16 години од бомбардирањето на Србија од НАТО

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
НЕОПРАВДАНО затоа што Советот на ООН не одобри таква акција,а НАТО силите божем за некаков мир превзедоа акција со која го контаминираа овој регион за навек со осиромашен ураниум..........аир да не видат што донесоа ваков мир во кој полека но сигурно заминуваат луѓето од овој свет во страшни маки
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Кога почна да се распаѓа Југославија, јас бев во ЈНА, имав 18 години. Ништо од германската плата. :) Реално гледано, единствени кои по менталитет не припаѓаа во Југославија беа Албанците и Словенците. Да не беше големосрпската политика и хиперидиотската Српска Академија, Југославија ќе беше убаво место за живеење. Неспоредливо поубаво од овие посеротини од држави и полудржави кои настанаа со распадот на Југославија.
Се сложувам целосно, не дека знам како било, туку според зборовите на тато, има ју носталгија и меѓу албанците.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Кога почна да се распаѓа Југославија, јас бев во ЈНА, имав 18 години. Ништо од германската плата. :) Реално гледано, единствени кои по менталитет не припаѓаа во Југославија беа Албанците и Словенците. Да не беше големосрпската политика и хиперидиотската Српска Академија, Југославија ќе беше убаво место за живеење. Неспоредливо поубаво од овие посеротини од држави и полудржави кои настанаа со распадот на Југославија.
А што праиме со фактот што Босна и Хрватска сакаат независност без да ги прашаат Србите кои живеат во значителен број на тие простори(Краина,Република Српска)?Со одредувањето на границите на Босна и Хрватска уште пред КПЈ,на Србите им беше загарантирано дека ќе бидат рамноправни граѓани на тие држави(во териториите кај што живеат) и дека доколку во иднина би дошло до таа идеја не би можеле да бидат надгласани поради тоа што се помал број.Алија и Туѓман многу убаво знаеа што прават кога го направија тој чекор...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Верата беше пречка за се во балканот, да беа албанците православни се друго ќе беше.
Верата е пречка за се во Македонија, да беа Македонците муслимани се друго ќе беше.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А што праиме со фактот што Босна и Хрватска сакаат независност без да ги прашаат Србите кои живеат во значителен број на тие простори(Краина,Република Српска)?Со одредувањето на границите на Босна и Хрватска уште пред КПЈ,на Србите им беше загарантирано дека ќе бидат рамноправни граѓани на тие држави(во териториите кај што живеат) и дека доколку во иднина би дошло до таа идеја не би можеле да бидат надгласани поради тоа што се помал број.Алија и Туѓман многу убаво знаеа што прават кога го направија тој чекор...
Хрватска и Босна имаа право да се отцепат од Југославија, затоа што беа републики. Србите во Хрватска и Босна немаа право да се отцепат од Босна, затоа што не беа правен ентитет. Гледано стриктно легалистички, ситуацијата беше таква. Ситуацијата на теренот, во војна, стана поинаква, но на крајот никој ништо не доби, освен Албанците една полудржава. Србите како нација изгубија најмногу, а 20 000 000 луѓе изгубија една многу убава држава.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.965
Бомбардирањата се правеа за да има економски штети, да се прави притисок за да се повлечат од Косово.
Кривете го Милошевиќ...А никој не протестираше против Милошевиќ, за да се спречи егзодусот, но протестираа против НАТО, Милошевиќ имаше подршка.
Економска штета? изгледа под економска штета подразбираш цивили кои нема да плаќаат данок
  • Алексинац - 5 АПР - 5 загинати
  • Грделички мост - 12 АПР - 14 загинати
  • Ѓаковица - 14 АПР - 73 загинати (Ш)
  • РТС - 16 АПР - 146 загинати
  • Судулица - 27 АПР - 16 загинати
  • Ниш - 7 МАЈ - 15 загинати
  • Кинеска амбасада - 7 МАЈ - 3 загинати
  • Кориша - 14 МАЈ - 87-100 загинати (ш)
  • Белградска болница - 19 МАЈ - 3 загинати
  • Варварин - 30 МАЈ - 11 загинати
  • Пензионерски дом-Сурдулица - 30 МАЈ - 11 загинати
  • Нови Пазар - 31 МАЈ - 10 загинати
Зашто да биде виновен Милошевиќ? Милошевиќ не побара од НАТО да ја погуби српската опозиција. Зашто би протестирале против Милошевиќ во време на агресија.
И зашо Весли Кларк и Медлин Олбрајт инвестираат во косовскометохиска Трепча? Нели беше за слободата на угнетениот (ш) народ на КосМет.
И зашто тн држава КосМет не протестира за загинатите (ш) во Ѓаковица и Кориша? Или ни дадоа слобода и нека им биде простено.

По ова, неписмениот сељак а и фармер (Адем Ј.) стана херој. Добро е што не стана пророк иако ги исполнува сите услови (неписмен, убиец, педофил, силувач и страшна омраза кон секој што не е од негово село).
Не ги исполнува условите за маченик на ш народот. Се криел позади жени и деца додека србите го ловеле.

Тоа го знам, но зошто да не беше република, кои критериуми ги исполни Македонија за да биде република?
На ист начин, на исто време, ист временски период се окупирани, исто толку цркви имаат изградено...
Од кој се окупирани? Не знам дека Македонија после 1945 била окупирана.
Плус народот на КосМет бил едуциран за времето на СФРЈ. Тито кога му дал медал на Хоџа - народен херој, го однел на Косово, да види дека албанците на Косово имаат подобар третман од албанците во самата НРА. Дури биле и подобро едуцирани.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Босна имаше право да се отцепи од Југославија, затоа што беше република. Србите во Босна немаа право да се отцепат од Босна, затоа што не беа правен ентитет. Гледано стриктно легалистички, ситуацијата беше таква. Ситуацијата на теренот, во војна, стана поинаква, но на крајот никој ништо не доби, освен Албанците една полудржава. Србите како нација изгубија најмногу, а 20 000 000 луѓе изгубија една многу убава држава.
Јас затоа го посочив во еден претходен коментар тоа,дека комунистите многу свесно ги направија овие проблеми.Со цел да има колку толку некој баланс на моќ,потребно беше да се ослабе таа држава(Србија) и се измислија нови нации како Босанци и Црногорци а уште претходно во Кралството границите на Босна и Хрватска се направени со договор помеѓу претставниците на Хрватска и Србија(а самиот тој договор никогаш не бил одобрен од парламентот,туку бил стапен директно на сила).Југославија според мене е темпирана бомба,која било прашање на време кога ќе пукне.Пикот на ЈУ е во ладната војна кога играше на дупла карта измеѓу Западот и Источниот блок,кога колабира и тоа,колабира и ЈУ и нејзината улога како битен играч во Европа...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Имаше подршка и рок да го реши проблемот ама инцесоидното племе се како плевел па не можеше да го испочитува рокот.
Нешто слично како нашите со Арачиново ама Македонците исплашени од претходно курвински ја одиграа играта па им дозволија на епруветите да го извлекуваат преполовениот и изнемоштен до смрт терористичкиот плевел.

Историјата ќе памети една единствена грешка во која Македонија нетребаше да има референдум за независност па тогаш плевелот немаше да ги има денешниве привилегии.

Кратко кажано ќе беа истребени и протерани во матичната вукојебина а на балканот ќе владееше мир и благосостојба.
Голема грешка ке направиш,ако истуриш се врз албанците.
Тиja изкористеха ситуациjaва само за да добиjaт, но проблемите са многу,многу покомплексни.
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
На овој ден би ги ебал Клинтон и Блер пред нивните семејства ! Онака без дозвола на совет за безбедност. крвта да има ебам монструозна.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јас затоа го посочив во еден претходен коментар тоа,дека комунистите многу свесно ги направија овие проблеми.Со цел да има колку толку некој баланс на моќ,потребно беше да се ослабе таа држава(Србија) и се измислија нови нации како Босанци и Црногорци а уште претходно во Кралството границите на Босна и Хрватска се направени со договор помеѓу претставниците на Хрватска и Србија(а самиот тој договор никогаш не бил одобрен од парламентот,туку бил стапен директно на сила).Југославија според мене е темпирана бомба,која било прашање на време кога ќе пукне.Пикот на ЈУ е во ладната војна кога играше на дупла карта измеѓу Западот и Источниот блок,кога колабира и тоа,колабира и ЈУ и нејзината улога како битен играч во Европа...
Босанците се измислена нација, тоа е точно. Во Босна живеат Срби, Хрвати, и муслимани кои се исламизирани Срби или Хрвати. Црногорците не се измислена нација. Кога веќе почна да се распаѓа Југославија, и кога се виде дека правните принципи повеќе не важат, требаше Босна да се подели помеќу Хрватска и Србија, Србија да си го среди проблемот на Косово, и сите да живеат среќни и радосни. Арно ама, Слобо тргна да го освојува Загреб и да го бомбардира Дубровник. Класичен идиот.

Југославија беше темпирана бомба само затоа што сеуште беа живи генерациите родени од 1920 до 1940. Тие се луѓето кој ја растурија Југославија. Колку и да беше или не беше експеримент, Југославија најверојатно ќе успееше, ако имаше уште 20-30 години.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Босанците се измислена нација, тоа е точно. Во Босна живеат Срби, Хрвати, и муслимани кои се исламизирани Срби или Хрвати. Црногорците не се измислена нација. Кога веќе почна да се распаѓа Југославија, и кога се виде дека правните принципи повеќе не важат, требаше Босна да се подели помеќу Хрватска и Србија, Србија да си го среди проблемот на Косово, и сите да живеат среќни и радосни. Арно ама, Слобо тргна да го освојува Загреб и да го бомбардира Дубровник. Класичен идиот.

Југославија беше темпирана бомба само затоа што сеуште беа живи генерациите родени од 1920 до 1940. Тие се луѓето кој ја растурија Југославија. Колку и да беше или не беше експеримент, Југославија најверојатно ќе успееше, ако имаше уште 20-30 години.
Во тоа е и проблемот,што во земја со 6 републики не можеш сите да ги задоволиш.Може сеа некој ќе ми се свртат ама јас сметам дека ние како Македонци најдобро поминавме.Добивме прв пат своја држава,кодификација на јазикот,Универзитети и школи каде што се учеше на мајчин јазик итн.Србите највеќе го јадеа и затоа сметам дека е логично голем дел од Србите повеќе да го сакаат Дража него Тито.Како и да е ,мислам дека си во право со муабетот со генерациите,но сепак со тек на време ќе требаше да се направи асимилација за целосно да функционира тоа.Да нема срби хрват македонци итн,туку само Југословени.

Пс-Црногорци за мене се измислен народ.Његош да стане од гробот би се фрлил со салто од Ловчен кога би чул дека Црна Гора не е српска.
"Ловчен красе Петровичи,а Косово Обиличи"

Црна Гора=Српска Спарта :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Во тоа е и проблемот,што во земја со 6 републики не можеш сите да ги задоволиш.Може сеа некој ќе ми се свртат ама јас сметам дека ние како Македонци најдобро поминавме.Добивме прв пат своја држава,кодификација на јазикот,Универзитети и школи каде што се учеше на мајчин јазик итн.Србите највеќе го јадеа и затоа сметам дека е логично голем дел од Србите повеќе да го сакаат Дража него Тито.Како и да е ,мислам дека си во право со муабетот со генерациите,но сепак со тек на време ќе требаше да се направи асимилација за целосно да функционира тоа.Да нема срби хрват македонци итн,туку само Југословени.

Пс-Црногорци за мене се измислен народ.Његош да стане од гробот би се фрлил со салто од Ловчен кога би чул дека Црна Гора не е српска.
"Ловчен красе Петровичи,а Косово Обиличи"

Црна Гора=Српска Спарта :D
Асимилација беше почната, и си функционираше многу убаво. Мешаните бракови беа најнормална работа. Спортот многу помагаше во таа асимилација. Југославија беше спортска велесила во колективните спортови, и се ствараше успешна митологија. Јас лично, а веројатно цела моја генерација +/- 10 години никогаш нема да ја прежали Југославија.

Ние Македонците како народ во рамките на Југославија добивме многу. Кодифициран јазик, конечно дефинирана национална свест, автономна црква, инфраструктура.

После распадот на Југославија убаво се гледа дека ништо од сето тоа не сме заслужиле.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Од лична, локална и национална „експертска“ точка, шеснаесет години откако ни се доеба мајката на нас. Србија го јадеше директно, ја испоуништија, заврши тоа и се кренаа во процес на реанимација, каква таква. Останаа без вечниот етнички проблем.

Ние постанавме втора Босна на Балканов. Ни се доселија 300.000 неблагодарни копилиња кои државава ги собра тогаш и ги спаси од веројатна смрт. Пола од нив не се ни вратија во нивната „татковина“ за која пекаа да биде независна, останаа овде да бидат крлежи и да јадат туѓ леб, барајќи си права. Исто ко мене да ме избркаат моиве од дома, да одам кај комшијата да седам таму една година, почнам да ја ебам ќерка му а тој да ми плаќа за тоа и постанам домазет. Па тие што останаа ги испорасипаа и староседелците тука, и они се вклопија во хордата која бара права а не сака да има обврски.

Станавме мултинационален експеримент кој уште трае, сега веќе оставен сам на себе да се финишира. Нека не се препознаваат сите Албанци у погоре набројаните. Јер постарите и на своја кожа осетиле горење од доселениците, ама со тек на време се вклопија у тој џагор.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Дали беше оправдано бомбардирањето, секако не, страдаше една цела нација, нејзината економија, инфраструктура и тоа на долг рок. Чија е вината, на двете страни да бидеме искрени.

Западот, Германија, Австрија, САД пред се имаа стари долгови кои на србите мораа да им ги наплатат. Србите од друга страна, исфрустрирани затоа што не доминираа како што сакаа во втората Југославија (иако пак беа доминантни во однос на другите, но не колку што тие сакаа) сите фрустрации ги исфрлија во 90-тите со агресивна политика, која на крај им беше погубна. Имаа како влог четвртина население во хрватска, пола во босна, и заради Милошевиќ и некои негови советници-квази историчари и нивните луди теории и проекции, успеаа да преебат се од тоа за пет години. Не знаеја правилно да ја искористат својата политичко-економска и демографска предоност пред другите соседи и затоа се денес каде што се, мизерија.

Овие светскиве џандари пак, не решија ниеден проблем, само искористија момент кога немаше кој да им рече стоп, демонстрираа курчење на балканот, геополитички не пребеаа и нас и србите, држејќи не постојано во страв со отвореното (сеуште) големоабланско прашање, надвор од секакви процедури на меѓународно право.

Инаку, србите во хрватска беа државнотворен народ во уставот на СФРЈ, не сум сигурен, веројатно хрватите 91 со новиот устав и новата држава одма го променија тоа, насетувајќи ја опасноста од агресивните (заради Белград) краинци.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.833
Во тоа е и проблемот,што во земја со 6 републики не можеш сите да ги задоволиш.Може сеа некој ќе ми се свртат ама јас сметам дека ние како Македонци најдобро поминавме.Добивме прв пат своја држава,кодификација на јазикот,Универзитети и школи каде што се учеше на мајчин јазик итн.Србите највеќе го јадеа и затоа сметам дека е логично голем дел од Србите повеќе да го сакаат Дража него Тито.Како и да е ,мислам дека си во право со муабетот со генерациите,но сепак со тек на време ќе требаше да се направи асимилација за целосно да функционира тоа.Да нема срби хрват македонци итн,туку само Југословени.

Пс-Црногорци за мене се измислен народ.Његош да стане од гробот би се фрлил со салто од Ловчен кога би чул дека Црна Гора не е српска.
"Ловчен красе Петровичи,а Косово Обиличи"

Црна Гора=Српска Спарта :D
дај бе не се резили, црногорците исмислена нација, ти да не си вработен во САНУ ?[DOUBLEPOST=1427269028][/DOUBLEPOST]инаку 16 години подоцна
Juniorke Srbije igraju protiv selekcije Kosova, ali bez obeležja

Generalni sekretar Rukometnog saveza Srbije (RSS) Božidar Đurković potvrdio je da će nacionalna ženska juniorska reprezentacija igrati protiv kosovske selekcije u kvalifikacijama za prvenstvo Evrope.
Odlučeno je da se utakmice igraju bez državnih obeležja, zastava i himni, objavljeno je na sajtu RSS.

попширно http://sport.blic.rs/Ostali-sportovi/Rukomet/269751/IPAK-SE-MORA-Juniorke-Srbije-igraju-protiv-selekcije-Kosova-ali-bez-obelezja

трагедијата да е поголема покрај Косово и Србија ке игра без обележја и знаме и химна, србиве ни колективно самоубиство не ги спасува од брукава.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom