Што боли повеќе, психичката или физичката болка?

Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Psihickata bolka mnogu poveke boli zasto psihata go pravi seto toa sto nekogas go cuvstvuvame...se razbira zavisi i do toa kolku covek moze da ja kontrolira svojata psiha
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Физичка болка лесно проаѓа ама психичка трае мнооогу долго
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Стаува збор за болка да и мислам дека психичката болка повеќе боли отколку физичката, физичката ке помине кога и да е, а психичката останува, и остава трага во самиот човек.
 

NajIntelegent*

NajIntelegent*
Член од
27 мај 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ako nekoj me povredi psihicki ce go nateram da pati fizickI!!!
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
Se razbira deka Psihickata. Za nea ne postoi rehabilitacija, kako kaj Fizickata, i pokraj site psihijatri i specijalisti koi postojat vo denesno vreme ... !!!* ;)
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Физичка болка зараснува кога-тогаш... Психичка никогаш...
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: психичката болка ,може да предизвика дури и физичка болка :smir:
 

shadows & smile

just a lost boy
Член од
10 февруари 2008
Мислења
291
Поени од реакции
7
Според мене психичката болка е многу потешка за поднесување одошто физичката.Ако се случи психички да бидете повреден тогаш чувствата за физичка болка немаат никаква функција.Но може да се случи и степенот на физичка болка да биде поголем па затоа и да боли повеќе...Релативна работа е тоа.Ако земат да се споредат мислам дека не се работи за ист вид на болка.Душевното е посебно од физичкото...Иако се тесно поврзани овие работи пак мислам дека се различни по својата дејност.
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Што е позелено, крт или тангенс? Аман од темиве со споредување на неспоредливото. Секое си боли на свој начин. Толку.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.657
Поени од реакции
11.331
Психичката, шознам :):)
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Што е позелено, крт или тангенс? Аман од темиве со споредување на неспоредливото. Секое си боли на свој начин. Толку.
пошто не можам да изменам, само да дополнам.. „прашањево“ го имаше у Кандид од Волтер... и зар физичката болка не ствара и психичка болка (траума) со секое погледнување на лузната или потсетување на моментот на трпење на физичката болка?:smir:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Мене многу повеќе ме боли психичката болка.Физичката ќе помине ама психичката останува во мене долго време.
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Fizickata bolka ja lecime so aanalgin dodeka za psihickata ne e seuste izmislen lek i zatoa e pogolema.
 

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.052
Поени од реакции
2.055
Психичата секако, таа може да трае и со години, додека физичката денови се у питање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom