Што антивирус користите?

Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
Kleopatra напиша:
Jas imam McAfee.
Detektirav virus so ime: W32/Mydoom.n@MM
No nemozam da mu napravam delit, nitu clean, nitu quarantine zatoa sto The disk is write-protected.
Ima li resenie? :?
Има решение :wink:

http://vil.nai.com/vil/stinger

и следи ги упатствата :wink:

Ако не биде, кажи па бараме друго чаре.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
StenmarC напиша:
Ја користам Symantec Corporate Edition 8.1 и е доста добар .... Нортон САКС ... а Касперски не сум пробал, ама викаат дека е најдобар :wink:
Ако те интересира Касперски само прашај стенмарк.
Најдобар е, во тоа нема двоумење.
Сите подобри антивируси користат Kaspersky engine: F-secure, antivir...

Јас сум ги користел сите верзии на Касперски од 4.0 па наваму. И персоналните и професионалните верзии.
само еднаш сум користел симантек софтвер и никогаш повеќе. Кога го инсталирав касперски после симантекот, најдов еден куп вируси што симантек со нортонот под рака не ги детектираа. Тоа беше пред 2 и пол години. Од тогаш не сум имал никакви проблеми со вируси,тројанци, црви...

Денес искочи касперски 2006 прототип 2, ќе го пробам да видам како вози :D
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
86
Поени од реакции
2
humanoid напиша:
Kleopatra напиша:
Jas imam McAfee.
Detektirav virus so ime: W32/Mydoom.n@MM
No nemozam da mu napravam delit, nitu clean, nitu quarantine zatoa sto The disk is write-protected.
Ima li resenie? :?
Има решение :wink:

http://vil.nai.com/vil/stinger

и следи ги упатствата :wink:

Ако не биде, кажи па бараме друго чаре.
USPEAV! Malku po moe, malku poveke so sreka, ama uspeav. Blagodaram M N O G U ! :D
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
Kleopatra напиша:
USPEAV! Malku po moe, malku poveke so sreka, ama uspeav. Blagodaram M N O G U ! :D
нема гајле Клеопатра! Повели и друг пат :wink:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
10.731
Поени од реакции
141
Ja koristam malku zastarena verzija na Kaspersky 4.5, ustvari toj go najdov u CD-teka, mi trebashe hitno Antivirus, i dosega mi detektira dosta trojanci.Zasega sum zadovolen.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
gerard Напиша:
Humanoid, немам RISKWARE DETECTION во табелата сетингс.. под тие две има Configure update, тоа сакав да ти кажам..
и
пробувам да го поднесам Mozzila Thunderbid ама некако не ми иде..

вака.. кај што ме прашува select the type of incoming server you are using има pop и IMAP ваљда е поп а? Супер среќен
после.. Incoming Server.. тука појма немам што треба..
Incoming User Name: сам си го бира
Account name: исто сам си го бира .. и јас по мое како што го пополнив не ми работи..
И дали може два мејла да си закачам на него па јас да си бирам од кого да праќам на пример...

Чекај сега...кажи ми ја бројката на верзијата на Касперски за да можам да знам. Ти ми кажа дека ја имаш ПРО верзијата, само погледни ја бројката, дали е 5.0.20 , дали е 5.0.16. Се мислам да не ја имаш ПЕРСОНАЛ верзијата. Ме збуни Ептен :)

Кофигурациите околу мејловите не ги дирај, така и така ги скенира сите :)
Корисничко име не давај зошто на секое отварање на програмот ќе ти бара да внесуваш лозинка.

За секој случај погледни во configure updater и кај опцијата type of update стави ја опцијата: from internet, extended database.

Погледни ги овие работи, па кажи ми дали го имаш истиот програм:
Па пиши.... :D
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.826
Поени од реакции
1.109
ееее... 5.0.14 е кај мене.. ама другото се е исто. Дури и во подесувањето. Па пишуваше на него Персонал Про..

значи да ја мењам верзијата а? .20 е последна?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
gerard напиша:
ееее... 5.0.14 е кај мене.. ама другото се е исто. Дури и во подесувањето. Па пишуваше на него Персонал Про..

значи да ја мењам верзијата а? .20 е последна?
мењај одма gerard :lol: :lol:
еве ти линк: http://www.kaspersky.com/productupdates?chapter=146244102&downlink=159051440

Прво избриши ја старата верзија!!
И следи ги упатставата што ти ги кажав :wink:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.826
Поени од реакции
1.109
Фала ти многу
Симнувам HTTP USA
Се мислев помеѓу HTTP и FTP и сеа немој да ми речеш дека FTP требало :D :D
со што да го искомбинирам? имам SpyBot Ad-Aware и Microsoft Anti Spyware.. и Nod.. ќе форматирам, што да остаам?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
gerard напиша:
Фала ти многу
Симнувам HTTP USA
Се мислев помеѓу HTTP и FTP и сеа немој да ми речеш дека FTP требало :D :D
со што да го искомбинирам? имам SpyBot Ad-Aware и Microsoft Anti Spyware.. и Nod.. ќе форматирам, што да остаам?
Сеедно е, дали FTP или HTTP

Остави ги сите освен Nod32. Nod32 е добар има добра хеуристика, но има многу лажни аларми. Инаку Nod32 е одличен за линукс ситеми. А и ако имаш два анти вируси како резидентни програми, може да дојде до тежок кофликт помеѓу нив.

Долга ќе биде ноќта како што гледам :wink:
Со среќа нека ти е gerard :ckk: :lol:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
10.731
Поени од реакции
141
Humanoid toa e linkot od poslednata verzija na Kaspersky :?:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
Gizo напиша:
Humanoid toa e linkot od poslednata verzija na Kaspersky :?:
Тоа е официјалната страна и последната верзија на Касперски. Ако имаш валиден клуч, слободно можеш да ја инсталираш таа верзија.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
10.731
Поени од реакции
141
Edenash go instalirav ama nemav validen kluch, kaj mozhe da se najde :?:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
Gizo напиша:
Edenash go instalirav ama nemav validen kluch, kaj mozhe da se najde :?:
Ако ја имаш personal верзијата и имаш клуч за неа, тогаш pro верзијата нема да ти работи со тој клуч. Персонал за персонал, професионал за професионал. Додека ти важи клучот можеш да ги надградуваш сите верзии.
 
Член од
4 април 2005
Мислења
69
Поени од реакции
0
Ај јас вака, пошо не разбирам многу: :)

Користам Spybot 1.4 RC2b и Microsoft Firewall. Сакам да инсталирам и Kaspersky Personal.v5.0.227.

Освен тоа, www.firewallleaktester.com тестерот ми го препорачува Look'n'Stop Firewall-от.

Е сега прашањево ми е - дали се компатибилни Spybot 1.4 RC2b , Kaspersky Personal.v5.0.227 и Look'n'Stop Firewall и дали има потреба и од трите за да ми е добро заштитен компјутерот.И дали можат да ми направат некаков проблем, ако ги користам истовремено ?! :)
 
На врв Bottom