„Со кого си - таков си!“ - Дали е така?

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Се е до тебе и до твојот разум,индивидуално е,секоја особа полесно или потешко подпаѓа под влијание на друштвото кое ја опкружува
 

*БоРовИнкА*

јас не сум ЛУДА, јас ЛУДО живеам
Член од
20 јули 2007
Мислења
638
Поени од реакции
16
ne e tocno, toa e taka kazano i taka ke ostane, no sekoj covek e razlicen i tocno moze da gi prifati navikite na lugeto sto se vo negova blizina, no nikogas nemoze da stane ist, nema dvajca isti luge... pa taka da jas mislam deka ova so koj si-takov si ne e vistina
 
N

NaSTy`G|rL

Гостин
ne e tocno, toa e taka kazano i taka ke ostane, no sekoj covek e razlicen i tocno moze da gi prifati navikite na lugeto sto se vo negova blizina, no nikogas nemoze da stane ist, nema dvajca isti luge... pa taka da jas mislam deka ova so koj si-takov si ne e vistina
Чист пример дека тоа СО КОЈ СИ ТАКОВ СИ е вистина си ти. :wink:

Не мора да значи дека си ист како твоето друштво, но сигурно не може да бидеш поразличен.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Nemora da znaci ama ako licnosta nema svoe jas togas taka e.
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
немора да значи, но најчесто така е со кого си таков си (барем сличен ако не дуго :):):) )
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Sekako deka nemozes da bides kopija ili klon na toj so kogo si, ama sakal-nesakal so tek na vreme ke primetis kako i ti stanuvas kako nego.Toa ne se pravi namerno (toa veke bi bilo emitiranje), neosetno, doagja samo po sebe. Zabelezuvas deka pocnuvas da se ponasas kako taa licnost, da menuvas nekoi svoi stavovi i toa ne znaci deka si mekus ili slab karakter.
Samoi dvajcata poprimuvate nesto eden od drug
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Генерално мислам дека нема врска. Може само во одреден период (пубертет) кога сеуште немаш изградено сопствени ставови кон нештата и да ти повлијае групата на врсници или други луѓе. Меѓутоа, кога си веќе изградена личност и си свесна за тоа што сакаш, а што не не може некој од страна многу да ти влијае.
Моето мото при дружење е прифати ме и сакај ме таква каква што сум, со сите доблести и недостатоци и истото го добиваш за возврат.
Не сакам некој да ми наметнува нешто што не го прифаќам само затоа што тој го прави како не би трпело заедничкото дружење. :svasta:
 

anathestar

...Зима*Снег...
Член од
25 јули 2007
Мислења
269
Поени од реакции
3
Колку според вас во ова има вистина? Денес се` повеќе се соочуваме со ситуација неприфатлива (за кого повеќе за кого помалку), се` повеќе има деца кои се оддале на некои пороци. Дали мислите дека друштвото е пресудно за вакво нешто? Дали ако еден другар е наркоман (алкохоличар, што ти знам јас таму, ова само како пример), под дифолт и сите во негова близина се?

Дали ако за некого имате оформено некакво мислење, тоа ви влијае и за оценувањето на личноста на другарот/другарката? Пример друг.. дали ако некој/а е со „кренат нос“, тоа истото важи и за останатите од неговото/нејзиното друштво?

Дали важи онаа српската „С ким си - такав си“? Дали ги оценувате луѓето според другите?

Дали има/нема исклучоци?
Donekade ova e vistina. No se zavisi od tvojot karakter i tvojata slabost da pagas pod tugi (losi) vlijanija. Najcesto toa se pravi poradi glupite komentari na ostatokot od drustvoto "peer, kako zence si nemozes da probas" ili "mi se prai vazna a nemozi ni edna cigara da ispusi" i toa sto site ti velat deka si crna ovca!
Mozda se glupi komentari ama najcesto tie gi slusam, E koga ke ti recat vaka se zavisi od tebe i dali ke ispadnes "heroj" ili ke si ostanes "peer"
Iako ova "so koj si takov si" za mene e poveke necistina odkolku vistina jas sepak nekako gi ocenuvam lugeto spored drugite. No toa se samo prerasudi se dodeka ne zapoznaes nekogo i si oformis mislenje spored negoviot karakter a ne spored karakteror na drustvoto.
 

E*V*I*L~G*I*R*L

>>>uvek tu<<<
Член од
2 декември 2007
Мислења
192
Поени од реакции
5
Taka e dokolku se raboti za licnost so paga pod vlijanie na drugite,a ako imas svoj stav za rabotite ova ''so koj si -takov si'' ne vazi.
 

ShiNinG`sTaR

The Chosen One
Член од
29 јули 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Јас мислам дека е вистина затоа што по цели денови заедно, секако попримуваш од карактерот на личноста како и таа од тебе. Нема врска дали имаш свое јас или сл. и сигурно нема да си копија или клон негов/нејзин но во поголем дел сте слични.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Kolku i da recis ne pagjas pod vlijanie na drugi, toa na drug kazi mu go, nekoj so ne gi pominal tinejdzerskite godini. Posebno na vlezot na pubertet, site sakaat da bidat prifateni i za toa se ponasas kako sto e socijalnata norma, za toa im se smees na nekoi lugje a znaes deka ne e ubavo, za toa nosis stvari sto nikogas ne bi gi nosel normalno, itn itn.
Toa "svoe jas" ide mnogu podocna, od koa ustvari ke znaes koj si i so si ti. Koj znae so e toa "svoe jas" na 10tina godini?
A i za toa iame stereotipi, gi imas grupite tako zvani "Pussy Cat Dolls", metalcite, raperite, luzerite, itn itn. Poso skim si takof si
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Вака сеа.
Вистина дека друштвата се составени од луѓе кои обично имаат слични размислувања и погледи кон животот.
Но, доколку ти или јас или некој друг, има свое јас, има цврст карактер и не можи лесно да потпадни под туѓо влијание, тогаш за него не важи оваа поговорка.
Значи зависи од индивидуата. На пример мене ми остануваат истите размислувања, ама таков тип сум шо попримам некои гестикулации, онака со рацете мрдање и некои физички постапки.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.467
Поени од реакции
47.380
Абе со кого си таков си да ама во очи на останатите што ве гледаат.Од мојата најблиска околина има многу ствари што не ги имам првено ама пак и за мене важи тоа како одраз на општата слика за целиот опкружување..
''Кој се цепи од колективоѕ....колективот ке му го нацепи'':bil:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Колку според вас во ова има вистина? Денес се` повеќе се соочуваме со ситуација неприфатлива (за кого повеќе за кого помалку), се` повеќе има деца кои се оддале на некои пороци. Дали мислите дека друштвото е пресудно за вакво нешто? Дали ако еден другар е наркоман (алкохоличар, што ти знам јас таму, ова само како пример), под дифолт и сите во негова близина се?

Дали ако за некого имате оформено некакво мислење, тоа ви влијае и за оценувањето на личноста на другарот/другарката? Пример друг.. дали ако некој/а е со „кренат нос“, тоа истото важи и за останатите од неговото/нејзиното друштво?

Дали важи онаа српската „С ким си - такав си“? Дали ги оценувате луѓето според другите?

Дали има/нема исклучоци?

Хм се мислев дали да ти давам црвено за ''српската пословица'' но, сепак се одлучив за варијантата со која ќе останам жив и секако, присутен на форумот.

Со кого си, таков си.
-Не мислам така.
Ти си тој, што ќе одлучиш да бидеш.

Еве ќе кажам за мене, сум се дружел со секакви класи на човештвото.
Од обични талентирани ученици до џедаи, дарк мастер џедаи и слично.
Имало добри луѓе, а имало тешки пијаници, коцкари и наркомани. Па видиш не сум си дозволил да се вклопам во таа околина. Тука сум уште не ме бараат набилдани фацки, не должам пари, не крадам, не се дрогирам.
Благодарен сум што силата во мене е силна и не ми дозволи да влезам во бандата на Дарт Ведар.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
не нема врска тоа, во некој ситни детали можно е тоа, но главното во човекот, онаа основата, воспитувањето тешко може да се смени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom