„Сенки“ на Милчо Манчевски

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
значи отпадна? тоа пошто е НАЈБОЉЕ ФИЛМ ЕВР:vozbud:!!! NOT!
шкартовина...
Edit-да, отпадна:

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]"Сенки" отпадна од трката за Оскар

[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Филмот на Милчо Манчевски "Сенки" отпадна од тркатаз за најпрестижната светска филмска награда "Оскар" на Американската академија за филм. Во потесниот круг за најдобар филм од странско говорно подрачје влегоа остварувања од Австрија, Бразил, Израел, Италија, Казахстан, Полска, Канада, Русија, како и српскиот филм "Стапица" на Срѓан Голубовиќ. Петте номинации за финалниот избор за оскарите ќе биде објавен за една недела, а доделувањето е на 24 февруари во "Кодак театар" во Холивуд.
"Сенки" викендов беше прикажан на фестивалот во "Палм спрингс", каде во конкуренцијата за најдобар странски филм загуби од хрватскиот филм "Армин" кој ја доби наградата на ФИПРЕСЦИ, а кој исто не влезе во потесниот избор на Академијата .
"Сенки" од Министерството за култура на Македонија доби 200.000 евра за лобирање и реклама за "Оскар". (Д.С.)

извор:
www.vest.com.mk
[/FONT]
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Јас искрено не знам зошто македонскиот прозивод мора да биде или најдобар или најлош. Во ред е, Милчо направи филм, не е идеален, но во никој случај не е катастрофа.
Разбирам дека сите сакаме македонскиот производ да биде број еден во секоја област, но тоа едноставно не е возможно. Милчо е македонски бренд познат во светот како нешто најдобро од Македонија, и би требало од почит да речеме, “Во ред, следниот пат“.
А да бидам искрен, Милчо може слободно да се пензионира, бидејќи со успехот негов, ретко кој режисер во светот може да се пофали. Не навлегувам како тој ја претстави Македонија (тоа е тема последниве години - а кога бевме во холивуд на никој не му пречеше), знам дека светот слушна како и тука живеат и работат луѓе...
Сенки има свои недостатоци кои го отстранија од трката за Оскар, но тоа не значи дека треба да се изнапљукаме по него. Да ни е жив и здрав Милчо и нека снима сеуште... а да, и нека не му текнуваат такви смешни исчезнувања од светов као тоа на Весна. (Ја видов вчера Весна:vozbud: ) (Ама е кул да имаш филмски љубимци и во наши услови... :eek:jea: )
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
вјуерс чоис? да. мене филмот ми беше тиња. и стојам позади тоа. некои паѓаа у несвест од што е добар, го величеа ко којзнае што да е. јас го плукам. ништо невообичаено, нали?
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Епа за жал ништо не направивме.:(
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Прееска го глеав филмов и ми се допадна, одлично склопен.
Менка добра цицка држи, а инаку пола филм порки... :pos:

Приказната е добра, новитет за наше поднебје, хорор, трилерче... :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Абе сум се усрал дур го глеав, пошо го глеав пред некој ден у 3 саат ноќе. Појезив филм здравје. :toe:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Јас мислам овој филм на Манчески му е преодна фаза до наредниот кој по се изгледа ќе биде тешка порњава.
:pos:
Иначе тоа главиот лик во филмов глумеше лошо,а за Менка неам забелешка нити за глумата нити за градите.:salut:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Иначе тоа главиот лик во филмов глумеше лошо,а за Менка неам забелешка нити за глумата нити за градите.:salut:
Епа како бе момчето глумело лошо а Весна добро? Шо ни напраи холивуд значи... ако има цицки значи глуми добро. :tapp:
И девојката имаше очајна глума, како и момчето... но тоа нема да го оспори фактот дека имаш свој став кој го почитувам како лично твој, додека реалноста е друго, во неа со тоа мислење може да се најдеш во небрано.
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
Абе оној дојди..дојди...дојди...шо се утепа у лифт и шо му заковале шајки беше најбољи чоече....како само го колнеше лифтон... “Камен да родиш“ :pos2::pos::pos:

Иначе..сексот беше многу добар.....менка..уффф па макар и “мртва“ како на филмот...
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
338
Поени од реакции
16
филмов е добар вчера го гледав така нешо впечаток голем не ми остави али добро
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
сеа планирам да се гушнам со пивцето и еднаш асол да го изглеам пош вечно заспивам
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Ми се допаѓа филмот .. Одлично е направен . Милчо Манчевски како и секогаш задлабочен во времето и просторот направи одличен филм кој не држи во неизвесност до крај :)

Се на се : 10/10
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
неам коментар......мноооооооооооооооогу добар филм.............иако малце страшен сепак идејата е мн добра:pipi:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ухх тешко е да се напише коментар за овој филм... просто нешто неверојатно, уживав во текот на цел филм... посебно во глумата и одличните локации... Милчо РУЛЗ :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom