Што читате во моментов? (со краток коментар)

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
`Faktor smrti` - Robert Ludlum

Deja vu приказна, но најдобро досега опишани чуства и емоции. Го тера читателот да се идентификува со јунакот и да сочуствува со неговите бол, патња, агонија! Ми се допаѓа....

На waiting list ми е `Љубовта за Ана` - Миле Илевски!
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.368
Поени од реакции
4.897
Дали можи некој да ми даде предлог книга? некој си психолошки роман или слична тематика ?:smir:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.693
Поени од реакции
13.329
Дали можи некој да ми даде предлог книга? некој си психолошки роман или слична тематика ?:smir:
again... Keith Ablou - Denial.

Истотака би ти ги препорачал „Сенка на ветрот“ и „Марина“ иако се помалку „меки“ но сигурно не промашуваш.

Он топик

Season of passion - Danielle Steel.

Секогаш лесната и интеренсата Даниела овој пат пишува за животот на Кејт, која се мажи за еден познат фудбалер кој и` го ветува целиот свет, свет кој нејзе ќе ја вивне до ѕвездите. Истотака тој има една маана - избувливиот темперамент кој ќе биде фатален за менувањето на теко на сопствениот живот како и животот на оние кои најмногу му значат. Кејт скршена, по една трагедија го гради ѕидот на недопирливоста. Дали ќе биде доволно силна повторно да сака? да биде во светот каде ги остави последните трошки чувства? Препорачливо за оние кои го сакаат Николас Спаркс, но тука за разлика ставен е поголем акцент на луксузот и „пријатниот“ живот во него. Иако некаде на половина сум, на книгава и` давам една 7ка.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Волшебникот- Набоков

Набоков прв пат го сретнав во Лолита од Кјубрик, базиран на романот Лолита. Кој и да го гледал филмот, ја знае од прилика приказната на Волшебникот, зошто оваа книга му е како предвесник на Лолита.
Колку и добро да го има направено филмот Кјубрик, ако сакате да влезете во болниот ум на педофилот, треба да ја читате книгата, неверојатно добро опишано, и тоа со многу убав стил.
Волшебникот не е ни малку слична со Смрт во Венеција, освен заедничката тема, педофилија. Зошто ако кај Ман се се сведуваше на идеализација и проектирање на уметноста насекаде, Набоков се задржува на осетното, на перверзијата, на човечкото.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Започнувам со читање на `Salem`s lot од Стивен Кинг, во српското (наше нема) издание преведено како Salemovo. Не сум незапознаен со содржината на книгава, оти е екранизирана два пати. И двата филма ми се допаднаа. Сепак постариот ми беше некако подобар, иако многу поодамна го имам гледано, па споредбите можеби и не се толку издржани. Инаку ова е, ми се чини, втор роман на Кинг, и ако се земат предвид општите заклучоци дека првите романи на овој автор се и најдобри, моите очекувања се прилично високи. Па, да видиме...
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
68
Поени од реакции
13
Детството - Максим Горки, автобиографски роман на авторот, ова е првиот дел, вториот се вика Меѓу луѓето. Не е многу динамична приказна, ама многу е реална и сурова.
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Романса во Рим од Георги Стоев. Само ќе кажам - ми се допаѓа, бидејќи се' уште ја немам целата прочитано. :) Од тоа што го имам можам да кажам дека е лесна за читање и релаксирачка.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Павао Брајша - Педагошка Комуникологија.Разговори,проблеми и конфликти во училиштата.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
„Книга за Патот и врлината“- Лао Це во препев на Бранимир Џони Штулиќ.

Многу интересна книга, со уште поинтересен препев. Лао Це- основачот на таоизмот. Во оваа книга всушност се говори за принципот на јин и јанг, за ставовите на Це дека се' настанува од Ништо поточно секое Битие има потекло од Небитие.
Уште поинтриганто е тоа што Џони го има направено препевот, во својата доброволна илегала во Холандија, веројатно единствениот на овие простори од овој кинески философ.
 
Член од
4 јануари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Моментално читам „Македонски Континуитет“ од непознат автор...
 
Член од
27 август 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Аз с'м на "Сбл'с'к" на Стив'н Кинг.
Изклјучителна книга, не мога да вдигна очи от неја, а ја чета за втори п'т.
Горешто ја препор'чвам.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Моќта на сегашниот миг-водач за духовно просветлување од Екарт Тол
Постојат многу вакви дела за духовно пронаоѓање, но добив добра препорака за Авторот, сега за сега книга ко книга...убава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom