Што боли повеќе, психичката или физичката болка?

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Мислам дека повеќе боли физичка болка.Едноставо и не сум некој човек што пати и слични работи заради нешто што се случило ако некој ме навредил.Сваќам дека тој/таа не ме заслужувале или пак ако ме повредиле јас со моето страдање само ќе го зголемам нивното задоволство.Се разбира има и друг вид на психичка болка која знае да боли во некој случај и повеќе од физичката но сепак се одлучив за физичката...
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Психичката ..
Кажано е погоре дека физичката е минлива, да не се повторувам , а и од лично искуство велам психичката ...
Неееееееееееееееее. Не.
Не знам во кој период и во кој момент го имам пишано ова, ама морав да се цитирам и да си контрирам.

Каква психичка бре ?
Прво не се споредува едното со другото, ама кога веќе е направено тоа, вака значи.. Ај да замислам ја сеа. Некој да ме претепа убаво. Да ме малтретира. Да ми вади заб без анестезија ( ова од искуство :)). Да ми сече прст по прст, да ме осакатува ( а ова од многу гледање филмови :)), иии слични психопатски сцени од некој хорори.

И што, мене психата ќе ме боли повеќе ?
Да бе.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
Неееееееееееееееее. Не.
Не знам во кој период и во кој момент го имам пишано ова, ама морав да се цитирам и да си контрирам.

Каква психичка бре ?
Прво не се споредува едното со другото, ама кога веќе е направено тоа, вака значи.. Ај да замислам ја сеа. Некој да ме претепа убаво. Да ме малтретира. Да ми вади заб без анестезија ( ова од искуство :)). Да ми сече прст по прст, да ме осакатува ( а ова од многу гледање филмови :)), иии слични психопатски сцени од некој хорори.

И што, мене психата ќе ме боли повеќе ?
Да бе.
хах ами пак кога тогаш за месец два ке ти помини и прстите ке ти зараснат...има мн луге без прсти...али нешто шо ти се десило шо ти го рушил светот тешко да го заборајш за толку кратко време а можеби и никогаш да не се заборај...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Од физичка болка се умира но сепак поголем удар врз мене лично има духовната(психичка)болка.
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
психичката болка дефинитивно
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Од искуство сум осетил дека психичката боли мноооогу повеќе. Сум скршил рака-ми поминала, сум скинал лигамент-ќе ми помине, ама тоа што ми се случи во 7-мо одд. остана црна точка во мојот живот која засекогаш влијае на мене.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
јас мислам психичката
да не филозофирам ама кој има осетено знае
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Неееееееееееееееее. Не.
Не знам во кој период и во кој момент го имам пишано ова, ама морав да се цитирам и да си контрирам.

Каква психичка бре ?
Прво не се споредува едното со другото, ама кога веќе е направено тоа, вака значи.. Ај да замислам ја сеа. Некој да ме претепа убаво. Да ме малтретира. Да ми вади заб без анестезија ( ова од искуство :)). Да ми сече прст по прст, да ме осакатува ( а ова од многу гледање филмови :)), иии слични психопатски сцени од некој хорори.

И што, мене психата ќе ме боли повеќе ?
Да бе.
Потои една голема разлика- ФИЗИЧКАТА БОЛКА Е МИНЛИВА. не велам дека психичката не е, но физичка болка ќе се појави и ќе исчезне, а психичката може да остане во нас доолго време, кај некого можеби и засекогаш. Тоа што ни се случило може да остави големи траги кај нас и во нашата психа и да има влијание врз нашите постапки и воопшто врз формирањето на нашата личност. Психичката болка е далеку и неспоредливо подлабока од физичката, затоа што физичката може да е само моментална, или и да потрае некое време, сигурно нема да трае толку долго колку што би можела психичката.:smir:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Потои една голема разлика- ФИЗИЧКАТА БОЛКА Е МИНЛИВА. не велам дека психичката не е, но физичка болка ќе се појави и ќе исчезне, а психичката може да остане во нас доолго време, кај некого можеби и засекогаш. Тоа што ни се случило може да остави големи траги кај нас и во нашата психа и да има влијание врз нашите постапки и воопшто врз формирањето на нашата личност. Психичката болка е далеку и неспоредливо подлабока од физичката, затоа што физичката може да е само моментална, или и да потрае некое време, сигурно нема да трае толку долго колку што би можела психичката.:smir:
Хм... :) Скршена коска која не остава без шанса за движење со свои нозе, парализирање на кичма од згазен автобус, изгорено лице... не дај Боже... се работи кои предизвикуваат огромна физичка болка, која потоа прави да имаме психичка болка до крајот на животот. Замисли па такво сценарио.

Сакам да кажам, и физичкото повредување може да боли цел живот, иако темата е јасна. :eek:ftopic: :(
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
jas mislam deka psihickata bolka e mnogu pojaka koga nekoj ke te navredi,povredi na bilo koj nacin,ke te ponizi ke napravi da se custvuvas mnogu loso i mislam deka e nesporedliva so fizickata bolka koja e prolazna a psihickata moze da ostavi trajni posledici!
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Значи, психичката болка може да биде воопшто неприметлива доколу станува збор за човек со јака психа...Па во тој случај физичката болка би била многу поголема...Меѓутоа псотојат луѓе кои и покрај јачината на психата на еден човек успеваат да продрат и психички да повредат...
Затоа според мене и психичката и физичката болка се силни и болни на свој начин, една е посилна во еден случај, а другата во друг...
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
328
Поени од реакции
5
Психичката болка зашто тие рани понекогаш се и трајни додека физичката болка раните ќе зараснат, ама сеќавањето ќе остане.
Se soglasuvam vo celost pr.Ranata ke zarasne ama navredata ostanuva zasekogas:smir:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Да конзумираш текила преку око...

сол, лимонче и текила во око.:kesa:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Физичката болка... која предизвикува момементална и јака болка... или што би рекол Јове во еден претходен негов став за дефинирање на болка (физичка) шилец во лево маде... па издржи да те видам.
 

GirliciouS

ιт αιn'т eαѕy вeιng gιrl...
Член од
19 ноември 2008
Мислења
72
Поени од реакции
1
дефинитивно психичката рана е нешто што не поминува никогаш и мислам дека останува како некој вид траума цел живот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom