Црна Гора и Македонија го признаа Косово!

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
па чива одлука е? на вмро за д аспаси власт да не им се распадне колаицијата со дуи. само што не знаат да го одберат моементот тоа да го направат. пак ќе кажам моежеа д апочекаат судот што ќе реши помеѓу косово и србија тоа ќе беше многу попаметно.
Ој ѕирни ми погорен пост па поле кенкај.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Гаро... а има ли воопшто шанси Косово да биде примено во ООН?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
ОЈ Зоте, море зоте машала, а бе со кој ум бе млад србофиличару??

Резолуцијата, усран Зоте, во ООН, е дека се бара советодавно мислење дали е еднострано прогласената независност на Косово во согласност со меѓународното право или не.

Оди бе, нит је обврзувачка, нит има валидност. Ко курац на бициклу е.

Плус, оди види кои се судиите! Ајде, види како ќе се произнесат, ако воопшто и се произнесат, ако не се прогласат за ненадлежни, бидејќи, ако не сте знаеле, Меѓународниот суд за правдата е суд каде се арбитрира за спор меѓу две драви кои се членки на ООН и меѓународно признати, што не е случај со Косово!

А бе море србофиличару (еј ова звучи како хемофиличар, како болештиње да е, а чунки и што па да не е болештиње), првин научи нешто за ООН и меѓународните институции, итн, па после лафкај.

А бе Зоте Зотиќ, оди прашај на доктУр да не има лек за србофилија, не чини таја болест!

а ти што си? шиптаро бугарофил? чим признаваш вештачка држава како косово. тоа ти е исто како што грција н изема територија 1913 год. и неко јтоа го призна. епа сега вмро тоа го направи. јас не сум србофиличар али од стратешко и морачлно значење на мкд е да не с епризнава таква творевина.

али такви политичари имаме ние без муда, што немаат храбрсот или само фотељата и власта им е мила.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
па чива одлука е? на вмро за д аспаси власт да не им се распадне колаицијата со дуи. само што не знаат да го одберат моементот тоа да го направат. пак ќе кажам моежеа д апочекаат судот што ќе реши помеѓу косово и србија тоа ќе беше многу попаметно.
Што ќе реши бе судот?

А, одлуката...Да, Америка, Русија, Кина и Македонија, како светски суперсили, секогаш самостојно и исклучиво по своја воља ги носат одлуките. Особено Македонија.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.027
Поени од реакции
622
АБЦ незнам кој се твоите информации со коишто располагаш ама имам информација дека Македонија се испазари за нешто повеќе од милијарда евра за призавање на Косово...ако имаш нешто деталчина пиши ме интересира пазарот кој е направен
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Што ќе реши бе судот?

А, одлуката...Да, Америка, Русија, Кина и Македонија, како светски суперсили, секогаш самостојно и исклучиво по своја воља ги носат одлуките. Особено Македонија.


што сака нека реши ,ти добиваш мудрост со тоа што после та аодлука го признаваш косово. и тогаш србите енма да реагираат овака као сега што н иго избркаа како партали амбасадорот во белград.


јас не му верувам ниту на вмро ниту на сдсм али за вмро знам дека ем што поима немаат од политка све се боси, ем што се бугараши тоа ептен ме нервира.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Гаро... а има ли воопшто шанси Косово да биде примено во ООН?
Јок.

Нема.

Зошто? Сега накусо ќе објаснам.

Станување член во ООН оди по оваа процедура:
Поднесува молба за прием во полноправно членство, кое се разгледува во Советот за безбедност на ООН, каде треба да се донесе резолуција со која му се препорачува на Генералното собрание на ООн да ја прими таа и таа дотична држава во полноправно членство, по шѓто за тоа одлучува Советот на безбедност, главно без гласање, со консензус т.е аклмација!

Е сега, се додека Русија и Кина се сложни браќа да не се признае независнота на Косово, не може да се донесе таква резолуција во Советот, поради што не може да се разгледува молбата за прием во собранието н ООН.

Има на нет, н сајтот на ООН, само ете, нема кој, па ја мора да сумирам од англиски тука, јебига Брате, а знаеш да читаш. Срамота :)!

П.С. Зотиќ, мислев на делот од мојот пост кој се однесува на Меѓ. суд на правдата.

П.П.С. Ај уште еднаш наречи ме со тие зборови од претхониот пост, ме насмеа, ама сепак би сакал пак, оти см мсуетен, па да не реагирам на прва, ОК. Сакам на втора да ми дојеш на пенал. Обожавам на втора мјка србофиличари од малокурефска провениенција!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Јок.

Нема.

Зошто? Сега накусо ќе објаснам.

Станување член во ООН оди по оваа процедура:
Поднесува молба за прием во полноправно членство, кое се разгледува во Советот за безбедност на ООН, каде треба да се донесе резолуција со која му се препорачува на Генералното собрание на ООн да ја прими таа и таа дотична држава во полноправно членство, по шѓто за тоа одлучува Советот на безбедност, главно без гласање, со консензус т.е аклмација!

Е сега, се додека Русија и Кина се сложни браќа да не се признае независнота на Косово, не може да се донесе таква резолуција во Советот, поради што не може да се разгледува молбата за прием во собранието н ООН.

Има на нет, н сајтот на ООН, само ете, нема кој, па ја мора да сумирам од англиски тука, јебига Брате, а знаеш да читаш. Срамота :)!

П.С. Зотиќ, мислев на делот од мојот пост кој се однесува на Меѓ. суд на правдата.

П.П.С. Ај уште еднаш наречи ме со тие зборови од претхониот пост, ме насмеа, ама сепак би сакал пак, оти см мсуетен, па да не реагирам на прва, ОК. Сакам на втора да ми дојеш на пенал. Обожавам на втора мјка србофиличари од малокурефска провениенција!

што аско си администртатор си фраер? јас не сум србофиличар, ама тие штои мразат срби се бугари тоа е факат. е сега кај си ти во тоа ти самиот си знаеш.


а за одлуката на вмро дека е погрешна во тоа су мсигурен 100% и ќе се покаже и на дело.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Јок.

Нема.

Зошто? Сега накусо ќе објаснам.

Станување член во ООН оди по оваа процедура:
Поднесува молба за прием во полноправно членство, кое се разгледува во Советот за безбедност на ООН, каде треба да се донесе резолуција со која му се препорачува на Генералното собрание на ООн да ја прими таа и таа дотична држава во полноправно членство, по шѓто за тоа одлучува Советот на безбедност, главно без гласање, со консензус т.е аклмација!

Е сега, се додека Русија и Кина се сложни браќа да не се признае независнота на Косово, не може да се донесе таква резолуција во Советот, поради што не може да се разгледува молбата за прием во собранието н ООН.

Има на нет, н сајтот на ООН, само ете, нема кој, па ја мора да сумирам од англиски тука, јебига Брате, а знаеш да читаш. Срамота :)!

!
Во ред, познато ми беше, ама да си прашам дали има опција, како на пример да се истргува признавањето на Косово вс. Јужна Осетија и Абхазија?

За Кина, не верувам дека можат да ја убедат. А и Косово не вреди толку за да прават толкави пазари Америте на своја сметка.

Само што премногу смело и прилично вообразено настапуваат со Косово, ќе излезе на крај краева дека единствена шанса ќе му биде припојување кон Албанија во една држава.
 
П

Паспарту

Гостин
па чива одлука е? на вмро за д аспаси власт да не им се распадне колаицијата со дуи. само што не знаат да го одберат моементот тоа да го направат. пак ќе кажам моежеа д апочекаат судот што ќе реши помеѓу косово и србија тоа ќе беше многу попаметно.
мислиш дека ако судот пресуди во корист на србија, косово ќе биде вратено на србите!?!?!? македонија добила 1001 случај на такви квази судови и види ја ситуацијата со македонците во бугарија и атино-циганија каква е... не се нашите криви, одолговлекуваа колку што можеа ама се знаеше дека ќе дојде денот кога ќе мора да се признае косово! доста со овие комуњарски размислувања вмро ова вмро она, СИТЕ СЕ ИСТИ! мислиш дека ако сдс беа на власт немаше да го признаат косово?
уште во текот на летото министерот за одбрана на србија кажа дека македонија кога-тогаш ќе мора да го признае косово, односно ќе го признае кога притисокот ќе стане преголем! цел балкан зависи од "поголемите" земји, немој да се лажеш дека само македонија е таква, србија е упте повеќе зависна.
и на крај што сте се исплашиле бе толку за признавањево? па за нашево свето име некои не се секираат толку колку што се секираат за тоа што сме го признале косово :uvo: или сега страв ќе ви биде да се појавите на форумите на делије,гробари итн... ајде јунаци можете да го проголтате и ова, до сега ве плукаа тие навивачи, ве омаловажуваа па ај барем сега полесно ќе ви биде коа ќе ве нападнат и за признавањево...

ајт :salut:
 
П

Паспарту

Гостин
што аско си администртатор си фраер? јас не сум србофиличар, ама тие штои мразат срби се бугари тоа е факат. е сега кај си ти во тоа ти самиот си знаеш.


а за одлуката на вмро дека е погрешна во тоа су мсигурен 100% и ќе се покаже и на дело.
а македонците што плукаат по својот народ што се? (во случајов ти)
србите што мразат македонци што се?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
а македонците што плукаат по својот народ што се? (во случајов ти)
србите што мразат македонци што се?


четници, јас не ги бранам нив, политиката на макеоднија ја бранам. тито беше добар политичар зашто ги играше двете страни. а денешнава влада се замери со едната страна за д аи угоди на другата. топа за мене е лоша политика.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Мислам дека признавањето на косово од страна на Македонското собрание (во кое членуваат и вмро,и сдсето и дуи и дпа итн..) е стамна, неможелна, непромислена и глупава од тактички план одлука !
Самиот факт што признаваме држава која е формирана по прекршувње на резолуција од обединетите нации, нешто (значи резолуциите) кон што ние млаите земји треба да се држиме - значи дека самите си ја бараме бељата!
Не коментирам за односите Македонија-Србија ,нашироко коментирано е минатото ,економската соработка и сл. -но навистина не би ме изненадило доколку некогаш во иднина некој дел од македонија побара автономија, србија да подржи такво нешто!!!
САМАТА држава косово е голем апсурд кој ќе отвори пандорина кутија на многу места...е сеа...лошо што се фативме во орото за ваква глупост!!
 
П

Паспарту

Гостин
четници, јас не ги бранам нив, политиката на макеоднија ја бранам. тито беше добар политичар зашто ги играше двете страни. а денешнава влада се замери со едната страна за д аи угоди на другата. топа за мене е лоша политика.
а како ќе угодиш на двете страни?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom