30 Day Book Challenge

Член од
9 мај 2019
Мислења
165
Поени од реакции
766
Day 10 / An acclaimed book you disliked: „Евгенија Гранде“ - Оноре де Балзак
111737 (1).jpg
Дејството ми е скоро целосно избледено ама не и омразата. :rolleyes:

Day 11 / A book that makes you happy: „Детство, лето, град“ - Влада Урошевиќ
detstvoletograd.jpg
Царица, џамлии, ластик и торти од кал, свежа лимонада после криенка, зелените сливи позади зграда, градината на баба ми, Пештани, светулки во тегла, печен кочан во доцен август. Само овој маѓепсник ја има моќта да ме врати во вечното лето на моето детство. :love:
 
D

dobramuzika

Гостин
Day 10 - An aclaimed book you disliked

IMG_20220503_211646.jpg


Prekrasni korici, prekrasen crtezh megjutoa... Veruvam deka 90+ posto shto chitale im se dopadnalo, no mene mi e premnogu slozheno, se gubam od eden vo drug del... Ne znam, vekje mozhebi dve godini stojat nedochitani, kje im dadam ushte nekolku pati shansa, ako ne, koj saka da se menjame slobodno neka pishe vo pp. :P

Day 11 - A book that makes you happy

IMG_20220503_211733.jpg


Ushte eden serijal... Asteriks, detstvo <3 Koga i da gi chitam se smeshkam na sekoe i pravat da se osekjam ubavo, nezamenlivi.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.100
Ден #11 - книга која ме прави среќен. Ова е лесно - Робинзон Крусо - Даниел Дефо. И би ја ставил во категорија на најпрепрочитаните, да беше само онаа едиција на школски лектири за 5то одделение. Но ја читав и director's cut верзијата во оригинал и испадна малку подлабок бунар одошто се надевав.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Day 05 - your favorite book series


Па, добро. Немаше кој друг серијал да биде реално. Ништо на светот не може да се мери со носталгија и спомени од детството. Веројатно за друг да го земе тронот на ХП ќе мора допрва ептен големо значење да има во мојот живот. Нема многу да зборам за книгиве, сметам дека доволно пишував во претходната категорија па нема да се повторувам.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Day 12 - A book that makes you sad

„Другите жени со мажите, со синовите разговараат, а мојата се залепила за мене како лист на гранката и сета трепери, збор не може да изусти. Јас ѝ велам: „Соземи се, моја мила Иринка! Кажи ми барем убав збор на разделба“. Таа зборува, но трепери сета: „Роден мој... Андрјуша... нема да се видиме... јас и ти... повеќе.... на овој... свет“.

MIHAIL-SOLOHOV-SUDBINATA-NA-COVEKOT.jpg
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Day 13 - A book that makes you laugh
Водич низ галаксијата за автостопери, дефинитивно: на секоја страница на глас сум се смеела додека ја читав :)
1651740718502.png
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ден 13...а book that makes you laugh

Побрзо ми текна книга на која имам плачено (за утре и тоа една и единствена) отколку книга на која сум се смеел. Иако не ми е дочитана...:

"И така, ви велам..." од Џон Клуз, можеби мојот втор омилен комичар, на пиедесталот секогаш ќе остане си Шон Лок.

Пајтонецот и Базил Фолти, кој остави маркантна улога во филмската индустрија, во оваа книга ни го раскажува своето житие.

502_54_6_13__10__4_2017Screen Shot 2017-04-10 at 13.04.36.png
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Day 06 - a book you wish more people would read

1651800577682.png

Во мојата читачка историја, после ХП дојде Достоевски. Мојата вистинска прва книжевна љубов. Во предсредношколските и средношколските денови го читав маратонски исклучиво него, се до моментот кога се запознав со романтизмот и за прв пат во животот се заљубив во поезија, па после маратонски го читав По.

За оваа книга сметам дека е многу потценета, ретко ја знаат, уште поретко ја читаат, добар дел и ја мешаат со Записи од Мртвиот Дом. Прекрасно кратко книжуле, на моменти смешно, на моменти тажно, со едни од највпечатливите воведни реченици што сум ги прочитала.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ден #14... a book that makes you cry

Генерално не ми беше грижа дали ќе положев некој испит или не, уште помалку со која оценка. Ама страшно ме иритира кога нешто не сфаќам!

Веќе бев запознаен со неговиот начин на пишување по казнено, а дел од материјата ми беше позната по социологија. Седнувам да учам философија, читај, читај ништо не сфаќам. Апсолутно ништо. Од неговото казнено добив мигрена, а философијата ми скрати 10 години од животот. Дап, плачев. :icon_mrgr:

6c2f3079eebac139b2b2ffc5fb658613.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom