27 Април 2017

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
И ти почнуваш со „шта би било, кад би било“ приказни. Желбите се едно, а вистината е друга. Кога после апсењата на 28 ноември 2017 г. за овој случај се влеа страв во коските на народот, со обвиненија за „терористичко загрозување на уставниот поредок“ на кои се претеше со 20 годишни затворски казни, па покасно кога протестите против промена на името и двојазичноста, немаа очекувана масовност, тоа се продаваше дека народот се сложува со овие процеси затоа седи дома.

Така да, тоа дека ако седеа дома дури во законодавниот дом се вршеше класичен пуч, немаше ништо драстично да смени, туку ќе беше уште полошо. Два месеци после настаните кај нас имаше сличен упад во Парламентот на Венецуела. Таму упадот беше успешен и Мадуро ја задржа власта, со тоа не дозволи државата да ја превземе узурпаторот Хуан Гваидо, кој се самопрогласи за претседател на паркинг, а замисли доби честитки од сиот западен „демократски и цивилизиран“ свет. :) Дали Венецуела од тогаш е подобро место за живеење, јас мислам не. Ама сигурно не е ни полошо бидејќи не дозволи да дојди хунта на власт, која својот поданички однос, не успеа го исплати со поклонување на нафтените резерви на Венецуела кон САД. Фала богу не ја доживеаа пост-гадафиева Либија.

МОжеби не се разбравме, не реков дека не требало да се протестира туку дека не требало да се влегува, мава и скоро убива. Ако во бразил фавелите се мали во венецуела таков начин на живот е на повеќе од половина територија. Мислиш дека треба македонија да биди таква? фала не мора...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
:facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:



Читаш што пишува горе на обележјето или превод ти треба? Тоа со ќосето и атентаторите не ти го ни коментирам не заслужува да се троши време на такви fuck-in-brain постови.
Дали Карев умрел во Крушево? Тоа ми беше муабетот.
Дел од атентаторите и Ќосето ми се...сограѓани, па ако ја имам многу повеќе слушано од живи луѓе за тие веќе-не-живи луѓе, а помалку читано национални митови и ти речам дека Рацин бил сексуален предатор и манијак, тебе ќе ти звучи како fuck in brain.

А за организаторите незнам што те чуди, тие луѓе константно го имаа истиот став за националните прашања. Бетмен и Дамовски беа водачи и 2008 г. кога се организираше протестот на Пела. За други прашања Бетмен бил и контра тогашната власт, и ги водеше архибригадите против Скопје 2014.
Нема проблем. И ја имам конзистентен став за многу прашања уште од мал. Имам водено бригада во протест против државна матура. И денес сум против таа државна матура! Ама да отепам човек не можам. Ако знам дека не можам, знам и дека не смеам во осетливи времиња да држам говори за колку крв лееле нашите предци за нашето свето име, за нашиот свет јазик, за тоа како секоја генерација има одговорност пред своите предци...и такви слични dog whistle пароли шо треба да разјарат толпа, оти не ми држи газот. Ќе бидам како Никола Карев, ќе избегам со свиткана опашка у некој манастир, додека ми умира толпата шо сум ја замајал за некаквиси републики и автономии. Ако не ти држи газот, никој кур не го боли за твојот конзистентен став.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
МОжеби не се разбравме, не реков дека не требало да се протестира туку дека не требало да се влегува, мава и скоро убива. Ако во бразил фавелите се мали во венецуела таков начин на живот е на повеќе од половина територија. Мислиш дека треба македонија да биди таква? фала не мора...
Пак ме враќаш на првиот твој пост...

Инаку за членот горе што кажува дека требало да ги погубат. Дај еден пример во историјата каде со чин на убиство произлегле подобри резултати за идеологијата на тој што го направил убиството. Не ми давај примери со изречени смртни казни, зборувам за убиство класично, атентат , востание, револуција или слично.
Имаш хуманистички пристап кон гледање на работите и тоа е ок, ама пак е далеку од вистината која колку и да не одговара, таа е таква каква што е. Знаеш ли колку масакри се извршени за време на Француска револуција?

Истата таа револуција со која Европа и светот се гордее заради нејзините пароли Liberte - Egalite - Fraternite??
Автоматски споено мислење:

Дали Карев умрел во Крушево? Тоа ми беше муабетот.
Дел од атентаторите и Ќосето ми се...сограѓани, па ако ја имам многу повеќе слушано од живи луѓе за тие веќе-не-живи луѓе, а помалку читано национални митови и ти речам дека Рацин бил сексуален предатор и манијак, тебе ќе ти звучи како fuck in brain.
И за Ѓорги Сугарев се пееа песни за клетите Параловци што го предадоа помеѓу народот, но вистината е дека Лигушев го предал, а не Параловци. Така да вакви тврдења се поткрепуваат со факти и докази, не со рекла-казала муабети за пред кооперација.

Нема проблем. И ја имам конзистентен став за многу прашања уште од мал. Имам водено бригада во протест против државна матура. И денес сум против таа државна матура! Ама да отепам човек не можам. Ако знам дека не можам, знам и дека не смеам во осетливи времиња да држам говори за колку крв лееле нашите предци за нашето свето име, за нашиот свет јазик, за тоа како секоја генерација има одговорност пред своите предци...и такви слични dog whistle пароли шо треба да разјарат толпа, оти не ми држи газот. Ќе бидам како Никола Карев, ќе избегам со свиткана опашка у некој манастир, додека ми умира толпата шо сум ја замајал за некаквиси републики и автономии. Ако не ти држи газот, никој кур не го боли за твојот конзистентен став.
Ок тоа си е твој став. Примерот за државна матура со ова што се случува денес е многу различно, али нема врска, пак така си мислел и си постапил, твое право. А кога дискутирам за Бетмен, на пример, тој сам се пријави во суд кога беа апсењата. И замисли хунтата од пред вратата во судот му стави лисици за да го слушне обвинението :tapp: Не знам можда се плашеа дека дојде да се пријави со умисла да избега. За разлика од него, разно разни Нинџи и оние двајца од УБК претходно ја киднаа... (и нив не ги судам, така мислеле така направиле). Дурловски на пример и амнестија одби и сакаше до крај да ја тера правната постапка, на крајот успеа и судот го ослободи од обвинение. Ликот што избега во Шведска, доби азил бидејќи Швеѓаните го оценија процесот како политички монтиран.

Вината за тоа што крвавеше народ барај ја на друга адреса. На адреса на тие што пееа химни од говорница и што бираа претседател на собрание од на скали. Кај тие што дојдоа на власт со политички инженеринг, за кој самите тие плачеа по амбасади за разно-разни мајски договори.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.658
Поени од реакции
4.317
За повеќето работи делиме многу слично мислење.

Прво ќе ти одговорам за Талат. Не е воопшто мала фигуричка за ова како што ти кажа. Човекот беше поставен како Министер за Одбрана. МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА! Пак ќе повторам, на тие протести само ПЕНДРАЦИ и КАЗНИ имаше. Ништо друго. Само јеби га, тогаш на никој не му одговараше протести. На маса бил договорот веќе напраен. Тука кажуваме факти нели.

70 дена, да 70 дена протестираа луѓе. Името се смени. Не е работата тука толку многу за Името како Име. СРЦЕ МЕ БОЛИ ЗА НАЧИНОТ, КАКО И ЗАШТО се деси тоа менување на УСТАВ и ИМЕ! Ме боли фактот што 2 најголеми партии заедно ни го ставија сосе јајца. 70 дена протестираа луѓе. Секоја чест за нив. Само колку луѓе протестираа тие 70 дена. Имав доста обврски тој период низ центарот на Скопје. Претпоставувам, и ти си бил низ центарот на Скопје тој период. Некој денови имаше и само по 50-100 луѓе што протестираат. Еве, според тебе колку луѓе највеќе имало на протестите ? Па ако на само 1000 луѓе ни сметаше промената на името... тогаш стварно не знам што да кажам. Е ТОА ми беше поентата, затоа викам дека ќутиме. Затоа викам дека ако партија не викне сите ќутиме. Ме разочара дпсмне со тоа што ништо не напраи. Па маме му ебам барем 10 000 луѓе можат да дигнат во било кое време. Да покажеме дека сме ПРОТИВ. Вака народот си седеше дома и се тешеше, или некој не лажел тука дека со бојкот на референдумот ќе бил не легитимен. Уште тогаш кога кажав дека со бојкот е исто како да поддржуваме, сите ми вадеа некој закони, кажуваа приказни, кажуваа како тоа е решението... Со седење дома и не искачање на таков битен проблем, нема решение. Макар и сите да се соберевме на некоја ливада тој ден и ЈАСНО ДА КАЖЕМЕ - ЕВЕ СМЕ, БОЈКОТИРАМЕ, ТУКА СМЕ НЕ СМЕ НА РЕФЕРЕНДУМ, ПРОТИВ ПРОМЕНА СМЕ. А не седи си дома, прај си ајвар и слични „досетки“. За собирање лајкови. Жал ми е што народот остана изигран. И јас, и ти, и сите тука што сме, сме граѓани на Македонија. Сите ние сме изиграни. Јас, лично, не го окривувам НИТУ ЕДЕН ПОЕДИНЕЦ што седел дома. Го окривувам народот што ќутел. Во тоа „Народот“ спаѓаме сите ние. НЕ како поединци. Туку како една целина.
Викаш што сум очекувал, што да прави народот.
Па кога можеше над 50 000 луѓе сигурно, да искочат да слават титула на РК. Вардар ( Што е стварно убав повод, ни требаше радост,Македонски клуб да освои европско првенство е стварно успех, небитно кој за кого навива), зашто тогаш барем 25 000 луѓе ги немаше да блокираат цел центар. Да се даде до знаење дека сме ПРОТИВ тоа менување на името. Народ има, само народот бојкотираше. Поголемиот дел бојкотираше од дома.Без да биде видел и чуен. Пак ќе кажам, твитер, фејсбук и форум не се вистински живот. Да, корисни алатки се, имаше доста народ таму. Во теорија се покажавме одлични,ама киднавме од праксата брат ми.
Генерално за што и да се случувало, или народот чекал дпсмне или сдссм да ги довлечка на протест. А кога само иницијативно ќе се искочело, фрштеле пендреци и казни. Тоа е факт.

За името, прочитај убаво што пишав. Да, никаде не кажав дека не може никој да го врати. Кажав само дека за тоа треба политичар со „ МУДА ОД БЕТОН“, прав лидер, за да го направи тоа. Да го смени името. За мене, Мицковски не е таков политичар.
Сега доаѓаме до тоа : Никој народ сам не се организирал без помош на политичка партија и слично.
Тука си во право, но не заборавај - Народот ги прави политичките партии. Народот може и да ги уништи.
Што направи дпсмне? Која иницијатива ја покренаа они? Па они не беа одлучни до последен момент дали ќе искачаат на гласање или ќе седат ќе бојкотираат.
Тоа дпсмне - даде КАНДИДАТ за ПРЕТСЕДАТЕЛ на РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА. Тоа за мене не е потег на партија што сака да го врати името. Наместо, веднаш, одкога се смени името, дпсмне да искочи од парламент, да бојкотира буквално се, да ИСКОЧИ НА УЛИЦА (нешто налик на оној од муртино со шарените), да поведе народ и да тргне во „војна“ заедно со и повикувајки се на вољата на Македонскиот народ они си седеа во фотељи, си беа пратеници, си дигаа рачиња и си полнеа џеб. Јас не сфаќам само како сега сдссм и дпсмне , со кое лице бараат народот да им даде доверба. Кога едните ни ја ебаа мајката дур другите беа и слепи и глувонеми. Очекував многу повеќе. Очекував борба за бранење на националниот интерес. Џабе им беше после тоа што они протестираа за „правна држава“ па сдссм отиде у грујо фазон и напраи контра протест.

За крај, да не биде се офф топик.
27 април, за мене беше само последниот обид на Груевски да се спаси.
И тие со фантомки, и тие „јавни фаци“ - плаќаа долг. А дека се беше договорено, јасно е. Каде е сега тој што ги ОТВОРИ вратите од собранието?
Каде се сега Дурловски и компанија? Не, они се заштитени очигледно, со некој договор направен на маса.

Не, нити дурловски, нити Бетмен велит, нити Владо Јовановски (тоа е актерот што ја истражуваше Македонија и лапаше разни проекти од владата, за тие што не знаат) НЕ СЕ РЕВОЛУЦИОНЕРИ. ПАРТИСКИ ПИУНИ СЕ !
Револуционерите после востание (дебакл) завршувале или Во Зандана или во Гроб.
Кажи ми 1 револуционер, што после таков чин, во толку кратко време бил ослободен, пуштен на слобода.



Остани ми со здравје :)
Важно е да имаме исто гледиште кон прашањето на името Македонија и окупацијата за се друго може да се разговара а и не е толку важно!

Ќе повторам Таљат има епизодна улога која е ирелевантна во целата приказна. По неговото инсталирање тој само објави дека Македонија е окупирана и толку, немаше ниту еден политички потез кој зависел од него или тој произвел не знам што. И мислев дека е познато дека претседател на Собрание е втора функција во државата веднаш по претседателот (ако се исклучи премиерот заради....) бидејќи во дадени услови го менува претседателот, тој е надреден на било кој министер во влада. но неважно е сето тоа за настаните од 27 април 2017.

Што се однесува до настаните од 27 април 2017. твоја а и на многу други грешка е што на тие настани гледате како на издвоен настан без да истиот биде донесен во корелација со претходните и потоа... не знам дали е тоа заради годините или едноставно така гледате на работите!

27 април 2017 е настан кој следуваше откако се виде дека, Македонците никогаш самите доброволно нема да се откажат од своето име Македонија и идентитетот македонски. На некого му се брзаше и се одлучи да се изведе операцијата Северџистан, важно е да се спомне дека на империјата и големите сили не им одговараше постоење на субјект македонска држава со име или без име Македонија, едноставно тоа им создаваше проблеми, кај нивните вазали Бугаристан и Грекистан кои пак постоењето на македонска држава го гледаа како закана по нивниот територијален суверинитет и бидејќи имаа добри релации на дворот кај императорот тие некако успееја да го протнат проектот Северџистан.
Затоа, заради горното, беше потребно да се одигра играта добар-лош полицаец, се разбира СДСс ја доби улогата на лош полицаец а ДПсНЕ на добар полицаец а всушност и двете партиии беа под директна и непосредна контрола на земјите ЕУСА.

Единствен начин за опстанок на Македонија како македонска држава (за геополитичките импликации за тоа зошто е Македонија поделена на 3 дела и зошто токму така има пишувано уште пред повеќе од 100 години) можеше да се успее само преку промена на надворешната политика, значи други стратешки приоритети и партнери. Таквите струења беа видливи во последните години од владеењето на Грукито, што беше една од причините зошто се побрза со реализацијата на проектот Северџистан. (инаку самиот проект Северџистан завршува со поделба на Македонија помеѓу Бугаристан и Арнаутистан, делови од проектот објавени во 2015/6 година, предвидено е да се реализира етапно со строго почитување на принципот жабата да се вари постепено за да не им скокне од лонецот!)
Се разбира можност и спремност за промена на надворешната политика, не постоеше кај тнр политички партии кои во последните 25 гдини се претворија, или беа претворени сеедно, во филијали на центрите на моќ на Брисел и Вашингтон, едноставно не остана ните еден сектор во јавниот живот кој не беше корумпиран од овие 2 центра кои само привидно изгледаат како да имаат различна стратегија кон Македонија и македонското прашање, а всушност се работи на добро обмислена програма која завршува со севкупно бришење на постоење на Македонци како етнос - последна потврда за оваа е документот на ЕУропска каде се бара Македонците да се изјаснат како Бугари а инаку се започна уште во 1992 па и пред тоа...

Инаку не сакав поединечно да одговарам на твоите ... туку изложив еден поинаков поглед на работите, гледам дека многу време и простор трошиш на ДПсНЕ, за жал тој субјект веќе со децении не е самостоен и не носи автентична политика туку е испостава на Берлин. Берлин во повеќе наврати го покажа тоа и јавно, инсталира кого сака во таа партија (само така се вика, тоа не е партија особено не автентична), да нема недоразбирање ни СДСс не е партија, а по наредните избори кога и да се случат мислам дека таа партија ќе биде избришана од политичкиот живот во Македонија, едноставно никој не сака велепредавници и секој ги чека своите 5 минути за да покаже што знае и умее. Приказните кои овде ги пласираат некои ботови, дека Црпе имал шанси на наредните избори се само маска за да не им почне бежанија пред време и да се распадне се, пред да има и избори.

Во твојот коментар има и неколку контрадикторности, нема потреба од тоа, ако веќе прифати дека народот е релативна категорија која се користи само за манипулација и која во принцип не може самата да се организира и испостави политика туку дека е потребна структура која треба да изведе било каква активност, значи треба субјект кој артикулира политичка волја, моќта на тој субјект зависи од тоа колку од тој народ ама сега како поединци ќе прифати таква политичка артикулација - значи народот не креира политика туку елитите го користат тој народ да креираат политика (се разбира преку тросменско перење мозок).

...за секое од горе начнатите прашања може да се отвори посебна тема овде само сакав да укажам дека 27 април 2017. е последица на политика и стратегија која со години па и децении се спроведува во Македонија, понекогаш тие процеси се поинтензивни понекогаш се реверзибилни ама секогаш се во движење!
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Пак ме враќаш на првиот твој пост...



Имаш хуманистички пристап кон гледање на работите и тоа е ок, ама пак е далеку од вистината која колку и да не одговара, таа е таква каква што е. Знаеш ли колку масакри се извршени за време на Француска револуција?

Истата таа револуција со која Европа и светот се гордее заради нејзините пароли Liberte - Egalite - Fraternite??
Светот своевремено се гердеел а и се гордее со крстоносните војни, со апархејтот во јужна африка , со спалувањето научници, со ККК, со авганистанските „бунтовници“...
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Светот своевремено се гердеел а и се гордее со крстоносните војни, со апархејтот во јужна африка , со спалувањето научници, со ККК, со авганистанските „бунтовници“...
Прво викаш се гордеел (минато време) своевремено со работи кои ни ти самиот во првиот пост не ги побара:

Инаку за членот горе што кажува дека требало да ги погубат. Дај еден пример во историјата каде со чин на убиство произлегле подобри резултати за идеологијата на тој што го направил убиството. Не ми давај примери со изречени смртни казни, зборувам за убиство класично, атентат , востание, револуција или слично.
Апартхејдот, инквизицијата и ККК не се никакво востание ниту револуција, туку класична сегрегација. Крстоносните војни се класична маска (поводот не се совпаѓа со вистинските причини за таа војна), а авганистанските бунтовници се прича сама за себе, ако воопшто ги делиш талибанци со ал-каеда. И сите овие случаи да ги споредиш со 27 април е мислам пресмешно...

Бидејќи бараше револуција, јас ти дадов еден соодветен пример. Не пример со кој светот своевремено се гордеел, него ден денес се гордее и ги живее придобивките од таа револуција. Знаеш колку повелби на ОН и на светски и европски организации се засноваат на „Декларацијата за правата на човекот и граѓанинот“? Знаеш колку Устави на држави се засноваат на оваа декларација. Таа декларација е продукт на Француската револуција 1789-1799 г. Прашањето ми беше, колку ти е познато во тие десет години какви масакри се извршени?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Не е пресмешно но е преглупо во 21 век некој мисли дека е добро убиство...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
А кога дискутирам за Бетмен, на пример, тој сам се пријави во суд кога беа апсењата. И замисли хунтата од пред вратата во судот му стави лисици за да го слушне обвинението :tapp: Не знам можда се плашеа дека дојде да се пријави со умисла да избега. За разлика од него, разно разни Нинџи и оние двајца од УБК претходно ја киднаа
Вината за тоа што крвавеше народ барај ја на друга адреса. На адреса на тие што пееа химни од говорница и што бираа претседател на собрание од на скали. Кај тие што дојдоа на власт со политички инженеринг, за кој самите тие плачеа по амбасади за разно-разни мајски договори.
Изгледа не се разбираме и зборуваме за различни работи. Ама за ова мора да пишам. Значи, поентата ми беше за друго нешто, оти околностите пред собрание беа различни од сите претходни протести, смрдеше на крв таа ситуација. Не беше протест за име, не беше протест за државна матура. Додека траеја, имаше несреќни изјави за ноќи на ножеви и аманети од предци. Тие пораки ги праќаа пацифисти, глумци, пејачи, режисери. На тоа мислев кога пишував дека треба „да ти држи газот“, да бидеш доследен. Вината овде е дека некој Јане скапува во затвор и го тресат за еден мобилен, додека тие што испраќаа пароли за ноќи на ножеви се амнестирани.

Велепредавство е нешто друго. Грешките на овие што влегоа на 27ми не припаѓаат во ист муабет со стокава на Заев и одметнатите ушлиња од ДПМНЕ.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Уште еден од низата настани кои не го научија народот дека при прв момент "јас/партијата или вие" ќе бидат избркани на клоци како кучиња.Дека по којзнам кој пат идеалите на еден дел беа злоупотребени.
Дека на крајот на денот, една е змијата - двоглава и дека се е нивен договор.
Штета, од денешна гледна точка , барем да се завршеше со дел од панираното, ама секогаш гинеле идеалистите (читај будалите), политичарите секогаш се извлекувале.(читај Струга 2004-та).
Патем, Таљо изјавил дека не било уставно пратениците да се соберат пак.Кога веќе коментирал устав, изгледа изумил како беше избран.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Дека е тажен ден за македонците - тотално си во право.
Ако не ти е тешко, те молам објасни ми со што точно мислиш дека баш тогаш ја изгубивме државата?

Една работа само не ја глеаме реално. Државата ја имаме "изгубено" многу пати до сега. И пред и по 27 април. Лошо е што државата ќе ја "изгубиме" сигурно уште неколку пати. Сеуште не е прекасно да ја спасиме државата, каква таква. Како сакаш сфати ме.

Факт е исто така дека 27 април не беше борба за државата, тоа да го разбереме, тоа беше борба за лични интереси. Не треба да бидеме глуви и слепи за тоа што се случува околу нас.

Се што ни се случи во последниве 20 години е наша грешка, џабе е сега да ја бараме кривицата во други.

Само што очекуваш од народ што ќути дур го ебат. На фејзбук, твитер и форум сите ја браниме државата до последна капка крв. На улица без партиска организација и автобуси од цела Македонија ни 1000 луѓе не искачаат на улица.
Ќе се опраиме можеби кога ќе сфатиме дека
Нити плавото ќе ги реши проблемите што ги направи црвеното, нити црвеното ќе ги реши проблемите што ги напраи плавото.
Тогаш беше почетокот на крајот на таа држава што ја имавме, оваа сега за мене не е истата што ќе ја изгубиме уште неколку пати како што викаш.
И дај веќе еднаш престанете со тоа "што очекуваш од народ што ќути дур го ебат", оваа уништување беше со широки раце прифатено од дел од народот, затоа немој да мислиш народот го дупеле, дел од народ на кој ти мислиш масовно учествуваше на рушење на таа држава, секој на свој начин, дури и тука на кајгана има/ше членови што работеа на тој проект, не смееше збор да кажеш, баној летаа ко за добро утро.
Не ми се ни дискутира да бидам искрен, јас реков државата ја изгуибивме, а од друга страна гледам дискусијава се насочила на плави и црвени, не вреди.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Зошто мислиш дека не може лесно ?

Па сите тие разговори постојат, треба само некој да ги "земе" :)
Е како тогашната опозиција 2015 година ги дознаваше телефонските разговори???

Како сегашнава опозиција 2018 ги дознаваше телефонските разговори???

Зошто тогашната власт не ги уапси за прислушкување разговори? А зошто и сегашнава власт не ги уапси за таа работа???

Се е тоа договорено ние сега дури сме на власт ќе ви ги дадеме „бомбите“ потоа вие кога ќе бидете на власт тогаш нас ќе ни ги давате „бомбите“...

Како можам јас @Paul Kersey да ти ги дознаам твоите телефонски разговори? Едино ти мене да ми ги дадеш твоите снимани разговори... И јас после некое време да ти ги дадам моите телефонски разговори...

Чудна работа како само опозицијата објавува „Бомби“???
 
Последно уредено:

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Не е пресмешно но е преглупо во 21 век некој мисли дека е добро убиство...
И мене ми беше преглупо во 21 век, целиот западен „слободоумен“ свет да ликува на сликите кои кружеа по медиумите со мртвите тела на Садам и Гадафи, ама не ми требаше многу време за да сватам зошто е тоа така!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.532
Некој ми раскажуваше, од форумов беше тој некој, дека читал за солунските атентатори nonfiction, кога копале под тоа банката. Едниов му вика на другиот „абе немаш ориентација, не копај лево, десно копај“, на шо другиов вика „ти ли мене бе пизда ти матер ќе ми наредуеш“ и продолжува да копа лево. Ќосето, исто, семката си ја сотрел од тоа колење негово. Се утепал од колење на своја рака.
Историјата вика дека такви акции ги прави скоро секогаш помала група на луѓе кои немаат шо да изгубат. Во првите борбени линии не бил Никола Карев. Никола Карев фатил магла да лиже татарски газови, Питу Гули лудакот бил.

Глејте го профилот на организаторите и на учесниците. Организаторите се глумец, пејач, режисер и фб селебрити. Сите се „со друштво, на кеј, кафенце“ типови на луѓе. Во толпата внатре беа огромен дел „ние сите дома сме трчале за партијата, на син ми кога ќе му дадете решение“ луѓе. Тие со качулки пола и повеќе беа веќе вработени во МВР. Во време кога изгледаше дека ќе се менува влада. Должеле, ама не толку за да скапат по затвори, па удриле рачна. Останатите, тие шо расфрлаа со столчиња, се најмногу десетина и тука веќе едно пиштолче многу менува. :D
Ова со Гемиџиите како го кажуваш како да тој шо го напишал бил таму.
И тие како и сите други луѓе нормално дека не биле безгрешни.Повеќето биле деца на моќници и нормално е да имаат такво однесување, факт е дека се пијанчеле и ебеле курви по Солун, сигурно не биле како што се преставени во филмот, можеби користеле и опиати, биле млади имале кеш така да се е можно.Но тука има една друга работа, истите тие загинуваат со една идеја и цел иако можеле да продолжат со ебење на Солунки(кои во тоа време важеле за едни од најубавите жени) и терање боемски живот како многу денешни патриоти, со тоа шо ќе пееле по кафаните за Македонија а немало да направат ништо за неа.

Ќосето исто, што очекуваш ти од човек кој уште како дете убива Турчин од кој сите се плашеле во градот, дека има мирна душа и чиста совест?
Нормално дека не.Фактот што си го убива братот кажува колку бил немилосрден, иако и самиот го заслужил тоа но сепак колку луѓе постојат кои без проблем би го заклале родениот брат?
Човекот колел муслимани, понекогаш и без потреба и го правел од кејф, јбг таков бил, но во тоа време такви луѓе и биле потребни на организацијата.Дали го правел тоа за кеш или не не знам, но факт е дека ако не го земела организацијата под свое он ќе продолжел да го прави истото.Покрај тоа што колел, вршел и многу корисни работи при собирање на пари.Немало многу такви луѓе кои биле спремни да киднапираат деца и да ги заплашуваат родителите дека ќе им ги убијат ако не дадат пари за организацијата, зошто најголем дел од комитите биле селани кои биле мирни луѓе но сакале слобода.
Ги спомна Питу и Карев, тука станува збор за два различни карактера, пак ќе кажам ако гледам денес од реална точка Питу бил нешто налик на Ќосето но со далеку помала омраза и жед за крв но поголема лудост да направи такво нешто (битката на Мечкин камен) додека Карев бил политичар како и многу други наши дејци кои животот им бил многу помил зошто сакале да владеат во слободна Македонија и покрај идејата за независнот гарант мотив им било и тоа како што било и насекаде во светот(сцената со Шефкет Рамадни и бившиот војник од УЧК од Балканкан ако ти текнува на репликата шо ја кажува Шефкет пред да го убие, војните се водат за таквите како мене а не за такви како тебе) но за разлика од денешните сепак биле меѓу народот и повеќето загинуваат во борба додека денешниве бегаат за Будимпешта.

Ова за Рацин немам појма кај си го слушнал, знам дека Раца(девојката за која пишувал) дочекала длабока старост па можеби си слушнал нешто од твоите, што зборувала самата за тоа.
Како и да е неговите дела остануваат до ден денес и ќе траат а тоа каков човек бил и дали бил опсесивен манијак, никој не може да го потврди, ако бил таков немало да земе пушка и да се качи во планина, немало да се спротистави на партијата, туку баш во тоа време ќе правел некој други работи.Денеска ако не те разбираат ќе те карактеризираат како лудак а не па во тоа време.

Отидовме оф-топик ама сепак морав да напишам.
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
И мене ми беше преглупо во 21 век, целиот западен „слободоумен“ свет да ликува на сликите кои кружеа по медиумите со мртвите тела на Садам и Гадафи, ама не ми требаше многу време за да сватам зошто е тоа така!
Aко оправдуваш убиство или посакуваш убиство на било кого мислам дека џабе правиме муабет...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom