Што добиваат и што губат оние кои ја напуштаат Македонија?

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Тој некој што дошол да работи и живее во Скопје се заебал со чистиот воздух, од тој во Пехчево, а сигурен сум и за Гетеборг (иако не сум бил).
Ако имаш можност Гетеборг, подобро таму отколку скопје, пред се поради условите за нормален живот.
Не бе,од Скопје сум ја него викам исто ти доаѓа некој од Пехчево да дојде у Скопје по боље живот и јас на пример еве од Скопје у Гетеборг да забегам со тоа шо ја би бил на далеку понормално место. Остава фамилија таму и пријатели и патува 3 саати до скопје. И јас оставам овде и патувам 3 саати.Толку ми требаат и за назад,така да тоа оставање.....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Vlade arno kaza koj e farang, srce me stegna koa vidov pod nikot mu stoi gostin.

Welcome back @kano :D
Ами и од мене некое арно да видите а не само да ме колните ебагоо. Цела година со чорапот однопаку одам :)[DOUBLEPOST=1424295870][/DOUBLEPOST]
Vlade mi propadna temata od kako prestana da pisuvas, daj te molam...ozivi ja
Неможам брате Бојчо, имам доживотен бан со тенденција да се продолжи и од кога ке се упокојам. Дури и децата мои да се зачленат еден ден на кајгана и тие по автоматизам ке добијат бан на таа тема. Најверојатно до трето колено. Ептен се лобираше, до врвот стигна работата. И ти основачот на темата ради мене ја изгуби форумската невиност и јаде бан:).
П.С Мислам дека си првиот форумџија што е баниран од соопствената тема:D
 
Последно уредено:
M

Mario Gómez

Гостин
Интересна тема, илјада пати сум си го поставил прашањето дали вредело што си заминав, тешко ми е да го најдам одговорот,Живеам во еден од најскапите градови во светот така да со една плата ( жена ми не е во можност да работи поради децата) не живеам некој кој знае колку подобар или побогат живот него во МКД, така да некоја финансиска добивка не можам да кажам дека имам.Од финансиска гледна точка единствена утеха ми дава што некако успеав да купам имот (нормално на кредит) и како што цените секојдневно тука летаат нагоре ненормално лудо ,во секој момент можам да дојдам солидна сума на пари кога би решил да го продадам и да заминам на некој друг град или друга земја вклучувајки и МКД.
Кога станува збор за губенње си го го изгубив животот кој се живее во МКД и некој чуства, станувам се побесчуствителен и себичен, можеби таков требало да бидам и во МКД.Тука немам ни пријатели, ниту време за многу дружење, цел живот ми се одвива во трчање и бркање со времето, едноставно преку курац ми од тоа, собракајот е хаос, буквално ми се гади.
De kazi ako sakas kaj zivees, posho nikako nemozam da gi sklopam site raboti shto gi kaza u eden grad ili drzava. So edna plata i kredit da plakjash i zena i dete da drzis, pa makar i pogolema da e ne e lesno. :)

A za trcanje taka e, vremeto nemozes da go stignes voopshto. I jas ziveam vo golem grad i patuvam skoro dva saati do narabota, tri stanici menuvam na metroto. Ipak kako sho ti kazaa na temava, da mozes da se prefrlis u pomalechko gradche do 500k mnogu ke ti bide poubavo. :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
De kazi ako sakas kaj zivees, posho nikako nemozam da gi sklopam site raboti shto gi kaza u eden grad ili drzava. So edna plata i kredit da plakjash i zena i dete da drzis, pa makar i pogolema da e ne e lesno. :)
Во Сиднеј живеам, а за лесно со една плата воопшто не е лесно, цело време сум на преживување и во борба со ситемот. Во МКД бев господин тука сум еби ветар, децава иако се мали и тие ме прашуваат кога ке купиме понова кола. А за нова кола некако тешко, парите со кој што можев да купам добра кола ги вложив за депозит за станот кога го земав, а и тие пари не беа пари заштедени од работа, од работа немам заштедено ебан долар.[DOUBLEPOST=1424342597][/DOUBLEPOST]
Pa normalno, na zapad najgolem biznis e gjubreto. Gjubretarina nekade kosta kolku pola makedonska plata. I tamu se tepaat da stanat soferi na kamioncinja za gjubre, koj te pusta be tamu,toa ti e drzavna ili paradrzavna rabota ne veruvam deka nekoj nas moze da vleze. I ova e sigurno namesten oglas za ukras, kako so se nasive za vrabotuvanje u javen sektor, tolku da se kaze deka imalo oglas.
I kaj nas ovie so go vozat gjubreto zemaat od 30.000 pa nagore, daleku od platite tamu ama za nasi uslovi odlicno. Ako ne se lazam i beneficiran staz imaa, na 55 u penzija.
Некој наш да влезе на ваков наместен оглас може да се случи само ако припага на фамилија која што е дојдена во 60 тите или 70 тетите години, кога нашите сo трето оделение се вработуваа во секакви компании па после со тек на време си ги испикаа внатре и синовите и керките, како што е случај со Телстра, прво старите влегоа како копачи и слично а кога децата им пораснаа си ги испикаа на подобри функции. и.т.н.
Кога станува збор за огласов за кој станува збор каде како губреџија ке зема 65 К , новопечен Австралијанец нема шанси да добие позиција, мислам не смее ни да се помисли, шансите му се никакви.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Во Сиднеј живеам, а за лесно со една плата воопшто не е лесно, цело време сум на преживување и во борба со ситемот. Во МКД бев господин тука сум еби ветар, децава иако се мали и тие ме прашуваат кога ке купиме понова кола. А за нова кола некако тешко, парите со кој што можев да купам добра кола ги вложив за депозит за станот кога го земав, а и тие пари не беа пари заштедени од работа, од работа немам заштедено ебан долар.[DOUBLEPOST=1424342597][/DOUBLEPOST]
Некој наш да влезе на ваков наместен оглас може да се случи само ако припага на фамилија која што е дојдена во 60 тите или 70 тетите години, кога нашите сo трето оделение се вработуваа во секакви компании па после со тек на време си ги испикаа внатре и синовите и керките, како што е случај со Телстра, прво старите влегоа како копачи и слично а кога децата им пораснаа си ги испикаа на подобри функции. и.т.н.
Кога станува збор за огласов за кој станува збор каде како губреџија ке зема 65 К , новопечен Австралијанец нема шанси да добие позиција, мислам не смее ни да се помисли, шансите му се никакви.
Па не се слагам баш со тоа. Мој другар што во МКД работеше за мобимак најде работа во телстра во Сиднеј 4 месеци одкако слета во Австралија. Тоа се си е индивидуално.

Огласот погоре е далеку од наместен, реално 65К и не се некој големи пари, бар не во Мелбурн, Сиднеј или поголемите градови, реално овде никој не ни сака ни бара да работи државна работа зашто приватно е каде каде поплатено. Најубав пример ти е centerlink - државната агенцијата демек за вработување, вработените таму во споредба со приватните агенции земаат барем 40-50% помали плати. Политичар во австралија зима плата колку банкарски менаџер на средна/поголема експозитура.

Сиднеј е Сиднеј. Убав и скап не е за секого и бара многу за да успееш. На темата за Австралија ни е дискутирано тоа, не е баш град за нови генерации мигранти, денес треба да си добро поткован за живееш во сиднеј иначе мисија ќе биде и само да преживееш. Перт и Мелбурн се на добар пат да го стигнат Сиднеј, сеуште можеш во Мелбурн да се средниш за под 400 000 долари на 25км од центар само прашање е и тоа до кога...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Па не се слагам баш со тоа. Мој другар што во МКД работеше за мобимак најде работа во телстра во Сиднеј 4 месеци одкако слета во Австралија. Тоа се си е индивидуално.

Огласот погоре е далеку од наместен, реално 65К и не се некој големи пари, бар не во Мелбурн, Сиднеј или поголемите градови, реално овде никој не ни сака ни бара да работи државна работа зашто приватно е каде каде поплатено. Најубав пример ти е centerlink - државната агенцијата демек за вработување, вработените таму во споредба со приватните агенции земаат барем 40-50% помали плати. Политичар во австралија зима плата колку банкарски менаџер на средна/поголема експозитура.

Сиднеј е Сиднеј. Убав и скап не е за секого и бара многу за да успееш. На темата за Австралија ни е дискутирано тоа, не е баш град за нови генерации мигранти, денес треба да си добро поткован за живееш во сиднеј иначе мисија ќе биде и само да преживееш. Перт и Мелбурн се на добар пат да го стигнат Сиднеј, сеуште можеш во Мелбурн да се средниш за под 400 000 долари на 25км од центар само прашање е и тоа до кога...
Ajde de, eve jas prv ke se tovaram uste utre za Avstralija samo ti najdi mi nekoja drzavna rabota so 3000+ aud mesecno stom budalite avstralijci nejkele. Eve kazi i kolku da ti platam da mi zavrsis rabota, imam uste najmalku 100 kandidati soferi so BG pasos odma so ke ti najdam, samo najdi ni ovakva rabota da vozime gjubretarski kamion za drzavna firma so plata 5k?
Aj poarno ne se brukaj sam sebe i ne tropaj gluposti. Nekjele u drzavno. More more, so uste nema da slucne covek.
U toa drzavnite komunalni firmi moze da dobies rabota samo preku nadvoresna agencija i samo amalski raboti na deponija za klasiranje otpad ili za utovar rastovar za mizerna plata. Eve jas opklada stavam deka toj oglasot so go zalepi e namesten. Ako ti ne si realen i se pravis kako da si od mars padnat i vo Avstralija se setas so cvikeri so rozevi stakla moze eve punter da proba da se javi i tamu da se zaposli. Barem realno ke kaze dali e namestaljka ili ne.
Vo Germanija,Avstija,Slovenija itn domakinite isto se tepaat za ovakvi rabotni mesta. Platata e najmalku duplo pa i troduplo pogolema za 10 pati pomalku rabota nego so e vo privatniot sektor. I tamu ne vleguvas bez vrski i poznanstva.
Eve kako za primer eden nas *nenamesten oglas* kaj so sekoj neli moze *khm* da konkurira.
http://www.sitel.com.mk/oglas-za-vrabotuvanje-vo-javno-pretprijatie-za-drzhavni-patishta
 
Последно уредено:

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Премиерот Груевски најави нови реформи во образованието. Сите универзитети ќе бидат трајно затворени, а како замена ќе биде поставен валволин како државен професор, зашто тој знае se.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Па не се слагам баш со тоа. Мој другар што во МКД работеше за мобимак најде работа во телстра во Сиднеј 4 месеци одкако слета во Австралија. Тоа се си е индивидуално.

Огласот погоре е далеку од наместен, реално 65К и не се некој големи пари, бар не во Мелбурн, Сиднеј или поголемите градови, реално овде никој не ни сака ни бара да работи државна работа зашто приватно е каде каде поплатено. Најубав пример ти е centerlink - државната агенцијата демек за вработување, вработените таму во споредба со приватните агенции земаат барем 40-50% помали плати. Политичар во австралија зима плата колку банкарски менаџер на средна/поголема експозитура.

Сиднеј е Сиднеј. Убав и скап не е за секого и бара многу за да успееш. На темата за Австралија ни е дискутирано тоа, не е баш град за нови генерации мигранти, денес треба да си добро поткован за живееш во сиднеј иначе мисија ќе биде и само да преживееш. Перт и Мелбурн се на добар пат да го стигнат Сиднеј, сеуште можеш во Мелбурн да се средниш за под 400 000 долари на 25км од центар само прашање е и тоа до кога...
Некој работи не можат да бидат или бело или црно, мора да се разграничат.
Јас не викам дека тој другар ти не се вработил во Телстра после 4 месеци, посебно ако бил некој стручњак со солидно искуство, може се вработил и тука и се сложувам со тебе и ти верувам, ама тоа не може да го побие фактот за тоа што пишав претходно, па јас тоа не го ни измислив, јас за тоа прво слушнав од луге немакедонци кој подобро ја знаеа ситуацијата во Телстра и МК заедница. Телстра значеше за МК копманија. Ми се случи во неколку дискусии со луге немакедонци кога сум кажал дека сум Македонец да ми речат "А како ти не работиш во Телстра", а јас незнаејки како е ситуацијата збунето ги гледав и си викав "Што зборува овај, што сака да каже " Па пола Телстра е Грци и Македонци баш вработени на начин за кој што зборувам.

Има некој работи што не можат да бидат во исти кош. На тие места каде што се бара висок профил на луге со добро познавање и солидно искуство, таму може да има рамноправност и може да биде како што викаш индивидуално.
Исто може да биде индивидуално кога се работи за некоја непожелна и слабо платена позиција која што никој не ја сака, али таму каако во случајов со губреџијава кој заработува 65 К и други позиции кој може да бидат пополнети од секој прсечен граганин а се плаќа солидна сума е тука веке нема рамноправност и Equal Employment Opportunity, све тоа понатака е едно големо срање во кое што може да верува само наивен човек, на таквите места се работи чисто за врски, и без врски човек не може ни да се доближи а не па работа да добие.

А 65 К дека не се некој пари, не се посебно за Сиднеј или за некој кој што заработува 150 -200 К ама ајде ти тоа да му го кажеш на некој друг губреџија кој што заработува 35-40К или на армија други студенти кој што работат за 15 долари сатот а некој и помалку кај некој вошлив subcontractor,и тоа скратено работно време, кој и тие неколку сати им ги цеди, работа која што е за 4 сати му ја плаќа 3. Оди на нив да му кажиш дека 65 К не се големи пари. Да не се заебаваме, па има луге со ИТ работат за 65К.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Ajde de, eve jas prv ke se tovaram uste utre za Avstralija samo ti najdi mi nekoja drzavna rabota so 3000+ aud mesecno stom budalite avstralijci nejkele. Eve kazi i kolku da ti platam da mi zavrsis rabota, imam uste najmalku 100 kandidati soferi so BG pasos odma so ke ti najdam, samo najdi ni ovakva rabota da vozime gjubretarski kamion za drzavna firma so plata 5k?
Aj poarno ne se brukaj sam sebe i ne tropaj gluposti. Nekjele u drzavno. More more, so uste nema da slucne covek.
U toa drzavnite komunalni firmi moze da dobies rabota samo preku nadvoresna agencija i samo amalski raboti na deponija za klasiranje otpad ili za utovar rastovar za mizerna plata. Eve jas opklada stavam deka toj oglasot so go zalepi e namesten. Ako ti ne si realen i se pravis kako da si od mars padnat i vo Avstralija se setas so cvikeri so rozevi stakla moze eve punter da proba da se javi i tamu da se zaposli. Barem realno ke kaze dali e namestaljka ili ne.
Vo Germanija,Avstija,Slovenija itn domakinite isto se tepaat za ovakvi rabotni mesta. Platata e najmalku duplo pa i troduplo pogolema za 10 pati pomalku rabota nego so e vo privatniot sektor. I tamu ne vleguvas bez vrski i poznanstva.
Eve kako za primer eden nas *nenamesten oglas* kaj so sekoj neli moze *khm* da konkurira.
http://www.sitel.com.mk/oglas-za-vrabotuvanje-vo-javno-pretprijatie-za-drzhavni-patishta

Ах бе валво и за АУС стана експерт...

Да не го тупиме многу прво за да работиш во државно мора да си државјанин така да ништо од работата. Иначе БГ пасош освен туристичка виза друго нема да ти помогне, АУС не е европа. Во иднина не не споредувај со Германија, Австрија, Словенија зашто за плати/бизнис/заработка сме МНОГУ ДАЛЕКУ пред нив. И мене не ми се веруваше дека во Германија/Австрија е така ама тоа е, јас веќе на нив гледам ко на времето што се гледаше на бугарија...

Е сега зошто не би го работел тоа ДРЖАВЈАНИН на АУС -

http://www.seek.com.au/jobs/in-australia/#dateRange=999&workType=0&industry=&occupation=&graduateSearch=false&salaryFrom=80000&salaryTo=999999&salaryType=annual&advertiserID=&advertiserGroup=&keywords=truck+driver&page=1&displaySuburb=&seoSuburb=&isAreaUnspecified=false&location=&area=&nation=3000&sortMode=KeywordRelevance&searchFrom=quick&searchType=

Еве ти линк за truck driver - шофер каде што плата е минимум 80 000 (значи 30% повеќе од државно) и има моментално 163 огласени работни места. Ти си ја знаеш индустријата, колку % од шоферски места се огласуваат у европа? Гарант има многу повеќе само што идат со препорака таква е индустријата...

Друга работа овде индустријата е таква да често се бара да имаш свој камион. Еве ти оглас каде плаќаат 55 долари од саат ако имаш свој 6Т камион.

http://www.seek.com.au/job/28003237?pos=5&type=standard

Да си ти тука со твојте 100 камионџии и да имате АУС државјанство не верувам дека и вие би сакале тоа да го работите....[DOUBLEPOST=1424427174][/DOUBLEPOST]
Некој работи не можат да бидат или бело или црно, мора да се разграничат.
Јас не викам дека тој другар ти не се вработил во Телстра после 4 месеци, посебно ако бил некој стручњак со солидно искуство, може се вработил и тука и се сложувам со тебе и ти верувам, ама тоа не може да го побие фактот за тоа што пишав претходно, па јас тоа не го ни измислив, јас за тоа прво слушнав од луге немакедонци кој подобро ја знаеа ситуацијата во Телстра и МК заедница. Телстра значеше за МК копманија. Ми се случи во неколку дискусии со луге немакедонци кога сум кажал дека сум Македонец да ми речат "А како ти не работиш во Телстра", а јас незнаејки како е ситуацијата збунето ги гледав и си викав "Што зборува овај, што сака да каже " Па пола Телстра е Грци и Македонци баш вработени на начин за кој што зборувам.

Има некој работи што не можат да бидат во исти кош. На тие места каде што се бара висок профил на луге со добро познавање и солидно искуство, таму може да има рамноправност и може да биде како што викаш индивидуално.
Исто може да биде индивидуално кога се работи за некоја непожелна и слабо платена позиција која што никој не ја сака, али таму каако во случајов со губреџијава кој заработува 65 К и други позиции кој може да бидат пополнети од секој прсечен граганин а се плаќа солидна сума е тука веке нема рамноправност и Equal Employment Opportunity, све тоа понатака е едно големо срање во кое што може да верува само наивен човек, на таквите места се работи чисто за врски, и без врски човек не може ни да се доближи а не па работа да добие.

А 65 К дека не се некој пари, не се посебно за Сиднеј или за некој кој што заработува 150 -200 К ама ајде ти тоа да му го кажеш на некој друг губреџија кој што заработува 35-40К или на армија други студенти кој што работат за 15 долари сатот а некој и помалку кај некој вошлив subcontractor,и тоа скратено работно време, кој и тие неколку сати им ги цеди, работа која што е за 4 сати му ја плаќа 3. Оди на нив да му кажиш дека 65 К не се големи пари. Да не се заебаваме, па има луге со ИТ работат за 65К.

Не знам многу за телстра во сиднеј ама овде слабо македонци во телстра повеќе на времето беа во Good Year и Carlton пиварата. Тоа дека се правеле кланови порано е нормална работа, немало работна сила па ги молеле и плаќале вработените да донесат некој. Тие времиња се сепак минато сега, тешко и дека ќе се вратат.

За државна работа прво треба да аплицираш, да ти помине писмото и резимето пред HR обично во главниот град или Канбера каде им се службите. Потоа следи интервју со претпоставениот и уште некој менаџер/вработен, за на крај да биде финалното интервју со повисок менаџер и HR. Ова да се намести и не е така лесно и едноставно. Не викам дека е невозможно ама зошто некој да си ризикува работа за ова? Тие што можат ова да го наместат се на многу повисоки позиции и ако веќе прават некој дубари има милјон полесни начини на пример место да вработуваат ѓубреџија да го дадат цел бизнис на тендер на некој нивен...
 
Последно уредено:

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Ихаааа, прочитав 9 страни тема во еден здив :)

Знам дека сум малку офтопик ама ќе споредувам работа на американски брод (во фирма концесионер регистрирана на кајманските острови) и работата во државна администрација, единица на локалната самоуправа.

На брод работам малку повеќе отколку што работев во општина а зимам 4 пати поголема плата (во слаби периоди кога слабо иде продажбата). Колегите се менуваат, како истекуваат договорите и со ротацијата помеѓу бродови имаш периоди на добри и лоши колеги, но шефовите се луѓе кои навистина заслужуваат да бидат шефови а не недоделкани деца/внуци на функционери.

Дружба со луѓе има, а тоа пред се зависи од тоа каква личност си, колку ти е добар англискиот, колкави познавања имаш од други теми, спорт, култура....

За копно, имам поминато една недела по обуки во Мајами и ќе кажам за една мноооогу битна тема за мене како модератор на Ноќен Живот. Вратарите во клубовите те третираат со почит, а не ко нашиве тука.

Следен чекор преселба некаде на копно, па ќе пишам за тоа како сум се снашол таму.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Ихаааа, прочитав 9 страни тема во еден здив :)

Знам дека сум малку офтопик ама ќе споредувам работа на американски брод (во фирма концесионер регистрирана на кајманските острови) и работата во државна администрација, единица на локалната самоуправа.

На брод работам малку повеќе отколку што работев во општина а зимам 4 пати поголема плата (во слаби периоди кога слабо иде продажбата). Колегите се менуваат, како истекуваат договорите и со ротацијата помеѓу бродови имаш периоди на добри и лоши колеги, но шефовите се луѓе кои навистина заслужуваат да бидат шефови а не недоделкани деца/внуци на функционери.

Дружба со луѓе има, а тоа пред се зависи од тоа каква личност си, колку ти е добар англискиот, колкави познавања имаш од други теми, спорт, култура....

За копно, имам поминато една недела по обуки во Мајами и ќе кажам за една мноооогу битна тема за мене како модератор на Ноќен Живот. Вратарите во клубовите те третираат со почит, а не ко нашиве тука.

Следен чекор преселба некаде на копно, па ќе пишам за тоа како сум се снашол таму.

Една од главните причини зошто и не би живеел во МКД - едноставно го уништија и онака сиромашниот ноќен живот со дозволите за работа до 1, со немањето аутобуси...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
[DOUBLEPOST=1424427174][/DOUBLEPOST]

Не знам многу за телстра во сиднеј ама овде слабо македонци во телстра повеќе на времето беа во Good Year и Carlton пиварата. Тоа дека се правеле кланови порано е нормална работа, немало работна сила па ги молеле и плаќале вработените да донесат некој. Тие времиња се сепак минато сега, тешко и дека ќе се вратат.

За државна работа прво треба да аплицираш, да ти помине писмото и резимето пред HR обично во главниот град или Канбера каде им се службите. Потоа следи интервју со претпоставениот и уште некој менаџер/вработен, за на крај да биде финалното интервју со повисок менаџер и HR. Ова да се намести и не е така лесно и едноставно. Не викам дека е невозможно ама зошто некој да си ризикува работа за ова? Тие што можат ова да го наместат се на многу повисоки позиции и ако веќе прават некој дубари има милјон полесни начини на пример место да вработуваат ѓубреџија да го дадат цел бизнис на тендер на некој нивен...
Вака сега не сакам да бегаме од темата, ама малку по малку темава добива друг правец ама ајде читателиве ке ни опростат, барем се надеавам.
Ние можеме да се сложиме за многу работи ама некој работи ги гледаме од различни дистанци и агли и доагаме на некој начин до судир на мислења.
Ти ги гледаш како е законски и како треба да биде, згора на тоа колку што гледам си прилично успешен ( баш ми е мило што толку далеку си стигнал) и работите ги преставуваш какви се и или какви ке бидат за некој кога ке се качи на врвот, кога ке зарботува навистина големи примања.
За разлика од тебе јас ја преставувам сликата како е во моментот кога некој новајлија ке тргне и патува до таму каде што ти ја преставуваш сликата, а до таму има многу за одење.
Јас кога ги читам новиве новопечени Австралијанци на темана за Автралија, како мислат да одат со студентски визи, каде имаат трошкови од 50000 годината а тие не можат ни пола да ги извадат,или пак кога ке прочитам коментари од типот "Дали агентот ке ми обезбеди рабоата " и слични глупости, ми доага да земам да ги исплачам со гајда, гледам дека тие луге значи немаат општа престава по кој трганле.Само не коментирам да не ги обесхрабрам.

Да се вратам на нешто друго.
Јас неколку години работав за фирма во која ОГЛАС беше, што е тоа ? наградно прашање.
Фирма која беше удавена во корупција и криминал, со врски со криминалното подземје од Сиднеј а и исто и Мелбурн со луге од типот на Мик Гато (верувам дека си слушнал за него).
Замисли таа иста компанија имаше директна подршка од CFMEU и индиректна подршка од Mirvac, westfield, во помала мера и john holland и Hutchinson.
Па еден куп вработени беа роднински или комшиски врзани, или некоја керка или внука на некој голем од тие синдикат или некој голем менаѓер од спомнатите фирми.
Сите зарбатуваа солидни пари ама јбг дојде време кога некој работи излегоа на површина и мораа да ја погребат, пробаа прво нешто со ликвидација, менување име и слични срања ама веке касно беше, мораше лопата да му се фрли, мораше некако да се испере срањето.
Ке го спомнам само еден еден пример. Македонци таму немаше, јас бев единствен, и таму некој месец пред да се фрли лопата срекавам еден Македонец. Му викам, "Колку време си тука не сум те сретнал никаде" , ми вика "Tри недели". Знаејки како и што се случува, го прашав кого го познава тука,и ми врака "Никој". Јас нормално не му верував и му викам, "Слушај, немој мене да ме ебеш, јас за овие бандити работам 4 години, ти тука не влегуваш без никој да не знаеш. Ми вика, "A па познавам еден што знае големи луге, дојде дома и ми вика што правиш дома , не работиш? Од утре почвиш на работа.....
На оваа тема можам многу да кажам ама не и ни тема ни место некој работи јавно да ги зборувам.
 
M

Moon Child

Гостин
Јас имам другарка што живее во Австралија, прва другарка, најдобра. Се преселија прв пат таму во 2005та година крајот некаде ноември мислам беше.
Прво по препорака отиде татко и како мајстор, автомеханичар за големи камиони. По 6 месеци отидоа и она заедно со мајка и и брат и. Во македонија немаа леб да јадат, буквално, бараа по 20 денари на заем од мајка ми да купат леб.
Е сега, секој почеток е тежок, првата година, додека да се вклопиш, научиш јазик и слично. Потоа татко и си отвори своја фирма, сам свој газда, каде што работеа заедно со синот, брат од мојата другарка.
Она одеше на разни бесплатни курсеви, со кои стекнува некакви сертификати кои подоцна и важат како плус за наоѓање работа. Цело време додека учеше средно работеше во некој фаст фуд, да бидеме реални во Македонија поточно во Велес, и тоа тешко се наоѓа да се работи. Си заврши средно, си положи за кола, одеше на тие некои курсеви и заебанции и се вработи во некоја фирма, кога имаше околу 19 години.
Дојде на одмор во Македонија во 2012 година , даде отказ таму кај што работеше, донесе нејзини 2 плати за џепарац, трошеше ко луда, купуваше се и сешто, од алишта, до шминка, до храна, до одмори низ Македонијава, цели 3 месеци.
Од тие две нејзини плати, и остана кусур што си го врати во Мелбурн.
Се врати во Мелбурн, и за рок од 4 дена, најде нова работа, и тоа не како амал, туку ко госпожа да седи по цел ден пред компјутер.
За 4 ебани дена.
4 ебани години откако завршив школо барав работа во Велес, што годе работа, и келнерка и во сендвичара значи штогоде, никој мрсулот на мене не го фрли.
И ќе ми кажувате вака или онака. Немојте да серете, и нека се пакува кој е во можност нека бега од криминалната творевина Македонија, додека му е по со време. Ни носталгија ни ништо. Бегај додека можеш да спасиш глава.
Јас еве сум во Црна Гора, не сум многу далеку, година ипол сум овде, за таа година ипол 2 пати дојдов во МК, почесто доаѓа некој од Австралија него ли јас што сум на 12 саати вожња со кола. Не викам дека моите не ми фалат, сестра ми, бабите мои две, сето тоа стои, но денес со интернет и скајп, и времето брзо поминува кога сакам ќе се јавам и ќе ги чујам.
Од македонштината, од македонската клетост и посраниот менталитет ништо не ми фали, ни од Велешкиот сеир. Ништо.
Овде за година ипол се изнаживеав живот каков што во Велес 23 години немав почувствувано.
Да, работам ко коњ, нозеве ми знаат, ама знам дека денеска ќе заработам и ќе си добијам платено за одработеното. Ќе платам се, ќе купам за јадење, и пари ќе ми останат.
А не ко во Велес, да работам двократно, со 2 ебани слободни дена, за 5000 ебани денари плата.
Не фала. Ништо не изгубив и ништо апсолутно не ми фали.
Фрустрирана заминав, и секогаш ќе се сеќавам дека фрустрирана заминав.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Вака сега не сакам да бегаме од темата, ама малку по малку темава добива друг правец ама ајде читателиве ке ни опростат, барем се надеавам.
Ние можеме да се сложиме за многу работи ама некој работи ги гледаме од различни дистанци и агли и доагаме на некој начин до судир на мислења.
Ти ги гледаш како е законски и како треба да биде, згора на тоа колку што гледам си прилично успешен ( баш ми е мило што толку далеку си стигнал) и работите ги преставуваш какви се и или какви ке бидат за некој кога ке се качи на врвот, кога ке зарботува навистина големи примања.
За разлика од тебе јас ја преставувам сликата како е во моментот кога некој новајлија ке тргне и патува до таму каде што ти ја преставуваш сликата, а до таму има многу за одење.
Јас кога ги читам новиве новопечени Австралијанци на темана за Автралија, како мислат да одат со студентски визи, каде имаат трошкови од 50000 годината а тие не можат ни пола да ги извадат,или пак кога ке прочитам коментари од типот "Дали агентот ке ми обезбеди рабоата " и слични глупости, ми доага да земам да ги исплачам со гајда, гледам дека тие луге значи немаат општа престава по кој трганле.Само не коментирам да не ги обесхрабрам.

Да се вратам на нешто друго.
Јас неколку години работав за фирма во која ОГЛАС беше, што е тоа ? наградно прашање.
Фирма која беше удавена во корупција и криминал, со врски со криминалното подземје од Сиднеј а и исто и Мелбурн со луге од типот на Мик Гато (верувам дека си слушнал за него).
Замисли таа иста компанија имаше директна подршка од CFMEU и индиректна подршка од Mirvac, westfield, во помала мера и john holland и Hutchinson.
Па еден куп вработени беа роднински или комшиски врзани, или некоја керка или внука на некој голем од тие синдикат или некој голем менаѓер од спомнатите фирми.
Сите зарбатуваа солидни пари ама јбг дојде време кога некој работи излегоа на површина и мораа да ја погребат, пробаа прво нешто со ликвидација, менување име и слични срања ама веке касно беше, мораше лопата да му се фрли, мораше некако да се испере срањето.
Ке го спомнам само еден еден пример. Македонци таму немаше, јас бев единствен, и таму некој месец пред да се фрли лопата срекавам еден Македонец. Му викам, "Колку време си тука не сум те сретнал никаде" , ми вика "Tри недели". Знаејки како и што се случува, го прашав кого го познава тука,и ми врака "Никој". Јас нормално не му верував и му викам, "Слушај, немој мене да ме ебеш, јас за овие бандити работам 4 години, ти тука не влегуваш без никој да не знаеш. Ми вика, "A па познавам еден што знае големи луге, дојде дома и ми вика што правиш дома , не работиш? Од утре почвиш на работа.....
На оваа тема можам многу да кажам ама не и ни тема ни место некој работи јавно да ги зборувам.

Јасно ми е, ти си прва генерација немаш грб и сега го играш тешкото, се сеќавам како му беше на татко ми пред 20тина година. И ние кога дојдовме татко ми англиски учеше преку ден а ноќе работеше. Мачни се тие први години нема што. Ќе се средите кога ќе почне и жена ти да работи до тогаш тешко. Најголемата придобивка ти е тоа што децата веќе ќе бидат голем чекор напред.

Ти брат си работел за Е--- C----s? Мик Гето и Мат Томас ми беа клиенти тоест работев една кредит за нив пред многу години. Они овде работат со Роб Л (хрват) негова е Мelbourne accounting partners ако си бил дел од администрацијата сигурно го знаеш. Јасно ми е сега зашто така гледаш на работите само немој тоа да ти остане репер, не е се така црно. Во такви фирми тоа е дур има има, ама после кој работел таму го прати тоа ко стигма. Што си работел таму? Иначе Мик е бааги навлезен и во политика и во многу други работи, он практично ја рекетира цела градежна индустрија преку синдикатите јасно ти е дека тоа тука е уствари мафијата - the carlton crew...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ах бе валво и за АУС стана експерт...

Да не го тупиме многу прво за да работиш во државно мора да си државјанин така да ништо од работата. Иначе БГ пасош освен туристичка виза друго нема да ти помогне, АУС не е европа. Во иднина не не споредувај со Германија, Австрија, Словенија зашто за плати/бизнис/заработка сме МНОГУ ДАЛЕКУ пред нив. И мене не ми се веруваше дека во Германија/Австрија е така ама тоа е, јас веќе на нив гледам ко на времето што се гледаше на бугарија...

Е сега зошто не би го работел тоа ДРЖАВЈАНИН на АУС -

http://www.seek.com.au/jobs/in-australia/#dateRange=999&workType=0&industry=&occupation=&graduateSearch=false&salaryFrom=80000&salaryTo=999999&salaryType=annual&advertiserID=&advertiserGroup=&keywords=truck driver&page=1&displaySuburb=&seoSuburb=&isAreaUnspecified=false&location=&area=&nation=3000&sortMode=KeywordRelevance&searchFrom=quick&searchType=

Еве ти линк за truck driver - шофер каде што плата е минимум 80 000 (значи 30% повеќе од државно) и има моментално 163 огласени работни места. Ти си ја знаеш индустријата, колку % од шоферски места се огласуваат у европа? Гарант има многу повеќе само што идат со препорака таква е индустријата...

Друга работа овде индустријата е таква да често се бара да имаш свој камион. Еве ти оглас каде плаќаат 55 долари од саат ако имаш свој 6Т камион.

http://www.seek.com.au/job/28003237?pos=5&type=standard

Да си ти тука со твојте 100 камионџии и да имате АУС државјанство не верувам дека и вие би сакале тоа да го работите....[DOUBLEPOST=1424427174][/DOUBLEPOST]


Не знам многу за телстра во сиднеј ама овде слабо македонци во телстра повеќе на времето беа во Good Year и Carlton пиварата. Тоа дека се правеле кланови порано е нормална работа, немало работна сила па ги молеле и плаќале вработените да донесат некој. Тие времиња се сепак минато сега, тешко и дека ќе се вратат.

За државна работа прво треба да аплицираш, да ти помине писмото и резимето пред HR обично во главниот град или Канбера каде им се службите. Потоа следи интервју со претпоставениот и уште некој менаџер/вработен, за на крај да биде финалното интервју со повисок менаџер и HR. Ова да се намести и не е така лесно и едноставно. Не викам дека е невозможно ама зошто некој да си ризикува работа за ова? Тие што можат ова да го наместат се на многу повисоки позиции и ако веќе прават некој дубари има милјон полесни начини на пример место да вработуваат ѓубреџија да го дадат цел бизнис на тендер на некој нивен...
Ne gi mesaj rabotite.
Ovde prajme muabet za sofer so C kategorija voznja na kamionce za lokalna relacija, gjubragija obicno kaj nas pocnue u 6 zavrsue u 10,preostanatite 4 saata rakija kafe i rekla kazala.
Drugo e sofer na sleper so E kaj nas takozvan megunaroden transport tamu transkontinentalen koga skapues od vozenje i te nema doma po 15 dena. Realno ova treba da e najmalku 5x poplatena rabota nego gjubragiskata. Vo realnost ili platata e ista ili za mnogu malku pogolema sto e smesno i apsolutno sramotno. I vo Avstralija e kako so gledam ista situacija. Ako sofer na gjubragisko kamionce zema 5000 aud onoj so vozi sleper treba da zarabotue najmalku 15000 a gledas i samiot kakvi se ponudite.
Za lokalna voznja so C kategorija vo privatniot sektor sigurno platata e upola poniska nego onaa drzavnata gjubragiskata, so toa so ke skapues sekoj den po 10 saata i plus vo sabota i nedela, koga gjubragiite si gi ladat jajcata.
Znaci i tamu drzavno si e drzavno.

ps.
Me nasmea i toj oglasot so davaat 50 dolari na saat za svoj kamion samo pazi za HIAB. Znaes li kolku pari kosta eden soliden hiab, i kolku kosta eden golem servis za hidraulikata? Ako e vo tie 55 dolari na saat uracunata i potrosenata nafta (verovatno e) ti si vekje vo crveno i ke rabotis so zaguba.
LOL
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom