27 Април 2017

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
904
Поени од реакции
2.666
Три години од денот кога загубивме држава три години од окупација на нашата Македонија.
Времето покажа дека народот беше во право. Не беа залудни сите маршовиte на кои учествувавaa без разлика на партиската припадност, сите беa горди македонци, сите беa убедени дека ќе провладее разумот и бар она малку национално чувство доколку го имаа.
Она што не бевме свесни е дека нивната желба за власт е преголема, поголема од името Македонија, македонец, македонски јазик. Успешно одглумија жртви во целиот хаос кои самите го предизвикаа.
И еве нѐ сега. Безимени, национално понижени, а нашите браќа во зандани, прогонувани и осудени, како терористи само поради тоа што знаеја дека ќе го доживееме ова што денес го живееме.
Но ќе дојде 4-ти Илинден, ќе дојде денот кога вистината ќе ја види својата светлина.
1588015986961.png
 
Член од
21 март 2011
Мислења
2.649
Поени од реакции
2.186
3 години покасно од кога ја загубивме државата, сега окупаториве си играат кур со државата,

Малески: Македонците и Бугарите биле ист народ а “Илинден” бил бунт на “бугарско население”
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.659
Поени од реакции
38.599
Куртоните на Грујо, искористени за џабе. Иванов требаше да апси - тука негде планот пропадна. Никад овие нема да бидат ништо повеќе од куртони, кои требаа на гомното да му овозможат понатамошен живот на политичката сцена. Сега се по затвори или судови, а он си го прчи курот кај Орбан.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.284
Поени од реакции
1.769
Голема грешка направија тој ден тие што влегоја во парламентот... Требаше до крај да си ја завршат работата. Комплет сите политичари требаше да бидат погубени... А и тие политичари што беа претходно од 1990 година па до 2017 со упад во нивните домови...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.691
Поени од реакции
7.307
Куртоните на Грујо, искористени за џабе. Иванов требаше да апси - тука негде планот пропадна. Никад овие нема да бидат ништо повеќе од куртони, кои требаа на гомното да му овозможат понатамошен живот на политичката сцена. Сега се по затвори или судови, а он си го прчи курот кај Орбан.
Не ги ставај сите во ист кош.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.522
27 Април 2017...
Што да се каже.
Две страни на иста паричка.
Глумат лудило со години "Ние црвените сме добри!!!" - "Ние плавите сме подобри од нив, овие само ве лажат!!"
Ама поштено си наместија, си се договорија "ја на тебе ова, ти на мене ова"

На крај они пак среќни и задоволни, а неутралецот остана со палец во уста

1588020282750.png

Глупа утакмица чоече
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.691
Поени од реакции
7.307
Некои од нив можеби имаа искрени намери. Некои. Можеби.
Како и да е и обичните луѓе и оние кои земаа пари од таа влада со тоа што беа нивни луѓе и партиски вработени имаа ист идеал(колку и да звучи тоа смешно кога го кажуваш за партија ко дпмне) и ги болеше тоа што се случуваше цели тие месеци па и се што се случува до ден денес(зошто имаше многу големи вмровци и што ги знам и по форумот кој беа силни од дома а таа вечер не беа таму)
Факт е дека оние кои беа тепани го заслужија тоа исто како што е факт дека осудените беа "насакани" и дека целиот случај беше масло на двете партии кај нас(како што и се останато е) и дека беа жртвено јагне на Никола Груевски,, жртвено јагне и на странците и Заев за после сите пиздарии кои ги направија после 27 Април 2017 да не може никој друг да се побуни и направи нешто такво.Јас не можам да ги нападнам тие луѓе во никој случај без разлика што гарант пред тоа ако сме дискутирале ќе ме направеле "соросоид" оти не сум за Грујо, тие за мене ќе имаат секогаш респект колку и да сум против нивната партија и ќе бидам и во иднина.

Тоа е потклекнавме како народ, работите не ги решаваме со време и затоа ни се случуваат вакви работи како ова, толку многу луѓе да лежат по затвори а некој други да се ослободени.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.474
Поени од реакции
1.833
Некои од нив можеби имаа искрени намери. Некои. Можеби.
Можеби и ти немаш искрени намери, ама никој не може да ти го ускрати правото да лупаш глупости по темите. Еве на овие целта му била да ја спасат политичката кариера на Грујо, ок не успеале... Кажи ми тебе и на шарената куртонијада што ви беше целта, кога протестиравте пред 6 во СЈО?

1. Да го спасите СЈО? (не го спасивте, ги оставивте сами да се удават во сопствените гомна)
2. Да го затворите Грујо во Шутка (и тоа не успеавте)
3. Да го запрете богатењето на Мијалков (но комент)
4. Да ставите крај на криминалот (се си продолжи и тоа засилено преку класични рекети)
5. Да ја направите државата економски просперитетна? (уште еден но комент)
6. Да ги вратите младите во државата избегани од режимот на Грујо?

Дали Иванов ќе апсел и ќе го спасувал Груевски од денешна перспектива да се збора е нонсенс, тие се муабети за пред кооперација „шта би било, кад би било“. Еве ти шанса кажи сега што се деси толку поразлично од позиција на сила/власт, за кое ти и шарените паразити се залагавте? Ако нешто сум пропуштил допиши слободно.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.659
Поени од реакции
38.599
Можеби и ти немаш искрени намери, ама никој не може да ти го ускрати правото да лупаш глупости по темите. Еве на овие целта му била да ја спасат политичката кариера на Грујо, ок не успеале... Кажи ми тебе и на шарената куртонијада што ви беше целта, кога протестиравте пред 6 во СЈО?

1. Да го спасите СЈО? (не го спасивте, ги оставивте сами да се удават во сопствените гомна)
2. Да го затворите Грујо во Шутка (и тоа не успеавте)
3. Да го запрете богатењето на Мијалков (но комент)
4. Да ставите крај на криминалот (се си продолжи и тоа засилено преку класични рекети)
5. Да ја направите државата економски просперитетна? (уште еден но комент)
6. Да ги вратите младите во државата избегани од режимот на Грујо?

Дали Иванов ќе апсел и ќе го спасувал Груевски од денешна перспектива да се збора е нонсенс, тие се муабети за пред кооперација „шта би било, кад би било“. Еве ти шанса кажи сега што се деси толку поразлично од позиција на сила/власт, за кое ти и шарените паразити се залагавте? Ако нешто сум пропуштил допиши слободно.
Казаки, ова не е тема за мене. Отвори тема за мене и ќе ти дадам да ми го испушиш. Овде не гледаат сите.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.474
Поени од реакции
1.833
Казаки, ова не е тема за мене. Отвори тема за мене и ќе ти дадам да ми го испушиш. Овде не гледаат сите.
Не... ти изиграваш некој Милан тарот со заклучоци „можеби да, а можеби и не“. Не си ти релевантен да кажеш, дали нивните намери биле искрени или можеби искрени и неискрени или можеби неискрени. Ти беше на другата страна на приказната и таму АНАЛизирај и барај грешки или дали имало искрени намери или не, за тоа нема да ти спорам, па дури и да речиш дека многу повеќе очекуваше од овие сега што се на власт.

И ако не сакаш да те гледаат тука сите, ела си Youtube дебата, ќе те испердашиме фино и културно без навреди како твоето другарче и соборец CaptainLiz.

 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
267
Поени од реакции
503
Три години од денот кога загубивме држава три години од окупација на нашата Македонија.
Времето покажа дека народот беше во право. Не беа залудни сите маршовиte на кои учествувавaa без разлика на партиската припадност, сите беa горди македонци, сите беa убедени дека ќе провладее разумот и бар она малку национално чувство доколку го имаа.
Она што не бевме свесни е дека нивната желба за власт е преголема, поголема од името Македонија, македонец, македонски јазик. Успешно одглумија жртви во целиот хаос кои самите го предизвикаа.
И еве нѐ сега. Безимени, национално понижени, а нашите браќа во зандани, прогонувани и осудени, како терористи само поради тоа што знаеја дека ќе го доживееме ова што денес го живееме.
Но ќе дојде 4-ти Илинден, ќе дојде денот кога вистината ќе ја види својата светлина.
Прегледај го приврзокот 247890
Лошото е што многу од тие „Јавни Личности“ што беа „Лицето“ на цела таа збрка патриотизмот не им беше главен мотив. Можеби спореден.
Жал ми е за тие 50% еве да се, што отидоа со чисто срце и со права цел, и беа изманипулирани. За другите, они само си го враќале долгот што си го имале накалемено во последните 10 години.
Дека дпмне ги пушти низ вода своите „борци“ - тоа е факт. Не им успеа планот. Видовме какви се работи искочија на виделина за овој случај. Видовме дека некој структури го организирале овој случај. Видовме и како и зашто пропадна целава работа. Можеби требаше на друг начин да се одвиваат работите. Вака целата работа искочи како еден голем договор на 2-4 партии да изманипулираат со јавноста и да можат во позадина да си тераат нивни планови. Ниту „јаките играчи“ од сдссм ниту „јаките играчи“ од дпсмне не изгубија, изгуби нивниот „потрошен материјал“ и изгуби Народот во Македонија!
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.018
Поени од реакции
3.193
Ако ме прашате мене од денешна гледна точка ќе направеа 100 пати подобро еден човек да не влезеше во собрание и да на рает завршеше тоа што очигледно им беше испланирано да го направат па си го направеа. Самислете ситуација. Ќе немаа со што да ги ученат мукоски и компанија за 80 пратеници, коалицијата ќе им беше климава максимално па можеби и ништо од ова што следуваше немае да се случи со ваков тек. Овие што направија, удрија , и тоа буквално, повредија и знани и незнани и им дадоа на значење уште повеќе. Мислите оној од БЕСА да не беше во кома тогаш претепан сега некој ќе го сматраше за политичар. Ќе ми се растуреа пратениците по 6 месеци од алчност да приграбат за себе. Според мене со чотекот наместо да ги растурат овие уште повеќе ги засилија во намерите да направат тоа што направија.

Инаку за членот горе што кажува дека требало да ги погубат. Дај еден пример во историјата каде со чин на убиство произлегле подобри резултати за идеологијата на тој што го направил убиството. Не ми давај примери со изречени смртни казни, зборувам за убиство класично, атентат , востание, револуција или слично.
 
Член од
21 март 2011
Мислења
2.649
Поени од реакции
2.186
Лошото е што многу од тие „Јавни Личности“ што беа „Лицето“ на цела таа збрка патриотизмот не им беше главен мотив. Можеби спореден.
Жал ми е за тие 50% еве да се, што отидоа со чисто срце и со права цел, и беа изманипулирани. За другите, они само си го враќале долгот што си го имале накалемено во последните 10 години.
Дека дпмне ги пушти низ вода своите „борци“ - тоа е факт. Не им успеа планот. Видовме какви се работи искочија на виделина за овој случај. Видовме дека некој структури го организирале овој случај. Видовме и како и зашто пропадна целава работа. Можеби требаше на друг начин да се одвиваат работите. Вака целата работа искочи како еден голем договор на 2-4 партии да изманипулираат со јавноста и да можат во позадина да си тераат нивни планови. Ниту „јаките играчи“ од сдссм ниту „јаките играчи“ од дпсмне не изгубија, изгуби нивниот „потрошен материјал“ и изгуби Народот во Македонија!
Има само еден факт а тоа дека пред три години ние македонците ја изгубивме државата, све другото е работа на индивидуална проценка и толкување на настаните. За македонците ова е тажен ден, за другите што не се македонци или не се чуствуваат како македонци и мразат све што е македонско е еден нов почеток со надеж кон некоја светла иднина за нивната земја.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.284
Поени од реакции
1.769
27 Април 2017...
Што да се каже.
Две страни на иста паричка.
Глумат лудило со години "Ние црвените сме добри!!!" - "Ние плавите сме подобри од нив, овие само ве лажат!!"
Ама поштено си наместија, си се договорија "ја на тебе ова, ти на мене ова"

На крај они пак среќни и задоволни, а неутралецот остана со палец во уста

Прегледај го приврзокот 247911

Глупа утакмица чоече
Мене ми гледа дека и „бомбите“ (телефонските разговори) - си ги предаваа едни на други. Прво пред 5 години ЕСДЕЕС објавувааа бомби, потоа пред 2 години сегашнава опозиција почнаа да објавуваат бомби...

Не може тек така лесно да се дознаат телефонските разговори.
 
На врв Bottom