Што ако не ја прифаќаат вашата врска?

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Имало случаево кога родителите се мешале и скоро биле во право! Имало ситуации кога погрешен бил првиот впечаток па после не ги засакуваат,а сосема се поинакви...

Нив важно му е да се културни,добри фини...а не како шо вели бабами-помина до мене ни добар ден не ми рече-немтур:pos:

Кога бев Скопје со братучетми кај девојката негова и кога се вративме дома и тетками и бабами одма-леле какво и е дома,шо има како има...ааа то убо,то не и требало...бла бла!

Али мислам дека некогаш треба,некогаш не да се мешаат! Но некогаш и да се во право ако ти си имаш зацртано некаква цел,па и да ти ја скршат они главата ос зид нижто нема да напраат!

(патем не зборев од личен пример-туку од сопствено размисулање!)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Прво многу ретко зборам со било кого за мојот љубовен живот, а со моите најмалку( thank God и они нешо посебно не се занимаат).
Пошо сум убедена дека тоа треба да биде мој и само мој избор, им ги сечам "попувањата" у корен. Настрана тоа што сега на мои години би било смешно да ми одредуваат кој е "добар" за мене, ни претходно не толерирав наметнувања од тој тип. На два наврата и прилично експлицитно им "објаснив" да не ми се мешаат.
Да се десило да имаат правилна проценка дека не е ок да бидам со некој тип, али тоа не направило да раскинам, и кога сум раскинала со некој, тоа било само затоа што јас сум сметала дека така треба да биде. Одлуката да бидам или да прекинам со некој увек зависи од мене и мојот партнер, исто како што од евентуалниот погрешен избор "најтешките" последици ги трпам јас а не моите или роднините.
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
89
Поени од реакции
6
E veruvaj toa mene mi se desava otkako pocnav da iskacam onaka poasalno kako sto treba i da pocnam da se zamaram so deckovci,znaci od 8 oddelenie.Aj mala bev gi opravduvav do nekade ama sea istoto mi go pravat.Ne e toj za tebe,najdi si drug,ne uci kao tebe ne parvi ona,ova preku takvoeto veke:ban?: Ali toa e toa.Probuvam da ne slusam i turkam napred.A da mi ima golemo vlijanie vrz mene zasto ne mozam onaka ubavo da si ja teram vrskata od tolku mesanja:)
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Колку што можат да бидат родителите неправедни, толку можат и да бидат во право. Има секакви ситуации кои би довеле до (погрешен) впечаток.
Јас ја имам таа среќа моите родители да го сакаат дечко ми. Никогаш не ми пререкле за него, нити пак ми кажале лош збор. Дури и баба ми го сака.:)
Всуштност, не ни имаат причина да не го сакаат.:)
Ми значи мислењето на моите, но поважно ми е моето мислење. Тие го знаат тоа и го почитуваат, па не ми се мешаат во врската.
„Мешање“ и пререкување оправдувам само во екстремни случаи-кога партнерот влијае негативно, а другиот не го сфаќа тоа.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Necrophilia напиша:
...Нејзините само првите две-три недели неможеле да се соочат со фактот дека има дечко за посериозна врска али сега се е топ...
Necrophilia, како за две-три недели се оценува дали некоја врска има потенцијал за сериозност или не?

Доколку би го анализирал мешањето на родителите во една врска и неговото значење, мора во предвид да земам неколку околности.

Прво, зрелоста на личноста во чија врска пуштаат пипци или градат ѕидови личности од страна, кои во конкретниот случај ни се родители. Без разлика на фамилијарната историја и нивото на социолошки развиток и космополитски погледи кои фамилијата ги има- кога ќе направиме некој избор треба да стоиме зад него.

Трикот е во тоа што, треба да знаеме правилно да оцениме пред да одбереме. Тука улога игра зрелоста на личноста- родители како родители, секогаш ни мислат добро - Се поставува прашањето: Што е тоа добро? Како може тие да знаат повеќе од нас што е за нас добро?

Тие ни мислат единствено добро. Некогаш, ради нам познати или непознати причини, имаат сопствен систем на оценување на вредности и сопствена визија за иднината на своето чедо. На својата крв.

Зрелоста е битна во моментите кога го правиме изборот, да пресудиме дали реакцијата на нашите родители е реално оправдана или не. Како? Треба да се биде самокритичен и способен за малку подлабоко анализирање на проблемот. На пример, ако моите родители цел живот го поминале на аргатлук и се откажале од сите лични благодети за јас денес да имам тоа што имам; Aко биле поприлично изолирани, односно затворени за некои пошироки погледи, не затоа што не сакале, туку затоа што немале можност личните ставови да ги градат судејќи не само по примерите на комшиите соселани(без намера да навредувам), туку од поширок општествено-социјален аспект... Не можам да им замерам за "закоравените" реакции т.е. несогласувања со моите ставови, поради некоја од следните причини- 4-ти братучеди, лош сој, друга вера/националност итн.

Она што можам да го направам е да им помогнам да ме разберат дека сум доволно зрел и свесен да одлучувам за себе. Не потполно да ги исклучам од изборот-бидејќи така ќе го негирам значењето на нивното мислење, а со тоа и моето постоење. Не ни потполно да зависам од нивните гледишта, бидејќи иако ми дариле живот, целиот долг према нив нема да го отплатам со тоа што ќе им дозволам да го живеат мојот, туку еден ден дел од обврската ќе ја регулирам со креација на сопствено поколение. И мое и нивно.

Јас ќе ги ислушам, ќе им повторам колку ги сакам и почитувам- нешто што не се покажува само со еден гест. И после тоа ќе им објаснам дека сепак, во конкретната ситуација не одлучувам слепо и избрзано, туку промислено и трезвено. Ќе сторам се што можам за да ме сватат дека јас стојам зад мојот избор, но дека и не ми е сеедно што тие мислат.

Можеби некој би ме окарактеризирал како премногу свој и помалку арогантен. Ама кога таа мала ароганција ќе ја поткрепам со знаење, факти,причини и храброст- преминува во мудрост.

На крај, би заклучил дека зрелоста на човекот е единствената околност која е пресудна во ваквите ситуации. Зрелост која мора да е правопропорционална со големината и важноста на одлуката која ја носиме, како свои луѓе.

Ако не успееме во намерата да го постигнеме за нас најприфатливото решение - да издејствуваме обострано прифаќање и разбирање - повторно зрелоста на карактерот е таа која ќе одлучува дали имаме доволно оправдана храброст да одиме против вољата на нашите родители, и да живееме со одлуката.

Кога се наоѓаме на таков крстопат, што и да одбереме ќе ни се чини за вистинското. Времето може да покаже нешто друго... Тогаш, мудроста на постарите која е присутна и вистинска, ќе ја носиме како вечен прекор на младешката лудост и недоволна промисленост.

Во ред е. Човечки е да се греши. Иако, на крајот, никогаш нема да страдаме сами. Нашите родители ќе се секогаш со нас.

Удрете ја математиката. Ама, не онаа која се учи во основно училиште. И направете избор.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Во принцип не сакам да зборам за мојот “приватен„ живот со моите дома, ама толку се инспектори, што самите дознаваат најчесто. Па ме распрашуваат, се трудат да ми солат памет... Затоа сакам да ги држам настрана од тоа што го правам надвор од дома. Ама реков, ко детективи некои се бре, од каде дознаваат све... :pos:

За дечковци не ми држат лекции многу, пошто не ги ни познаваат... Ама на пример, за другар(к)и, честопати се труделе да ми влијаат дека не е добро да се дружам со одредени личности, и не секогаш биле во право...:) Ама ретко ги слушам, затоа што не сакам да ми се мешаат, мислам дека доволно сум паметна за да можам сама да одлучам со кого да се дружам и во кого да се заљубам. :)
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Најпрво и најважно треба да се прифати фактот дека родителите се оние кои ни мислат најдобро за нас, односно не ни мислат ништо лошо. Ова го заклучуваме спред тоа што тие успеале да изградат личност од нивните деца и исто така им овозможуваат на истите онолку колку што можат да пружат па дури и повеќе. Е сега има родители и родители. Едни се грижат за децата премногу па дури и не ги пуштаат да излезат од дома, други поради лошо искуство можеби не дозволуваат своите деца да си најдат партнери, трети се премногу конзервативни , четврти пак воопшто не им е гајле итн.
КОГА ДА ГИ ПОСЛУШАМЕ?
Треба да научиме какви особи се нашите родители.
Да размислиме дали личноста која не ја прифаќаат влијае лошо врз нас како што напиша Скулгрл...........
Ете ќе се земам јас за пример: моите родители се против излегување во учебни денови :uvo: , е мислам во овој случај нема никакви шанси да ги послушам. И како награда за тоа како сум поминала сношти во Рашчекор :cug:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас имам среќа што одсекогаш моите го почитувале моето мислење за мојот живот и ме подржувале во се што ќе одлучам.Не разговарам за мојот љубовен живот,но во долга врска мораш кога тогаш да го претставиш пред своите.Нивното мислење е дека сум доволно голема и зрела да одлучам со кого сакам и како сакам да го поминам животот и никогаш немало излишни коментари.
Поради издржана причина(убиец,педофил,манијак и сл. знам дека се во крајност,но на други не ми текнува,зашто би се умешале)секој родител би го посоветувал детето да размисли уште еднаш со кого е во врска,но секој има свое право на избор,и на крај он/а ќе си се расправа со тие проблеми кои му ги носи партнерот.
Мешањето од типот од село е (и тие се луѓе,а не е важно од каде си туку како се понашаш и каква ти е културата.Има еден тон што се родени во град со сељачко понашање еј,шшш,цуцо,за нив можам само да речам сељак бидејќи они се со тапија за во некоја планина со овци и шупелка),после, од која фамилија е (ти не одиш со фамилијата,туку одиш со личноста),немаат пари (преиспитај се дали добро си слушнал)неможам ниту да ги разберам,ниту се трудам да ги сватам.
 

^Cutie^

*Charming Princess*
Член од
22 март 2007
Мислења
869
Поени од реакции
1
До сега ми се немат мешано во врска, а мислам и оти нема да се мешат..Може да ми кажат шо мислат, ама да се мешат и нешто слично нема шанси..
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Obicno moite doma sekogas gi prifakaat moite odluki, no mi se ima sluceno i vakva situacija. Togas ne mi rekoa direktno, tuku ostavija na mene sama da ja svatam greskata. Vo istiot slucaj imase mesanje od mnogu strani. Od bliski i ne bliski luge. Sekako na kraj ispadna taka kako sto podakuvaa tugite pogledi.
Sega svakam deka e podobro sto ispadnalo taka, no sepak mislam deka treba da se ostavi na samata licnost da svati dali e vo pravo ili ne. Samata da si ja svati greskata.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Fortune напиша:
Дали ви се случило или што мислите за мешањето на родителите/роднините/пријателите во вашата врска? Дали ви се случило да ве убедува некој дека личноста кон која чувствувате нешто не е за вас?

Родителите нели секогаш го сакаат најдоброто за своето дете, па дури од премногу грижа си дозволуваат да се мешаат во неговите одлуки и се обидуваат да го сменат мислењето за некого.
Не ми се случило таква работа ... а у осталом шо имат тие да ми се мешет во врската ? ич не ме интересират дали им одговара или не важно мене да ми е погодено
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Кратко и јасно : СИ НАЕБАЛ.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Неприфаќање и мешање во врска од страна на родители признавам само кога партнерот лошо влијае, да е незнам алкохоличар, наркоман или криминалец некој па покрај него и мене да ме повлече надоле, или пак да е ептен некој кретен, да ме повредува и да ме прави говедо, а јас од пуста љубов да не гледам...во ниеден друг случај не би дозволила некој да ми се меша и да ми кажува дали некој ми одговара или не, имам и срце и памет, не ми треба друг да чувствува и мисли место мене!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Fortune напиша:
Дали ви се случило или што мислите за мешањето на родителите/роднините/пријателите во вашата врска? Дали ви се случило да ве убедува некој дека личноста кон која чувствувате нешто не е за вас?

Родителите нели секогаш го сакаат најдоброто за своето дете, па дури од премногу грижа си дозволуваат да се мешаат во неговите одлуки и се обидуваат да го сменат мислењето за некого.
Да, ама убаво ги подредувам во смисла да не ми се мешаат во животот!
Доволно сум возрасен (и бев порано) да проценам...
Иако понекогаш убаво е да се слушни туѓо мислење, сепак не дозволувам така...
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
iako roditelite mu go posakuvaat najubavoto i najdobroto za svoeto dete, sepak se slucuva i tie ponekogas da gresat!
Do sega ne sum imala takov problem da mi se mesaat vo vakvi raboti, da se protivat na vrskata i da ne ja prifacaat. No ako mi se desi (ne daj boze) mislam deka ne bi gi poslusala, ne bi im dozvolila da mi zabranat, moze da mi kazat da me posovetuvaat a moe e sto ke pravam...
Mnogu me nervira koga nekoi roditeli im se mesaat mnogu duri i premnogu vo zivotot na nivnite deca, za se, a posebno za vakvi slucaevi!!! pa ostaj go malu deteto da vidi kako e realnost, od greskite se uci!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom