Што би направиле во ситуација кога...

Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Глеам дека се ујдисавте да ме напаѓате :) Како и да е, ај наброј ми 20 од тие милион фактори шо играат улога некој да заборави нешто. Не зборам за инает, туку сакам да ви доловам момент : камо најголеми грижи да ми беа лекциите од 2 страни и носењето спортска опрема... Затоа се даваат ситни одговорности уште од мали нозе, да се навикниме на предизвиците и да ги исполнуваме. Шо ќе биди ако за 5 години ти дадат да одговараш за живот на 20 души (лупам хипотетички глупости), а ти ги заборавиш, исто како спортската опрема?

Подобро професор да ти врзи неколку шамари, отколку животот...
Те молам,немој да лупаш глупости.
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
По рааговор со еден пријател се замислив што би јас направил во таа ситуација...
Замислете дека сте на час по физичко, професорот проверува кој носи опрема (бела маица,црни шорцеви и чисти патики за во сала или ако е ладно тренерка) и вие не носите и професорот ви се раздере и ве удри...Што би направиле потоа???
Џајо или Мерџо беше ? :icon_lol:
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.264
Поени од реакции
3.619
И пошто заминавте со муабетов до којзнае каде да с евратиме на тематиката. Професорот удрил ученик. Ок удрил а не смее, тоа не го смееле ни пред 50 години но тоа е мање битно. Целиот муабет е дека никој никого БАШ НИКОГАШ нема да (парафразирам) поминува покрај ученик и го истепа. Се си има своја причина. Дали ученикот не реагирал зошто знаел дека е виновен или бил како што рече/постави земјакот погоре едно клипче тоа веќе не е битно. Битното е дека овај ако бил мавнат, што верувам дека бил, која била причината/ провокацијата за истото. Дека само заборавил опрема тоа што некаде поназад спомнатиот Кили знаеш што би рекол... Јас знам зошто уште пред дваесет и нешто години во прво одделение сега починатиот мој наставник Боше ме имаше плеснато со прачката по раце и носев врги недела дена. Верувај научив уште од тогаш што и како треба иако Раде по македоски, Мидо по хемија ми беше во основно, и Мечо и Мината ми предаваа во средно и ред други кои беа страв и трепет а цело време имаа дрвено или пластично другарче покрај нив... Кога си некој воспоставиш однос и едноставно свати дека со збор се се може нема потреба од ќотек...
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Глеам дека се ујдисавте да ме напаѓате :) Како и да е, ај наброј ми 20 од тие милион фактори шо играат улога некој да заборави нешто. Не зборам за инает, туку сакам да ви доловам момент : камо најголеми грижи да ми беа лекциите од 2 страни и носењето спортска опрема... Затоа се даваат ситни одговорности уште од мали нозе, да се навикниме на предизвиците и да ги исполнуваме. Шо ќе биди ако за 5 години ти дадат да одговараш за живот на 20 души (лупам хипотетички глупости), а ти ги заборавиш, исто како спортската опрема?

Подобро професор да ти врзи неколку шамари, отколку животот...

Абе како може да споредуваш носење на опрема на училиште со носење на грб 20 животи, ме тера да се сомневам во застапеноста на здравиот разум кај тебе, или во најмала рака во здравиот разум кај особата за која хипотетички зборуваш. Колку шамарот може да ги реши проблемите со одговорноста кај една млада индивидуа е дискутабилно прашање, ама колку проблеми може да создаде (или засили) се уште толку нови можности. Умствено хендикепирани празноглавци не ги освестува шамар, треба на секој да му е јасно тоа.

Инаку, уште подобро нити професорот, нити животот да ти врзат шамар нели, само кој според какви сфаќања живее.
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
Затоа постои писмена опомена. Ако не ја завршам работата во определено време ќе лета бонус. Ако не носам опрема на работа (работнички алишта, чевли) ќе ги изгорам колегите од цела смена. Ако доцнам на работа лета редовност. Има за се казна во врска за работно место. Не мешај работно место со училиште. Има разлика.
Затоа постои и забелешка/бркање од час на училиште. Постои и писмена опомена и укор..што се професорите повеќе од шефовите? Нема разлика. Постојат казни, ама казни а не ќотек. На двете места.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Погледнете до каде доаѓа „демократијата“ во училиштата, до кое дереџе се симнати наставниците и професорите:
http://motika.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=29384:2012-01-30-08-49-17&catid=4&Itemid=17

Закон ги штител не смеело да се тепаат, абе ова да го фатиш и да го фрлиш низ прозор заслужува без око да ти трепне.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Mene da me udri odma go ebem mene takvi raboti mnogu me pizdat nema tuka drvenje ako me udri duplo vrakam
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Затоа постои и забелешка/бркање од час на училиште. Постои и писмена опомена и укор..што се професорите повеќе од шефовите? Нема разлика. Постојат казни, ама казни а не ќотек. На двете места.
ти на училиште си индивидуалец, не носиш одговорност за колегите. Кога ти добиваш единица, не добива цел клас. Мешаш баби и жаби
Погледнете до каде доаѓа „демократијата“ во училиштата, до кое дереџе се симнати наставниците и професорите:
http://motika.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=29384:2012-01-30-08-49-17&catid=4&Itemid=17

Закон ги штител не смеело да се тепаат, абе ова да го фатиш и да го фрлиш низ прозор заслужува без око да ти трепне.
тоа ти е како да ги прогласат за загрозен вид.
Mene da me udri odma go ebem mene takvi raboti mnogu me pizdat nema tuka drvenje ako me udri duplo vrakam
така и на татко ти дома му правиш?
***
значи од разговоров на темава ги сватив зборовите на мојата проф. по Македонски - Жанета:
Некои негуваат туризам, од училиште до дома
:facepalm:
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
ти на училиште си индивидуалец, не носиш одговорност за колегите. Кога ти добиваш единица, не добива цел клас. Мешаш баби и жаби

тоа ти е како да ги прогласат за загрозен вид.

така и на татко ти дома му правиш?
***
значи од разговоров на темава ги сватив зборовите на мојата прежоф. по Македонски - Жанета:
Некои негуваат туризам, од училиште до дома
:facepalm:
Со сила се правиш глуп? Во темава воопшто не станува збор за одговорност и единици. Едноставно е. Физичкото насилство (ќотекот) е забрането со закон, што значи кој применува физичко насилство не го почитува законот, а кој не го почитува законот ќе си биде казнет :)

Факт е дека во темава тие што биле тепани на школо го оправдуваат тепањето. Тоа што вие не сте биле информирани или сте се плашеле да реагирате, всушност ве прави пички и лигуши, а не денешните генерации кои си ги знаеме нашите права ;)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Со сила се правиш глуп? Во темава воопшто не станува збор за одговорност и единици. Едноставно е. Физичкото насилство (ќотекот) е забрането со закон, што значи кој применува физичко насилство не го почитува законот, а кој не го почитува законот ќе си биде казнет :)

Факт е дека во темава тие што биле тепани на школо го оправдуваат тепањето. Тоа што вие не сте биле информирани или сте се плашеле да реагирате, всушност ве прави пички и лигуши, а не денешните генерации кои си ги знаеме нашите права ;)
А, дали знаеш дека правата кои си ги знаеш, повлекуваат и обврски?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom