Четиринасеттиот Ангел односно Луцифер

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
И бидејќи никој после мојот претпоследен пост не напишал ни еден збор на темава на која што се зборуваше и зборуваше, ете да ја оживееме, и да ја направиме поблиску до вас :)
Повелете:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
The Lucifer Principle

1. Lucifer's number is nine, nine being the number of pride as any number nine is multiplied into returns to itself. (Example: 9x5=45 - 4+5=9) Lucifer also being known as the "Angel of pride". This represents being proud of all things we do!


2. Lucifer's color is blue, blue being the color of the sky and water representing that Lucifer is all around and within us. That Lucifer is the prime element/energy that motivates and cultivates our world. Other colors Lucifer is associated with are white and silver, so accordingly altar pentagrams must be surrounded by blue with a silver/white pentagram with a black border (Shown on page ).


3. Lucifer's element is air, air being that which allows us to speak his words of truth as his manifestation on Earth.


4. Lucifer's direction is the east, east being where a lot of the sacred wisdom and the great wars will come from. It was once stated to me by a Germanic Luciferian that "a wise Magickian from Persia an Arab will come and bring with him the aeon of Lucifer" or in lay-mans terms the Antichrist.


5. Lucifer's human element is wisdom or applied knowledge, with time, study and practice it is believed that man can attain the Lucifer state, this only through applied knowledge or wisdom.


6. Lucifer's altar element is incense, incense being a representation of air, known to Luciferians as "sweet air".


7. Lucifer's planetary element is Venus, Lucifer being known as the morning star or first star of morning, otherwise known as Venus. Venus, known as the "Planet of love" represents the beauty of Lux Ferre (Latin for light bearer/bringer or Lucifer).


8. Lucifer's consort/Female aspect is Lilith, Lilith being the first wife of Adam before becoming the queen of the damned. It is said Lilith comes from the mud and the dust and is queen of the Succubi/Luciferic Witch. When Lucifer and Lilith mate they equal the androgynous being known as "Baphomet" or the "Goat of Mendes" also called "God of the Witches". Liliths number is two, also known as the number of the eternal female. Lilith is considered an equal to Lucifer to some, and the feminine aspect of Lucifer himself to others.


9. Lucifer's highest manifestation is through understanding of oneself, this being the goal of the Magickian/Luciferian to begin with, being as Lucifer himself, total awakening of the human god-form Lucifer. Without knowing the self one cannot hope to achieve any real understanding of anything else. Applied knowledge in action is a prime example of Lucifer's manifestation!

http://spiritualoracle.net/forum/viewtopic.php?f=24&t=554
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
The Lucifer Principle

8. Lucifer's consort/Female aspect is Lilith, Lilith being the first wife of Adam before becoming the queen of the damned. It is said Lilith comes from the mud and the dust and is queen of the Succubi/Luciferic Witch. When Lucifer and Lilith mate they equal the androgynous being known as "Baphomet" or the "Goat of Mendes" also called "God of the Witches". Liliths number is two, also known as the number of the eternal female. Lilith is considered an equal to Lucifer to some, and the feminine aspect of Lucifer himself to others.
Ма ти се молам, зарем и ова го пишуваат? :)
Лилит לילית‎ секако оди заедно само со Самаел סמאל :) Луцифер е измислен христијански симбол, ваков или онаков и нема врска со старите закони и правила.
Види таму по „лушпите“ ќе дознаеш поеќе :)
 
S

smexy

Гостин
А зошто рисјаните не го именуваат Самаел...со месеци го избегнуваат прашањево...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
А зошто рисјаните не го именуваат Самаел...со месеци го избегнуваат прашањево...
Бидејќи не се запознаени до толку со хиерархијата на небото, земјата и под земјата :)
Ти што мислиш зошто не го именуваат?
סמאל‎ на еврејки е отровот на бог, слеп бог исто така, 131 му е збирот на буквите а толку е и ПАN на грчки! :)
131 e 32-от прост број. А толку патеки има и на Дрвото на Животот. Може да го разгледаш името и буква по буква, ако тоа те однесе некаде, аферим :)
Бог е Крал исто така има толкава вредност како и Самаел.

И не знам што ти е филмот со Самаел навистина :)
 
S

smexy

Гостин
Бидејќи не се запознаени до толку со хиерархијата на небото, земјата и под земјата :)
Ти што мислиш зошто не го именуваат?
סמאל‎ на еврејки е отровот на бог, слеп бог исто така, 131 му е збирот на буквите а толку е и ПАN на грчки! :)
131 e 32-от прост број. А толку патеки има и на Дрвото на Животот. Може да го разгледаш името и буква по буква, ако тоа те однесе некаде, аферим :)
Бог е Крал исто така има толкава вредност како и Самаел.

И не знам што ти е филмот со Самаел навистина :)
Сите си тераме некој филм.Како инаку ќе навлезеш во Кабалата ако не почнеш да се филмаш дека си или ќе бидеш Кабалист?
Ќе ти падне од ведро небо?
Не верувам...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Сите си тераме некој филм.Како инаку ќе навлезеш во Кабалата ако не почнеш да се филмаш дека си или ќе бидеш Кабалист?
Ќе ти падне од ведро небо?
Не верувам...
Како ќе навлезеш... па прво ќе си кажиш: Јас не знам ништо, морам да ја научам азбуката за да можам да си го напишам името! :) Од таму се почнува...
За понатаму, има време :)
И пак верување... зарем кога си ја учел азбуката наша насушена си верувал дека еден ден ќе зборуваш и пишуваш за анѓели и демони на кајгана?
Полека со тоа верувањето :)
 
S

smexy

Гостин
Како ќе навлезеш... па прво ќе си кажиш: Јас не знам ништо, морам да ја научам азбуката за да можам да си го напишам името! :) Од таму се почнува...
За понатаму, има време :)
И пак верување... зарем кога си ја учел азбуката наша насушена си верувал дека еден ден ќе зборуваш и пишуваш за анѓели и демони на кајгана?
Полека со тоа верувањето :)
Taка, значи си се.. "уфилмал" дека еден ден ќе си го пишуваш името, па презимето, па есејчиња и така натаму...важно ќе пишуваш.
Не знам зошто го уфрли зборов филм... ајде ќе го тераме тој филм :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Taка, значи си се.. "уфилмал" дека еден ден ќе си го пишуваш името, па презимето, па есејчиња и така натаму...важно ќе пишуваш.
Не знам зошто го уфрли зборов филм... ајде ќе го тераме тој филм :)
И сега кога веќе си се уфилмал, што ти е филмот со Самаел и од каде тој филм, тоа е најбитно? :)
 
S

smexy

Гостин
И сега кога веќе си се уфилмал, што ти е филмот со Самаел и од каде тој филм, тоа е најбитно? :)
Можеби ме фасцинира самото име.Можеби буквите.Можеби вредноста.Можеби атрибутите во Хебрејската култура.Можеби ниедно.
Веројатно сакам да останам elusive :)
Јас и ти го имаме дискутирано Самаел, ме интересираат рисјаните ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Можеби ме фасцинира самото име.Можеби буквите.Можеби вредноста.Можеби атрибутите во Хебрејската култура.Можеби ниедно.
Веројатно сакам да останам elusive :)
Еднаш разговаравме за тоа фасцинирањето... :) Реков дека не е добро и тоа и зошто не е добро...
Не би се повторувал :)
--- надополнето: Oct 9, 2011 1:25 PM ---
Можеби ме фасцинира самото име.Можеби буквите.Можеби вредноста.Можеби атрибутите во Хебрејската култура.Можеби ниедно.
Веројатно сакам да останам elusive :)
Јас и ти го имаме дискутирано Самаел, ме интересираат рисјаните ;)
Ништо не ти е променето за тоа Самаел? :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.790
Поени од реакции
11.838
Elusive значеше дека сакам да ја префрлам топката од мојата страна :)
Убаво тоа... но кога веќе си играш со топка, играј убаво...

Каде го имаш сретнато името Самаел и што ти значи тоа тебе?
Дали го врзуваш со клифотите на Дрвото на Животот, или само те пали идејата бидејќи се споменува Лилит заедно со Самаел? :)
 
S

smexy

Гостин
Убаво тоа... но кога веќе си играш со топка, играј убаво...

Каде го имаш сретнато името Самаел и што ти значи тоа тебе?
Дали го врзуваш со клифотите на Дрвото на Животот, или само те пали идејата бидејќи се споменува Лилит заедно со Самаел? :)
Се обидуваш да ми поставиш стапица раздвојувајќи две идеи што треба да бидат споени?
Shame on you :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom