Што антивирус користите?

Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
Dr.Gonzo напиша:
Ај јас вака, пошо не разбирам многу: :)

Користам Spybot 1.4 RC2b и Microsoft Firewall. Сакам да инсталирам и Kaspersky Personal.v5.0.227.

Освен тоа, www.firewallleaktester.com тестерот ми го препорачува Look'n'Stop Firewall-от.

Е сега прашањево ми е - дали се компатибилни Spybot 1.4 RC2b , Kaspersky Personal.v5.0.227 и Look'n'Stop Firewall и дали има потреба и од трите за да ми е добро заштитен компјутерот.И дали можат да ми направат некаков проблем, ако ги користам истовремено ?! :)
Сите тие програми се компатибилни, имаш добра заштита, плус ако ја користиш extended database update кај Kaspersky, тогаш си заштитен од сите спаери и кeyloger- и.
Look'n'Stop e одличен, само треба да знаеш добро да го подесиш, како и секој друг firewall. Употребува минимално меморија, нема ни да го осетиш на компјутерот.
Јас го користам една година веќе на едниот компјутер. Отсекогаш се јаделе со Outpost :D . Но морам да кажам дека последната верзија на Outpost е подобра од Look'n'Stop. Поодамна ги направив сите тестови на firewall leak tester и смешно беше што касперски ги фати третината од нив, firelwall-от нити не стигна да реагира :D

Единствен проблем со Look'n'Stop е што не постои крек за него :wink: Но се исплаќа да си го купиш, еднаш плаќаш и го имаш цел живот, повеќето се со лиценци за една година и потоа мораш да доплаќаш.
 
Член од
2 мај 2005
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас го користам Zone Alarm и тој служи како протекција за сите бубаљици по интернетов. And all I can say is:IT`S THE FUCKING BEST! :D
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
10.731
Поени од реакции
141
So Microsoft AntySpyware detektirav NewDotNet i samiot program predlozhuva ignore, pa neznam dali da go izbrisham da ne mi se sjebe neshto :?:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
Gizo напиша:
So Microsoft AntySpyware detektirav NewDotNet i samiot program predlozhuva ignore, pa neznam dali da go izbrisham da ne mi se sjebe neshto :?:
not-a-virus:AdWare.NewDotNet (Kaspersky Lab) is also known as: DIAL/301248 (H+BEDV), Application.Adware.NewDotNet.B (SOFTWIN)

Adware.NDotNet is an adware program that associates non-existent domain-names with sponsored content. When an end-user enters a keyword into a browser address bar or attempts to resolve a mistaken or non-existent URL, Adware.NDotNet redirects the user to a sponsored page.

Ако не го избришеш може да ти се случи нешто :D
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
10.731
Поени од реакции
141
da ama deka avtomatski programot te sovetuva shto da pravish, a na ova beshe podeseno ignore, pa onaka se zachudiv.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
За сите корисници на Kaspersky Anti- Virus Personal, на воља е новата верзија: Kaspersky Anti- Virus Personal 5.0.325.

Ако сакате да ја инсталирате преку постарата верзија, тогаш симнете си ја верзијата без антивирусната база.Преземање: 5.0.325
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
61
Nod32 mi vrsi rabota edno godina i pol i prezadovolen sum od nego.Malce zaebana rabota e apdejtuvanjeto(mora da baras serveri ili passwordi) ali vredi.
Ako go saka nekoj,bujrum.
 
Член од
4 април 2005
Мислења
69
Поени од реакции
0
Gizo напиша:
So Microsoft AntySpyware detektirav NewDotNet i samiot program predlozhuva ignore, pa neznam dali da go izbrisham da ne mi se sjebe neshto :?:
Пред два месеца ја имав истата фрка, со Microsoft AntySpyware деактивирав NewDotNet и.... го избришав :)
Од ко го избришав, ми ги сјеба сите интернет инсталации, плус ми забрани достап до старт менито и таск барот.
Така да ако си го избришал - си се зезнал :)
Reinstall :)
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
Dr.Gonzo напиша:
Gizo напиша:
So Microsoft AntySpyware detektirav NewDotNet i samiot program predlozhuva ignore, pa neznam dali da go izbrisham da ne mi se sjebe neshto :?:
Пред два месеца ја имав истата фрка, со Microsoft AntySpyware деактивирав NewDotNet и.... го избришав :)
Од ко го избришав, ми ги сјеба сите интернет инсталации, плус ми забрани достап до старт менито и таск барот.
Така да ако си го избришал - си се зезнал :)
Reinstall :)
Microsoft Antispyware јавуваше исто и за 123.com,демек „стави ја страната во Internet trusted zone“. Кога на крај се искажа дека е опасен malware код.
Тоа се дупки во Microsoft Antispyware.

А тоа што го пореметила комплетниот систем значи дека NewDotNet претходно бил интегиран, па кога се брише, отстрануваш и системски фајлови на кои NewDotNet веќе бил закачен.

Постојат посебни алатки за отстранување на вакви кодови, затоа треба да се побара или праша пред финалното отстранување.
 

isabelle

ненадјебива
Член од
25 јануари 2005
Мислења
148
Поени од реакции
1
Ауфф , кај ме најдовте со темава, ептен ми е актуелна ! :)

Арно ме служеше Касперски (5 01 )све до пред некој ден кога попив некој ворм а и вирусче.. и не почнав да чистам,.. чистејки така ставав пачеви , стингери.. и нешто се закрпи нешто не.

И ај се одлучив да ја ставам новата Бета верзија на Касперски 2006 и авантурата -- започна..
Одлично функционира, наоѓа све и свашта.. чак irc.exe ми го избриша пошто на него најде некој спајвер.
Но, проблемот е што оваа Бета верзијава сеуште има многу багови, па кроз неколку дена не сака да прави апдејт. Се смета исто дека има memory leek со тоа што CPU ќе ви биде на 100посто и ќе мислите дека сте попиле некое вирусиште.

За вака аматери ич не е , али ќе го биде чим сите тие пропусти ќе ги идентифицираат и средат.

Друго: се решив да се вратам кон касперски да речеме оваа 5.0.20_personalpro , ама камо број на Кључ ??
бев на cracks.net и најдов некој зипуван кључ ама страв ми е да го користам пошто наводно хакнати се и содржат вирус.

Така да, ми треба КЕУ !! може и од некоја друга верзија важно да ставам нешто пошто со мојава верзија не можам апдејт да правам.
Тој што има КЕУ плиз клај ми го на имејл (види профил) или ке гугуткаме по прив. месиџс .. или донеси ми го дома у спална.. било кај , важно ДАЈ -
;) ;)

Danke, i ajde :turn:

пс. ја више го немам КЕУ-то од касперски пошто целосно го деинсталирав и избиришав пред да го клам KIS beta 2006.

 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
isabelle напиша:
Ауфф , кај ме најдовте со темава, ептен ми е актуелна ! :)

Арно ме служеше Касперски (5 01 )све до пред некој ден кога попив некој ворм а и вирусче.. и не почнав да чистам,.. чистејки така ставав пачеви , стингери.. и нешто се закрпи нешто не.

И ај се одлучив да ја ставам новата Бета верзија на Касперски 2006 и авантурата -- започна..
Одлично функционира, наоѓа све и свашта.. чак irc.exe ми го избриша пошто на него најде некој спајвер.
Но, проблемот е што оваа Бета верзијава сеуште има многу багови, па кроз неколку дена не сака да прави апдејт. Се смета исто дека има memory leek со тоа што CPU ќе ви биде на 100посто и ќе мислите дека сте попиле некое вирусиште.

За вака аматери ич не е , али ќе го биде чим сите тие пропусти ќе ги идентифицираат и средат.

Друго: се решив да се вратам кон касперски да речеме оваа 5.0.20_personalpro , ама камо број на Кључ ??
бев на cracks.net и најдов некој зипуван кључ ама страв ми е да го користам пошто наводно хакнати се и содржат вирус.

Така да, ми треба КЕУ !! може и од некоја друга верзија важно да ставам нешто пошто со мојава верзија не можам апдејт да правам.
Тој што има КЕУ плиз клај ми го на имејл (види профил) или ке гугуткаме по прив. месиџс .. или донеси ми го дома у спална.. било кај , важно ДАЈ -
;) ;)

Danke, i ajde :turn:

пс. ја више го немам КЕУ-то од касперски пошто целосно го деинсталирав и избиришав пред да го клам KIS beta 2006.

Немој да користиш бета верзии isabelle се додека не дојдат до release candidate. Тоа се однесува за сите програми, не само за Касперски.

И конфигурирај го Касперски добро за да те штити уште подобро :D
Во setiings ќе го направиш следното:
Scan my computer стави го на maximum protection
Real time нека ти биде на средина
Riskware detection нека ти биде вклучено.
Update нека ти биде на секој саат и тоа extended database option.

Алатки за детално чистење на црвите можеш да најдеш овде:
http://www.kaspersky.com/removaltools

Кофигурирај, направи апдејт и мавни уште еден скен.

И чекај ме во спална :D
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
799
Поени од реакции
14
Temava e za antivirusi, pa aj da prasam...

Kade moze da download-iram antivirus za operativen sistem Symbian 7.0 na telefon Nokia 6670?
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
а бе види

ја до пред некое време не користев никаков анти вирус .. така да преку msconfig прво ги вадев вирусите од стартап , па потоа ги бришев. ама сеа моментално имам зоне аларм со анти вирус и сосема сум задоволен.
 
На врв Bottom