„Со кого си - таков си!“ - Дали е така?

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Nekoj od vas uci sociologija? Ako uci, verojatno e slusnal za zborot " GRUPA ". Grupata gi pravi lugeto da se odnesuvaat taka kako sto vo drug slucaj ne bi se odnesuvale, i vo grupite ne se koristi zborot jas, tuku zborot NIE. ( ne me pituvajte poveke, trojka imam sociologija ) :P
 
Член од
12 јуни 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
taka e, taka e, taka e!! :icon_roll

duri se nerviram koa ja ke poprimam od nekoj nesto.. :nesum:
 
Член од
15 февруари 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
Taka... kolku i na pochetokot da ne si na kraj kje bidesh ist ako ne i beter...
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
-Со кого си таков си- е изрека во која верувам и не верувам. Ако сум личност со свои изградени мислења и ставови не може некој туку така да ме убеди во нешто. Ако сеуште не сум се пронашла себеси во општеството и постојано барам нешто без цел, ок прифаќам дека е така. Различните друштва различно влијаат и ако си доволно наивен лесно потпаѓаш под нивно влијание.
Ако сакаш да пиеш - пиј, сакаш да пробаш марихуана - пробај...јас ќе си правам онака како што мене ми одговара. Ако тоа не ти се допаѓа чао, пријатно.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
не можам да се согласам со оваа поговорка(со кого си-таков си)!
најверојатно е случај само со луѓе кои немаат свое ЈАС!
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
не можам да се согласам со оваа поговорка(со кого си-таков си)!
најверојатно е случај само со луѓе кои немаат свое ЈАС!
vo globala i jas se soglasuvam so ovoj post,primer trgnuvam od samata sebe,vo moeto drustvo site pusat i konzumiraat alkohol vo golemi kolicini,jas ne.vo zivotot nemam zapaleno cigara.imaat probano da me nagovorat na istoto ali nemam prifateno.tie mi se drugarki i gi pocituvam kako takvi ali toa ne znaci deka treba da bidam kako niv.jas sum jas tie se tie
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Mozi ima nesto i vo to ama mislam se zavisi od licnosta, i kolku vlijaat drugite na taa licnost.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Се сложувам со тоа дека со кого си таков си, ама не у смисла - попримаш од другите, туку се зближуваш со луѓе шо ти се на иста бранова должина.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ова преминува во глобален проблем влијание на друштво.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
многу јасно дека со тој што си поголемиот дел од времето попримаш и едноставно несвесно земаш дел дали карактерно дали гестикулации зависи.неможе да се каже дека ке станеш ист меѓутоа преземаш дефинитивно..дали партнер дали другар дали брат сестра како и дае
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Ima vistina vo pogovorkava, ne celosna.. sekogash i sekade ima iskluchoci. Zavisi vo koj smisol e. Primer samo jas ne pusham od celo drushtvo. Glup primer beshe, ama aj:)
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Ima vistina vo pogovorkava, ne celosna.. sekogash i sekade ima iskluchoci. Zavisi vo koj smisol e. Primer samo jas ne pusham od celo drushtvo. Glup primer beshe, ama aj:)
зошто глуп пример!супер пример е!епа ај-со кого си,таков си!
нема врска поговоркава!
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Нема врска ака имам свој став кон нешто..тоа е не го менувам...па каква и да е околината јас си останувам свој...И што толку околу социологија...остајте социологија на страна....хахахаха
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Најверојатно, зависи од возраста! Кога си помлад полесно ги прифаќаш ,,трендовите,, и се трудиш да припаѓаш некаде, па ако треба ќе пробаш и дрога. Кога ќе пораснеш и формираш сопствени ставови (секако ако во меѓувреме не си станал тежок дрогаш) почнуваш да размислуваш и расудуваш со своја глава и секоја глупост која си ја чул од околината од типот марихуаната не е штетна или цигарите стимулираат може само да те насмее! Си тераш со сопствениот став и си чекориш по патот и нити едно друштво или пријателство не може да те направи ,,поинаков,, од тоа што си-изградена личност!
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Најверојатно, зависи од возраста! Кога си помлад полесно ги прифаќаш ,,трендовите,, и се трудиш да припаѓаш некаде, па ако треба ќе пробаш и дрога. Кога ќе пораснеш и формираш сопствени ставови (секако ако во меѓувреме не си станал тежок дрогаш) почнуваш да размислуваш и расудуваш со своја глава и секоја глупост која си ја чул од околината од типот марихуаната не е штетна или цигарите стимулираат може само да те насмее! Си тераш со сопствениот став и си чекориш по патот и нити едно друштво или пријателство не може да те направи ,,поинаков,, од тоа што си-изградена личност!
Се сложувам со твоето мислење целосно....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom