21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Да Апокалипто, не само за во 2000 туку уште цел шпил џокери искористија,така да сега се што кажат е се помалку веројатно...нели?? и тоа се поради нивните грешки...Али ипак во последниве 2-3 години само слеп и глув човек може да не види што се случува со Земјата и надвор од неа...се ближи...али дали тоа ќе биде 2012 не знам...можеби 2012 ќе биде само кулминативна точка од сето ова......веќе е почнато...:smir:
Во генот на човекот е да се плаши за својот живот и постојано да размислува за својот крај, нормално ако веќе ништо друго не може да го поништи ќе почне да трипа за апокалиптичен крај... еве прост пример, ако епидемијава од свинскиот грип се раширеше многу и сите наоколу беа болни, едниствената смрт од која ќе се плашеше и за која ќе размислуваше ќе беше таа и само таа, а во никој случај немаше да те тера умот да размислуваш на крај во 2012-та... 2013-та... и богзнае уште која натака :)
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Јас не го гледам тоа воопшто како крај.....на ова, како крај на светот и споствена смрт можат да гледаат само тврди скептици со 3Д размислувања кои никогаш не ја нашле суштината на своето постоење....
Смртта е ништо повеќе од ''нов почеток''..телово кое го носиме е ништо повеќе од една ''облека'' на душата....можда ти звучи смешно,али така е ...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Јас не го гледам тоа воопшто како крај.....на ова, како крај на светот и споствена смрт можат да гледаат само тврди скептици со 3Д размислувања кои никогаш не ја нашле суштината на своето постоење....
Смртта е ништо повеќе од ''нов почеток''..телово кое го носиме е ништо повеќе од една ''облека'' на душата....можда ти звучи смешно,али така е ...
Хех... епа тогаш... with all do respect... што чекаш да се вознесеш на следното ниво? :)

И воопшто не ми звучи смешно... ама ни веројатно.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ами штом не се согласуваме оти се расправаме а?:helou::helou:

Инаку Апокалипто дане знаеш зошто ми е заклучена темата -
До сите астролошки скептици!!Што ќе кажете за ова??

 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Постои ли веројатност Маите да имале сознанија за нас од непознати извори.
Ако постантичкиот период преставува научен мрак,доцниот среден век е период на прецизни откритија,екпериентално проверливи,рационални и конечни,човекот станува се посамоуверен во однос со природата.Сето тоа денес го нарекуваме класична физика.Имагинацијата и апстракцијата застануваат на поцврсти нозе,оли поточно барем така би требало и да биде според предвидувањата и календарот на Маите.

Јас не го гледам тоа воопшто како крај.....на ова, како крај на светот и споствена смрт можат да гледаат само тврди скептици со 3Д размислувања кои никогаш не ја нашле суштината на своето постоење....
Смртта е ништо повеќе од ''нов почеток''..телово кое го носиме е ништо повеќе од една ''облека'' на душата....можда ти звучи смешно,али така е ...

Би додал дали сонот е јаве или јавето е сонот.Дали нашиот матерјален свет може да воспостави комуникација со својот нематерјален свет.Или кој свет е примарниот најпосле.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Веројатно дека одредени кругови на моќници стојат зад вакви изрежирани активности и највероватно ги држат во џеб големите монарси ,а со тоа извитоперувајки ја вистината од Маите.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Еве еден пр.ако Маите биле основата на знаењето на античките филозофи тогаш од памтифек на човекот му било јасно дека замјата е сверична(или Земјата ротира,небеските тела се во движење....на површина го извлекуваат парашањето во однос на што се движат)Питагора за споредбен систем го зел сонцето во однос на кое Земјата се движи.Маите за центар на универзумот го сметале Сонцето,но и многу добро знаеле што зборуваат.Нивните апстрактни анализи на механичките движења се над нивото над денешната класична механика.

излеи у град фани некоје чупе моме макеонче убаво.....па ке ја видиш реалноста:toe:

благодарам но не се жалам,имам и повеке задоволство во таа бранша.Од новата жена сум постар 14 год,и ко најмалиот син ме гледа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Јас мислам дека Маите кога го создавале “фамозниот“ календар, седнале и пишувале, пишувале, пишувале... кога им се смачило дошле до 2012 година и рекле, доволно е засега се испишаа 3.000 години, па за понатаму белким ке се најде некој што ке го допиши.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Го погледнав, језиво е, како да читам медицинска енциклопедија или интерна медицина со сите тие болештини. Да, чудни се сите тие мутации кај населението и ред други работи кои се појавуваат во видеото-храна со отрови, вода со отрови, продавана како здрава безбедна вода, пасти за заби... Па затоа и се зголемени толку туморите од сите видови.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
na 21.12.2012 samo astrosloski ke premineme od periodot na Ribite (koj pocnal vo 0ta godina) vo periodot na Vodolijata. I toa e se.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Нема де... ама па сите опседнати со неа трубеа дека судниот ден ќе бил во 2000-та година, и мислам дека по тоа прашање си го потрошија џокерот за понатамошно мешање во останатите "апокалипси".
јАС СЕ ИЗВИНУВАМ што несе движам тековно со муабетот , но од тоа што прочитав вреди некој да седне и да го разработи и верувам дека ќе извлече голема вистина.Тој период е измеѓу и нема да биде заборавен бидејки науката го одбележала а не може да пробие,бидејќи изродила многу синови и ќерки а сега од нив чека милостињи но тие станале големи ербапи и не сакаат ни муабет да прават за такво нешто,но прашањето е до кога.Ние сме Македонци и смееме да разговараме за иднината,и секогаш ние јасно што сака да каже другиот бидејќи секогаш сме по напред од другите.Проверете по досегашноста.ПОЗДРАВ
 
Член од
15 април 2009
Мислења
130
Поени од реакции
37
Alo decki ste zabegale so temata ,go molam moderatorot za vakvi prepucuvanja da otvori poseben podforum pa tamu neka se plukaat site aj ovde malku MIR i da se vratime na temata

 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
na 21.12.2012 samo astrosloski ke premineme od periodot na Ribite (koj pocnal vo 0ta godina) vo periodot na Vodolijata. I toa e se.
не е само така просто како што изгледа ...
си читнал можеби нешто но не си дочитал доволно ...
:toe:


од 11минута па натаму ....
во контекст на темава ...
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Alo decki ste zabegale so temata ,go molam moderatorot za vakvi prepucuvanja da otvori poseben podforum pa tamu neka se plukaat site aj ovde malku MIR i da se vratime na temata

Јас се облекувам да ми е топло да не настинам утре да не се разболами и зад утре да не одам на лекар,јас јадам да преживејам да го дочекам утрешниот ден,јас се женам да основам фамилија со деца ,и нив да ги одгледаме и тоа повеќе години да здобијат зрелост и самосталност,јас правам куќа за унапред многу години значи јас требе да размислувам и за иднината бидејќи некој и за нас размислувал.Значи требе да размислуваме и обмислуваме нови нешта за по убав живот ПОЗДРАВ
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
не е само така просто како што изгледа ...
си читнал можеби нешто но не си дочитал доволно ...
:toe:

E so treba da docitam ziti se? Deka ke se sluci nesto strasno radikalno? Citam, ama ne veruvam vo takvo nesto.

Lugjeto sakaat da preuvelicuvaat raboti, da baraat odgovori na prasanja koi ne im se jasni. Sakaat da se nadevaat na podobri vreminja i da veruvaat vo cuda. Cisto sumnjam deka i da bidne nesto ... interesno :), nema da bideme izvesteni pred vreme i definitivno ne 6000 godini pred sluckata :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom