Што е тоа грев - дефиниција

M

marsovka

Гостин
епа очигледно дека може. Прашај за човекот кој прв рече дека се врти земјата. Кој го уби него, и што убијците има во паметот ? ИСТОТО ШТО ГО ИМАШ И ТИ
луѓе алчни за моќ и пари луѓе исплашени од науката,луѓе кои знаат дека ако се рашири знаењето дека они ќе станат одлишни и помалку моќни
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
епа очигледно дека може. Прашај за човекот кој прв рече дека се врти земјата. Кој го уби него, и што убијците има во паметот ? ИСТОТО ШТО ГО ИМАШ И ТИ
Да ја имаа правата Христијанска вера, да постапуваа онака како што стои во Библијата, немаа да го направат тоа.
Немаа ни да го исмеаат, а камо ли да го убијат тој човек.

Не е проблемот во религијата, Библијата, Христос...Проблемот е во човечките слабости, човечката суета, кои затскриени зад наводна божја волја, вршат злодела кое христијанството, во својата изворност, не ги одобрува, туку ги осудува.

Еве, ако нејќеш христијанство, ќе речам...Кое основното чувство за човечност ги осудува.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
малце глупа дефиниција.
ако е општоприфатено да се курваш ти ќе го направиш тоа ?
И ако е општоприфатено да си го заколеш детето ти ќе го направиш тоа?
Е тоа не е општоприфатено,а нема ни да биде.Сите знаеме во ова време што е прифатливо а што не,и затоа велиме дека грев е се што е спротивно од тоа :smir:
 
K

kat.<3

Гостин
епа очигледно дека може. Прашај за човекот кој прв рече дека се врти земјата. Кој го уби него, и што убијците има во паметот ? ИСТОТО ШТО ГО ИМАШ И ТИ
Од преполнето срце, устата зборува...
Браво ти штом знаеш што имале во паметот, да не може ти го имаш истото, а, па затоа знаеш?
Јас знам што имам во паметот мој и во срцето си, СЛАВА НА БОГА !
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Vo Biblijata ni se dadeni pravila za toa kako da ziveeme dodeka sme na zemjata kako gosti.
Sekoe prekrsuvanje na tie pravila e grev.
E sega bidejki nie sme site gresni ,Bog ni dal pokajanie.
Dokolku iskreno se pokaes Bog ke ti prosti.
Spored mene golem grev e da se deklariras kako vernik,da ja citas i Biblijata,da se molis
a, da ne zivees spored tie pravila...
Poznavam luge koi otvoreno kazuvaat deka se ateisti no,imaat visok moral i ziveat pravilno odnosno skoro gi ispolnuvaat 10 te Bozji zapovedi.... i imaat mnogu pomalku grevovi vi odnos na vernicite koi vo sekojdenvniot zivot go upotrebuvaat imeto Bozjo,a ne ziveat po tie pravila....
Eve i jas sum vernik pa mozebi napraviv grev sto se osudiv da diskutiram na ovaa tema i da postavam svoe miselnje za koe ne sum 100% sigurna deka e taka...
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
дефиниција

грев односно грешка е секое делување на индивидуата насочена кон друга индивидуа со која се ограничува незиното право на слободно мислење и живеење со оваа се спречува развојот на свеста на интелектот односно индивидуата односно незиното проширување и достигнување на повисоки нивоа на свест а со тоа се спречува и искусувањето на високи чуства како што се восхитувањето љубовта и др и се спречува развивањето на нашата способност за замислување односно искусување на уште повисоки чуства од овај ранг или некој друг. самата појава на религиите го спречува развојот на свест на индивидуите а со тоа делува спротивно од целта на целиот универзум.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Osnoven grev e gluposta, od nea poteknuvaat site ostanati grevovi.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
грев односно грешка е секое делување на индивидуата насочена кон друга индивидуа со која се ограничува незиното право на слободно мислење и живеење со оваа се спречува развојот на свеста на интелектот односно индивидуата односно незиното проширување и достигнување на повисоки нивоа на свест а со тоа се спречува и искусувањето на високи чуства како што се восхитувањето љубовта и др и се спречува развивањето на нашата способност за замислување односно искусување на уште повисоки чуства од овај ранг или некој друг. самата појава на религиите го спречува развојот на свест на индивидуите а со тоа делува спротивно од целта на целиот универзум.
- проширувањето на свеста кон себе, т.е. нејзиното насочување кон самиот себе, е единствениот начин да се види својата огревовеносот и да се тргне по патот од спасението.
- проширувањето на свеста надвор од себе, значи впуштање во комуникација со силите на злото-демоните и постепен стнување нивни роб.
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
.

повеќето луѓе реагираат вака ќе прочитаат нешто што не можат да го разберат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Она кое треба да се разбере и кое е крајно едноставно, е следното: „Њу-ејџ„ миксот ни ја понуди медитацијата, џоа проширување на свеста, која, за полесно да се постигне (тоа „проширување„) ни ги понуди и опојните дроги. А целта од тоа џоа проширување на свеста не е покајанието (сигурно!) , туку стапувањето во контакт со силите на злото-демоните!
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Да ја имаа правата Христијанска вера, да постапуваа онака како што стои во Библијата, немаа да го направат тоа.
Немаа ни да го исмеаат, а камо ли да го убијат тој човек.

Не е проблемот во религијата, Библијата, Христос...Проблемот е во човечките слабости, човечката суета, кои затскриени зад наводна божја волја, вршат злодела кое христијанството, во својата изворност, не ги одобрува, туку ги осудува.

Еве, ако нејќеш христијанство, ќе речам...Кое основното чувство за човечност ги осудува.
чудна работа мајкава. На форумов сите големи верници, кога ќе им спомнеш за тоа што правеле, и што прават столбовите на христијанството, (нели црквата) сите кажуваат дека тие го немале бога во срцето или нешо сл. Па ако прповедниците на христијанството го немаат ( а тоа вие не знам од кај го знаете) тогаш секој може да каже за секого дека го нема или дека го има Бога во срцето. Изгледа сите верници сте стучњаци во тоа
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
grevot e toa nesto koga ke go napravis i ke go pocustvuvas vistinski togas pocnuvas da razmisluvas za sovrsenstvoto
 

bubax_emir

чаирчанче
Член од
12 ноември 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
грев е тоа што: господ забранил некоја работа,а ти ја направиш таа работа,тоа значи дека си скрсил правилата на БОГ.
ПР:Господ казал дека не треба да се пцуе,а ти пцуеш.Ете тоа е ГРЕВ.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Грев е тоа што поповите ќе ти кажат дека е бидејќи они знаат повеќе од секој друг бидејќи го имаат господ на своја страна. Затоа не треба многу со своја глава да се размислува и да се препушти на волјата божја.
 

bubax_emir

чаирчанче
Член од
12 ноември 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
имаш доказ или зборуваш само што ке ти текне.
И пред да пишеш размисли убаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom