Четиринасеттиот Ангел односно Луцифер

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Vo Teistickiot satanizam ili vo Mizantropskiot Luciferijanski Red Lucifer e praviot Bog Svetlonosecot najdobriot prijatel na covekot, pravilata spored koi se pridrzuvaat se gore dole isti, najvpecatliva razlika megu religiite se nivnite dogmi i rituali posle estetikata, terminologijata, ikonografijata inaku na eticki plan ne go pravi ona sto ne sakas tebe da ti go pravat no ako toa ti go pravat togas i ti pravi im go na niv znaci uste podobro kako ti pravat taka i ti praj im, koj ti pomaga i ti pomagaj go koj ti steti i ti nasteti mu ili odjebi go!
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Нихилизмот од најселски вид има еден еклатантен претставник од МК. Не веруе у кирилица, цитира цело време 3-4 книги и секој пост му се состои од една многу дугачка реченица без интерпункција. Дефинитивно материјал за одјебуење.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Го изглеав. У едно издање то луциферот личи на Џеј Ло, стварно! :) Па онда као старлети во Лас Вегас шоуа, протагонистки на fantasy movies со ланчич на чело... И на крај -- хелоу, Земља планета, то сам ја! Заебано. ;) А и музичево е онака Enya-like, слатко. Малце поразлично од естетиката на Шандор Ла Веј -- иначе, многу лош фраер бил. Со она рогоине и здрснатине хулахопки, Шандор неодоливо потсеќа на оние пацерски суперхерои во цено-бела техника од 50-те. Си глеал од оние најстарите Бетмени? Или ја пропуштам некоја порука у естетиката на чика Шандор?
Чика Шандор си кажал тоа што имал да каже и на начин на кој го кажал.....и тој како тебе го љубел сарказмот, штета што во различни тимови сте се погодиле. :)
Што значи ако тој е Бетменот....ти би му дошол нешо као......Joker?! Why so serious?;)
lgmp0907+why-so-serious-the-joker-from-batman-the-dark-knight-mini-poster.jpg
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Рисјаните ги прашувам :D
Си ја згрешил темата. Него, слушај шо ти зборам...иди опитај го хексаметар...с`ибал он пиперот, све знае а не кажуе...
--- надополнето: Aug 9, 2011 9:43 PM ---
Чика Шандор си кажал тоа што имал да каже и на начин ма кој го кажал.....и тој како тебе го љубел сарказмот, штета што во различни тимови сте се погодиле. :)
Што значи ако тој е Бетменот....ти би му дошол нешо као......Joker?! Why so serious?;)
Прегледај го приврзокот 32896
Дај бе друже, lighten up...форум е ова, уљудно те прашав. Или те пизди малце сарказмот? :) Збориме за претстави. Ти постираш сликици и видевца, ја коментирам и прашуем. Мене ми се овие претстави мааалце кичасти, а чика Шандор ептен ми е кичоина. Те прашав дал имам ја утка у процена.
 
S

smexy

Гостин
Едно време за Македонија у ракомет бранеше Шандор Ходик...добар голман мислам у Унгарија отиде...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Дај бе друже, lighten up...форум е ова, уљудно те прашав. Или те пизди малце сарказмот? :) Збориме за претстави. Ти постираш сликици и видевца, ја коментирам и прашуем. Мене ми се овие претстави мааалце кичасти, а чика Шандор ептен ми е кичоина. Те прашав дал имам ја утка у процена.
Ствар на укус е ралативна ствар, дали нешто е за тебе кич или не, ти си знаеш и никој друг. Се разбира ако критериум за процена ти е твојот светоглед, но со оглед дека јасно кажа како не се гледаш себеси во светогледот на Сатанизмот, зошто бараш процена од некој што има токму таков светоглед?
Дали тоа мене само така ми се чини, или насетувам провокација од твоја страна?:)
Што стана со предавањата за плукањето и напаѓањето?;)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ствар на укус е ралативна ствар, дали нешто е за тебе кич или не, ти си знаеш и никој друг. Се разбира ако критериум за процена ти е твојот светоглед, но со оглед дека јасно кажа како не се гледаш себеси во светогледот на Сатанизмот, зошто бараш процена од некој што има токму таков светоглед?
Дали тоа мене само така ми се чини, или насетувам провокација од твоја страна?:)
Што стана со предавањата за плукањето и напаѓањето?;)
Па не е баш укус, се работи за сиболика и естетика. Естетиката не е без правила. Побарав објаснување (ако знаеш и ако сакаш да го дадеш).

Каде плукнав? Каде испровоцирав? Каде те нападнав? Каде те навредив тебе лично? Или треба само да молчам и да бидам пасивно-покорен, за ти и останатите реторички да млатите до сто и назад? ;) Во споредба со она што ти го изнакажа за христијанството, моиве зборови се детска градинка.;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Па не е баш укус, се работи за сиболика и естетика. Естетиката не е без правила. Побарав објаснување (ако знаеш и ако сакаш да го дадеш).

Каде плукнав? Каде испровоцирав? Каде те нападнав? Каде те навредив тебе лично? Или треба само да молчам и да бидам пасивно-покорен, за ти и останатите реторички да млатите до сто и назад? ;) Во споредба со она што ти го изнакажа за христијанството, моиве зборови се детска градинка.;)
Тоа што јас го "изнакажав" за христијанството е сува реалност, факти и аргументи, ако сум кажал нешто што недржи или нешто што е невистина, повели демантирај ме, јавно ќе се извинам.
Е сега велиш дека си побарал објаснување.....ајде да го видиме уште еднаш постот:
ТАПЕТАРОТ ПЕТАР напиша:
Го изглеав. У едно издање то луциферот личи на Џеј Ло, стварно! :) Па онда као старлети во Лас Вегас шоуа, протагонистки на fantasy movies со ланчич на чело... И на крај -- хелоу, Земља планета, то сам ја! Заебано. ;) А и музичево е онака Enya-like, слатко. Малце поразлично од естетиката на Шандор Ла Веј -- иначе, многу лош фраер бил. Со она рогоине и здрснатине хулахопки, Шандор неодоливо потсеќа на оние пацерски суперхерои во цено-бела техника од 50-те. Си глеал од оние најстарите Бетмени? Или ја пропуштам некоја порука у естетиката на чика Шандор?​
И......? Кое појаснување побара од мене овде?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Тоа што јас го "изнакажав" за христијанството е сува реалност, факти и аргументи, ако сум кажал нешто што недржи или нешто што е невистина, повели демантирај ме, јавно ќе се извинам.
Е сега велиш дека си побарал објаснување.....ајде да го видиме уште еднаш постот:

И......? Кое појаснување побара од мене овде?
Хммм, сува реалност и суви факти...дали за тебе е сува (или полумокра можда?) реалност дека сатаната има облик на планета земја, залез, елф, Џеј Ло, плесачица у бикини или без нив, Бајага, ...или грешам? Озбилно те прашувам и би ценел директен одговор.

Еве и сосема сериозно, без никаков сарказам, да не речеш провоцирам: од каде е земена иконографијата и естетиката на Ла Веј? Има ли нешто повеќе и/или поинаку од превртената слика на христијанската служба и пародија на некои наивни претстави за ѓаволот?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Хммм, сува реалност и суви факти...дали за тебе е сува (или полумокра можда?) реалност дека сатаната има облик на планета земја, залез, елф, Џеј Ло, плесачица у бикини или без нив, Бајага, ...или грешам? Озбилно те прашувам и би ценел директен одговор.
Погледај го второто видео и ќе видиш што претставува Луцифер, одговорите ги имаш таму.
Еве и сосема сериозно, без никаков сарказам, да не речеш провоцирам: од каде е земена иконографијата и естетиката на Ла Веј? Има ли нешто повеќе и/или поинаку од превртената слика на христијанската служба и пародија на некои наивни претстави за ѓаволот?
Иконографијата и естетиката на Лавеј се обична пародија и сарказам. Како најпластична споредба што може да се искористи како компарација е карактерот на Јофе од А1....е сега ти не живееш во Македонија, па можеби и не си ги гледал неговите критики и коментари.
Во една негова критика кон власта, Јофе ги повика политичарите на протест за да бараат нов народ затоа што овој не чинел. Така и Лавеј, користејќи ја христијанската слика за ѓаволот, преку сарказам ја исмева целата таа замисла.
Покрај таа саркастична страна, Лавеј има воспоставено и принципи според кој еден сатанист може да се препознае во нив. Идеолошката страна на Сатанизмот на Лавеј е претставена во 11-те правила на земјата, а поимот "Сатана" е дефиниран во 9-те сатански изјави.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Погледај го второто видео и ќе видиш што претставува Луцифер, одговорите ги имаш таму.

Иконографијата и естетиката на Лавеј се обична пародија и сарказам. Како најпластична споредба што може да се искористи како компарација е карактерот на Јофе од А1....е сега ти не живееш во Македонија, па можеби и не си ги гледал неговите критики и коментари.
Во една негова критика кон власта, Јофе ги повика политичарите на протест за да бараат нов народ затоа што овој не чинел. Така и Лавеј, користејќи ја христијанската слика за ѓаволот, преку сарказам ја исмева целата таа замисла.
Покрај таа саркастична страна, Лавеј има воспоставено и принципи според кој еден сатанист може да се препознае во нив. Идеолошката страна на Сатанизмот на Лавеј е претставена во 11-те правила на земјата, а поимот "Сатана" е дефиниран во 9-те сатански изјави.
Фала. Јас пак ќе го поставам прашањето: дали за тебе таквите претстави на луцифер се реалност? Дали еманацијата на луцифер во такви облици е за тебе реалност? Ако да, би те молел да појасниш која е разликата на пантеистичкиот концепт за Бог и твојот (односно оној на Ла Веј)? Се надевам дека се доволно конкретни прашањава.

ОК, значи сатанската иконографија е опачина, исмевање(твои зборови) и пародија на христијанските претстави.

Ти го прифаќаш ова исмевање, го практикуваш, и ad nauseam го повторуваш на форумов. Јас го толерирам тоа бидејќи тоа е твое право, светоглед и модус на комуникација.

Кога мене Ла Веј (или сатанизмот воопшто) ми е смешен или кич, ти ми префрлуваш дека провоцирам. Зошто јас да немам право да го исмевам сатанизмот ако сметам дека заслужува исмевање? Зошто те навредија моите коментари за Ла Веј ако тој не ти е нит шеф, нит газда, нит брат? Немаш господари, така? Зошто ТИ се навреди од моите коментари за (според мене) шаралтан и лузер наречен Шандор Ла Веј? Дали ти го толерираш моето право на светоглед и модус на комуникација?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Фала. Јас пак ќе го поставам прашањето: дали за тебе таквите претстави на луцифер се реалност? Дали еманацијата на луцифер во такви облици е за тебе реалност? Ако да, би те молел да појасниш која е разликата на пантеистичкиот концепт за Бог и твојот (односно оној на Ла Веј)? Се надевам дека се доволно конкретни прашањава.
Јас ти посочив линк до еден мој пост кој многу детално објаснува што претставува за мене Луцифер, а ти си доволно интелегентен за да го разбереш. Јас ни самиот веќе незнам колку пати на форумов имам кажано дека неверувам во антропоморфни богови, во задгробен живот и слично.
За мене пантеистичкиот концепт за бог е вистинскиот.
Кога мене Ла Веј (или сатанизмот воопшто) ми е смешен или кич, ти ми префрлуваш дека провоцирам. Зошто јас да немам право да го исмевам сатанизмот ако сметам дека заслужува исмевање? Зошто те навредија моите коментари за Ла Веј ако тој не ти е нит шеф, нит газда, нит брат? Немаш господари, така? Зошто ТИ се навреди од моите коментари за (според мене) шаралтан и лузер наречен Шандор Ла Веј? Дали ти го толерираш моето право на светоглед и модус на комуникација?
Не ме навредиле мене твоите коментари и мислења за Лавеј, работата е во тоа што коментирајќи за нив ме цитираш мене и бараш некакви процени, оценки.....мислења и слично, а никако да го дешифрирам тоа барање! Дали не ти реков дека дали ќе го сметаш за кич или не е твоја работа - дека ствар на укус е релативна работа?
Ipsissimus напиша:
Ствар на укус е ралативна ствар, дали нешто е за тебе кич или не, ти си знаеш и никој друг. Се разбира ако критериум за процена ти е твојот светоглед, но со оглед дека јасно кажа како не се гледаш себеси во светогледот на Сатанизмот, зошто бараш процена од некој што има токму таков светоглед?​
Дали тоа мене само така ми се чини, или насетувам провокација од твоја страна?:)
Што стана со предавањата за плукањето и напаѓањето?;)
Ти на ова ми викаш дека си ми побарал објаснување...?!

Мислам да не се повторуваме, знам каде го тераш муабетов! Бараш начин од петни жили да ме притиснеш во тесно, да ме ставиш пред свршен чин, вртејќи наоколу па на ќоше! Но има еден мал детал, јас користам конкретни нешта, конкретни работи кој ги критикувам и кој ми сметаат! Секогаш ги образложувам и секогаш ги аргументирам. За разлика од твојов обид кој се базира на надмудрување и тегавење од типот - "ти ме плукна, и јас ќе те плукам". Нема проблем, критикувај и напаѓај колку сакаш, но со аргументи, не со лични впечатоци и етикетирања. Твоите лични импресии не се критериум за естетика, морал, симболика и слично.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Јас ти посочив линк до еден мој пост кој многу детално објаснува што претставува за мене Луцифер, а ти си доволно интелегентен за да го разбереш. Јас ни самиот веќе незнам колку пати на форумов имам кажано дека неверувам во антропоморфни богови, во задгробен живот и слично.
За мене пантеистичкиот концепт за бог е вистинскиот.

Не ме навредиле мене твоите коментари и мислења за Лавеј, работата е во тоа што коментирајќи за нив ме цитираш мене и бараш некакво процени, оценки.....мислења и слично, а никако да го дешифрирам тоа барање! Дали не ти реков дека дали ќе го сметаш за кич или не е твоја работа - дека ствар на укус е релативна работа?

Ти на ова ми викаш дека си ми побарал објаснување...?!

Мислам да не се повторуваме, знам каде го тераш муабетов! Бараш начин од петни жили да ме притиснеш во тесно, да ме ставиш пред свршен чин, вртејќи наоколу па на ќоше! Но има еден мал детал, јас користам конкретни нешта, конкретни работи кој ги критикувам и кој ми сметаат! Секогаш ги образложувам и секогаш ги аргументирам. За разлика од твојов обид кој се базира на надмудрување и тегавење од типот - "ти ме плукна, и јас ќе те плукам". Нема проблем, критикувај и напаѓај колку сакаш, но со аргументи, не со лични впечатоци и етикетирања. Твоите лични импресии не се критериум за естетика, морал, симболика и слично.
Конкретно: Не веруваш во антропоморфен сатана? Клипчињата и сликиците изобилуваат со антропоморфни претстави на обвинувачот -- со и без крилца, мање или више секси. И ова е етикетирање? Или е личен впечаток? Или ти си господар на аргументите на форумов? ;)

Конкретно: Каде те етикетирав? Каде лично те нападнав? Каде те исплукав? Никаде. Слабо ти иде со толеранцијата. Твојов концепт за сатана е сув факат, а моиве забелешки се лични впечатоци? Јако.

Конкретно: Кои се тие високи критериуми за естетика, симболика, морал итн. кои сатанизмот ги исполнува или применува? Од каде ти е телепатската способност да знаеш кои се моите критериуми за овие категории?

Во твојов пост гледам непотребна нервоза и нетрпеливост, а ти и даље моеш да глумиш увреѓеност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom