„Сенки“ на Милчо Манчевски

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Филмов го гледав на кино,супер беше.Приказната во секој случај беше добра,Милчо е одличен режисер.Најдобар македонски филм досега,според мене:smir:
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Филмов го гледав на кино,супер беше.Приказната во секој случај беше добра,Милчо е одличен режисер.Најдобар македонски филм досега,според мене:smir:
Можеби Манчевски малку киксна со најавата на филмот додека се снимаше под името "Коски", бидејќи ја издаде и поентата на филмот пред самите да ја сфатиме:uvo:.
Зависно до вкусови ама јас не се согласувам дека е најдобар македонски филм, можеби дека е посовремен ни делува за поприфатлив, ама сепак има и многу поубави филмови.Но ќе се согласам со мислењето дека е добар филм:pipi:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Филмот е ОДЛИЧЕН!!

Вака сега. Не сакам никого да навредам, меѓутоа според коментарите на многумина овде што го гледале филмот, тоа го направиле многу површно и воопшто не обрнале внимание на ПРАВАТА ПОРАКА НА ФИЛМОТ!

Сенки е далеку од комерцијала, сенки е далеку од драма или хорор филм и сенки е мнооогу далеку од љубовна приказна.

СЕНКИ Е МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА!!

Обидете се да ги видите ликовите и приказната на едно подлабоко ниво. Пробајте да ја пронајдете симболиката во филмот.

Зошто има несмирени духови, кои сеуште живеат и после толку многу години?
Зошто коски како предмет што е украден, односно сурово откраднат?
Кој ги земал коските?
Кој треба да ги врати?
Зошто треба да ги врати и што ќе се постигне со тоа?
Зошто времето за "сенките" стои и покрај тоа што се години поминати?
Зошто "сенките" одново и наново умираат со секој еден ден?


Дали овие прашања ве асоцираат на нешто или сеуште не??
Главното прашање што треба да си го поставите е следново:
ЧИИ СЕ КОСКИТЕ во филмот, на кои луѓе?
На Егејците бегалци, а нивните украдени коски се симболика за Беломорска Македонија.

Примерно, на кого потсеќа мајката-доктор, која така безочно ги краде од нивното вечно почивалиште? Не знам за вас, ама мене ми е слика и прилика на Дора Бакојани, односно таа е асоцијација за Грција. Безкруполозна, егоистична, без никакви обзири кон другите, па дури и кон своите мили и драги кога станува збор за коските. Жена без никакви морални и духовни вредности, која себично краде нешто што не е нејзино.
И "сенките" нема никогаш да се смират и исчезнат, се додека коските не бидат вратени онаму каде што припаѓаат. Исто како што и "сенките" на бегалците ќе провејуваат низ времето, се додека Егејска Македонија не биде вратена онаму каде што вистински припаѓа.

Наредно, што мислите зошто Лазар треба да ги врати коските и тој е оној што го носи на рамења долгот што треба да биде подмирен, за да конечно сенките од минатото да исчезнат? Тој во филмот не се сеќава и не знае што е тоа што го ветил и што го должи. Во реалниот живот тоа се младите Грци, кој ќе бидат вечно прогонувани од "сенките" на минатото и историјата на Беломорска, за сето она што нивните родители го сториле, откраднале коски. Исто како Лазар во филмот што не може да се сети на долгот, така и младите Грци не се сеќаваат што е тоа што нам, на Македонија, ни го должат. И сето тоа поради лажната историја и пропаганда која им се сервира со години.

Ова е само еден мал дел, инаку од филмот може да се извадат толку многу други симболики. Мене секој ден по нешто ми светнува пред очи. Само еднаш имав прилика да го гледам филмот, ама сигурно сум дека нема да муѕ побегнат уште неколку пати.

Исклучително јака симболика, неверојатно ремек дело.
Браво Милчо!!
Најдоброто објаснување што го прочитав до сега во темава...
 
Ф

Флеш

Гостин
Дечки,која беше таа плавушата,младото, девојчето,овој главниот лик кога ја ѕирка,ја шпионира ?! Поубава беше сто пати ...
 
Член од
16 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
23

Сенки (англиски: Shadows) — македонски филм од 2007 година, режиран, продуциран и напишан од страна на Милчо Манчевски.[1] Сниман е на повеќе локации во Скопје, Охрид и неколку други места низ Македонија. Сенки беше македонски кандидат за номинација за Оскар на 80тото доделување на наградите на Академијата, но истиот не влезе меѓу петте номинирани

Успешен млад доктор, Лазар Перков, оженет за прекрасна жена со која има дете. Тој има сè – дури и неговите пријатели и роднини го нарекуваат „Лаки“. Но, изгледот некогаш залажува; и покрај сите земски задоволства, Лазар константно се обидува да ги задоволи своите мајка, татко и незаинтересирана сопруга. Секој ден му е ист, сè додека еден ден едвај преживува тешка сообраќајна несреќа.

По закрепнувањето, Лазар се соочува со луѓе кои наизглед умираат повеќе пати, и секогаш ја носат истата порака: „Врати го она што не е твое. Имај почит.“ Откако Лазар сфаќа дека овие негови привидувања не се само соништа, туку дел од секојдневниот живот, тој доаѓа до заклучок дека тие се изгубени души кои сè уште не нашле мир во другиот свет, и успева да открие што всушност треба да врати.
 
Член од
16 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
23
Go Imate li gledano . koi se vasite mislenja za filmot ??
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Go Imate li gledano . koi se vasite mislenja za filmot ??
Има ваква тема. Него во иднина кога копираш нешто не мора и линкови, белешки и слични ствари. Прочисти го текстот 1 минута работа е па после постирај.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.585
Поени од реакции
8.002
Go Imate li gledano . koi se vasite mislenja za filmot ??
Срање филм, од кога ќе заврши треба да плаќаат надомест за изгубеното време. Да не беше харфистката одма ќе бев прекинал да го гледам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom