10 серии за кои не сте чуле но мора да ги погледнете

Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184

Eve edna mnogu dobra mini-serija, ima samo 3 epizodi po 1saat i 20 min trae edna. Sci-Fi e dosta e misteriozna i vozbudliva.
 

Black Rose

дете на цвеќето
Член од
12 февруари 2007
Мислења
1.972
Поени од реакции
38
The Tudors, прекрасно прекрасна :pipi:

Серијата се базира на владеењето и браковите на вториот монарх од династијата Тјудор, Хенри VIII. Досега се снимени 2 сезони, од по 10 епизоди, 3та сезона сеуште се снима.

Покрај извонредното сценарио, глума и музика, актерската постава е.... :vozbud: И она што најмногу ми се допаѓа - еротските сцени, а ги има доста :icon_lol: :drk:

Мал увод :)


 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
190
Поени од реакции
1
Un Paso Adelante Знам дека е шпанска ама нема врска со другите шпански
Пола и повеќе ми е гледана.И не е од типот на серии како Касандра,Росалинда и сл. срања .Интересна серија за тинејџери.Робер најомилен лик ми беше :smir:
 

Џ.

Ќутам на различни теми!
Член од
14 јули 2007
Мислења
868
Поени од реакции
183
Third Rock From The Sun

Исто така интересна серија:helou:
 
Член од
3 јануари 2009
Мислења
190
Поени од реакции
1
Band Of Brothers-Американска воена драма од Втората светска војна во 10 епизоди.Многу е интересна :smir:
 

Attachments

Член од
28 јули 2010
Мислења
179
Поени од реакции
49
Гледам никој ја нема спомнато Dead Like Me. Ја изгледав серијава на Fox Life. Има само 29 епизоди. Читав некаде дека го прекинале снимањето поради не знам какви причини. А сега скоро пронајдов дека има снимено и филм во 2009, како еден вид продолжение на серијата. Филмот е наречен Life after death. Го изгледав и него :)

Еве ја и екипата. :) Главен лик е Џорџија,девојка која на 18 години умира. Нејзината душа пред да умре ја земаат таканаречените косачи, или познати како gream reapers. Tаа станува дел од тимот. На почетокот и е тешко да се прилагоди, самиот чин го сфаќа како еден вид убиство, за подоцна да разбере дека и смртта е еден дел од секојдневието и природниот процес на одвивање на нештата. Добива на пост ит ливче, име и презиме, место и време на “косење“. Се` што треба да направи е да се појави таму во точното време...
Супер серија, една од моите омилени.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Спартакус крв и песок Spartacus blood and sand, 12 епизоди, заплети интриги гладијаторски борби и еротски сцени... забава за цела фамилија од баба која прати кој на кого што му мисли до тинејџер зјапнат во цицки и газови











Главна женска улога е Луси од серијата Xena
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.514
Поени од реакции
33.686
1. Six Feet Under (2001 - 2005) - за оваа не е битно што имате само слушнато, мора да ја изгледате! Едино 5 луѓе од форумов ја имаат гледано

2. Carnivale (2003 - 2005)

3. Yes, Minister (1980 - 1984)

3. Yes, Prime Minister (1986 - 1987)

4. Curb Your Enthusiasm (2001 - /)

5. Terminator: The Sarah Connor Chronicles (2008 - 2009)

6. Studio 60 on the Sunset Strip (2006 - 2007)

7. Community (2009 - /)

8. Burn Notice (2007 - /)

9. The Outer Limits ? Не? ОК.

10. Grounded for Life (2001 - 2005)

Сигурно повеќето ги знаете, ама нека трепка! Според мене овие се потценети и да не речам лош маркетинг.
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
^ Yes, Minister и Yes, Prime Minister се спремам веќе некое време да ги гледам и никако да им седнам, а Studio 60 ја даваа(т) на А2 и од тоа што иам фатено ми делува на доста интересна серија.

Rome ..има две сезони, го има опфатено периодот во Рим околу падот на Цезар и борбата за власт помеѓу Марк Антониј и Октавијан. Според сите коментари за серијава се смета дека најреално го претставува Рим од времето на Цезар.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
1. Twin Peaks (позната и тек како за некои, но за помладите не, серијава е феноменална)

2. Deadwood

3. Coupling (epic fun)

4. Alfred Hitchcock Presents (From the Master!)

5. Night Gallery (Rod Serling!)

6. Breaking Bad (Најдоброто нешто што е активно во моментов)

7. Seinfeld (Epic fun from the past)

8. OZ

9. The X- Files

10. The Twilight Zone (Обавезно гледање, за помладите генерации кои најверојатно не ја начекале кога идеше на Телма)


Листата е без редослед.

П.С. За да не ја повторувам бидејќи веке ја спомна Wot, (Six Feet Under, must see!) најмноќната серија некогаш направена, емотивниот импакт на гледачот и неговата конекција со ликовите од серијата се нешто до сега не постигнато дури и од (најдобрите филмови) кога ќе ја завршите нема да можете да дојдете на себе одреден период. Еxtremly real - raw, emotinal, dark, funny, stylish, self explorational, hearth touching, haunting, powerful, deep, bizzare...and yet amazing! it is an insult to call it Televison! Но, морам да напоменам како многу пати до сега дека не е за секого! доста тешка серија.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
^ Оф топик: А да се отвори нова тема само за Six Feet Under, каде што ќе може да коментираме :)
Се согласувам дека серијата е феноменална, ама е многу реална и за некого може да е тешка за варење. Сепак, првата епизода ќе ви е малце чудна зашто досега немате гледано такво нешто, ама веќе со наредната ќе видите како ќе сакате да ја гледате :)
Јас имам изгледано 2 сезони, ова лето планирам и преостанатото да го изгледам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Mислам дека имаше тема за Six Feet Under, отворена од мене..ама неможам да ја најдам :(
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.514
Поени од реакции
33.686
^ Оф топик: А да се отвори нова тема само за Six Feet Under, каде што ќе може да коментираме :)
Се согласувам дека серијата е феноменална, ама е многу реална и за некого може да е тешка за варење. Сепак, првата епизода ќе ви е малце чудна зашто досега немате гледано такво нешто, ама веќе со наредната ќе видите како ќе сакате да ја гледате :)
Јас имам изгледано 2 сезони, ова лето планирам и преостанатото да го изгледам.
:D и јас мислев дека нема да ми фати око, дека обожавам драм ама имам малку специфичен вкус. Ама оваа уште од првите епизоди ми влезе под кожа. Инаку да признаам, општо од филм/серии само на оваа имам плачано. se05ep10. Страшно емотивна драма, за поклонување. Ама како што кажа Psy неможе секој да ја свари.

Mислам дека имаше тема за Six Feet Under, отворена од мене..ама неможам да ја најдам :(
Те имам прочитано за ова, и затоа не сум отворил. Мислам дека ја бркаш со Breaking Bad, дека во ист момент почна да ни ги препорачуваш.. штознам. Инаку, и јас познати донекаде, ама поради премала заинтересираност кон тие во твојата листа и ти си забегал со повеќе познати. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom