Што вие подразбирате под поимот сила

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
S

Shellshock nam67

Гостин
значи кај различни култури поимот на сила различно се толкува кај западната култура поимот на сила обично е поврзан со вежбање по теретани боди билдинг клубови и слично да се има што поголемо тело и покрупно слично на ова zna;i vo slucajov celata tezina se stava na izgradba na teloto no kaj istocnite narodi teloto ne igra tolku vazna uloga umot e nad se . koja filozofija bi ja odbrale vie ?
i koj bi bil podobar borec vo ring bilderot ili sepak tuka bi pobedil monahot
licno jas povejke me vleci istocnata filozofija :)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ниту едните ниту другите не тренираат за да бидат силни така да споредбата е без врска.

Овие тренираат за чиста сила:
http://en.wikipedia.org/wiki/Powerlifting

Ниту еден бодибилдер не може да им парира на врвните powerlifter-и затоа што не му е целта да се споредува со нив. Кај бодибилдингот битна е симетријата, пропорциите и слично, а не кој колку може да крене.

Вториве се доста технички потковани. Исто како да споредуваш powerlifter и олимписки кревач.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Ниту едните ниту другите не тренираат за да бидат силни така да споредбата е без врска.

Овие тренираат за чиста сила:
http://en.wikipedia.org/wiki/Powerlifting

Ниту еден бодибилдер не може да им парира на врвните powerlifter-и затоа што не му е целта да се споредува со нив. Кај бодибилдингот битна е симетријата, пропорциите и слично, а не кој колку може да крене.

Вториве се доста технички потковани. Исто како да споредуваш powerlifter и олимписки кревач.
да и овој спорт го пратам исто и стронгес мен али прашањето ми е кој би победил во ринг дали билдерот или пак монахот дали суровата сила наспроти техника и брзина тоа ми прашањето
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Триатлонот треба да се земе во обзир
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Под поимот сила има многу да се каже. Несакам сега да зборувам но ќе го постирам видеово.
Ќе помислите некои седетиви имаат но ги има и во медиумите.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Реалноста во денешно време е ...

Имаш сила :


=
имаш моќ:


ОН:

Мене повеќе ми се допаѓа "западната" :D
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Секаде различно се толкува силата, неможе да се прави споредба помеѓу спортови или да кажеме билдинг со монашка техника и состојба на ум, смиреност и одлучност во дадени моменти. Секако дека монахот би победил со својата спретност, техника и брзина, додека да кажеме билдерот или пак некој друг борач според мене би имал помали шанси поради агресивноста која би ја прикажал во ринг и нестрпливоста да се порази противникот.
Чист пример имам видено на документарец на национална географија или дискавери каде профи борач од USA е во посета на некоја азиска земја и спаринг со тип 3 пати помал и поситен од него го изеде дебело :)
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Секаде различно се толкува силата, неможе да се прави споредба помеѓу спортови или да кажеме билдинг со монашка техника и состојба на ум, смиреност и одлучност во дадени моменти. Секако дека монахот би победил со својата спретност, техника и брзина, додека да кажеме билдерот или пак некој друг борач според мене би имал помали шанси поради агресивноста која би ја прикажал во ринг и нестрпливоста да се порази противникот.
Чист пример имам видено на документарец на национална географија или дискавери каде профи борач од USA е во посета на некоја азиска земја и спаринг со тип 3 пати помал и поситен од него го изеде дебело :)
е да си ми жив и здрав баш и јас тоа го гледав 2 браќа одат во Тајланд кога им влего ови маливе од по 65 до 75 кила на овие од над 100 кила пуздре ги направија значи не е силата во масата туку брзината спретноста тоа е сила
--- надополнето: Jul 24, 2011 1:37 PM ---
физика не бараме ххах ах хах ха
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Да надополнам никогаш силата неможе да се спореди со техниката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom