Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
1. Да не биде спонзоруШ па да сака само јас да плаќам.

2. Да не ми наметнува прастари сфаќања дека само машкото треба да плаќа.

Како се погоди, така. Без правила!
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе што правите од плаќање толкава бучава. како што сум читал и по нет некогаш жените не сакаат некој да им плаќа така да јас си праам по договор. пола пола вака така компромис мора да се има
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
по обичај првото испагање јас го плакам ама сакам да ја видам да се фати и она за џеб
после првото коа сме веке заедно не е ни битно - кој има плаќа
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
6
На прв состанок јас си плаќам, а после ако бидне нешто не е битен редот, битно е да се има граница, кога јас плаќам кога заедно си плаќаме, и кога она плаќа
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
На прв состанок јас си плаќам, а после ако бидне нешто не е битен редот, битно е да се има граница, кога јас плаќам кога заедно си плаќаме, и кога она плаќа
-a be batki,sto vi e rabotata so toa"NA PRV SOSTANOK JAS PLAKAM"?
- na prviot sostanok treba da plati toj sto bil inicijator,na taa sredba(sostanok),vo sprotivno,pa sekoja devojka stom i se izleguva ,a ne i se trosat pari,ke te vika na sostanok,ke ja castis,i posle nema ni da ja vidis(a toa e cesta pojava).
-vo minatoto bilo taka sto sekogas mazot bil toj koj se pustal na nekoja devojka,isklucivo mazot pokanuval na sostanok,taka i toj plakal.a vo denesno vreme malku se smeneti rabotite,taka da koga zensko te vika na sostanok,logicno e taa da pocasti(sto ne znaci deka mora),i malku treba da se pokaze,21 vek sme i neli se stremime kon ramnopravnost.
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
768
Поени од реакции
18
Hihihih jas so decko se imam skarano radi toa plakanje.Od golemo kavalerstvo ama ne ide pa se nekoj da mi plaka pienjeto...nekogas toa kosta i mnogu poveke otkolku so treba i sea ajde na necij grb na detevo mu teknalo da mi plaka.:):):)
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Кај нас додека бевме во врска немаше некои правила во плакањето.Имаше вечери кога ги плакаше он а имаше и денови кога јас сакав да го почестам.Ме нервираат правила околу тоа која ке плака.Нема тука договор.Ама да има граница,не едниот да се прави на тошо.Сега пошто сме во официјална брачна заедница плакаме од заеднички домашен буџет.И нема кавги.:baeh:
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Сите машки (скоро сите) имаат во глава дека треба секогаш да ја плаќаат сметката што е сосема погрешно според мене.Или ќе се договориме секој да го плаќа својот дел или еднаш јас еднаш он.Само он да плаќа можам да дозволам ако ептен има повод за нешто да ме почасти:pipi:
 

-Mr.Positive-

MKD gentlemen
Член од
12 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
47
Сите машки (скоро сите) имаат во глава дека треба секогаш да ја плаќаат сметката што е сосема погрешно според мене.Или ќе се договориме секој да го плаќа својот дел или еднаш јас еднаш он.Само он да плаќа можам да дозволам ако ептен има повод за нешто да ме почасти:pipi:

Еве памента девојка у градот

ке ми дадеш твој број?


..................

по македонски обичај машкото прво плака
после по договор кој шо ке плака
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Еднаш ја двапати таа :pipi:

Нема везе некогаш јас плаќам некогаш таа :toe:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
порано секогаш се трудев да си ја платам својата сметка но сега бидејки имам долга врска плаќам еднаш јас еднаш тој. никогаш не сум дозволила друг да ми плати сметка
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
@MR POSITIVE

po makedonski obicaj maskoto prvo plaka.



da po makedonski obicaj od 19 vek,a sega sme 21 vek,aman te be luge 21 vek sme svestete se veke ednas.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
-a be batki,sto vi e rabotata so toa"NA PRV SOSTANOK JAS PLAKAM"?
- na prviot sostanok treba da plati toj sto bil inicijator,na taa sredba(sostanok),vo sprotivno,pa sekoja devojka stom i se izleguva ,a ne i se trosat pari,ke te vika na sostanok,ke ja castis,i posle nema ni da ja vidis(a toa e cesta pojava).
-vo minatoto bilo taka sto sekogas mazot bil toj koj se pustal na nekoja devojka,isklucivo mazot pokanuval na sostanok,taka i toj plakal.a vo denesno vreme malku se smeneti rabotite,taka da koga zensko te vika na sostanok,logicno e taa da pocasti(sto ne znaci deka mora),i malku treba da se pokaze,21 vek sme i neli se stremime kon ramnopravnost.
prviot sostanok koa ti plakas ispagas kavaer ama i ja testiras kolku e nastojciva da si plati ona sama i kolku trosi koga ke sedne i red dr raboti
koga jas i se pustam mnogu logicno e jas da sakam da platam, koga ona me pokanila toa e veke neso drugo zs retko koja barem mene do sega me pokanila prv pat u kafule da izlezeme, i togas koa me pokanila sekogas jas sum daval druga ideja sto ona ja prifaka zs normalno ona trca po mene :tapp:



deca ne e se vo seksot, ima nesto i vo parite:vozbud:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Јас лично,не знам ете можи тоа ми е маана,или ми е од лошо искуство,али никогаш не оставам девојката да се фати за џеб.Не знам оти али в земја пропаѓам кога ке дојди келнерот да се наплати,и јас да седам како мисир а таја да буричка в кесе....знам можеби не треба така,али јебига табиет:toe:
АМА,ако насетам дека некој мојот добар гест го злоупотребува,тогаш сум многу незгоден!!!Многупати се случувало да не излезам,ако немам пари,отколку да остам таја да ми плаќа.Додуша некогаш намерно го правам тоа да видам како ке изреагира,ако изреагира во стилот на,и сеа јас што да правам ако немаш пари,тогаш можи слободно да си излези со кој сака!А исто,ценам кога ке се понуди девојката да плати,не дека ке и дозволам,ама битно е да се понуди.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom