Што би направиле во ситуација кога...

Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Или пак знаел да почитува авторитет, особено ако си ја има мувата на капата.

Супер. Шо е тогаш проблемот да се прифати еден авторитет и да се поќути на постар? Мора на секое лонче да клајте капаче?

Ти текнува дека тој професор таму секојдневно се расправа со 1000 души како тебе?

Е шо сеа, сакаш да кажиш дека тепач си, и дека не си изел ќотек? Со сув газ риби не се фаќаат, така ми велеа мене...
Кој рече дека јас не почитувам ? ми ги читаш ли моите постови,или онака од инат и нервоза пишуваш ?

Не ми текнува,пошто не сум меѓу тие.

Сум изел фала богу,ама од многу поголеми,кога сум се цепал така,но тоа било период,неколку месеци,и бев копиљ,ама ептен копиљ.Последниве 4 години никој не се решил да ме предизвика на ферка,онаа,класична,пошто знаеле што ќе им се деси.Не чепкам никој додека не ме чепнат,а кога тоа ќе се деси,завршува лошо.И не сме на темава за да кажуваме кој колку хард кор живот има,туку да дадеме совет,мислење,и да не ЗАКЛУЧУВАМЕ пред време,пошто незнаеш кој е и какво дете е тој од другата страна,можда е цепач кој залужил и бокс да испие,а можда е и најмирното дете.

Ме разбра сега што ми е муабетот,или треба пак да пишувам ? прочитај ги моите постови позади,пак ќе ти кажам...
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 12:38 ---
ова оди во пост кој ме изнасмеал
***
доцнам со одговоров зашто морав да го прикачам видеово: Енџој

Си газат :)
 
?

..........

Гостин
.Последниве 4 години никој не се решил да ме предизвика на ферка,онаа,класична,пошто знаеле што ќе им се деси.
:)

Чак ти ли си? :icon_lol:

Една од подобрите мерки за да се спречат малите сезнајковци е да на часот по физичко бидат физички малтертитани, многу вежби, трчање, скокање се додека не станат жива ваода, па утре пак нека не носат соодветна опрема, и тоа замислете таа опрема е само една маичка и шорцеви која шупците ја „забораваат“
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Сите што се праите паметни во темава и оправдувате "воспитна" мерка ќотек од страна на професор/било кој, тогаш да ве прашам нешто: Дали ќе ви биде сеедно ако шефот на работа ве удри затоа што касните од пауза, не носите униформа, не сте ја завршиле работата во определеното време, не сте на своето работно место итн...?
Затоа постои писмена опомена. Ако не ја завршам работата во определено време ќе лета бонус. Ако не носам опрема на работа (работнички алишта, чевли) ќе ги изгорам колегите од цела смена. Ако доцнам на работа лета редовност. Има за се казна во врска за работно место. Не мешај работно место со училиште. Има разлика.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Чак ти ли си? :icon_lol:

Една од подобрите мерки за да се спречат малите сезнајковци е да на часот по физичко бидат физички малтертитани, многу вежби, трчање, скокање се додека не станат жива ваода, па утре пак нека не носат соодветна опрема, и тоа замислете таа опрема е само една маичка и шорцеви која шупците ја „забораваат“
Другар му е :D

Абе ја не реков дан е се носи,шо ви е...прочитајте ми ги постовите поназад,ќе сватите.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Кој рече дека јас не почитувам ? ми ги читаш ли моите постови,или онака од инат и нервоза пишуваш ?
Никој не рече, претпоставив... Немој да ми речиш дека од ударот на професорот настанале синејци, модрици или незнам што. Овде се работи најмногу за повредено его и скршена гордост на пубертетлија. И наместо да ја прифатите реалноста како што треба, тој (и таквите како него) се трудат со сите сили да турнат ѕид со глава.

Инаку ти ги читам постовите, само ми си баеги нејасен:
И јас сум се тепал на ферки,и никад не сум идел модар дома.
или
Сум изел фала богу,ама од многу поголеми,кога сум се цепал така,но тоа било период
аха, ама најверојатно само ти можиш да исќофташ некој без да ти врати некоја. Пошо не памтам тепачка во која сум учествувал, а едниот да помини негибнато.

И не сме на темава за да кажуваме кој колку хард кор живот има,туку да дадеме совет,мислење
Е добро де... моето мислење го дадов: професорот е во право, вие сте плачипичковци (ко веќе сакаш да се делиме на деца од комунизмот и “модерни“). Да не ти го повредив егото?
Добро би било сите да го следат неговиот пример па да се воведе ред во младината
 
П

Пепси_

Гостин
Професорите се тешки дегени,ако не можат да се справат со другите дегени (од по тешка категорија) нека си дадат отказ и нека мијат садеви во некоја кујна. Тој е претпоставен таму да подучува,а некој ако му се криви и му прави фаци треба да ЗНАЕ КАКО ДА СЕ СПРАВИ СО ТОЈ ДЕГЕН,односно го запише,или го прати кај ПСИХОЛОГ (кој најчесто го нема ) или ПЕДАГОГ ИЛИ ДИРЕКТОР и тие да го решат проблемо. АМА ДА ГО РЕШАТ НЕ ДА ГО ОПОМЕНАТ И ДА ГО ВРАТАТ НА ЧАС.

џабе какате така било во ваше време и така требало со ќотек,шотизнам тие биле авторитет едно друго трето ти реков ми рече бош муабет. изглеа мака ви е шо вас ве ќофтале а сеа со закон е забрането па нешто ве копка.
 
S

Sagan

Гостин
Кај нас, на професорот по физичко му ја беа завариле вратата од салата и типот остана заробен внатре едно саат време, додека да викнат цела екипа од друг клас машински техничари опремени со брусалици за да го ослободат :icon_lol:

Ако некој има диплома по нешто, не значи дека е и добар педагог. Сум имал професорки, ситни, слабички и старички кои имале сто пати појак авторитет врз било кој од нас, него ли десет професори заедно кои клоцале, шамарале и се дереле како неарни.
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Ти мене ме дупиш во здрав мозок или ми се прајш мангуп?

Заборајл да однесам, џанум имав 5000 работи денес да напрам, остана шлеперот на граница, детето не ми беше арно трчав по лекари, колата ми се расипа... па не стигнав од дома дресот да го земам. Освен едно училиште шо обавези имате? Ништо... и пак заборајв да однесам. Оти не заборајш дека мочањето се прави во ВЦ, па наместо таму да се измочаш в гаќи?

Од една страна училиште е едно, работа е друго. Колку шо ме држи умо, се викаше физичко и здравствено образование предметот, а целото тоа училиште иди од училишно - воспитен процес кој шо сите треба да го поминат. Работата е неморален систем, пошо можам и да си одам ако не ми е по ќеиф.



Еве ти и тебе, исто.... работа и училиште е мешање баби и жаби

Од друга страна, шо ако сум јас шефот?
Не сум имал никакви проблеми во средно, а најмалку со професори, ама ова што го пишуваш се глупости. Милион фактори играат улога за некој да заборави нешто. Мочањето е физиолошки процес, додека, замисли, носењето опрема на час по физичко и здравствено образование не е. А ако си веќе шефот на работно место, тогаш аналогно си професор во училиште (ако зборуваме за споредбата училиште-работа)...
Мислам колку умствено ограничен треба да е професор да удри некој. Остај го на полагање па нека дреме со фармерки или нека прави фаци. Ако веќе те удри, незнам што те спречува да го залепиш и ти за паркет.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Ај и јас ќе упаднам во дискусијава се чудам малку какви одоговори видов, значи и вие немојте да претерувате кога ќе ви каже некој Професор/Натавник да седнете на место мора да седнете, треба да имате некоја почит кон нив, треба да знаете дека само на професорите однесувањето зависи од вашето однесување а ако веќе ве удри без причина тогаш се знае каде треба да се оди(директор и разни служби кој ги има во школо тие треба да преземат соодветни мерки)
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 18:08 ---
]Ако има кола фрли му 10 литарска ќеса полна со вода на кров од 3-ти кат и ќе зажали што работи воопшто во школото.
А шо ако нема кола:facepalm:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 18:08 ---

А шо ако нема кола:facepalm:
Ако нема кола има вреќа на глава и 3-4 васпитни со безбол палка на идење накај автобус. Или дома пред зграда.

BTW
Јас на времето, си го решив професорот по физичко. Му продадов саат што мислеше дека кој знае колку кошта а јас го купив за 100 ден. Од благодарност ми кажа дека не морам да одам кај него на час. И секогаш имав 5-ка ;)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Никој не рече, претпоставив... Немој да ми речиш дека од ударот на професорот настанале синејци, модрици или незнам што. Овде се работи најмногу за повредено его и скршена гордост на пубертетлија. И наместо да ја прифатите реалноста како што треба, тој (и таквите како него) се трудат со сите сили да турнат ѕид со глава.

Инаку ти ги читам постовите, само ми си баеги нејасен:

или

аха, ама најверојатно само ти можиш да исќофташ некој без да ти врати некоја. Пошо не памтам тепачка во која сум учествувал, а едниот да помини негибнато.

Е добро де... моето мислење го дадов: професорот е во право, вие сте плачипичковци (ко веќе сакаш да се делиме на деца од комунизмот и “модерни“). Да не ти го повредив егото?
Добро би било сите да го следат неговиот пример па да се воведе ред во младината
Другаре,не си имал тепачка,која што не била договорена за после часови ? тоа беше разликата во тие 2 поста,ама очигледно ти беше фората да се направиш мангуп.

Ти рече со модро око,јас кажав дека никад не сум идел со модро око,односно,да не бидам буквалиста,со поголеми повреди,односно видливи.
Разбираш сега ? читај малце и меѓу редови,немора све буквално бе другар.Егото не ми го повреди,без гајле,пошто не спаѓам во таа група која што ти ја спомнуваш.

Се најубаво.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ај и јас ќе упаднам во дискусијава се чудам малку какви одоговори видов, значи и вие немојте да претерувате кога ќе ви каже некој Професор/Натавник да седнете на место мора да седнете, треба да имате некоја почит кон нив, треба да знаете дека само на професорите однесувањето зависи од вашето однесување а ако веќе ве удри без причина тогаш се знае каде треба да се оди(директор и разни служби кој ги има во школо тие треба да преземат соодветни мерки)
Секако, мора да се почитуваат професорите и "денешниве млади" имаат сѐ помалку почит и отидоа во бестрага со воспитанието, почитта и културата, но без разлика, професор НЕ СМЕЕ да удри ученик!
Забрането е физичко насилство, тоа НЕ Е воспитна мерка, тоа е примитивизам. Секое физичко насилство од страна на професор треба веднаш да се пријави кај надлежните и да се реагира. Не се доведува во прашање цврстината на карактерот на учениците (да, сѐ поголеми лигуши стануваат, факт), се доведува во прашање педагогијата. Тоа што порано се користеа тие методи не значи и дека се правилни.
Не може во случајов да кажете "си го барал, оправдано е што го удриле", колку и да провоцира ученикот постојат дисциплински мерки кои се преземаат (неоправдани, укор, па и истерување од училиштето). Плус, кај мене авторитет не претставува некој кој ми претставува опасност од физичко насилство. Секој што учел во Орце (гимназијата во Скопје) цел живот ќе се плаши од Луцифер (професорка по музичко, жал ми е, никогаш не дознав како се вика жената), а ниеднаш немаше ни глас повишено. Авторитет не се стекнува со викање и тепање.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Не сум имал никакви проблеми во средно, а најмалку со професори, ама ова што го пишуваш се глупости. Милион фактори играат улога за некој да заборави нешто. Мочањето е физиолошки процес, додека, замисли, носењето опрема на час по физичко и здравствено образование не е.
Глеам дека се ујдисавте да ме напаѓате :) Како и да е, ај наброј ми 20 од тие милион фактори шо играат улога некој да заборави нешто. Не зборам за инает, туку сакам да ви доловам момент : камо најголеми грижи да ми беа лекциите од 2 страни и носењето спортска опрема... Затоа се даваат ситни одговорности уште од мали нозе, да се навикниме на предизвиците и да ги исполнуваме. Шо ќе биди ако за 5 години ти дадат да одговараш за живот на 20 души (лупам хипотетички глупости), а ти ги заборавиш, исто како спортската опрема?

Мислам колку умствено ограничен треба да е професор да удри некој. Остај го на полагање па нека дреме со фармерки или нека прави фаци. Ако веќе те удри, незнам што те спречува да го залепиш и ти за паркет.
Подобро професор да ти врзи неколку шамари, отколку животот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom