16 години од бомбардирањето на Србија од НАТО

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Ако под повеќе права мислиш подарена држава тогаш во ред. Не разбирам само по кој основ добија самостојна држава особено што веќе имаат една. Ам ај друга тема тоа...
И тоа, и ако државава не е 100% функционална и признаена.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.187
Правно гледано, ова акција е противправна, без дозвола од Совет на Безбедност и без дозвола од Владата на СР Југославија.
Чисто процедурално, која влада би дала дозвола да им ја бомбардираат територијата? :)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.304
Поени од реакции
11.032
Чисто процедурално, која влада би дала дозвола да им ја бомбардираат територијата? :)
Ирачката влада кога почна операцијава на САД и сојузниците против ИСИС. Освен ако не сум згрешил нешто.

Иначе, ова стои како правило во Повелбата на ООН, како исклучок од забрана за агресија врз друга држава (дозвола од СБ и дозвола од самата држава).
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.187
Ирачката влада кога почна операцијава на САД и сојузниците против ИСИС.
ОК :), тоа е скроз друга ситуација. Помалку комично делуваше дека владата на Југославија не им даде дозвола на САД да ја бомбардираат територијата и војската на Југославија. :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.304
Поени од реакции
11.032
ОК :), тоа е скроз друга ситуација. Помалку комично делуваше дека владата на Југославија не им даде дозвола на САД да ја бомбардираат територијата и војската на Југославија. :D
Го дополнив постот, затоа го спомнав тоа во првиот пост на претходната страна. Пошто реков ќе гледам од правничкиот аспект.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.246
Поени од реакции
52.019
Бомбардираниjaта тогава се надевам дека стави краj на разпад на СФРJ и донесе повеке права на албанците на различна основа во бившите jго републики (предимно мислам на РМ и РС со отцепуването на Косово). Се надевам тоа беше почетокот на разделата со разикалните струии во Србиja и почетокот на нов политички живот.
Дали беше управдано - нема како убиване на човешки животи да биде управдано во краja на XX век и почетокот на XXI век.
Надевам се, че и през вас Турците на сштиат начин ште добијат сичките права които заслужват, като хора, па и Блгариа конечно да стане демократическа страна.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.802
Поени од реакции
4.065
Кратко и јасно!
Иначе и ние ја изгубивме битката со албанците гледам некој прави разлика измеѓу Милошевиќ и Трајковски, Ние ја добивме битката со албанците? НЕ ! Така да и Трајковски во многу наврати беше наивен. Но откако загина почнавме да го величаме иначе за народот беше добар не како овој билмез што се крие како во кокошарник.
Зборот со Трајковски ми беше дека иако беше наивен на неколку наврати сепак покажа спосбност за дипломатизам. А тоа со албанците е една обична игра на моќници во соработка со нашиве квази политичари.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
103
Поени од реакции
31
Нормално е да има измешани чувства. Силно ги поддржував САД во тој период ама како што проаѓа времето гледам што Џубриња се:) Да Милошевиќ не чинеше ама САД беа најмалку повикани да го решат тој проблем. За воља на вистината моментите кога најмалку чинеше Милошевич тие не му помогнаа на никого (Босна, Хрватска) барем не директно. После кога веќе беше у слободен пад одеднаш решија да бомбардираат. Зашто ради Албанците. Очигледен беше интересот да продрат во овој дел од Европа и ги здоболе за нечии проблеми. Сепак без да навлегувам кој бил прав кој бил крив, целото ова бомбардирање беше срамно кога гледаме од оваа дистанца. Бомбардирање во Европа! Со еден куп загинати цивили , со намерни утки (за бомбите зборам) и со тестирање на нови типови бомби. Конечен резултат? Милошевиќ падна после извесно време (значи не одма) а Србија остана без дел од својата територија.
Таков период беше, зависи аспект на гледање, на пример за мене исто срамно беше масакрирање на илјадници луѓе и то сред Европа како што кажа, то е то војна.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
9.695
Поени од реакции
14.521
СРЈ беше бомбардирана затоа што не се согласи НАТО непречено да ја користи српската инфраструктура за да дојде на Косово. На Косово да има автономија со 30000 НАТО војници, и истите да имаат имунитет.


Целта не беа само воени инсталации. Туку и цивили и инфраструктура. Пример беше бомбардирана тутунската фабрика во Ниш на Филип Морис.
Изгледа дека пушењето на цигари произведени во Ниш ја загрозуваше слободата на белокечестите во Приштина.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.497
Поени од реакции
11.398
Последиците од таа војна и ние набрзо ги осетивме кога се примија преку 300 илјади бегалци кои бегаа како ѓавол од крст !!!
Затоа НЕ ЗА ЕУ И НАТО, не за пакт со ѓаволот

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.294
Поени од реакции
775
Што да се мисли.. ? Јасна ситуација е тоа.
Мене ситуацијата ми е осмислена налик нешто како кај нас, во 2001 , кога требаше да го бомбардираме Арачиново, и кога Америката рекла дека ако ги бомбардираме терористите и тие нас ќе не бомбардираат.
Така и во Србија се десило слично, им рекле да не ги напаѓаат дека ако ги нападнат ќе бидат бомбардирани , ама пошто психо имале на власт и направил комбинација да ги сништат Косоварите, и го јаделе курот. Јасна ситуација.
Тоа ебената политика, народот секогаш го јаде... но во нардодот е силата!
Кај народот треба да се репрограмираат некои ствари и да се изгради квалитетна колективна свест.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.911
Поени од реакции
18.776
Им требаше едно такво, финално понижување на структурата која важела за убедливо најсилна на Балканот во последните 50 години.

Од политичка гледна точка, сем независноста на Косово (која е геостратешки небитна) не добија ништо. Истата структура што пробуваа да ја искоренат, сега се враќа со истата сила. ОК, овојпат и со партнерски однос со САД и ЕУ.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Надевам се, че и през вас Турците на сштиат начин ште добијат сичките права които заслужват, като хора, па и Блгариа конечно да стане демократическа страна.
Не знам зашто зафати сега Бугариja,коja е наполно надвор от темава,но има многу голема разлика во моделите во двете држави и тоа што зборуваш е доста тежко поради различни причини. Деосманизациjaта во Грциja,Бугариja и Романиja е спроведена по един наполно различен начин от тоа,што е спроведено во Западните Балкани. Затоа и нема како да се деси.
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.983
Поени од реакции
5.721
Не знам зашто зафати сега Бугариja,коja е наполно надвор от темава,но има многу голема разлика во моделите во двете држави и тоа што зборуваш е доста тежко поради различни причини. Деосманизациjaта во Грциja,Бугариja и Романиja е спроведена по един наполно различен начин от тоа,што е спроведено во Западните Балкани. Затоа и нема како да се деси.
А кој кур пак Македонија и правата на Абланците?

Козоебач.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.263
Поени од реакции
3.069
Надевам се, че и през вас Турците на сштиат начин ште добијат сичките права които заслужват, като хора, па и Блгариа конечно да стане демократическа страна.
Четвртина србин а? Не дека не знаев.[DOUBLEPOST=1427223139][/DOUBLEPOST]
СРЈ беше бомбардирана затоа што не се согласи НАТО непречено да ја користи српската инфраструктура за да дојде на Косово. На Косово да има автономија со 30000 НАТО војници, и истите да имаат имунитет.


Целта не беа само воени инсталации. Туку и цивили и инфраструктура. Пример беше бомбардирана тутунската фабрика во Ниш на Филип Морис.
Изгледа дека пушењето на цигари произведени во Ниш ја загрозуваше слободата на белокечестите во Приштина.
Бомбардирањата се правеа за да има економски штети, да се прави притисок за да се повлечат од Косово.
Кривете го Милошевиќ...А никој не протестираше против Милошевиќ, за да се спречи егзодусот, но протестираа против НАТО, Милошевиќ имаше подршка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom