27 Април 2017

Член од
25 декември 2019
Мислења
184
Поени од реакции
193
Па тоа и беше целта, Зоки да дојде на власт, а моќното ВМРО ДПМНЕ на чело со Груевски да се прогони, за да нема бесење на плоштад. И се стори тоа.
Ke se vrati uste pomokno na celo so Mickoski.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.114
Пак ќе прашам, како тоа овој мудар човек, како и оној Апасиев не можеа да предвидат каде ќе стаса оваа држава во 2015/16/17та година кога гостуваа во емисиите на телевизиите на СДС и сесрдно ги величаа СЈО, придобивките од Шарената Револуција и сходно на тоа и Заев како нивна приколка.
.
Две опции ми се наметнуваат тука. Првата е да се кусогледи дилетанти кои не можеле да проценат еден многу чист процес, што секој ден беше се поочигледен, што само по себе ги исфрла од за озбилни политичари, или па втората, (поверојатна за мене) дека се само демагози што своите ставови ги оформуваат според моменталното јавно расположение во разните фази низ кои тоа мислење поминува.

Не знам зошто некој сега би имал потреба да му се галат г-точките и да го чуе од некој тоа што го мислел, кога овие два примерока откако се појавени само тоа и прават- повторуваат оноа што го мисли мнозинството македонско население.
...сега не знам дали треба да одговорам, затоа што прво постави прашање па потоа сам се обиде да одговориш, сигурно сакаше да одговориш ама сакаш и да слушнеш што некој друг мисли за истото прашање, нели?

Па си велам сигурно си мислел и едно и друго и трето, според веќе познатиот модел 3во1!
Сепак еве во кратки црти: ако се гледа иконографијата, особено знамињата кои се истакнуваат кај настапите на лидершипот на Интегра јасно е како ден кој и кон што Ристовски со неговите водат (тука се многу слични со ДПсНЕ, ем сакаат име Македонија ем љубеле да влегуат во ОТАНово и ЕУроспка - сакаат да се ебуцкат а да не им влезе, и така на крајот ќе бидат ем тепани ем е*ани). Проблемите ќе испливат кога глобалните процеси врз дадената проекција ќе воспостават друга реалност и овие ќе се најдат во небрано затоа што се научени да делуваат според шаблон, а шаблонот веќе долго не е во игра а нема кој да им јави, па имаме ситуација тие да верглаат во празно.

Дали Ристовски и Апасиев (мислам дека тутабугарчета Љубчета имаше инфо за оваа уште во 2004/5) знаеле во 2014/15 па и 2016 што се случува и што ќе донесе Црпе златен, па мислам дека не знаеле и дека немаат потребен капацитет за да самите според даденото предвидат кон што даден процес води и што ќе донесе. Иако мора да се рече дека Ристовски во однос на Апасиев е многу по вешт и многу подобро ги согледува процесите, сепак Апасиев е само одличен правник а лош политичар споредбено со Ристовски.

Дека и двајцата, Ристовски и Апасиев, немаат доволно капацитет (освен ако се работи за корисни идиоти кои свесно влегле во шема да одработуваат за квислинзиве), се гледа од тоа што сакаат самите да настапуваат наместо да повикуваат и да создадат единствен македонски опозиционен фронт кој ќе ги собере сите сили и енергија за поништување на квислиншките направии, тие глумат лудило, затоа се сомневам дека се искрени и дека имаат намера да ги поништат актите кои настанаа како последица на тиранскиот договор!
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.801
Ќе се задржам само на овој твој дел бидејќи е значаен и си во право.
Инаку, за тоа погоре дека Ристовски и Апасиев не знаеле т.е. не можеле да предвидат што ќе се случи мислам дека не важи за нив, па и за ниту еден повозрасен граѓанин (25+ години) што имал прилика барем малку да осети што тоа всушност значи сдс на власт.
Како и да е тоа е помалку битно во дискусијата.

Дека и двајцата, Ристовски и Апасиев, немаат доволно капацитет (освен ако се работи за корисни идиоти кои свесно влегле во шема да одработуваат за квислинзиве), се гледа од тоа што сакаат самите да настапуваат наместо да повикуваат и да создадат единствен македонски опозиционен фронт кој ќе ги собере сите сили и енергија за поништување на квислиншките направии, тие глумат лудило, затоа се сомневам дека се искрени и дека имаат намера да ги поништат актите кои настанаа како последица на тиранскиот договор!
Баш ова.
Без разлика дали двајцата планираат или не планираат да коалицираат после избори и без разлика дали имаат искрени намери или не за поништување на тиранскиот договор и следствено таквите дејанија со бугарите, а и договорот од преспа треба да знаеме дека и двајцата на нероден петко капа му кројат т.е. мислат дека народот ќе ги доживее нешто како WOW момент пошто ќе ги исплукаат и вмро и сдс (особено вторите) и као демек пола работа им е завршена, а уствари не сакаат соединета опозиција бидејќи така ќе мора да делат „од колачот“.
Всушност, на овој начин, останува на проценката на народот што да прави во ваква една ситуација - а народот ни се покажа дека овие 30 години и не ни е баш паметен.

Истовремено, ако гледаме малку барем пошироко, ќе видиме дека и онај шизофреникот од нашиот северен сосед веднаш прави избори па матрицата не е тешко да се препознае. И тој, а и ова нашето дреле од муртино одат по логика на нештата (нормално водени од странски фактор, пошто самите не поседуваат мисловен капацитет = им е на ниво на амеба) и си викаат, разочаран народ, до вчера ја гледаат власта како „спасител“ и заштитник од короната па ајде некако по инерција ќе ги повлечиме на избори. Разочараните нема да излезат, исплашените ради здравјето (хипохондриците) нема да излезат, ќе остани нашиот политички противник и оние кои по инерција ќе не поддржат + нашето вообичаено членство. Тоа, со помошта од чичко Сем, ни гарантира уште еден нов мандат.

Кај е заебот во ситуацијата? Заебот е во тоа што ваквите СИТНИ риби како апасиев (левица) или ристовски (интегра) требаше колку толку да размилат дека со ваков изборен модел единствена шанса за нешто имаат ако СЕ соединат во коалиција против курто-мурто политичарите.
ТАКА, ќе привлечеа повеќе од неопределените, така ќе привлечеа и дел од тие што ќе бојкотираа по секоја цена, па дури и од редовното гласачко тело на двете најголеми партии ќе се слееше по некој глас.

Сега, ни останува нас како гласачи да си одбериме некоја од овие помалите партии и да излезиме да ги гласаме со надеж дека јеби га можда нешто тоа ќе промени т.е. дека нема гласовите да им ги оставиме аванте на жмицко и зајко да си ги делат туку барем некој пратеник да прогураме во собрание и ако ништо да му покажеме на останатото граѓанство дека курто-мурто политиката ќе заврши после овој мандат бидејќи сме му откинале дел, ги оставивме на една нога да куцаат до следни избори каде ќе им ја скиниме и другата.

Дали народот ќе биди свесен или ќе си остави да го водат ајвани до недоглед е веќе друго 20. Сепак, ако ништо друго, дури и ваквите пишувања на форум или дискутирања во секојдневието со луѓе можи да премислат некој да се освести и да не оди со девизата „абе ај брат и онака ништо нема да се смени“.

Ќе се смени само ако се поттикни некаква акција, па реакцијата ќе ја видиме на подолг рок, за жал не може веднаш.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.114
Ќе се задржам само на овој твој дел бидејќи е значаен и си во право.
Инаку, за тоа погоре дека Ристовски и Апасиев не знаеле т.е. не можеле да предвидат што ќе се случи мислам дека не важи за нив, па и за ниту еден повозрасен граѓанин (25+ години) што имал прилика барем малку да осети што тоа всушност значи сдс на власт.
Како и да е тоа е помалку битно во дискусијата.


Баш ова.
Без разлика дали двајцата планираат или не планираат да коалицираат после избори и без разлика дали имаат искрени намери или не за поништување на тиранскиот договор и следствено таквите дејанија со бугарите, а и договорот од преспа треба да знаеме дека и двајцата на нероден петко капа му кројат т.е. мислат дека народот ќе ги доживее нешто како WOW момент пошто ќе ги исплукаат и вмро и сдс (особено вторите) и као демек пола работа им е завршена, а уствари не сакаат соединета опозиција бидејќи така ќе мора да делат „од колачот“.
Всушност, на овој начин, останува на проценката на народот што да прави во ваква една ситуација - а народот ни се покажа дека овие 30 години и не ни е баш паметен.

Истовремено, ако гледаме малку барем пошироко, ќе видиме дека и онај шизофреникот од нашиот северен сосед веднаш прави избори па матрицата не е тешко да се препознае. И тој, а и ова нашето дреле од муртино одат по логика на нештата (нормално водени од странски фактор, пошто самите не поседуваат мисловен капацитет = им е на ниво на амеба) и си викаат, разочаран народ, до вчера ја гледаат власта како „спасител“ и заштитник од короната па ајде некако по инерција ќе ги повлечиме на избори. Разочараните нема да излезат, исплашените ради здравјето (хипохондриците) нема да излезат, ќе остани нашиот политички противник и оние кои по инерција ќе не поддржат + нашето вообичаено членство. Тоа, со помошта од чичко Сем, ни гарантира уште еден нов мандат.

Кај е заебот во ситуацијата? Заебот е во тоа што ваквите СИТНИ риби како апасиев (левица) или ристовски (интегра) требаше колку толку да размилат дека со ваков изборен модел единствена шанса за нешто имаат ако СЕ соединат во коалиција против курто-мурто политичарите.
ТАКА, ќе привлечеа повеќе од неопределените, така ќе привлечеа и дел од тие што ќе бојкотираа по секоја цена, па дури и од редовното гласачко тело на двете најголеми партии ќе се слееше по некој глас.

Сега, ни останува нас како гласачи да си одбериме некоја од овие помалите партии и да излезиме да ги гласаме со надеж дека јеби га можда нешто тоа ќе промени т.е. дека нема гласовите да им ги оставиме аванте на жмицко и зајко да си ги делат туку барем некој пратеник да прогураме во собрание и ако ништо да му покажеме на останатото граѓанство дека курто-мурто политиката ќе заврши после овој мандат бидејќи сме му откинале дел, ги оставивме на една нога да куцаат до следни избори каде ќе им ја скиниме и другата.

Дали народот ќе биди свесен или ќе си остави да го водат ајвани до недоглед е веќе друго 20. Сепак, ако ништо друго, дури и ваквите пишувања на форум или дискутирања во секојдневието со луѓе можи да премислат некој да се освести и да не оди со девизата „абе ај брат и онака ништо нема да се смени“.

Ќе се смени само ако се поттикни некаква акција, па реакцијата ќе ја видиме на подолг рок, за жал не може веднаш.
И понатаму мислам дека капацитетот кај поединецот а особено ако претендира или е лидер е многу значајно, се однесува на виши мозочни функции.
Овие сега што се на власт не сум убеден дека се СДСс..., со префинета пропаганда се постигна членството на СДС да гласа бришење-редефинирање на македонската држава само заради омразата кон ДПсНЕ, тие повеќе го мразат ДПсНЕ отколку што ја сакаат Македонија, ова е оној моментум кој не можам да го разберам и за кој не можам да најдам рационално објаснување.

Ако сметаш дека Ристовски и Апасиев знаеле што носи Црпе со 40 разбојници (се однесува на редефинирањето на Македонија) а застанале зад таквото сценарио , тогаш работите се уште поцрни и во тој случај нам ќе ни требаат 100 години за да создадеме јадро кое повторно би можело да создаде македонска држава....
...ако пак сметаш дека немаат капацитет за да согледат такви работи, тогаш верувај немаат капацитет ни да согледат дека во вакви изборни услови со прокламираната политика повеќе штета и нанесуваат на Македонија, агонијата продолжува и тоа е оној момент на кој игра ЕУСА, да помине време, време кое ќе се употреби да се анимира и зголеми за уште некој процент бројот на Северџганите. Нивниот број (северџганскиот) и денес ако се додаде бројот на етничките малцинства Македонија ја прави дисфункционална држава а ако тој број порасне....
Едно време сметав дека дијаспората може нешто да помогне а сега гледам дека таму се само ... не многу различни од овде, треба многу труд и пот за да се има слобода!
 
На врв Bottom