Што ако не ја прифаќаат вашата врска?

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Само за еден досега мама ми држеше лекции дека не е за мене и ред други работи ама јас инаетчивка, не сакав ни да ја слушнам но на крај испадна дека била во право и ми беше криво шо неправилно постапив и шо викав да не ми се мешат во животот и сфатив дека мислела само најубо за мене. За другите никогаш не ми праеле проблеми (уствари тато никогаш не ми се мешат) и ме оставет сама да сфатам шо е убо и неубо и сама да си учам од грешките. А и сфатија дека не сакам да ми се мешаат, дека сум доволно возрасна и паметна за да донесувам мои одлуки и го прифатија фактот дека имам дечко кој ме сака и кој го сакам.
Имат случаи кога во врската се мешаат сите, од баби, дедовци, тетки и не знам уште кој таму шо мислам дека е сосема непотребно и без врска. На пример на брачеда ми и бранеа да бидит со тој шо го сакат, само поради то шо бил од село, демек тие биле глупи и не знам уште какви таму, па дури и и’ се закануваа дека ќе му кажат на татко и’ ако не раскинит со него шо влијаеше сосема спротивно, таа си остана со него, се гледаа скришно и не и’ беше гајле за то шо се противеа тие и на крај реши да престанит да се криет и да им се спротивставит на сите и му кажа на татко и’. На почетокот и тој се противеше зато шо теткиве му солеа памет ваков бил таков бил само за да раскинат, ама на крај сфати дека не се во право, дека си се сакет и и’ дозволи да бидит со него. :devojce:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Moite ne mi se mesaat vo vrskata...znaat deka cim sum so nekogo toa e zasto imalo nesto kaj nego sto mene mi se svigjalo.Mi veruvaat i znaat deka nema da napravam nekoja glupost...A i vsusnost,jas si biram so koj sakam da bidam i so koj mi e ubavo,neli?
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Мојата девојка значи ќе повторам МОЈАТА ДЕВОЈКА е само моја, а тоа е исто како четка за заби, секој си ја користи својата така да ако нешто пробаат да ми се замешаат едноставно ги одје*увам
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
јас, значи ЈАС си имам живот кој јас и само ЈАС го раководам и НИКОЈ друг. така да, кој сака нека збори и нека ми кажува што сака, ама ако ЈАС сум сигурен во неа и ја сакам и сакам да бидам со неа, НИКОЈ нема да ме оттргне, премисли или било што ќе смени.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Za sreka nemam takvi probelmi.Me podrzuvale roditelite vo mojot izbor barem dosega.Se razbira deka gi interesira poveke raboti, ponekogas sakat da znaat duri i detali, no misalm deka toa e vo red.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мене не ми одобруваа една врска, после уште дна, на крај ми купија друга вратоврска!
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
До сега не сум имала проблеми од тој тип со моите, а и не верувам дека некогаш ќе имам. Јас го знам мојот критериум за дечко, го знаат и тие. Секогаш изборот ми е во ред, и Тој Што Излегува Со Ќерка Им` е совршен (за нив). Просто е. Ставовите ни се совпаѓаат само заради начинот на кој ме воспитале, односно така како што им` одговара нив. И да сакам, не можам поинаку да ги гледам работите и да размислувам на друг начин.
Кога ќе размислам, немањето конфликти со родителите е многу добра работа, апсолутно. Ама колку што го сметам за бенефит, толку и не сум сигурна дека е тоа сосема во ред. Што ако еден ден се заљубам во некој што нема да им` биде погоден, а гарантирам дека ако не им` се допаѓа ќе се бунат. Веројатно ќе им` се скарам.:salut:
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
До сега сум немала такви проблеми,веројатно затоа што јас не сум дозволила!А и моите знаат што чуваат дома и дека со просветлување ништо нема да постигнат,само се ќе се сведе на џабе изгубено време.
Али културна сум:)секогаш ги сослушувам али и доволна возрасна за сама да одлучувам.Нивното време поминало,сега на мене ми е ред,а јас најдобро знам што ми е мене потребно!
 
T

Tetro

Гостин
Е шо ако, не треба да се мешаат во туѓа врска.
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
mettalhammer напиша:
Е шо ако, не треба да се мешаат во туѓа врска.
Е добро де,како го кажа ова како за комшиите да зборат!:smir:
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Vo princip ne bi trebalo na nikoj da mu dozvoluvame da ni se mesa vo vrskata, pa ni na roditelite. NOrmalno toa se odnesuva na toa koga ke staneme dovolno zreli za da si gi snosime posledicite od nasite postapki. Ali ne mozete a da ne recete deka vo mnogu slucai koga roditelite vi bile protiv nekoj ili protiv nesto vo vasata vrska, na kraj ne ispadnalo deka imaat pravo.Ne sekogas, ama ima dosta takvi slucai. Toa e taka zasto tie vasiot\vasata decko\devojka gi gledaat do realni oci, a ne so zaljubeni kako i vie. Ali ako sme sigurni vo partnerot\partnerkata ne treba da dozvolime NIKOJ da ni soli pamet.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
Vo princip ne go opravduvam mesanjeto vo tugi vrski,no ako toa go pravat roditelite,mozebi malku i treba da se podrazmislime,zosto sigurno imaat DOBRA pricina za toa,a kolku i da ne sakame da priznaeme,sepak vo najgolem broj od slucaite tie se vo pravo.Imeno,jas imam vrska,koja dosta seriozno se razviva,no tatko mi se uste ne znae za taa vrska,i ne znam kako da mu kazam,zasto ne znam kako toj bi reagiral.Zosto?Deckoto mi e stranec,i sekogas mi se vrtat vo glava negovite zborovi,kako treba da gledame da najdeme nekoj od tuka,odnosno da sme blisku do niv(roditelite) itn itn....kako za inat na nestata...rabotata po site izgledi nema da izleze taka.Majka mi znae sve,i potpolno me podrzuva kako i ostanatata okolina..drugari,drugarki..Tesko e vo sekoj slucaj..i treba da se najde zaednicki jazik.So zabrani,vikanje...:toe:nema nisto osven sprotiven efekt i zaludno izgubeno vreme.A na kraj..ni volkot sit ni ovcite na broj :icon_bigg
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Неприфаќање на врска, мешање во истата....
Па сигурно имало причина за мешањето, посебно ако факторите се родителите кои како што веќе е споменато ни мислат најдобро. Љубовта е слепа и често знае да не повреди. Кога веќе е така А Е така, никој нас не не фаќа за врат па ни вели оставиго/ја или бегај од дома :nenene: , нас само ни даваат на поинаков начин совет и тоа е наша работа која ќе размислиме дали ќе ја прифатиме!!!

F Agent напиша:
Vo princip ne go opravduvam mesanjeto vo tugi vrski,no ako toa go pravat roditelite,mozebi malku i treba da se podrazmislime,zosto sigurno imaat DOBRA pricina za toa,a kolku i da ne sakame da priznaeme,sepak vo najgolem broj od slucaite tie se vo pravo.Imeno,jas imam vrska,koja dosta seriozno se razviva,no tatko mi se uste ne znae za taa vrska,i ne znam kako da mu kazam,zasto ne znam kako toj bi reagiral.Zosto?Deckoto mi e stranec,i sekogas mi se vrtat vo glava negovite zborovi,kako treba da gledame da najdeme nekoj od tuka,odnosno da sme blisku do niv(roditelite) itn itn....kako za inat na nestata...rabotata po site izgledi nema da izleze taka.Majka mi znae sve,i potpolno me podrzuva kako i ostanatata okolina..drugari,drugarki..Tesko e vo sekoj slucaj..i treba da se najde zaednicki jazik.So zabrani,vikanje...:toe:nema nisto osven sprotiven efekt i zaludno izgubeno vreme.A na kraj..ni volkot sit ni ovcite na broj :icon_bigg
Сакаше да се изјасниш за темава или да си го кажеш проблемот?
Не можеш и не смееш вечно да криеш од родителите посебно ако напредува толку сериозно како што тврдиш. И да треба да се најде заеднички јазик. Повеќе во потребен ми е совет. Обратетесе тука.:smir:
 
Член од
29 март 2007
Мислења
21
Поени од реакции
0
zafrknata напиша:
Сакаше да се изјасниш за темава или да си го кажеш проблемот?
Не можеш и не смееш вечно да криеш од родителите посебно ако напредува толку сериозно како што тврдиш. И да треба да се најде заеднички јазик. Повеќе во потребен ми е совет. Обратетесе тука.:smir:
Problemot,koj jas inaku ne bi go narekla taka,go spomanv cisto zaradi primer,znam tocno kaj da se obratam ako veke mi treba sovet.Kako i da e,i toa veke go resiv,pa ke kazam kako mnogu drug prethodno.Zaednickiot jazik e najvazen...jas go najdov i se izleze vo najdobar red.:eek:lee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom