Што добиваат и што губат оние кои ја напуштаат Македонија?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.247
Поени од реакции
6.889
Има овде два тројца на кои им е јасно све, али знаеш, како што ти работиш у странство за плата, они јадат гомна за плата или ветувања, као да ќе се смени мислењето на народот за сите срања, ако има два-тројца на кајгана да тропаат глупости, кои ќе викаат дека црното е бело, а два и два се четири. Ја верувам дека со вакви активности, како ангажирањето на гомнојадци, само се губи рејтингот на партијата, а не се добива ништо, освен уште поголем антагонизам кај народот.
Искрено се надевам дека тоа го прават од „љубов“ кон државата или партијата а не дека се платени. Ако стварно се платени тешко нас ко народ. Што знам, ваљда не е дојде до тоа мада во Кина одмна си постои 50центи армијата...

http://en.wikipedia.org/wiki/50_Cent_Party
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Ako si vo nekoe selo u 3pm ke fakas vrski. So da ne mislis deka tamu site imaat internet ili kako. Ima mnogu sela i tamu so nemaat npr javen vodovod i kanalizacija. Eve ti ja tabelata za internet penetracija, da ne mislis deka sme vo kameno doba:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_Internet_users
Бев во Холандија на недела дена, село со 20.000 жители беше подобро средено од скопје у смисла на асфалт, немање кал, чисто итн.
Таму може има села што немаат јавен водовод и канализација, кај нас главниот град мака мачи со овие работи, ги средуваат последните неколку години и тоа со сила, бидејќи гомната испливуваат на површина.
Валчо ти што не си успеал таму не си успеал, ама барем може да направиш разлика во тоа што има таму и тука, освен ако не си слеп при очи.
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
20
Emigrantite prakjaat poveke pari vo Mkd, otkolku site makedonci zaedno sto plakjaat danok.
Next please!
Значи државата (читај владата) свесно води политика против својот народ, принудувајки го да се иселува, за да може во иднина да внесуваат повеќе пари во буџетот за да можат да си играат к**ташак???
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Кои се разликите меѓу некој што работи и живее вооо....Гетеборг ете на пример и некој што ооод..Пехчево да го земеме дошол да работи и живее во Скопје?
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
20
Роко уште 10 животи ќе треба да поправаш трактори и камиони за да направиш прибложно пари колку што јас правам у една година, затоа не скокај многу.

Последното идење во МКД на некој банални работи како на пример транфер на имот од мое име на име на роднини само на адвокати/давачки кон државата оставив илјадници евра иако немаше продажба него само трансфер на сопственост.

Незнам ти дали јадеш само граФ ама јасно ми е колку заработува просечен македонец, јасно е дека 3-4000 евра годишно (300-350е месечно) е просечна плата за мак услови. Рачунај сега колку коштаат 2-3 недели во хотел или уреден стан/гарсоњера, јадење углавно у ресторани, такси или рентакар и провод па направи математика дали просечен турист не троши за 2-3 недели колку што заработува просечен македонец.
пријателе ти уште 300 милиони години да работиш (кај и да работиш) нема да ги стигнеш управителите ни на Алкалоид, ни на Тиквеш, ни на Витаминка, ни на Макстил, ни на 100 други кои капиталот го направиле во Македонија и затоа ке ве замолам СИТЕ да не се споредувате едни со други зошто гледано од страна мене ми личи повеќе на омаловажување.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Кои се разликите меѓу некој што работи и живее вооо....Гетеборг ете на пример и некој што ооод..Пехчево да го земеме дошол да работи и живее во Скопје?
Тој некој што дошол да работи и живее во Скопје се заебал со чистиот воздух, од тој во Пехчево, а сигурен сум и за Гетеборг (иако не сум бил).
Ако имаш можност Гетеборг, подобро таму отколку скопје, пред се поради условите за нормален живот.
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
20
Имале грутка во гради откако ќе си заминеле. :pos:
А тоа што тука имаат дупка во стомак, тоа не е битно нели.
Ич нема да ми смета да имам носталгија и да ми фали Македонија. Ич. Нека ми фали, додека сум некаде далеку, каде си работам чесно и поштено, без да молам и да треба вадам партиски книшки (или ко во последно муабетот дека треба да платиш пари за да те вработат), само за некој да ми даде шанса да работам. Па за одмор, летно време, ќе си ја излечам носталгијата со доаѓање тука.
Здравје Боже, само...:semolam:
Гробишта од глад никаде во светот нема и затоа немој да се секираш ич. Ти повеќе во твоите постови пишуваш за разочарувања од "системските грешки" во државата. Ако си разочарана од корумпираноста на институциите немој да ја проколнуваш својата татковина, проколнувај ги простите политичари. Чесно и поштено можеш да си работиш и на некоја нивичка во Македониј, и на нивичка во Тунгузија и на нивичка во Холандија. Најголемата причина поради која се напушта Македонија е нискиот стандард, само што човечкото око е ненаситно. Не ми чини Форд, Мерцедес сакам ...како божем незнае дека и двете вршат иста функција и незнае дека постои и Бентли. Сите си одиме од Македонија заради нискиот стандард, заради парите. Затоа пак ќе прашам, ВРЕДИ ЛИ? Богатството никогаш нема да биде во парите, само не сакаме тоа да си го признаеме а иако многу добро сите ние го знаеме.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.868
Поени од реакции
10.246
Еве зошто јас не би се иселил. Чистиот скопски воздух, коњските лепешки среде Скопје, калта по улиците, кратерите на секои 20 метри асфалт, ѓубрето, "феноменалната" урбанизација, септичките јами, мувлата и искршените прозорци во школите и амбулантите...ќе пукам од носталгија.
 
Член од
28 јануари 2015
Мислења
37
Поени од реакции
20
пошто гледам дека се застранува од темата само малце да потсетам на главното прашање

Што добиваат а што губат оние кои ја напуштаат Македонија?!
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
77
Поени од реакции
121
Еве зошто јас не би се иселил. Чистиот скопски воздух, коњските лепешки среде Скопје, калта по улиците, кратерите на секои 20 метри асфалт, ѓубрето, "феноменалната" урбанизација, септичките јами, мувлата и искршените прозорци во школите и амбулантите...ќе пукам од носталгија.
Непостоењето на правна држава, нефункционирањето на здравството, непропорционалните казни за се и сешто, политизацијата на секој аспект на општеството, народот на кој му е одземен секој грам достоинство...Носталгијата блика од мене.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.868
Поени од реакции
10.246
пошто гледам дека се застранува од темата само малце да потсетам на главното прашање

Што добиваат а што губат оние кои ја напуштаат Македонија?!
па цело време пишуваме на темата. Ете тргни ги на страна платите. Дали ќе најдеш смрдливи коњски лепешки или дупки колата да ти пропадне, во Бризбен на пример? Ѓубре? Мувлосани амбуланти, најзсмрден воздух во цела Европа? Ќе добиеш многу поквалитетен живот.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.514
Поени од реакции
2.291
пошто гледам дека се застранува од темата само малце да потсетам на главното прашање

Што добиваат а што губат оние кои ја напуштаат Македонија?!
достоинство, помалку стрес, повеќе можности за тебе и твоите деца, подобро образование за децата, подобро здраство, фер судство, фер полиција, објективни медиуми, подобро образовано општество итн итн.
Незнам како да ти објаснам, изгледа ти не си рмбал во Македонија за да зажалиш за дома. Скопје е друга приказна, таму се живее барем две класи подобро од другите градови во МК, можностите за работа, унапредување или почнување бизнис се многу поголеми оти народот е побогат и фирмите се побогати (95% легачи се во Скопје кои се плаќани со даноци од цела Мк ).
Останатиот дел од Мк е пустош. Нема работа за високо образованите, а камо ли за тие што останале со средно. Го гледам градов како полека се уништува, тие луѓе кои вредеа од мојата генерација, прва прилика си заминаа од МК или останаа Скопје, останаа само опортунистите,коцкарите, плакатолепачите, локалните шерифи и чат пат некоја изгубена душа. Со нив ли да градам општество? Па со нив два реда муабет неможеш да сврзиш па не пак да планираш или да соработуваш. Па бизнис да отворам овде во Прилеп? Да се зафркам како таткоми, што незнае главата кај му е од инспекции и правилници, од хонорари и гнасни осигурителни компании до Ујп и нејзините дополнителни приходи. И од тие фирми што останаа некако гледаат да ги скубнат со некоја казна, да ги гребнат некое иљадарче евра. Па ти требаат железни нерви за да водиш мал и среден бизнис во Македонија, се разбира ако не си дел од „патриотите“, не од што несакаш, туку оти и таму веќе нема место .
Одамна државата ги отпиша младите и образовани кадри, овде се живее само ако имаш дебели врски да ти го пикнат газето во администрација и да те вадат од полиција и испекции. Пензионери и плакатолепачи тие се иднината овде во Мк. На сите останати местото не му е овде, барем не во провинциска Македонија.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.823
Поени од реакции
5.086
пошто гледам дека се застранува од темата само малце да потсетам на главното прашање

Што добиваат а што губат оние кои ја напуштаат Македонија?!
Многу стрес има во Македонија, за све и сешто. Оние што ја напуштаат Македонија добиваат финансиска стабилност, помирен и среден живот.
Се губи старото друштво, ама Панта Реи се менуваат навики, се запознаваат нови луѓе од ЦЕЛ свет, се стекнуваат многу различни искуства отколку во Македонија.
 
A

Antigona

Гостин
Шо знам дали е до мене (а очигледно ќе да е) ама јас цел живот во Македонија се осеќам ко странец оти и ден денес не можам да се навикнам на нашиот менталитет и се ми е терсене.
Инаку 10 години како сум иселена од Мк и различни периоди живеење во разни држави, па последниве 4 години активно се концентрирам на штедење пари и префрлање во банки па нека си течат камати.
Шо се тиче пријатели, овде имам повеќе отколку во Мк каде имам само 2 другарки пошто другите 3 се како мене во странство па се слушаме на Скајп.
Најмногу пари трошам на јадење , козметика и сретства за чистење по дома пошто опседната сум со чистота и хигиена.
Значи ниту пијам, ниту пушам, ниту се дотерувам (спортски тип сум), ниту одам по дискотеки ,не пијам кафе и не ме интересира одење на кафе по кафичи ( ако е за јадење може да седиме во ресторани) па сите пари кои остануваат идат на штедење.

2 пати годишно доаѓам во Мк чисто да се видам со моите по дома и роднините и ако им треба пари за реновирање , за нешто бела техника да се подноват , им оставам пари и се враќам назад.


Значи лично не осеќам дека сум изгубила нешто до сега, туку баш напротив цело време сум во добивка и шо е најбитно никој не ми се меша во приватниот живот. Ниту комшија , ниту колега од работа го интересира што јас правам во слободно време.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.827
Поени од реакции
10.188
Еј сте отвориле нова Ауфидерзен Македонијо!
Гледам и старо друштво тука :)
@gade
@Beric Dondarrion
@kano ( Farang )
@Lurtz
@Chemical Angel
Сега нека проштаваат тие што ги заборавив или што променаја ник за нова година.
Што би рекле сви су ту само тебе @Bojco нема. Да не замина човекот по белиот свет без поздрав?
П.с Фаранг добро ни се врати. Како новиот бизнис, тргна работата? Бааѓи време те немаше. Море чоек да не купи некој остров или помала држава а да се немаш пофалено а ?
А и пред сите здружно и сложно да ми се нафрлите одма да ве сечам вкорен. Крцкајте си , сакав само да ве поздравам.
Ич не ви се мешам во муабетот :cenzura:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom