Четиринасеттиот Ангел односно Луцифер

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.775
Поени од реакции
11.833
Не сакаш телемити море Перо? Одговори искрено без лага како што те учат книгите... :)
Ако не сакаш од почеток требаше да кажеш, што тука ми вртиш муабети селски како да сме пред кооперација... :) Касно е ;)

П.С. Па бидејќи сметам дека имаш помалку од 30 години, а јас сум малку поеќе постар од тебе, погледнато преку твоја перспектива и во споредба со твојот животен век во однос на мојот до сега, ДА, отсекогаш сум телемитска хиена :)
За предци не ме испрашуваш, нешто инфо да собереш? :)
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Луцифер?Луцифер предаваше музичко во Орце, знаат тие што завршиле таму :pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.775
Поени од реакции
11.833
Луцифер?Луцифер предаваше музичко во Орце, знаат тие што завршиле таму :pos:
Знаев дека е од Скопје! :) Значи заради него се црвени автобусите на ЈСП! Муахахаааа :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Абе не ме копирај да т`ибам тоа телемитот вошлив...не си способен да срочиш една оригинална реченица. Пред селска кооперација е кај тебе у маало, ебате копук.

Знам дека си хиена -- стрвојад, мршојадец, гомнојадец, сеирџија...него, кој те ебе...досаден си ми више.;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.775
Поени од реакции
11.833
Срочиш... нов збор... браво (браво се вели на магаре од кал кога ќе излезе, дополни си ова во твојот селски речник, ќе ти се најде за некој корисник на форумов кога ќе нема што да кажеш попаметно).
Оригинална реченица... имам склопено, само што на тебе не ти се допаѓаат (оди помини ми ги сите постови уште еднап пред спиење, за да ти легнат убаво во умот, не вака напамет да зборуваме, ќе кажеш глупост) па сега ми тролаш каков сум што сум итн итн :) Скопски, ти сепак мрзиш телемити :) Не е убаво така, Љубов е законот, не омраза! За џабе си ме читал ти мене. Не ти проработил кликерот, а и уште не ти работи, па затоа се занесуваш и тролаш до бесвест, како некој селски пијаница, 'баго мајката :)
Перо, сепак за мене си ти како мало детенце си кога му се спие :)

P.S. Не си утре на работа? Или сега дремиш трета смена и тепаш време? Или пак твоите ти фрлаат денар за нет, за да „мудруваш“ на кајгана? :)
Јас за жал, ќе морам да отстапам место на Луцифер (му доаѓа часот наскоро а и така сме договорени :) ), а и за жал, треба да станам за на работа за некое време. А јас буден...:oops:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Клипчињата, посебно второто се и повеќе од јасни во објаснувањето, негирањето и инаетењето дека не е така само ја потврдуваат мојата предходна констатација.

Нереков дека мене си ме етикетирал или нападнал, реков слободно критикувај и напаѓај, но со аргументи а не со лични импресии и етикетирања од типот овој личел на бетмен, носел хулахопки, мрдал со веѓа, бил кич, личел на Бајага...итн. Јас немам ништо против сарказам, но во твојов случај тој е твојот единствен адут, за сметка на аргументите.
Дали јас на овој начин критикував? Дали ги користев моите лични впечатоци за модниот стил на облекување на Исус или Мојсеј?
Мое право е да коментирам за естетиката и иконографијата на основоположникот на твојата сатанска црква Антон Шандор Ла Веј. Коментарот за естетиката и иконографијата се базира на перципирани елементи на сличност. А ако тебе не ти се бендисуе коментарот прескочи го друже, како што и ја прескакав твои и други коментари кои не ми се допаѓаа или ме тераа на повраќање. Тоа се вика толеранција. ;)

Зошто мене ми се лутиш за споредбите околу сатанската естетика? Ја не ја измислив, ти закачуеш клипои, сликици, покличи у all caps „живео сатана“...Ја ги анализирам и изнесувам оценка од естетска гледна точка. Постерчено шо го акна личи на Бајага со фризура фудбалерка. А веѓата, тачно, закосена му е као на познатиот протагонист на вампирски улоги Винсент Прајс. Ене, линкнат е глумецот. Треба сеа да ти се правдам за перцепцијата? За мене, сличностите се евидентни (и, истовремено, забавни!):)

На клипчево (линк кец) може да се види како сатанскиот жрец чика Шандор залепил рогои, капа слична на бетменската, наметка као Бетмен, хулахопки као Бетмен (океј, можда малку поздрснати), курци-палци... На другиот клип (линк двојка), за компарација, е Бетмен (у познатата серија од 50-те). Кој го етикетира Шандор? Само констатирам сличности во иконографијата. Можда Шандор бил инспириран од Бетмен во дизајнирањето на својата сатанистичка одора? Кај кои индивидуи (освен кај суперхероите на Марвел Комикс) се среќаваат ликови што носат наметки, понекад капа со уши или рогови, и гаќи преку хулахопки? Ова се легитимни прашања. А ако сатанџијава на клипов изглеа као идиот со рогои, јебига, што сум ја тука крив?! Еве два клипа, Шандор у акција и Бетмен у акција, па секој може сам да спореди.

1. http://www.youtube.com/watch?v=HiLU120f91U

2. http://www.youtube.com/watch?v=PaKcULq83RE&feature=related
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Znaci pak, nemas nisto osven nemoj ti mene i licni navredi, pa daj ako imas kontradokazi pisi batali me mene dali sum seljak ili sto vkus imam vkusovite se razlicni i za niv ne se spori no vo nemanje na kontraargumenti poagase so licni navredi nemoj mene ti, nieden zbor ti nema smisla, mene mi laska sto nemas nikakov argument protiv mene osven licni navredi. Uste eden dokaz de facto kolku se dobri onie koi verbalno go zastapuvaat stavot za vrtenje na drugiot obraz!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Мое право е да коментирам за естетиката и иконографијата на основоположникот на твојата сатанска црква Антон Шандор Ла Веј. Коментарот за естетиката и иконографијата се базира на перципирани елементи на сличност. А ако тебе не ти се бендисуе коментарот прескочи го друже, како што и ја прескакав твои и други коментари кои не ми се допаѓаа или ме тераа на повраќање. Тоа се вика толеранција. ;)

Зошто мене ми се лутиш за споредбите околу сатанската естетика? Ја не ја измислив, ти закачуеш клипои, сликици, покличи у all caps „живео сатана“...Ја ги анализирам и изнесувам оценка од естетска гледна точка. Постерчено шо го акна личи на Бајага со фризура фудбалерка. А веѓата, тачно, закосена му е као на познатиот протагонист на вампирски улоги Винсент Прајс. Ене, линкнат е глумецот. Треба сеа да ти се правдам за перцепцијата? За мене, сличностите се евидентни (и, истовремено, забавни!):)

На клипчево (линк кец) може да се види како сатанскиот жрец чика Шандор залепил рогои, капа слична на бетменската, наметка као Бетмен, хулахопки као Бетмен (океј, можда малку поздрснати), курци-палци... На другиот клип (линк двојка), за компарација, е Бетмен (у познатата серија од 50-те). Кој го етикетира Шандор? Само констатирам сличности во иконографијата. Можда Шандор бил инспириран од Бетмен во дизајнирањето на својата сатанистичка одора? Кај кои индивидуи (освен кај суперхероите на Марвел Комикс) се среќаваат ликови што носат наметки, понекад капа со уши или рогови, и гаќи преку хулахопки? Ова се легитимни прашања. А ако сатанџијава на клипов изглеа као идиот со рогои, јебига, што сум ја тука крив?! Еве два клипа, Шандор у акција и Бетмен у акција, па секој може сам да спореди.

1. http://www.youtube.com/watch?v=HiLU120f91U

2. http://www.youtube.com/watch?v=PaKcULq83RE&feature=related
Добро е што може да констатираме дека единствена причина која досега ја понуди за твоите критики е лошиот вкус за гардероба на Сатанистите, тука нема што да ти негирам твое право си е, и го почитувам.
Само за да нема недоразбирања, јас воопшто не критикував модни стилови и вкусови за гардероба, моите критики беа во делот на идолошките мотиви, и тие мои критики секогаш ги поткрепував и ќе ги поткрепувам со аргументи.
И за на крај, доколку сеуште очекуваш моја проценка, оцена или одговор за нешто кое е твој субјективен став и вкус (како стилот на гардероба), треба да знаеш дека колку што за тебе твојот критериум е оној вистинскиот, за некој друг е неговиот. Јас не се лутам на твоите коментари, воопшто не ми е гајле дали ги презираш или не сите овие работи гледано од стилистички или моден аспект....ме заболе право да ти кажам. Но не ми барај мислења, процени и што ти незнам друго, кога самиот кажуваш дека не се пронаоѓаш себеси во тоа.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Znaci pak, nemas nisto osven nemoj ti mene i licni navredi, pa daj ako imas kontradokazi pisi batali me mene dali sum seljak ili sto vkus imam vkusovite se razlicni i za niv ne se spori no vo nemanje na kontraargumenti poagase so licni navredi nemoj mene ti, nieden zbor ti nema smisla, mene mi laska sto nemas nikakov argument protiv mene osven licni navredi. Uste eden dokaz de facto kolku se dobri onie koi verbalno go zastapuvaat stavot za vrtenje na drugiot obraz!
Kako тоа ти си против тоа правило(вртење образ).
А дозволуваш некој да ти се качи на глава?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.086
Поени од реакции
81.006
Т`ибам селскиот кабалист...:confused:
Е ајде да бидам како тебе селски рисјанин :)
Тоа е исто ко едниот да му вика на другиов "Т`ибам селскиот јогин", а другиов му враќа со: "Е ајде да бидам како тебе селски Хиндуист".

Христијанинот, Муслиманот и Еврејот можат да бидат истовремено и кабалисти.
--- надополнето: Aug 10, 2011 1:47 PM ---
Kako тоа ти си против тоа правило(вртење образ).
Ал Каеда не вртат образ они сечат глави на неверници на ју тјуб.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Kako тоа ти си против тоа правило(вртење образ).
А дозволуваш некој да ти се качи на глава?
Kako sum protiv toa pravilo? Pa koj se pridrzuva do toa pravilo? Doticniot osven licni navredi ne dade nikakov akontraargument!
Pa sega koga sme na forum upotrebuvame argumenti, za navredi glupo e, navredite se dokaz deka toj sto te vrega ad hominem nema nieden valeden dokaz protiv tvoite tezi osven licni navredi, a nesto poveke ne ovde na forum!
 

Selekt3

Волшебник
Член од
3 август 2011
Мислења
254
Поени од реакции
45
Не се покорувај пред бога биди БОГ
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Znaci pak, nemas nisto osven nemoj ti mene i licni navredi, pa daj ako imas kontradokazi pisi batali me mene dali sum seljak ili sto vkus imam vkusovite se razlicni i za niv ne se spori no vo nemanje na kontraargumenti poagase so licni navredi nemoj mene ti, nieden zbor ti nema smisla, mene mi laska sto nemas nikakov argument protiv mene osven licni navredi. Uste eden dokaz de facto kolku se dobri onie koi verbalno go zastapuvaat stavot za vrtenje na drugiot obraz!
Како да ти објаснам? Ова не е не е ad hominem бидејќи е надвор од аргументот. Јас со тебе престанав да дискутирам затоа што бирам партнери за муабет, а ти не си. Ти си едно сељачиште и тоа ми е одамна јасно. Со сељаци како тебе не праам муабет. Се` што можеш да добиеш од мене (доколку и даље ме замараш) се се само потсетувања на болдираното и потцртаното. Иначе, ќе го свртам другиот образ кога јас ќе сметам дека треба. Во твојов случај тоа би било непедагошки. ;)
--- надополнето: Aug 10, 2011 5:10 PM ---
Тоа е исто ко едниот да му вика на другиов "Т`ибам селскиот јогин", а другиов му враќа со: "Е ајде да бидам како тебе селски Хиндуист".

Христијанинот, Муслиманот и Еврејот можат да бидат истовремено и кабалисти.
--- надополнето: Aug 10, 2011 1:47 PM ---

Ал Каеда не вртат образ они сечат глави на неверници на ју тјуб.
Гледам дека си ја промашил поентата на моите обраќања. Како и обично.;)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Како да ти објаснам? Ова не е не е ad hominem бидејќи е надвор од аргументот. Јас со тебе престанав да дискутирам затоа што бирам партнери за муабет, а ти не си. Ти си едно сељачиште и тоа ми е одамна јасно. Со сељаци како тебе не праам муабет. Се` што можеш да добиеш од мене (доколку и даље ме замараш) се се само потсетувања на болдираното и потцртаното. Иначе, ќе го свртам другиот образ кога јас ќе сметам дека треба. Во твојов случај тоа би било непедагошки. ;)
--- надополнето: Aug 10, 2011 5:10 PM ---

Гледам дека си ја промашил поентата на моите обраќања. Како и обично.;)
Abe toa sto sum seljak da ne ti e maka ne se zamaraj so mene Ti i ne repliciraj posto osven licni navredi nemas nikakov argument protiv mene i protiv site drugi so koi kao polemiziras!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom