Што читате во моментов? (со краток коментар)

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Зора зад аголот од Димитар Солев

На почеток сум ама уште оттука се гледа дека ќе е интересна.Интуицијата не ме лаже а и кога гледам какви прекрасни фрази има ми доаѓа во цел тефтер да ги испонапишам....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
„Марсовецот“ - Енди Вир

Генерално не сум љубител на научна фантастика, но засега книгата е мошне пријатно изненадување. Интересен му е стилот на пишување.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Слепиот Музичар од Короленко. Одлична книгичка, мала и доста лесна. Препорака до сите.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Ју Несбе - ОДМАЗДА
Оваа е прва книга која ја имам во раце од авторот. Прочитав кратка соджина и право да ја купам..
Денес ја започнав и према првите страници е страшно добра.
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Ју Несбе - ОДМАЗДА
Оваа е прва книга која ја имам во раце од авторот. Прочитав кратка соджина и право да ја купам..
Денес ја започнав и према првите страници е страшно добра.
Нема утка со Ју Несбе :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
„Атлас на облаците“ - Дејвид Мичел

Морам да признаам дека бев малку скептична пред да почнам да ја читам, земајќи предвид дека се работи за книга со неколку различни приказни, но секоја претходна приказна некако се провлекува во наредната, на ваков или онаков начин. И потоа стигнува до одредена точка, па пак се враќа наназад и ги отплеткува работите.

Но, книгава е полн погодок. (y) Скептицизмот не ми беше оправдан дефинитивно, напротив. Забавна, убаво напишана, има добри поенти и што е најважно те тера да ја читаш, сакаш едноставно да видиш што се случило, да дознаеш...
 
P

Patience

Гостин
Осаменоста на простите броеви од Паоло Џордано

Претставени се приказните на Матија и Аличе. Додека се деца, Аличе се здобива со повреда додека скија која понатаму резултира да криви на едната нога и патем се бори со анорексија, а Матија ја остава својата ретардирана сестра близначка во паркот додека се деца и истата исчезнува. Иако е гениј по математика, емоционалната болка ја убива така што си нанесува телесни повреди.
Толку, се заљубуваат, ама завршуваат со други личности, Матија заминува да студира во друга држава, Аличе се мажи, ама бракот и се распаѓа. Ништо не се случува. Книгава воопшто не ми се допадна. Кога ја читав кратката содржина пред да ја земам, ми се чинеше дека ќе биде интересна и лесна за читање. Да, брзо се чита, но после првите 50 страни станува досадна. Мислев дека ќе се случи неочекуван настан што ќе ме држи во неизвесност, но не, никаква возбуда, никаква порака... Крајот на книгата е никаков...
Лошо...
(n)
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сабајле ја почнав, сега само што ја завршив ``Улица`` од Славко Јаневски.

Тема на книгата е животот на група млади момчиња во периодот меѓу двете светски војни. Добра книга, цел ден утепав во неа и некое неубаво чувство т.е. чувство на тага ми остави. Како да е романтичарско дело, не модерно.
Дали случајно Ви текнува на последната реченица од книгата.
Од дамна ја немам читано, но знам дека имаше прекрасна реченица на крајот нешто во врска со месечината?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Дали случајно Ви текнува на последната реченица од книгата.
Од дамна ја немам читано, но знам дека имаше прекрасна реченица на крајот нешто во врска со месечината?
Хух, мојов пост е од пред точно 6 години, од 14ти Мај, 2010. Не би можел да се сетам!
 
Член од
3 јуни 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Хух, мојов пост е од пред точно 6 години, од 14ти Мај, 2010. Не би можел да се сетам!
Хаха да да знам. Само барав на интернет и ми искочи твојот пост. Па морав да си ја пробам среќата. Ти благодарам во секој случај :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Скандалите во Кроум од Хаксли.

Одлична сатира која ги исмева тогашните трендови. Во истата има прекрасна разработка на ликовите со се сите нивни предности, доблести и слабости. Претежно сите се интелектуалци или претендираат да бидат тоа, па го имаш оној стандарден судир на мисли, визија по одредени скокотливи прашања. Стилот е доста лесен за читање, без некои претерани описи од типот на Достоевски до деталче, што според мене е таман наштелован согласно тематиката на книгата. Воедно во истата е вдахната и филозофијата на Хаксли и неговото видување прикажано преку ликовите. Обично на една страна има по некој таков ударен момент кој бара малку повеќе внимание и застој при читањето, онака ради тумачење на тежината на мислата, и правење споредба доколку сакате нормално со вашата по однос на тоа прашање. Често пати изнудува и размислување на теми на кои никогаш и не сум помислил.

Имам уште 70тина страни за дочитување и така. Ја препорачувам :)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Дали случајно Ви текнува на последната реченица од книгата.
Од дамна ја немам читано, но знам дека имаше прекрасна реченица на крајот нешто во врска со месечината?
„Дали секогаш пред засолзените очи месечината изгледа како растопено сребро во ноќта?“
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Осаменоста на простите броеви од Паоло Џордано

Претставени се приказните на Матија и Аличе. Додека се деца, Аличе се здобива со повреда додека скија која понатаму резултира да криви на едната нога и патем се бори со анорексија, а Матија ја остава својата ретардирана сестра близначка во паркот додека се деца и истата исчезнува. Иако е гениј по математика, емоционалната болка ја убива така што си нанесува телесни повреди.
Толку, се заљубуваат, ама завршуваат со други личности, Матија заминува да студира во друга држава, Аличе се мажи, ама бракот и се распаѓа. Ништо не се случува. Книгава воопшто не ми се допадна. Кога ја читав кратката содржина пред да ја земам, ми се чинеше дека ќе биде интересна и лесна за читање. Да, брзо се чита, но после првите 50 страни станува досадна. Мислев дека ќе се случи неочекуван настан што ќе ме држи во неизвесност, но не, никаква возбуда, никаква порака... Крајот на книгата е никаков...
Лошо...
(n)

Гледај го филмот, мене книгата ми летна во два дена. Фина приказна..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom