„Република Македонија (Вардар) - прифатливо име“

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Акција - ДА!

Самоорганизиран народ - НЕ!

Организиран народ - ДА!

За да не дозволиме уфрлување на агентури од страна кои би ја смениле или изобличиле природата на протестот.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
А дали треба да се дозволи на референдум да гласаат и сите кои се незасегнати од промената?!?!?!?
Албанци, џупци, турци, срби, власи....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Во темата “За што преговараме..“ го постирав тој текст, но некој се правеше наудрен.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Вардар се тапа сега бе, Металург нека биде.

Глупости.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Акција - ДА!

Самоорганизиран народ - НЕ!

Организиран народ - ДА!

За да не дозволиме уфрлување на агентури од страна кои би ја смениле или изобличиле природата на протестот.
Мора да биде организирана маса на народ .. за да биде успешно ... да се собере пола македонија у СК со платен превоз со организирање автобуси итн.
Пред тоа треба и да му се каже на народот некое време на медиуми емисии и на секое можно јавно место да се рекламира протестот ...

Ајде организација, мора да се слушне народот :toe:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Сојуз на организации кои ќе се обединат позади проектот, НЕ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Сојуз на организации кои ќе се обединат позади проектот, НЕ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО.
Брату, жално е то шо никоја организација нема да се промовира како организатор...:toe:!!!

А нешто потписи да собираме против промена на името?!?!?!?!?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Предлагам да го примениме „албанското сценарио“ - сигурно ќе вроди со резултат- Тоа сценарио го сваќам вака - како дејство на основни човечки инстинкти во барањата за своите права - потреби од една страна - и неразбирање-тапост во однос на реакцијата на другите, т.е. сценаријата - „што би било кога би било.“
Или со еден збор мое право е да се викам како што сакам и ич не ми е гајле што друг сака да се викам поинаку и дали тоа некому пречи .
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Разумен компромис е широк поим.

Ако мене ме прашуваш за разумен компромис, тоа би било промена на уставното име од Република Македонија во Македонија. Без никакво карактеризирање на државното уредување, кратко и јасно - Македонија. За идентитетот и историјата да не навлагам, тоа се подразбира. Оној кој го носи името Македонец, на него му припаѓа идентитетот и историјата, соседите да си ги признаат грешките и лагите врз кои ги засноваат своите идентитети, на сметка на Македонскиот. Права за сите Македонци во сите држави каде што ги има, и нивно влегување во уставната преамбула.

Ете што е за мене разумен компромис.

Ѓорѓе не го кажал својот, затоа не можеш да го критикуваш. Ристета ете го слушаме. А којзнае пак колку ќе се разочараше ако Грујо него го избереше за прет. кандидат наместо Ѓорѓе. :) Срамој... :)
Значи “разумниот компромис“ можеме да си го толкуваме по желба и нема да има никакво значење,без разлика кое и да биде одбрано како име за меѓународна употреба.Инаку Ристо уште на почетокот ја отфрли можноста за председателски кандидат,а сеуште сум убеден дека ќе беше многу подостоен преговарач од Јолевски кој немаше и сеуште нема никаков став окулу името,слично на Џорџе.Па од такви “мекотелци“ ја дотеравме до ова дереџе бе.

Aj dobro utro, go dumkam sin mi pa megu dve pauzi 5 denari i od mene.
Interesni i indikativni mi se nekolku momenti vo vcerasnata prdovizija na Nikovski.
Prvo negovata metamorfoza od silen pobornik za nikakvi promeni i raskazuvac na bajki deka kompromis moze da ima samo ako grcija prifat R Macedonia i nisto. I sega odednas opa Vardar. Prvo sovetnikot Mircev javno na tv se posipa so pepel deka on rekol da gi prekineme pregovorite ama lani u noemvri sto veke ne bilo isto so sega u maj(koga dade intervju). Sega sovetnikot #2 na Jorge, Risto razbiras isto taka se potura so pepel javno ne tv. Mislam deka ova vcera sepak imase pozadina???
Druga rabota, sum primetil deka sekogas koga se saka da se upropasti nekoj konkreten predlog ili nekoja idea vo vrska so imeto taa se pusta vo javnost bez razlika dali od nasa ili grcka strana. Ako se sekavate pred nekoja godina koga Megunarodnata krizna grupa predlozi resenie koe ispadna deka nam pod vodstvo na Buc-BC ni bese prifatlivo toa bese ideata Republika Makedonia na latinica bez transkripcii, toj predlog nekoj(???) go obelodeni i mnogu brzo potoa istiot se upokoi. Vise nikoj ne zbori za nego.
Pred NATO lani bea pusteni vo javnost ideite so Ustavna, demkratska,nacionalna.... smisleno za da brzo bidat zakopani. Nesto potoa se kaza deka na grcija i odgovar Nova i toa bakojanica javno go lepna na tv. Smisleno za da bide posrano odma. Istata sudbina ja dozivea i onaa jadna Severna pred M. Ja kakaat i kenjaat site koj kako stigne vise 9 meseci parce ja napravija. Mislam deka nikad nikomu nema da mu padne na pamet da pomisli na severna.
Sega Nikovski go spomna Vardar. Ova ne e negov predlog ili idea da se razbereme. Prvo Vardar-Egej-Pirin e stara makedoska floskula za koja ne taka odamna pred 18 godini se "ginese" na plostad. Od druga strana Vardarska Makedonija e samo eden del od cela Makedonija. Ponatamu ovoj predlog go dade skoro glavniot sovetnik i strateg na grckata vlada za sporot so imeto prof. Kofos. Normalno negovata idea bese Republika Vardarska Makedonija so kompletno promenet identitet koj ke si go gradime od sSlovenite navamu so silen akcent vrz kominternata. Bitno ideata tleese nekade.
Se mi se cini deka vcerasnata pojava na Nikovski bese dogovorena rabota na nekoj(Jorge sigurno ne) da se pusti i ovoj predlog vo javnosta i da se razmacka i ukaka. Dali imaat nasive info pa sega go presretnuvaat, dali onaka od preventiva gi pustaat predlozite so cel da gi potrosat ne znam ke vidime.
Sto se odnesuva do samata idea, koga veke ke se stava nesto megu R i M togas od site opcii koi bile ili ne bile kazani Vardarska za mene go deli prvoto mesto so Gorna. Ako vise se ebeme da se ebneme ko sto treba, a ne Severna pa da ne ednacat so Severna Korea i Severen Kipar.
Eve go stana ovoj aj....
Тоа е тоа Јакове,изгледа сите советници ќе бидат жртвувани,во интерес на пробните балони окулу името,а најмногу окулу евентуалниот и бесмислен референдум за “самоубиство од заседа“,без разлика на нивните предходни ставови.

dobro razmisluvanje,ova mi dava nadezh,deka pregovarame samo kolku da se rece,toa i jas celo vreme go vikam,ako nekoj predlog ne ti se bendisue,objavi go u javnosta i taaaa,upokoi go,istoto i grcite go praaat,go praat i ke go praat,sea pred izbori bas(osven ako ne vleze LAOS),da sum grujo celo vrme ke pustam vakvi baloni preku drugi i posle pak ke si ppobeduvam na izbori...........ednooki zakon,pustete go horhe da pregovara,nbiso nema da go razberat:pos2:



од 3та минута е главното,за преговорите:vozbud::pos2:
Гледаш,јас пак воопшто не помислив дека за тоа всушност се избираат “замумлани“ кандидати,кој стануваат председатели.

Не ми се верува искрено... Има висок кредибилитет за да го жртвуваат толку брзо...
Што повисок кредибилитет,подобар “капиталец“ за отстрел.:toe:

А зошто да не биде
Република Македонија (Матка)
Република Македонија (Треска)
Република Македонија (Црна)
Република Македонија (Пена)
Или накратко Матка Треска Црна Пена за внатрешна употреба МТЦП-УПМ,а за надворешна имаме да избираме од богатиот речен фонд.Да потсетам само на Крива,Права,Горна,Долна,Средна,Мала,Голема,Смрдлива па дури и Пуста и Сува река.Ако ги вклучиме и потоците и барите кој како нас ќе имаме државни имиња за специјална употреба за секоја белосветска и домашна фригидна битанга што не сака да не иманува со името Македонија .
Сите што не убедуваат дека мораме да му го :pusk: на Грција би ги :buum:
Нели? :pishtoldz
Мислам дека покрај Црна или Кара-Македонија,за Грците би одговарало и Пуста-Македенија со реката Пуста Река,што на Грчки би имало нешто друго како значење,што и не би сакал баш вака јавно да го напоменам.

А дали треба да се дозволи на референдум да гласаат и сите кои се незасегнати од промената?!?!?!?
Албанци, џупци, турци, срби, власи....
Ами референдум е кога право на глас имаат сите полнолетни кој живеат во Македонија,инаку би бил нешто сосем друго.:toe:

Во темата “За што преговараме..“ го постирав тој текст, но некој се правеше наудрен.
Остај го Сем Вакнин бе,и онака политичариве работат според плановите на неговите “инструктори“.:toe:
 
Член од
12 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
Мора да биде организирана маса на народ .. за да биде успешно ... да се собере пола македонија у СК со платен превоз со организирање автобуси итн.
Пред тоа треба и да му се каже на народот некое време на медиуми емисии и на секое можно јавно место да се рекламира протестот ...

Ајде организација, мора да се слушне народот :toe:
Баш така!
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Ova seriozno ili shega na godinata?hm:nenene:NEMA KOMPROMIS ZA IMETO A USTE POMALKU RAZMEN.PRASANJETO ZA IMETO NEMA RASENIE I TREBA DA SE ZATVORI.KOJ MRCI NEKA MRCI I PONATAKA. PREDSEDATELOT I VLADATA DASE FATAT ZA RABOTA I REALNITE EKONMSKI PROBLEMI DA GI RESAVAAAT. PA DOBRO BE MAJKUMU DO KOGA MISLAT DAGO MALTRETIRAAT NARODOT...DODEKA NELETAAAT GLAVI?
 
Член од
12 јуни 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
Сојуз на организации кои ќе се обединат позади проектот, НЕ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО.
Апсолутно се сложувам.Точно под тоа мото треба да се протестира!
А можи и плус НЕ САКАМЕ РЕФЕРЕНДУМ, ЗНАЕМЕ КОИ СМЕ!
 

Mangavadu

пролетер
Член од
23 март 2009
Мислења
695
Поени од реакции
42
Каде е Светскиот Македонски Конгрес? Што чекаат? Или има некоја задскриена стратегија да се глумат преговори додека не ни ги укинат визите или па на овој народ му се случува најголемото велепредавство во историјата.

Но ќе дојдат некои други генерации и ќе им судат на сите копилиња што сакаат за пита бурек да ја продадат Македонија. Ќе летаат глави. Ќе има нови атентатори. Само нека пробаат.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
Ами референдум е кога право на глас имаат сите полнолетни кој живеат во Македонија,инаку би бил нешто сосем друго.:toe:
А бе брату знам јас...ама дали е во ред тоа да го дозволиме?!?!?!?!?

Заедно со името се гласа и за идентитетот, а нив ништо не ги засега!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom