Црна Гора и Македонија го признаа Косово!

Член од
8 март 2008
Мислења
81
Поени од реакции
4
До кога бе браќа со ваква омраза.
Ајде разбирам, водиме битка да го сочуваме името од Ахајциве, па кога попрво се свртевме против Србите.
Ова проклето парче земја го кинеле и парчеле, и Турци, и Срби, и Ахајци,и Бугари,и Албанци,а порано и Римјани, и племиња знајни и незнајни.
И сега?
Стануваме остров, оаза на омраза на све што е околу нас, полека се изолираме...браво...
Всушност и не ни требаат непријатели, сами ќе се истребиме меѓу себе, сите сме поделени на Гркофили, Бугараши, Србомани, Албанци...
А Македонци? Има?
Знаеме сите дека признавањето на Косово е изнудена работа, политика-курва.
А успеа таа одлука да ја разбуди омразата, спрема Србија, кога признаваме откинат дел од нејзина територија. А да прашам само, колку од нас овде на форумот се за признавање на Косово, ама искрено?
Ако утре браќата прогласат отцепување на Западна Македонија, Американците ќе ги бараме за помош? Русите?ЕУ?
И едните и другите и третите ќе не потапкаат по рамо и ќе ни речат - Ебаго, тоа тие е.
 
Член од
10 октомври 2008
Мислења
46
Поени од реакции
1
Ако утре браќата прогласат отцепување на Западна Македонија, Американците ќе ги бараме за помош? Русите?ЕУ?
И едните и другите и третите ќе не потапкаат по рамо и ќе ни речат - Ебаго, тоа тие е.
Vidjeces, da nece proci puno vremena, a Zapadna Makedonija ce proglasiti otcjepljenje od Makedonije.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
crna varijanta e ako albancite od Makedonija proglasat avtonomija vo Makedonija so cel da se pripojat kon Kosovo i maticnata zemja Albanija, togas ke nemame pravo da se lutime na toa bidejki priznavme otcepuvanje na Kosovo od Srbija.
Optimisticka varijanta e deka albancite od Makedonija nema da proglasat nezavisnost na Zapadniot del od nasava republika, pod uslov nie da vlezeme vo Nato i EU so kompromisot Severna Makedonija.No imajki go predvid stareenjeto na makedonskiot narod i namaleniot natalitet, nasproti mladata populacija na albanci vo Makedonija i Kosovo, prasanje na vreme e koga ke se sozdade Golema Albanija.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Македонија заради „прекрасната„ политика последниве 17 години е ставена помеѓу чеканот и наковалната и без разлика во кој правец да тргне некој ќе ја мавне по глава а тоа ќе боли.

Во таков случај секое ситење на некој друг е тотално бесполезно, контрапродуктивно и неумесно.
 
Член од
8 март 2008
Мислења
81
Поени од реакции
4
Vidjeces, da nece proci puno vremena, a Zapadna Makedonija ce proglasiti otcjepljenje od Makedonije.
BanjaLuka брат, не се просерувај те молам, тоа беше хипотетичко, а ти одма оп, ајде да се ситиме.
Гледам не си ме разбрал,одма ти проработе омразата и реваншизмот.
Идејата ми е да ја закопаме омразата меѓусебна , не да ја потпалиме.
Peace brother...:smir:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Која беда е човеков.....
Ој голтни две-три бе Србо, смири се...
Ќе ти помине.:tv:
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
500
Поени од реакции
282
Власите (или уште попознати како Ароманци, Цинцари и Куцовласи) се народ од романската етничка група на народи, населен ширум Балканскиот полустров. За нивното потекло има повеќе тези. Некои проучувачи тврдат дека Власите се остатоци од Ромеите, односно потомци на Римјаните, а други пак сметаат дека Власите се потомци на Трако-Илирите, Епирците или Тесалијци‎те, но сепак без сомнение е тезата дека тие се староседелско население на Балканскиот полуостров. Според најнови проучувања за Власите со сигурност се смета дека се потомци на Ромеите односно остаток од некогашните Византијци[се бара извор], а се смета дека се населени во времето на доаѓањето на римјаните на Балканскиот полуостров во I век п. н. е.
Власите зборуваат на Влашки јазик кој е доста близок со италијанскиот јазик и романскиот јазик, а и со албанскиот, а има и поголемо влијание од грчкиот јазик
Eпа шо не ти е јасно нивното потекло има повеќе тези. Некои проучувачи тврдат дека Власите се остатоци од Ромеите, односно потомци на Римјаните, Дали воопшто ти знајш шо е ромеј? Изгледа дека незјајш па зато само кажвиш глупости. Ромеи се грагани на византија. т.е. македонци тракици илири грци. СО тоа име биле нарекувани богатите учените луѓе додека простата маса не била така нарекувана. Пред да даваш друг пат вакви информации првин информирај се поубо зошто некој шо незнајт ке сватит погрешно
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Eпа шо не ти е јасно нивното потекло има повеќе тези. Некои проучувачи тврдат дека Власите се остатоци од Ромеите, односно потомци на Римјаните, Дали воопшто ти знајш шо е ромеј? Изгледа дека незјајш па зато само кажвиш глупости. Ромеи се грагани на византија. т.е. македонци тракици илири грци. СО тоа име биле нарекувани богатите учените луѓе додека простата маса не била така нарекувана. Пред да даваш друг пат вакви информации првин информирај се поубо зошто некој шо незнајт ке сватит погрешно
Despot aj ne preteruvaj ti se molam sea i Vizantijcite gi narekuvas Makedonci.
Aj ti se molam svesti se malce i procitaj se samiot so pisuvas bidejki ova vekje ne e ozbilna diskusija od tvoja strana.
Mislam poveli prvo konsultiraj poekje nezavisni izvori pa diskutiraj.
I jas bi sakal mnogu raboti arno ama nema na nasa zalost.

Pozdrav
SBD777

:salut::salut::salut::salut::salut::salut:
 
Член од
8 март 2008
Мислења
81
Поени од реакции
4
Да бидам појасен, лично сум против одлуката за признавање на Косово.
Не дека ја сакам Србија нешто посебно. Има нешто што не врзува во овој проблем.
Знаете, она Косово је Србија = Солун е наш.
Солун беше наш до 1913, кога големите земји-колонисти ја поселија Македонија на маса и го изгубивме Солун. И знаеме дека Солун е наш, ама другите земји викаат поинаку, а оние кои не поделија, “заборавија“.
Истите тие, сега како ЕУ и НАТО, ја бомбардираа Србија, ја распарчија и и го земаа Косово. И јас знам дека Косово е Србија, ама тие што го грабнаа и подарија на друг “заборавија“.
Историјата се повторува, големите не работат ко бавча, а ние им ја олеснуваме работата, се колеме меѓусебно-БАЛКАНЦИ.
И пак на сите ни е полна устата, мораме во ЕУ , мораме во НАТО.
Почекајте,ке не викнат ама уште не произвеле доволно вазелин за толку население...
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
500
Поени од реакции
282
Despot aj ne preteruvaj ti se molam sea i Vizantijcite gi narekuvas Makedonci.
Aj ti se molam svesti se malce i procitaj se samiot so pisuvas bidejki ova vekje ne e ozbilna diskusija od tvoja strana.
Mislam poveli prvo konsultiraj poekje nezavisni izvori pa diskutiraj.
I jas bi sakal mnogu raboti arno ama nema na nasa zalost.

Pozdrav
SBD777

:salut::salut::salut::salut::salut::salut:
Јас консултирам сум со повеќе стручни извори така да сум доста сигурен. Како прво византијците не се само Македонци туку се и грци илири тракијци. Но Византија ја владееле 3 Македонски династии. Изгеда ти не си доволно историски запознает.:smir:
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Јас консултирам сум со повеќе стручни извори така да сум доста сигурен. Како прво византијците не се само Македонци туку се и грци илири тракијци. Но Византија ја владееле 3 Македонски династии. Изгеда ти не си доволно историски запознает.:smir:

OK Despote nemoj da si na kraj srce eve neka e taka kako sto ti zboris i tocka.

Pozdrav
SBD777
:toe: :toe: :toe: :salut: :salut: :salut: :salut:
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Dali realni se postovite deka Albancite od Severo Zapad ke baraat otcepuvanje???
Jas bi go kazal deka e edna paranoja i toa golema.
Mislam sega za sega a so toa sega za sega podrazbiram na nacinot na koj e tretiran albanecot vo Makedonija i kako se pomisluva deka ke se tretira cvrsto bi kazal deka nema takov plan i nema mesto za panika.
Toa e cista manipulacija od strana na nekoi kvazi srbi.
Toa shto Makedonija go prizna Kosova e navistina golem cest za nas Albancite vo Makedonija i bidete sigurni deka ke vi go pamtime,bashka toa shto beshe krajno vreme i spored instalacijata na politikata i okolnostite Makedonija kako i da e ke go priznavashe Kosovo no sepak vi blagodarime
 

Kajgana Shop

На врв Bottom