични побуди. Бергман е режисерот што се гледа кога си длабоко влезен во егзистенцијална криза, и во никој случај нема да те извади од таму, но ќе направи да се осеќаш помалку осамен. Бергман ќе те разбере, дури и без да те познава. Сум кажала многу пати до сега ќе кажам пак, Бергман е експерт познавач на човечката душа, ја има мапирано до најситен детал, до најскриена тајна. Бергман никако гледање маратонски и наеднаш, се дегустира бавно и умерено, да остане нешто и за следната криза.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.742
Поени од реакции
33.445
ден 17: филм каде што саундтракот е подобар

Ова е најлесно: скоро секој Бонд филм можеш слободно да го ставиш тука. Ете, и последниот, No Time to Die. Ама сепак ќе ставам друг филм (поточно трилогија на филмови): Twilight! Мислам дека ова доволно објаснува:

"Supermassive Black Hole" - Muse
"Decode" - Paramore
"Leave Out All the Rest" - Linkin Park
"Clair de Lune" - Claude Debussy
"No Sound but the Wind" - Editors
"Neutron Star Collision" (Love Is Forever) - Muse
"Heavy in Your Arms" - Florence + the Machine
"My Love" - Sia
"Chop and Change" - The Black Keys

...и уште десетици други!

1642491347809.png

 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.667
Поени од реакции
4.750
ден 17: филм каде што саундтракот е подобар

Саундтракот е тој што ги долови главните емотивни моменти во Crash.Композитор е Mark Isham,кој за жал е сциентолог и затоа доста сциентолошки видеа имаат епик музика.


Тука има 2 композиции



Ова е генијално,посебно сцената со мексиканецот и ќерка му.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom