Што вие подразбирате под поимот сила

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
ne e drug vid sila stotuka kaza nesto rofl lol lmao... sila taka se definira samo nemozes da svatis... eve recimo u bodibildikn ako nekoj moze da pravi poise pritisok i ke kreva posise, povrsinata e ista(sipka)
Филозофираш малце. Што ако крева 150кг ќе му дојде некој со техника нема да знае на кај да се сврти а иако тој нема да дигне ни 90 кг. Тоа како ќе го дефинираш ?
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Филозофираш малце. Што ако крева 150кг ќе му дојде некој со техника нема да знае на кај да се сврти а иако тој нема да дигне ни 90 кг. Тоа како ќе го дефинираш ?
tuka zaborime za sila kako sto e temata a ako ides ti offtipic i mesas brzina so inercija rabota zabrzuvanje toa e drugo
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
За физичка сила има спортска дисциплина незнам како се вика Strongest Man или слично и тамо се мери човечката сила.
Е сега на двата видео клипа имаш дисциплина бодибилдинг, што е далеку по различно од онаа на монасите која вежбаат издржљивост а не сила. Издржљивост како што има тренинг секоја специјална единица (и монасите се нешто како специјална единица), значи “да поднесем бол и на ногама издржим“ :)
 
S

Shellshock nam67

Гостин
За физичка сила има спортска дисциплина незнам како се вика Strongest Man или слично и тамо се мери човечката сила.
Е сега на двата видео клипа имаш дисциплина бодибилдинг, што е далеку по различно од онаа на монасите која вежбаат издржљивост а не сила. Издржљивост како што има тренинг секоја специјална единица (и монасите се нешто како специјална единица), значи “да поднесем бол и на ногама издржим“ :)
znaci sto bi izbral koj pat od ponjudenite 2 toa mi e zborot celo vreme :) koja filoozofija bi ja prifatil ako vejke site znaeme deka monahot bi tepal
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
znaci sto bi izbral koj pat od ponjudenite 2 toa mi e zborot celo vreme :) koja filoozofija bi ja prifatil ako vejke site znaeme deka monahot bi tepal
Епа еве јас идам у теретана си вежбам, си трчкам исто, и си идам по планини неколку дена редовно. Значи сакам да знам дека можам да издржам и секојпат гледам да ја поминам границата од претходно, одностно да знам дека сум поиздржљив од вчера. Така да клучен одговор ми е Издржљивост.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Епа еве јас идам у теретана си вежбам, си трчкам исто, и си идам по планини неколку дена редовно. Значи сакам да знам дека можам да издржам и секојпат гледам да ја поминам границата од претходно, одностно да знам дека сум поиздржљив од вчера. Така да клучен одговор ми е Издржљивост.
tokmu toa vezbam od 14 godini bodi bilding od 24 pointenzivno sum redel na masa do kaj 90 kila definicija i gi znam prednostite podobro e da nemas mnogu masa nasproti toa imas ekspluzivnost mada nekogas i masata si ima svoj udel
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Споредбата е глупа затоа што ниту бодибилдерите ниту луѓето што тренираат powerlifting не се спремаат за борби во ринг, на крај и ете да ги ставиш може мали ситници да направат да донесеш погрешен заклучок.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
...какво прашање ....таков одговор...под сила подразбирам F=m * a (Сила = маса х забрзување)....и толку....сето друго е ирелевантно
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Оваа дилема ја имаат дебатирано на многу форуми за спортови кои вклучуваат дигање тегови. Како се дефинира силата се менувало со текот на годините. Пример пред 60 години за јак чучањ се сметало ако можете да кренете 500 pounds(226.79kg). И денес би се сметало за јак чучањ, но доколку сте во полесните категории. Тоа е само еден пример. Цело време еволуираме и напредуваме се повеќе и повеќе. И секој ќе си има различно мислење за што е сила и колкава треба да биде. Лично според мене ако една личност која би имала максимум 120-130кг може да крене 300кг на чучањ или мртво дигање е јака. Сеа ако има 180кг и крене 300кг тоа не е ништо посебно. 350-400кг сте монструм. А над 400кг легенда која никогаш нема да биде заборавена во светот на силата. Тоа е за чучањ и мртво. За бенч и рамо, би рекол 180кг и 130 соодветно, би биле јаки. До кај 240-250 и 150-160 монструми. Над тоа легенди. Кога зборев за рамо мислев за standing press. Тоа се мои лични ставови грубо кажани во бројки. Јас според тие 4 кревања би ја видел целосната сила кај индивидуата. Сировата сила.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
има различни видови на сила.
Е сега многу нормално бодибилдер не тренира за борба,и обратно борецот не тренира за да измери колку ќе крене..
глупа е споредбава
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Има повеќе типови на сила:

Абсолутна сила: Oва е количеството на сила која некој може да ја изврши при неволна мускулна стимулација (на пример електрични шокови).

Максимална сила: Oва е максималното количеството на сила која некој може да ја изврши при доброволен напор. На пример дигачи на тегови, strongman, или згибови со една рака. Чиста сила.

Експлозивна сила: Ова е способноста да се изврши значителна тензија во минимален временски период. Пример за што побрзо време (експлозивно) да дигнеш килажа. Или оние склекови кога правиш аплауз со рацете пред да паднеш да земја. Според мене оваа сила е најзакон :D

Брзинска сила: Oва e способноста да се изврши брзинско движење со никаков или минимален отпор. Пример боксер би тренирал што побрзо да ја удри вреќата.

Сила на издржливост: Oва е способноста ефективно да се одржи функционирањето на мускулите при нивно долгорочно изложување на напор. Овој тип на сила е најбитен кај фајтерите.

Има и повеќе видови, кои сега ме мрзи да ги преведувам, сите овие се извадени од книгата Never Gymless на Ross Enamait. Многу јака книга и моја препорака.
 
O

Orion.

Гостин
Одлично познавање на боречки вештини(кик бокс, мау таи итн) + добро спремно тело(мускулатура плус кондиција) = СИЛА:)

Ова се најсилните момци во светот
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Никогаш не сум помислил дека со самото одење во теретана и станување дел од бодибилдингот, желбата ќе ми биде да бидам силен и да се чатал по улици, да предизвикувам на тепачка некого и сл. Целта ми била едноставна, да обликувам мускулесто тело, да се хранам по режим и правилно...едноставно, така сум сакал да изгледам.
Е сега, ако некој има комплекс и се обидува да го излечи покажувајки се силен, сурово или не сурово, кога и да е ќе го изеде од некој кој појма нема дека постојат боречки вештини, судии и правила.
Така и во билдингот. Сум ималм можност да видам како новодојдени момци, тенки како стап за тресење ораси, легнуваат прв пат на бенч и без никаква техника подигнуваат колку мене и повеќе. Но, тој ниту бул во дадениот моемент билдер, ниту пак некогаш ќе биде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom