Што читате во моментов? (со краток коментар)

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Тоа ми е следно оти веќе го прочитав Евангелие по Луцифер. Нема лош стил Кристофер, но не е ни нешто посебно, Ден Браун прави понапната атмосфера.

Иначе, моментално сум на 13 проблеми - Агата Кристи
Па искрено, не е нешто посебно Пол ама ајде...
Иначе Агата ја читав минатото лето (ги имам најпознатите романи - колекција), после бележникот ќе ја прочитам тоа што ми остана од нејзините крими романи.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Прочитав два дела од серијалот Самрак .. другите два чекам да ми ги дадат.
Ја прочитав и „ Бели Ноќи ‘‘ од Достоевски и не ми остави нешто посебен впечаток.
И сега ја почнувам „ Убиство со огледала ‘‘ од Агата Кристи .. се надевам ќе ми се допадне :)
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Моменално ја читам Аугуст Шеноа - Селската буна. Историски роман за востанието на селаните во Хрватска и Словенија во 16 век. Стилот на авторот е некако тежок, премногу ликови, настани. Една недела се мачам со 40 страници. Пред да ја почнам ги прочитав Томас Ман - Смрт во Венеција и И.С Тургењев - Спроти новите дни, за само две недели. Ми оставија огромен впечаток особено втората, руски романтизам, интересно дејство, сиже. Следна книга - Алберт Ками - Паѓањето :)
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
„Кога Ниче плачеше“
Со оглед на фактот што сум до 10 страница, знам дека има прогресивно дејство низ многу убави зборови, се` е одмерено и нема ни една буква бадијала. Фабулата е за болниот Ниче и докторот кој е мајстор за психоанализа и ќе го лечи. Очекувам филозофско четиво предадено низ елегантна приказна.
Книгиште.. Моментално од Роберт Ладлам „Наследството на Скарлати“... Интересна книга, но сепак Ладлам има и подобро
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
"The Ringmaster's Daughter" од Јустејн Гордер. Човеков е одличен писател; богата фантазија, креативност и многу интересна приказна!
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
„Гол човек“ - Игор Џамбазов

Лесен стил за духовен стриптиз од вонвременски размери.
Како да сакал со книгата да ги „исплакне“ лошите година ипол бегање од коцкарски долгови. Многу искрено и бесрамно парче исповед.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
1984 - George Orwell ја зачитав пред неколку месеци ама заради факултетот немав време да ја дочитам па сеа во слободно време ја читам.
Иначе најчесто сеа ја читам Веројатнос и статистика - Магдалена Георгиева :pop: :pop: - ќе ме умре професорката...
наредна планирам после 1984 да ја читам Степскиот Волк
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Без збогување - Линвуд Баркли

Книгава мислам дека е врвот на семејните трилер - драми. Пишувана е во едноставен стил кој и покрај тоа доловува одлична слика за целата ситуација. Пресвртите се неверојатни и ниту малку очекувани. Книгава едноставно се чита во еден здив. Секогаш кога ќе сакате да прекинете си викате: Ај, уште една глава.

Ви ја препорачувам да ја прочитате. Нема да зажалите:)
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Ја завршив вчера "Спутник љубов" - Харуки Мураками и ме разочара книгата...една од полошите што сум ги прочитала :)

Па ја почнав "Како да се сака"-Ошо уште полша книга веројатно нема ни да ја прочитам.

Од утре ја почнувам "А потоа..." -Гијом Мисо па ке видиме каква е :)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
По препорака на RocknRolaa зедов да ја читам „Заговор на третото небо“ на Џ(Ѓ)улио Леони
Истрагата на убиство ја води Данте Алигиери
засега интересна ми гледа
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
почнав да го читам третиот дел од Twilight. ги прочитав првите два дела па зошто да не и третиот.
книгите се многу подобри од филмот. лесни за читање. ја читам на англиски. едноставно релаксација.

пред тоа ја прочитав книгата ,,На пат" од Џон Керуак. култна книга која зборува за бит-генерацијата и бит-движењето во 50тите во америка.
екстатична ода за живеењето. опишување на скитничкиот живот на младите во тоа време.
лесен стил, лесна за читање. сепак култна книга.
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
Само што ја почнав Царица од Шан Са. Засега ми изгледа дека е одличен историски роман.
Се зборува за единствената кинеска царица, која била родена во династијата Танг..
Ја препорачувам на сите љубители на кинеската култура и историја
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ја завршив вчера "Спутник љубов" - Харуки Мураками и ме разочара книгата...една од полошите што сум ги прочитала :)

Па ја почнав "Како да се сака"-Ошо уште полша книга веројатно нема ни да ја прочитам.

Од утре ја почнувам "А потоа..." -Гијом Мисо па ке видиме каква е :)
Леле нема да ти се допаѓа "А потоа". Земи ја "Затоа што те љубам" од истиот автор, препрепрекрасна книга е, немам зборови, милион пати поубава од другава.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
"Како што сака Господ" од Николо Аманити. Фина е, ама послаба од "Не ми е страв" и "Последната Нова година". Додуша и до пола сум така да можно е впечатокот да се смени.
 

Annath

Полуактивен член.
Член од
11 јуни 2010
Мислења
338
Поени од реакции
41
Ја симнав, a walk to remember, па би требало уште денеска да почнам да читам. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom