„Република Македонија (Вардар) - прифатливо име“

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ova seriozno ili shega na godinata?hm:nenene:NEMA KOMPROMIS ZA IMETO A USTE POMALKU RAZMEN.PRASANJETO ZA IMETO NEMA RASENIE I TREBA DA SE ZATVORI.KOJ MRCI NEKA MRCI I PONATAKA. PREDSEDATELOT I VLADATA DASE FATAT ZA RABOTA I REALNITE EKONMSKI PROBLEMI DA GI RESAVAAAT. PA DOBRO BE MAJKUMU DO KOGA MISLAT DAGO MALTRETIRAAT NARODOT...DODEKA NELETAAAT GLAVI?
Народот ќе го малтретираат со името се додека не се изнајдат вистински луѓе кој знаат да се справат со вистинските предизвици и проблеми што го “тиштат“ Македонскиот народ,а тоа се безработицата и ГЕТОТО во кое не притиснаа.:toe:

А бе брату знам јас...ама дали е во ред тоа да го дозволиме?!?!?!?!?
Заедно со името се гласа и за идентитетот, а нив ништо не ги засега!!!
Токму тука е проблемот,некој сеуште мисли дека со името нема да се смени идентитетот па и јазикот Македонски.Што секако не може да биде вистина,барем на малку подолг рок од 10-20 години.Или си мислат:-дај сега да бидеме Северна,Вардарска или било каква друга Македонија,па по деценија или две ќе побараме да се соединиме како Германија или Ирска,а можеби и како Северна со Јужна Кореа односно Тајван со Кина.Сето тоа би било во ред,доколку беше толку лесно да се соединат еднаш разделени народи,особено територии или држави со различно име.
-Македонија е генеза на Македонскиот народ без разлика каде и да живее,а ние ја имаме само една и единствена,па не смееме никако да ја изгубиме како таква,зошто на тој начин Македонскиот народ и како идентитет ќе исчезне засекогаш,заедно со Македонскиот јазик.:toe:
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Република Македонија (Треска)

глупост...
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
МАКЕДОНИЈА постоела како држава, па непостоела, па пак постоела, па пак непостоела,..............., па сега пак постои, па можеби пак нема да постои, па пак ќе постои......

АМА ИМЕТО ОСТАНАЛО....ТАКА ТРЕБА И ДА БИДЕ!!!

ИДЕНТИТЕТОТ МИ Е ПОВАЖЕН ОД ДРЖАВАТА!!!
 
Член од
27 мај 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
Македонија постоела и ке постое и во век векови.
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
МАКЕДОНИЈА постоела како држава, па непостоела, па пак постоела, па пак непостоела,..............., па сега пак постои, па можеби пак нема да постои, па пак ќе постои......

АМА ИМЕТО ОСТАНАЛО....ТАКА ТРЕБА И ДА БИДЕ!!!

ИДЕНТИТЕТОТ МИ Е ПОВАЖЕН ОД ДРЖАВАТА!!!
Без никаква умисла да го тупиме сакам да ти кажам дека ставот ти е погрешен.

Македонија=Македонци=Македонски јазик=Македосна култура

Ако ова не ти е јасно, тогаш машинеријава на сорос-сдс-грци-демек вмровци ти го испила мозокот.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Очигледно додека не падне крв ситуацијава нема да се реши.
Секој што ќе се осуди да го смени името на Македонија треба да биде пократок за главата што ја носи на рамењата.
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
ne bidva so vardar na krajot za mene poarno severna otkolku vardarska
Немој брат, те молам не наседнувај на овие провокации. Сакаат вештачки да ни наметнат расправа

-Кое име да го одбереме

и со тоа да ја избегнат вистинската дилема

-Дали смееме да го промениме името и зошто?
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Без никаква умисла да го тупиме сакам да ти кажам дека ставот ти е погрешен.

Македонија=Македонци=Македонски јазик=Македосна култура

Ако ова не ти е јасно, тогаш машинеријава на сорос-сдс-грци-демек вмровци ти го испила мозокот.
A бе јас сум ПРОТИВ ПРОМЕНА на името!!!!! грешно си ми ги проценил мислите!!!

а тебе ти е погрешна насоката...
ВАКА ТРЕБА ДА БИДИ

МАКЕДОНЦИ=МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ=МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК=МАКЕДОНСКА КУЛТУРА=МАКЕДОНСКА ДРЖАВА

ДОДЕКА ИМА СВЕСНИ МАКЕДОНЦИ ИМА НАДЕЖ ЗА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА........
 
Член од
27 мај 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
Од такви како вас не ја бива ова држава за такви како вас само на Голи оток треба да се пратат .

Од такви како вас не ја бива ова држава, треба се пратете на Голи оток, сите се прават патриоти а пукате против името.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
A бе јас сум ПРОТИВ ПРОМЕНА на името!!!!! грешно си ми ги проценил мислите!!!

а тебе ти е погрешна насоката...
ВАКА ТРЕБА ДА БИДИ

МАКЕДОНЦИ=МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ=МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК=МАКЕДОНСКА КУЛТУРА=МАКЕДОНСКА ДРЖАВА

ДОДЕКА ИМА СВЕСНИ МАКЕДОНЦИ ИМА НАДЕЖ ЗА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА........
Токму така,ама разнебитувањето е по обратен распоред:

ВАРДАР=вардарска култура=ВАРДАРСКИ ЈАЗИК=вардарски идентитет=ВАРДАРЦИ

Добро тука може да се стави и локалитетот Вардарски рид како Антика,доколку се разбира Грците пак немаат против.:toe:
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Токму така,ама разнебитувањето е по обратен распоред:

ВАРДАР=вардарска култура=ВАРДАРСКИ ЈАЗИК=вардарски идентитет=ВАРДАРЦИ

Добро тука може да се стави и локалитетот Вардарски рид како Антика,доколку се разбира Грците пак немаат против.:toe:
да се изјаснам јавно, за да нема заблуди!!!!

СТОП ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО!!!!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Како се доведовме во оваква ситуација да се лицитира за нашето име ?
Се почна кога прифативме во ОН да влезме со ПЈРМ и кога си го сменавме знамето 95-та.Не осетија дека сме слаби и зато сега вака не ебаат на здрав разум.:toe:
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
А грција не ја ратификувала ни таа спогодба...е сега дали тоа ја прави ништовна?????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom