„Сенки“ на Милчо Манчевски

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ухх тешко е да се напише коментар за овој филм... просто нешто неверојатно, уживав во текот на цел филм... посебно во глумата и одличните локации... Милчо РУЛЗ :icon_lol:
:pos: Најмногу ти се допаднаа градите на Весна или очите на (леле забораив како се викаше момчето)... ?
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
:pos: Најмногу ти се допаднаа градите на Весна или очите на (леле забораив како се викаше момчето)... ?
хехехе каков коментар:pos2:ме изнасмеа.

Иначе филмот го гледав во кино до мене седеше една баба буквално баба и многу глупаво реагираше на сите сцени кај што имаше секс се возбудуваше жената:kesa:.
Во глобала супер филм само се згрозив од градите на жената на тој што беше главна улога :pov:грозно како можела да се соблече кога има толку гадни гради уште не ми е јасно:pov:
 
Ј

јовица11

Гостин
Градите не и беа гадни само малку поголеми за нејзина конституција,но мене девојката страшно ми се допаѓаше физички
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
хехехе каков коментар:pos2:ме изнасмеа.

Иначе филмот го гледав во кино до мене седеше една баба буквално баба и многу глупаво реагираше на сите сцени кај што имаше секс се возбудуваше жената:kesa:.
Во глобала супер филм само се згрозив од градите на жената на тој што беше главна улога :pov:грозно како можела да се соблече кога има толку гадни гради уште не ми е јасно:pov:
баш сеа ги коментирав.. брадавици ѓоа це деа
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.407
Поени од реакции
7.693
Погрешни цицки коментирате. Не збориме за Менка (Весна Станоевска) туку за жената на Лазар.
Барем како што ја сфатиф Литл Харт.
Еве ви пример, на 50тата секунда мислам дека беше:
А во позадина се гледаат прекрасните гради на Менка.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Погрешни цицки коментирате. Не збориме за Менка (Весна Станоевска) туку за жената на Лазар.
Барем како што ја сфатиф Литл Харт.
е да де.. таа ја коментираме
барем јас
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Градите не и беа гадни само малку поголеми за нејзина конституција,но мене девојката страшно ми се допаѓаше физички
мислам дека погрешно ме сфати јас мислев за другата девојка жена што му беше а не Весна:smir:
 
P

Princ

Гостин
Ај вие жените ако можете да коментирате цицки, ние мажите можеме да коментираме стапови. А тоа ти е ептен пристрасна работа.
Оставете ги цицките на Весна (или таа другата) на страна. Цицка ко цицка - прекрасна работа, врвна божја уметност.

Во однос на темата... Прекрасен филм - ако морам со 2 збора да го опишам.
Милчо се докажа уште еднаш како врвен македонски режисер на денешницата. Глума одлична, неколку познати фаци ама и неколку нови (ко за мене). Приказна одлично осмислена, што ќе те натера до крај да го гледаш филмот и да заборавиш на времето. Малку ми беше "шубе" што толку е добар филмот, а на македонски зборуваат глумците цело време и е снимен на локации во Македонија. Замислете да зборуваа енглески, иф ју ноу уат ај мин. Којзнае колкава вредност и цена ќе имаше. Ама Милчо како докажан патриот, си го направи своето.
Некои локации ни со зборови не можам да ги опишам, колку се убави.
Се на се, морате да го видите филмов. Со внимание и трпеливост. Ќе ви се исплати :)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Глума одлична, неколку познати фаци ама и неколку нови (ко за мене).
Ама сине, глумата е општо познато дека беше катастрофална. Главните ликови се аматерски актери, натуршчик (стручно кажано) и сите признаени и непризнени критичари се согласија со мене дека глумата е катастрофа.
Се друго, се сложувам...
 
P

Princ

Гостин
Глумата сине, јас ја перцепирав како одлична. Јас лично. Весна со онаквите сигурно не е Анџелина Џоли, ама кога ќе ми текне дека Весна е наша а Анџелина е на Бред Пит, некако Весна ми е помила.
А од ривјуата што ги имам прочитано, звучни имиња како списанијата Stylus и Moving Pictures ја имаат оценето глумата како одлична. Башка, кој глумец наш би бил професионален, според твојот израз? Тони кељавиот како-ли-се-презиваше?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Хех, линковите се невалидни, баш ме интересира кои се тие шо напишале дека глумата е добра. Тони кељавиот Михаловски, за овие е професор по глума. Нешколуван актер е исто како алтернативен доктор. Ќе ја заврши работата, некогаш и подобро од професионалниот доктор, но хирург е хирург, не греши.
 
P

Princ

Гостин
На шега го спомнав Тони, мислев дека дотаму не е стигната работата за озбилно да се фатиме за него. Ама сега пак видов колку различни гледишта имаме за добра глума или глумец :)

Едит: на линковите од претходниот пост не знам зошто ама се има додадено http://forum.kajgana.com/ пред вистинскиот линк. Тргни го само тој дел и од www па натаму остави. Ќе замолам некој администратор да го поправи тоа :)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
На шега го спомнав Тони, мислев дека дотаму не е стигната работата за озбилно да се фатиме за него. Ама сега пак видов колку различни гледишта имаме за добра глума или глумец :)

Едит: на линковите од претходниот пост не знам зошто ама се има додадено http://forum.kajgana.com/ пред вистинскиот линк. Тргни го само тој дел и од www па натаму остави. Ќе замолам некој администратор да го поправи тоа :)
Можеби малку нарцисоидно, но сметам дека не може да имаме различни гледишта за добра глума. Не се работи за вкус на глумење, туку за умешност во некоја работа. На пример, мене ми се допаѓа повеќе Кевин Спејси од Џек Николсон, но иако и двајцата се инзвонредни глумци, вториот е објективно подобар. (можеби смешен пример, но морав да најдам познати)

А магазиниве, Stylus не најдов каде се спомнува глумата, само набрзина прелистав и не приметив, а другиот ја пофалил Весна но дал негативна критика за Борче. Ме чуди и за Весна позитивната критика, но ајде.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Можеби малку нарцисоидно, но сметам дека не може да имаме различни гледишта за добра глума. Не се работи за вкус на глумење, туку за умешност во некоја работа. На пример, мене ми се допаѓа повеќе Кевин Спејси од Џек Николсон, но иако и двајцата се инзвонредни глумци, вториот е објективно подобар. (можеби смешен пример, но морав да најдам познати)

А магазиниве, Stylus не најдов каде се спомнува глумата, само набрзина прелистав и не приметив, а другиот ја пофалил Весна но дал негативна критика за Борче. Ме чуди и за Весна позитивната критика, но ајде.
Збориш за глумци со огромно портфолио. Секој почнал вака, со еден филм. Ете ја причината зашто не просперираат нашите филмови кај нас, затоа што повеќе ни е ќејф да го гледаме Матрикс или Вок ту римембр. Епа курац сцена, кога нема кој да биде у публика. Ама ако ќе си јадеме од пуканките направени во микробранова и ќе пиеме кока кола дур го гледаме новиот Бетмен што тазе сме си го симнале од некој торент, додека филмот сенки што ти го дадоа за петнаес факинг денари ќе го фрлиш


И Џек Николсон не бил тоа што е сега, и тој бил ко Борче-можеби и полош:)
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Мене во филмов ми се чини глумеа многу поприродно од повеќето македонски филмови и серии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom