Што научивме од филмовите?

Член од
19 април 2012
Мислења
388
Поени од реакции
597
Бомбата секогаш застанува на една секунда.
Секогаш има дијалог помеѓу протагонистот и антагонистот на крајот од филмот.
При експлозија, кадешто главните ликови се блиску, никогаш не се здобиваат со изгореници без разлика на тоа што биле на еден метар од експлозијата.
При зомби(апокалипса), некој си вирус, чума итн., секогаш преживуваат двајца ликови.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.548
Поени од реакции
2.102
Од американските филмови научивме дека се создадени за перење мозок на целиот свет... Секаде каде што ќе одат тие во војна се преставени како светци и носители на демократија и слобода...
 
М

мојќен

Гостин
Дека ако постои запуштена колиба во сред шума , мора да се влези.Ако дојди до брканица со нешто ,еден од ликовите при трчањето мора да се сопни да падни и да му речи на другио,(гоу гад демет).Обично шаржеро на м-16 има 19523592 куршуми,а за финална пресметка се употребува нож,а додека се умира од некоја трета работа (шипка од изронат бетон,цевка од парно итн.)..Обични лузерчина отфрлени од општеството и малтретирани од такозваните (душбегс) се билдаат во теретани пораснуваат за едно метро,и на крај ја добиваат плавушата која што ги навредувала,и секако таа не ги препознава.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Дека пушењето те прави поголем фраер.
Со Apple компјутер се хакнува вонземјански mainframe компјутер и тоа од дечко што работи во кабловска телевизија. Кај нас дечките од кабловските не знаат вода да пуштат во WC.
Американците прво дознаваат како може да ги победат вонземјаните и после тоа им го кажуваат на цел свет.
Дека треба само да си сладок за да ти даде женска
И нормално најголемата работа што ја научивме
Дека NSA, CIA и FBI не прислушкуваат
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
479
Дека Чак Норис е најголем тепач на планетава,а можда и пошироко!:mad:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.504
Поени од реакции
2.617
дека сите ликови секогаш се убави и нашминкани без разлика дали е машко или женско и секогаш имаат убави и интересни фризури .
дека секогаш негативецот е мртов ама на крај кога ќе пишува THE END и оп ете ви негативецот е жив :D
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
во најголемата фрка, пукотница главните ликови наоѓаат време да се лапаат, драпаат, па тек после тоа да го средат проблемот :tapp:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
во најголемата фрка, пукотница главните ликови наоѓаат време да се лапаат, драпаат, па тек после тоа да го средат проблемот :tapp:
Мора да се релаксираат пред жустрото да почне
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.537
Во Американската кинематографија има доста филмови од кои научив, кои ми се допаднаа и кои ги прифатив како мој стил
Од филмот Точно на пладне - научив дека сите ќе те остават кога ти се најпотребни и биди поготвен да се бориш сам
http://en.wikipedia.org/wiki/High_Noon
Од филмот Железниот крст, научив дека каријеристите се подготвени се да направат за својата каријера
http://en.wikipedia.org/wiki/Cross_of_Iron
О филмот Големиот диктатор научив дека страната за која вреди да се бориш се обичните луѓе
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Dictator
Има уште многу пример, но со овие три пример сакам да покажам дека во Американската кинематографија има филмови кои вреди да се погледаат
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Научив дека протагонистот пред да оди во некој “вундерланд“ секогаш предходно спие.

Терористите на авиони секогаш се од блискиот исток(сватив дека во овој филм: http://www.imdb.com/title/tt0116253/ ,Стивен Сигл погина пред да влезе во авионот бидејќи ако влезе внатре филмот ќе завршеше за нецели 5 минути).

Терористите(на тло) се или Германци или Руси.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.266
Поени од реакции
3.481
Жена од 20-30 години може да работи само како новинарка во некое списание.
На крај на телефонски разговор никој не вика Чао.
 
На врв Bottom